Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect de lectie - clasa: a v-a - geografie generala, relieful pamantului



Proiect de lectie - clasa: a v-a - geografie generala, relieful pamantului


PROIECT DE LECTIE



DATA:          

CLASA:         a V-a

OBIECTUL: GEOGRAFIE GENERALA

ARIA CURRICULARA: OM SI SOCIETATE

UNITATEA DE INVATARE: Relieful   Pamantului



SUBIECTUL: Arhitectura scoartei terestre: Relieful Terrei

TIPUL LECTIEI: Recapitulare si sistematizarea cunostintelor

OBIECTIVE:

a)     Obiectivele cadru :

Dezvoltarea capacitatii de analiza, sinteza, comparare, generalizare, concretizare si evaluare;

Cunoasterea si interpretarea suporturilor grafice si cartografice;

Intelegerea si utilizarea adecvata a limbajului de specialitate

Observarea, descrierea si relationarea fenomenelor din mediul geografic

b) Obiective intermediare :

cunoasterea specificului reliefului Romaniei

cunoasterea specificului geografic al reliefului comunei Vernesti si ale judetului Buzau

c) Obiective de referinta :

La sfarsitul orei (unitatii de invatare), elevii trebuie :

sa recunoasca elementele principale specifice ale reprezentarilor cartografice;

sa utilizeze corect simboluri pentru a reprezenta formele de relief de pe harta;

sa descrie, pe scurt, oral elemente referitoare la relief care sunt redate pe harti sau imagini ;

sa localizeze si sa descrie succint unitatile de relief din judetul Buzau si comuna Vernesti ;

sa construiasca enunturi simple despre diferite superlative geografice ale reliefului.

d) Obiective operationale - cognitive :


O1 - identificarea si localizarea principalelor forme / unitati de relief de pe Glob;

O2 - identificarea si localizarea principalelor unitati de relief din Romaniei;

O3 - descrierea, pe scurt, a caracteristicilor reliefului din orizontul apropiat;

O4 - sa explice termenii specifici geografiei.



d) Obiective operationale - afective :

O5- sa participe activ la ora depasind eventualele blocajele ;

O6 - sa manifeste disponibilitati de invatare.


STRATEGIA DIDACTICA

a. Resurse procedurale:

- exercitiul geografic;

- metoda lucrului cu harta, atlasul, calculatorul; - dezbaterea de caz;

- ciorchinele; - brainstorming.

b. Forme de organizare:

- frontala; - individuala; - pe grupe.


RESURSE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI:

a. Resurse materiale/informationale:

Harta fizica a lumii (1:32 000 000);

- Calculatorul: Joc geografic ,,Arborele lumii'';

,,Pamantul intre suras si lacrima''- film geografic (7 min.);

Film geografic: ,,13 mai- Green Event''(4 min.);

Atlase geografice;

Alte materiale documentare.

b. Resurse de timp:    2 ore

c. Resurse umane:     22 de elevi grupati in grupuri de 4-5 elevi


FORME DE EVALUARE:

- evaluare frontala individuala :

- printr-un scurt moment de verificare si consolidare a cunostinselor, prin care profesorul combina momentul verificarii cu cel al captarii atentiei.                    

- evaluare curenta /pe unitatea de invatare

- specificul geografic al reliefului Pamantului : dezvoltarea capacitatii de interpretare a imaginilor si a hartilor si totodata a capacitatii de a sintetiza informatiile dobandite anterior, de a corela informatia cu imaginea.

- evaluarea practica

- orientarea pe harta, identificarea elementelor specifice pe harti) permite verificarea priceperilor si deprinderilor formate in activitatea aplicativa.

- autoevaluare

- propunerea unor fise de lucru ce cuprind itemi variati: de completare a unor propozitii neterminate ; de completare a doua lacune dintr-o fraza ; pe suport cartografic (harti-mute) ; itemi de corelare si cu alegere multipla (anexa 1)

- completarea portofoliilor individuale ale elevilor de catre profesor.



STRUCTURA ORGANIZATORICA SI METODICA A LECTIEI :

1) Moment organizatoric :

- asigurarea conditiilor de ordine si disciplina ;

- verificarea materialului didactic necesar;

- organizarea pe grupe a elevilor.

2) Momentele strategiei didactice :

- prezentarea stucturii orei - ("filmul lectiei");

Brainstorming ("furtuna in creier" sau "asalt de idei", modalitate generatoare de idei intr-un timp scurt, metoda de stimulare a creativitatii (oral sau scris)

- Profesorul va cere elevilor sa-si noteze idei, cuvinte, grupuri de cuvinte cu care s-ar asocia cuvantul ,,geografie'', timp de 5 minute

- Elevii vor discuta in grup si vor completa o lista pe tabla;

- Profesorul poate nota pe tabla ideile generate, inclusiv pe cele care nu au legatura cu subiectul, in ordinea rostirii lor;

- Nu se vor face aprecieri la adresa ideilor emise, fiind permise asociatiile de idei (auzind ideea unui coleg, un alt coleg o poate dezvolta);

- Etapa calitativa: va consta intr-o analiza a solutiile, se vor ordona in functie de realismul lor si se vor elimina ideile incompatibile cu tema propusa.

Organizatorul verbal

Pentru buna desfasurare a lectiei se vor mentiona obiectivele operationale urmarite in cadrul orei respective.

Mozaicul de baza

Initial se vor imparti elevii in grupe formate din cate patru elevi. In cadrul fiecarei echipe se va numara pana la patru, fiecare elev retinand numarul primit.

Ulterior elevii se vor grupa in functie de cifra ,,primita'', fiecare din cele patru grupe nou formate vor avea de rezolvat (reactualizat) anumite cerinte. Astfel:

Grupa 1 (format din elevii care au primit cifra 1) - se va numi grupa de experti in domeniul munti;

Grupa 2 - grupa expertilor in domeniul dealurilor si al podisurilor;

Grupa 3 - grupa expertilor in cunoasterea campiilor ;

Grupa 4 - grupa expertilor in cunoasterea reliefului orizontului local.

Sarcinile expertilor:

Lectura dirijata a unui text/notitelor sau a capitolelor referitoare la domeniul lor de interes;

Discutarea textului studiat, localizarea pe harta a principalelor unitati de relief, reamintirea unor superlative geografice etc.

Realizarea unui ciorchine structurat pentru elementul geografic repetat, cu ajutorul caruia vor verifica si completa cunostintele colegilor din grupul originar, atunci cand se vor intoarce in ,,grupul-casa''.

Exemplu de ciorchine structurat:


Cand au finalizat lucrul, expertii se vor intoarce la grupul initial si prezinta informatiile recapitulate si restructurate sub forma de ciorchine celorlalti. Profesorul va monitoriza activitatea pentru a fi sigur ca informatiile se transmit corect.

Fiecare membru al grupului isi va recapitula si insusi intregul continut.

Reflectia-sub forma unui joc geografic ,,Ganditi/Lucrati in perechi/Comunicati''

A.   Fisa de lucru

Completati enunturile:

1. Cei mai inalti munti din tara noastra se numesc . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

2. Altitudinea maxima de pe Glob este intalnita in continentul . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

3. Cel mai inalt podis de pe Terra se numeste . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

4. Cel mai tanar pamant romanesc si european se numeste . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

5. Zonele mai joase din munti inconjurate de culmi muntoase se numesc . . . .. . . . . . . . . . . . . .

6. In interiorul arcului carpatic se intalneste . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

7. Cea mai extinsa campie din tara noastra se numeste . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

8. Comuna Vernesti se suprapune unitatilor de relief numite . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

9. Depresiunea Niscovului se gaseste in unitatea de relief numita . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..

10. Cel mai extins desert al Globului este numit . . . . . .si se gaseste in continentul . . . . . . . . . .

B. Elevii vor primi (in cadrul fiecarui grup) cate un plic care va contine diferite denumiri de unitati de relief; ele vor fi scrise si lipite pe o harta murala cu ajutorul unor stickere.

C. Evaluarea

Descrie, pe scurt, in maximum zece randuri, relieful regiunii in care locuiesti.

3) Cadrul de gandire si invatare - Extensie

Elevii vor fi informti in legatura cu nivelul atins in asimilarea cunostintelor referitoare la relief. Ei vor primi urmatoarea sarcina de lucru :

,, Sunteti reprezentantii unei agentii publicitare. Realizati o reclama, sub forma unui poster, a unei zone turistice din judetul nostru, pentru a atrage cat mai multi turisti.''

Criteriile pentru aprecierea lucrarilor vor fi propuse si de elevi. Exemple : argumentele pertinente in mesajul reclamei, ilustrarea reclamei cu imagini cat mai sugestive, originalitatea lucrarii, aspectul grafic al acesteia, modul de prezentare.




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright