Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DIDACTIC - limba si comunicare - bucuriile primaverii - compunere dupa plan



PROIECT DIDACTIC - limba si comunicare - bucuriile primaverii - compunere dupa plan


PROIECT DIDACTIC


Propunatoare:

Clasa: a II-a

Aria curriculara: Limba si comunicare

Unitatea de invatare: Primavara

Disciplina : Limba si literatura romana

Subiectul: ,,Bucuriile primaverii" - compunere dupa plan

Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitatii de comunicare scrisa

Obiective de referinta:



* redactarea unui text de mica intindere

* utilizarea corecta a elementelor de constructie a comunicarii

* manifestarea interesului si a spiritului critic fata de redactarea diverselor tipuri de texte

Obiective operationale:

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

* sa alcatuiasca planul compunerii ,,Bucuriile primaverii";

* sa redacteze compunerea, respectand planul;

* sa utilizeze expresii frumoase despre primavara;

* sa respecte cerintele scrierii unei compozitii ( parti componente, titlul, alineate, lizibilitate, aspect, ortografie si punctuatie etc)

Strategii de invatare:

Metode si procedee:Conersatia,Explicatia, Exercitiul,Brainstormingul, Ciorchinele, Ce stiu?-Ce vreau sa stiu?-Ce am invatat?, Ganditi / Lucrati pe grupe / Comunicati

Mejloace si materiale didactice: coli A4, si A2, carioca, fise de lucru, plansa cu ciorchinele structurat, CD-ul cu aspecte de primavara

Moduri de organizare: frontal, pe grupe, individual

Evaluare: observatia, evaluarea reciproca, autoevaluarea, aprecierea verbala

Bibliografia:

Metodica predarii limbii romane, 2004

* Dezvoltarea gandirii critice in invatamantul primar, Florica Chereja, Humanitas Educational, 2004

* Limba si literatura romana, Editura Ana, 2006






EVOCAREA


Brainstorming:


Cer elevilor sa spuna cat mai multe cuvinte, expresii care ii poarta cu gandul la primavara (frumoasa, gingasa, tanara, verde crud, alb, harnicie, gaze, fluturi, albinute, Pastele, 8 Martie, lumina cer senin etc)


STIU / VEAU SA STIU / AM INVATAT


Primele doua coloane ale tabelului vor fi completate pe tabla (de invatator) si pe fise (de elevi), pe baza informatiilor pe care si le-au reactualizat elevii prin exercitiul anterior.

Apoi, se va urmari un scurt filmulet despre anotimpul de primavara si printr-un schimb activ de idei se completeaza si coloana a treia a tabelului.



Stiu


Vreau sa stiu

Am invatat

*compunerea are  

introducere, cuprins si incheiere

*lunile de primavara

*sarbatori de primavara

*cateva aspecte din natu-

ra, sugestive pentru anotimpul de primavara


*Ce trebuie sa scriu in fie-

care parte a compunerii?

*Care sunt schimbarile

principale din natura in fi-

ecare luna a primaverii?

*Ce fac oamenii,celelalte vietuitoare primavara?

*bucurii, emotii, trairi

specifice anotimpului

*expresii frumoase pentru

a le utiliza in compunere


*introducere : locul si

timpul actiunii, personajele *cuprins: intamplari in

ordinea  in care s-au petrecut

*incheiere: inpresii, opinii 

personale

*zilele se maresc, noptile

se micsoreaza, sosesc pasarile calatoare

*infloresc copacii, inver-zeste campul,

*se coc ciresele

*oamenii seamana, planteaza, curata pomii etc

*ies gazele, pasarile isi fac cuibul

*ciripit vesel, cer ce cristal, miros imbietor, soare gingas, zumzetul albinute-lor





REALIZAREA SENSULUI

Ganditi / lucrati PE GRUPE / COMUNICATI


se realizeaza planul de idei pornind de la materialele obtinute cu ajutorul metodelor Brainstorming si ,, Stiu -Vreau sa stiu - Am invatat"

Se grupeaza ideile in cele trei parti ale compunerii. Elevii vor lucra pe grupe. Fiecare grupa va avea de completat o parte a planului compunerii.

* ideile din introducere( locul, timpul, personajele)

cuprins(schimbari din natura, actiuni specifice

primaverii, intamplari, sarbatori)

incheiere(opinii, sentimente)


Se noteaza apoi ideile intr-un ciorchine (10 minute - Anexa 1) Pe baza planului sub forma de ciorchine, se trece la redactarea individuala a compunerii (15 minute)

Citirea compunerilor si analiza lor dupa cerintele afisate pe o plansa. (5 min)

Concluziile finale apartin invatatorului si se refera mai mult la modul desfasu rarii lectiei; analiza compunerilor si evaluarea lor se se va face intr-o ora speciala.

Reflectia


JOC DE ROL: ,,De vorba cu primavara,, 

Pe baza unor teme date ( De Pasti, Gradinita cu flori, Randunelele etc), elevii, organizati in grupuri mici, vor interpreta diferite roluri.( 5 min)


EXTENSIE


Eseu: Primavara e prietena ta! Scrie-i un mesaj de multumire pentru o bucurie pe care ti-a facut-o!












Bucuriile primaverii

(compunere dupa plan)


A sosit primavara! Soarele jucaus mangaie mugurasii copacilor. Acestia se desfac in mii de flori, ce imprastie un miros primavaratic. Pasarile calatoare, istovite de lungul drum, isi fac cuiburi si scot puisori. Zilele s-au marit, iar gazele s-au trezit la viata. Albinele cauta nectar prin florile multicolore, fluturi jucausi, buburuze rosioare si furnicute harnice roiesc in toate partile. E miercuri si intrega familie a sosit la tara, la bunici. Parintii au cateva zile de concediu, iar copiii sunt in vacanta. Bunicii sunt bucurosi ca au primit ajutoare de la oras. Casa batraneasca e primitoare. Gradinita e plina de flori iar via si livada din spatele gospodariei asteapta sa fie ingrijite.

Se apropie Pastele. Nepotul, Nicusor, intra in gradinita. Pliveste florile, sapa santulete pentru rasaduri, planteaza doi copacei. Tata si bunicul muncesc cu spor in vie si livada. Bunicul taie via, iar feciorul curata crengile uscate.

Pe langa casuta e multa agitatie. Cele trei gospodine nu mai contenesc cu treaba. Mama face curatenie in casa: matura, scutura, sterge praful. Bunicuta a varuit gardul gradinitei, iar acum se pregateste sa vopseasca ouale. Se grabeste. Nu peste mult timp trebuie sa mearga la biserica.

Irina, nepotica cea isteata, pregateste felicitari si mici cadouri pentru fiecare. Toti sunt obositi, dar nimeni nu se plange.

Bunica trebuie sa se intoarca de la biserica. Mama a facut cateva gogosi. Tata si bunicul stau de vorba pe prispa din fata casei, iar Irina si Nicusor joaca sah.

Linistea serii si aerul proaspat incarcat de miresmele primaverii ii imbie la somn. Peste putin timp toata familia va merge la culcare.


( compunere realizata de un elev de-al meu dintr-o promotie anterioara)








Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright

Didactica




Analize pe aceeasi tema


Probleme de integrare a copiilor cu cerinte educative speciale - problema handicapului
Stiluri educationale - stiluri de conducere: autocratic, democratic, indiferent, antrenorat
Bune maniere pentru elevi
PROIECT DIDACTIC - limba si comunicare - bucuriile primaverii - compunere dupa plan
Cunoasterea copilului - un preludiu al prestantei didactice
Educatia - o relatie privilegiata
Conceptia curriculumu-lui de limba romana pentru scolile alolingve
Fisa de evaluare 6/7 ani
Didactica predarii si invatarii limbii si literaturii romane
Licee si colegii din municipiul Brasov - cu telefon si adresa



Ramai informat
Informatia de care ai nevoie
Acces nelimitat la mii de documente, referate, lucrari. Online e mai simplu.

Contribuie si tu!
Adauga online proiectul sau referatul tau.