Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect didactic - ce trebuie facut in caz de cutremur



Proiect didactic - ce trebuie facut in caz de cutremur


Proiect didactic


Unitatea scolara: Grup Scolar Industrial "Elie Radu" Botosani

Profesor

Data

Clasa: a X -a C

Aria curriculara Consiliere si orientare

Disciplina : Dirigentie

Tema: "Ce trebuie facut in caz de cutremur"

Componenta D: Educatia pentru securitatea personala.

Subcomponenta: D3: Educatia pentru protectia civila

Durata 50 minute.



Locul desfasurarii Laboratorul de informatica.

Obiectivul tinta al activitatii : Cunoasterea cauzelor cutremurelor de pamant, gradului de intensitate, replicilor, protejarea in timpul unui cutremur, dupa cutremur.

Obiective cadru: Elevul va fi capabil:

      Sa apeleze la sprijinul institutiilor si misiunilor umanitare de protectie civila, in caz de nevoie.

      Sa recunoasca formele de manifestare a catastrofelor naturale.

      Sa cunoasca diferite sisteme de alarmare a populatiei si sa actioneze diferentiat , in functie de tipul de alarma.

      Sa aplice modalitatile de interventie si ocrotire a populatiei, in caz de catastrofe naturale si razboi.


STRATEGII DE REALIZARE

RESURSE

Resurse materiale: chestionare, dictionarul limbii romane,publicatii, brosuri,computer.

Resurse procedurale: conversatia, conversatia euristica, explicatia,dialogul, expunerea cu lamurirea unor notiuni mai putin cunoscute, dezbaterea, studiu de caz, problematizarea, descoperirea.

Produse ale activitatii Proiect didactic.

Forme de organizare a activitatii frontale, individuale.

Forme de dirijare a invatarii:

Dirijata de profesor sau prin materiale didactice.

Independenta.

Bibliografie: Indrumatorul comandantului: ghid cu instructiuni si metodologie de lucru.

2) Pagina Web : www.vrancea.ro


Scenariul propriu -zis


1) Organizarea clasei, in vederea desfasurarii activitatii.

Realizarea unei ambiante specifice,adaptata cerintelor activitatii, asigurarea ordinii si disciplinei in clasa, care sa favorizeze comunicarea, libertatea de expresie si miscare.

Efectuarea prezentei elevilor si motivarea absentelor efectuate de elevi, in cursul saptamanii, pe baza de certificat medical si vizat de medicul de la cabinetul scolar, sau pe baza unei cereri, in conditiile prevazute de regulamentul scolar.

Identificarea evenimentelor petrecute recent, in colectivul de elevi ai clasei si analiza lor operativa, eventual daca se impune, stabilirea de masuri pentru desfasurarea eficienta a activitatilor instructiv/educative la clasa. Precizarea unor eventuale comunicari, anunturi care privesc viata si activitatea scolara si extrascolara a colectivului de elevi.

2) Motivarea elevilor.

In viziunea reformei scolii romanesti, o educatie se cere facuta printr-un parteneriat activ, printr-o cooperare si conlucrare benefica.

Concepte cheie principalele calamitati naturale ce se pot produce pe teritoriul Romaniei, cauzele si efectele lor, cutremurele de pamant : cauze, consecinte, inainte de cutremur, in timpul cutremurului, dupa cutremur.

) Anuntarea temei si obiectivului activitatii.

Dirigintele informeaza elevii, despre titlul lectiei:"Ce trebuie facut in caz de cutremur", avand ca scop principal : cunoasterea: cauzelor cutremurelor de pamant, gradului de intensitate, replicilor, protejarea in timpul unui cutremur, dupa cutremur.

Notarea la tabla, a titlului temei, care a fost anuntata din timp si stabilita de comun acord cu elevii, si a obiectivelor specifice vizate.

Motto:1) "Viata mea este o lupta" (Voltaire).

2) "Good watch prevents misfortune"(Paza buna trece primejdia rea -limba engleza).

3) "In fair weather prepare for foul"(Cand e vreme frumoasa pregateste-te pentru vreme nefavorabila - limba engleza ).

4) "Write down the advice of him who loves you, though you like it not at present"( Ia aminte la sfatul celui care te iubeste, desi nu-ti place pe moment -limba engleza)

4) Desfasurarea lectiei .

Dupa stabilirea linistii si rezolvarii problemelor curente, legate de situatia la invatatura si disciplina, se trece la tema propriu-zisa, Tema propusa, este rezultatul colaborarii dirigintelui cu elevii, in alegerea ei.

In prezentarea obiectivului activitatii, dirigintele va solicita asteptarile elevilor, fata de tema propusa, cu posibilitatea reformularii obiectivului, daca aceasta se impune.

Dirigintele prezinta, punctele principale supuse dezbaterii :

I. Cutremure de pamant

a)      Cauze;

b)      Tipuri de cutremure;

II. Pregatirea pentru cutremur.

III. Cum sa va protejati in timpul unui cutremur daca va aflati

1) Intr-o cladire.

2) Afara.

3) Intr-un vehicul.

4) Intr-un loc public aglomerat.

5) La scoala.

6) In autobuz.


IV. Dupa cutremur.

Comentarii :

ü Punctul I, in totalitate, va fi prezentat de diriginte.

ü Punctele: II, III, IV vor fi prezentate(citite) de elevi, aflati in fata calculatoarelor, pe rand la, invitatia dirigintelui, accesand pagina Web: www.vrancea.ro , la: "Ce trebuie facut in caz de cutremur".


START


I. Cutremure de pamant.

Calamitatile naturale si catastrofele de mari proportii, sunt fenomene ale naturii sau accidente( defectiuni) de ordin tehnic care se declanseaza brusc, uneori fara avertisment si imposibil de detectat in timp, cu urmari grave si uneori dezastruoase asupra oamenilor, animalelor si bunurilor materiale.

Calamitatile naturale sunt acele fenomene dezastruoase de origine geofizica, geologica sau meteorologica ce se produc, in marea lor majoritate, prin surprindere, ca manifestari naturale.

Din categoria acestora fac parte

ü Cutremurele de pamant.

ü Alunecarile de pamant.

ü Inundatiile.

ü Inzapezirile.

ü Avalansele.

ü Eruptiile vulcanice.

ü Cicloanele si uraganele.

ü Tornadele.

ü Descarcarile electrice.

ü Caderile de meteoriti.

ü Seceta.

Catastrofele sunt evenimente tragice, de mari proportii, provocate indeosebi de anumite defectiuni sau accidente cu caracter tehnic.

a) Cauze ale producerii cutremurelor de pamant :

cele 12 placi pe care se afla dispuse continentele si oceanele, au o usoara miscare laterala, datorita plutirii lor pe stratul de magma. Miscarea este constanta si este provocata de forte interne; in locurile de intalnire se produce o frecare a placilor(care sunt blocate temporar), iar cand fractura rocilor elibereaza placile, permitandu-le sa-si reia miscarea, se produce acea uriasa energie care sta la baza cutremurelor;

producerea cutremurelor in cadrul aceleiasi placi, in locurile unde structura ei a fost slabita in timpul unei perioade mai vechi;

atunci cand esantioanele de roca, supuse unor forte de frecare, se afla pe punctul de a ceda si isi maresc volumul datorita numarului mare de rupturi anterioare.

Gradul de intensitate seismica este stabilit pe baza scarii MSK-76.

Numarul victimelor in randul populatiei este conditionat de :

ora producerii seismului;

densitatea populatiei;

gradul de rezistenta al constructiei( coeficientul antiseismic)

densitatea constructiilor

conditiile meteorologice.


Replicile sunt cutremure mai mici, care au loc in momentul in care placile tectonice se re-asaza intr-o noua pozitie. Replicile pot avea loc din cand in cand, dupa socul initial. Odata cu trecerea timpului, ele sunt tot mai slabe.


b) Tipuri de cutremure


Grad de

Inten-sitate

Efecte


Asupra oamenilor

si mediului

inconjurator


Asupra

cladirilor


Asupra scoartei

terestre



I

Cutremur imperceptibil. Intensitatea oscilatiilor ramane sub limita sensibilitatii oamenilor. Cutremurul este detectat si inregistrat numai de seismografe



II

Cutremur abia simtit(foarte slab). Oscilatiile seismice se simt de putini oameni, care stau linistiti in interiorul locuintei.






III

Cutremur slab. Este simtit de putini oameni, care se afla in interiorul locuintei sau afara. Oscilatiile sunt asemanatoare cu zguduirile produse de trecerea unui autocamion usor. Observatorii atenti remarca oscilatia usoara a obiectelor atarnate, mult mai pronuntata la etajele superioare.







IV

Cutremur moderat. Este simtit de multi oameni care se  afla in interiorul sau in afara locuintei. Din cei care dorm, putini pot fi treziti dar nu se sperie. Oscilatiile sunt asemanatoare cu zguduirile produse de trecerea unui autocamion greu si incarcat. Ferestrele, usile si vesela zangane. Pardoselile si peretii scartaie, mobila incepe sa uruie. Obiectele atarnate, lichidul din vase oscileaza usor.









V

Cutremur suficient de puternic(desteptator)

Zguduire generala a cladirilor. Este simtit de toti oamenii. Multi dintre cei care dorm se trezesc. Putini oameni parasesc locuintele. Animalele sunt nelinistite. Obiectele atarnate oscileaza considerabil. Tablourile se deplaseaza din loc. In cazuri rare pendulele se opresc. Anumite obiecte fixate, pot fi deplasate. Usile si ferestrele deschise se inchid si se deschid cu zgomot. Din vasele umplute, deschise, lichidul se varsa.

Avarii usoare caracterizate prin fisuri in tencuiala si desprinderea unor bucati mici de tencuiala, la constructiile de tip rural, din piatra nefasonata, caramida, chirpici, pamant batut cu mortar de lut, ciment sau piatra de var.





In unele cazuri apar schimbari in debitul izvoarelor.






VI

Cutremur puternic( provoaca spaima

Este simtit de toti oamenii. Multi dintre ei, aflati in interiorul cladirilor se sperie si alearga afara. Putine persoane isi pierd echilibrul. Animalele domestice, isi parasesc  adaposturile. Se pot sparge vase si obiecte din sticla. Cad tablourile de pe pereti. Mobila grea poate fi deplasata. Se aude zgomotul clopotelor mici, in clopotnite.


Fisuri si crapaturi in pereti, desprinderea unor bucati de tencuiala, caderea unor tigle de pe acoperis, crapaturi la cosurile de fum la constructiile din caramida, schelet de lemn si zidarie.



Crapaturi in terenurile umede(latime 1 cm). Surpaturi in zonele muntoase. Modificari ale debitului izvoarelor si nivelului apei din fantani.







VII

Cutremur foarte puternic





Majoritatea oamenilor sunt speriati si parasesc locuintele. Multi oameni isi mai mentin cu greu echilibrul.

Crapaturi mari si adanci in pereti, desprinderea unor bucati mari de tencuiala; caderea cosurilor de fum si distrugerea unor acoperisuri; surpari ale partilor carosabile pe pante abrupte; crapaturi in drumuri, distrugeri ale portiunilor de imbinare a conductelor.

La suprafata apei se formeaza valuri, apa lacurilor se tulbura ca urmare a ridicarii malului. Se modifica nivelul apei din fantani si debitul izvoarelor, unele izvoare secate isi recapata debitul. Se produc alunecari de teren(soluri nisipoase sau de pietris










VIII

Cutremur distrugator






Se provoaca spaima si panica; manifesta neliniste chiar persoanele care conduc autoturisme. Copacii se scutura puternic; uneori se rup ramuri sau trunchiuri. Mobila grea se deplaseaza si uneori se rastoarna. Lampile suspendate se lovesc de tavan si se avariaza.

Crapaturi mari in pereti, se rup diferite legaturi dintre elementele constructiei; unele ziduri interioare sau de umplutura se prabusesc;unele cladiri( parti de cladire) se prabusesc; se produce, in cazuri izolate, ruperea portiunilor de imbinare a constructiilor, monumentele si statuile se deplaseaza si se rasucesc; pietrele funerare se rastoarna; imprejmuirile de piatra se prabusesc.



Se observa alunecari de teren in zonele depresionare si pe pantele abrupte. Apar crapaturi in teren, cu latimea de cativa centimetri. Apa lacurilor este tulbure. Apar noi bazine de apa. Se observa schimbarea debitului in fantani. Unele puturi secate se umplu cu apa, iar altele seaca.







IX

Cutremur devastator






Panica generala.

Avarii mari ale mobilei.

Animalele se agita si tipa.


Avariile si distrugerile se amplifica. Monumentele si coloanele se rastoarna. Se produc avarii importante ale rezervoarelor artificiale de apa, conductele subterane sunt partial distruse, se produce deformarea sinelor de cale ferata  si avarierea partilor carosabile ale drumurilor.


Se produc inundatii in urma revarsarilor apelor cu depuneri de nisip si mal. Crapaturile ating latimi de 10 cm, iar pe pante si in malurile raurilor mai mari de 10 cm. Au loc caderi de roci si multe alunecari si curgeri de terenuri.










X

Cutremur nimicitor.


Distrugeri totale ale cladirilor din mediul rural si urban din clasa celor fara proprietati antiseismice. La celelalte cladiri se produc prabusiri caracterizate prin distrugerea unor parti de constructie. Se produce avarierea critica a barajelor si digurilor si avarii importante la poduri si viaducte. Se produc ruperi sau deformari ale conductelor subterane. Sinele de cale ferata se deformeaza, iar pavajele drumurilor si asfaltul prezinta suprafete ondulate.




Se produc crapaturi in terenuri, de la 10 cm, pana la 1 m; fisuri largi paralele cu albiile cursurilor de apa; au loc alunecari de teren pe suprafete considerabile;  in zonele au loc deplasari ale maselor nisipoase si maloase, are loc schimbarea nivelului apei din fantani, canale, lacuri, rauri, apar noi lacuri.




XI

Cutremur catastrofal


Avarii importante la cladiri bine construite; podurile, caile ferate, soselele devin impracticabile, distrugerea conductelor subterane si barajelor.

Deformatii importante ale terenurilor sub forma de crapaturi largi, fracturi si deplasari in plan orizontal si vetical. Alunecari de teren si caderi de roci.








XII

Cutremur care provoaca modificarea reliefului( puternic catastrofal)







Practic, toate constructiile de suprafata si subterane sunt avariate puternic sau distruse total.

Suprafata pamantului este complet schimbata. In terenuri apar crapaturi considerabile si deplasari importante de teren in plan orizontal sau vetical. Au loc caderi de roci, alunecari de teren si prabusiri de maluri pe suprafete mari; raurile sunt barate sau indiguite in mod natural, apar caderi de apa si devieri ale cursurilor de apa.


II.          Pregatirea pentru cutremur.


Este stiut, ca nimeni nu poate prevedea sau preveni un cutremur. Dar cine a "suportat" macar un cutremur, trebuie sa fie pregatit pentru a actiona imediat, cunoscandu-i consecintele.

Inainte de cutremur, trebuie pregatit un plan de urgenta, pentru a evita ranirile, pentru a minimaliza efectul cutremurului asupra casei, pentru a supravietui cel putin 72 de ore,dupa un cutremur.

Ce trebuie facut inainte de cutremur:

Pregatiti un plan de urgenta pentru familia si casa dumneavoastra.

Daca locuiti singur, pregatiti un plan de urgenta pentru dumneavoastra care sa aiba in vedere prietenii si vecinii.

Invatati metode de prim ajutor medical, inclusiv resuscitare cardio-pulmonara.

Aflati care sunt locurile cele mai sigure in casa dumneavoastra in caz de cutremur si exersati refugierea dv. in acele zone.

Locuri periculoase.

Pregatiti-va casa.

Asigurati-va casa sau apartamentul, pentru eventualitatea unor distrugeri provocate de cutremur.

Pregatiti-va un kit(echipament) de urgenta: provizii, mancare, imbracaminte, incaltaminte, kit-ul de prim ajutor, alte provizii necesare, actele familiei.

Daca aveti animale de companie, nu uitati sa puneti deoparte mancare si pentru acestea.

Creati un plan de urgenta pentru familia dv.

Amanunte in www.vrancea.ro .


III. Cum sa va protejati in timpul unui cutremur, daca va aflati :

  • Intr-o cladire.
  • Afara.
  • Intr-un vehicul.
  • Intr-un loc public aglomerat.
  • La scoala.
  • In autobuz.

Amanunte in www.vrancea.ro .


IV.   Dupa cutremur .


  • Verificati daca sunteti ranit sau daca sunt raniti in zona.
  • Administrati primul ajutor.
  • Imbracati-va in haine rezistente, care sa va protejeze de moloz sau de geamuri sparte.
  • Verificati casa: daca locuinta nu este sigura, iesiti si nu mai intrati inauntru.
  • Nu aprindeti foc: brichete, chibrite, folositi lanterne, asigurati-va ca nu sunt scurgeri de gaze.
  • Ascultati la radio anunturile oficiale.
  • Daca sunteti in masina, iar in jur au cazut cabluri de electricitate, nu coborati din masina; asteptati sa fiti salvat.

Amanunte in www.vrancea.ro .


5. Asigurarea transferului.


Comentam subiectul discutat in aceasta lectie. M-am convins, ca tot ce s-a discutat i-a impresionat, pe elevi, mai ales ca, nici unul din elevii prezenti la ora, n-a "suportat, apucat" nici un cutremur( din declaratiile lor).

Am intervenit, in mod deosebit, deoarece am "suportat" mai multe cutremure de pamant, deci i-am convins, pe elevi ca tot ce s-a discutat la lectie, este foarte util, important , este foarte important sa stim, cum sa actionam in situatii "critice" cu calm, dar prompt.


6. Asigurarea feed-back-ului


      Pregatirea pentru cutremur, oriunde te-ai afla.

      Cum trebuie sa te protejezi, in timpul unui cutremur, oriunde te-ai afla.

      Cum trebuie sa actionezi dupa cutremur, oriunde te-ai afla.


7. Prezentarea temei pentru ora urmatoare, la dirigentie;

"Respectul", componenta: Dezvoltarea personalitatii si carierei elevului elevului, subcomponenta: Dezvoltarea personalitatii elevului , la data: 5 - V - 2006.





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright