Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica

Ecologie


Qdidactic » didactica & scoala » geografie » ecologie
Actiuni care dauneaza mediului inconjurator - proiect



Actiuni care dauneaza mediului inconjurator - proiect


SCOALA CU CLASELE I-VIII BLǍGESTI-PASCANI



PROIECT DIDACTIC


DATA

CLASA : a-II-a

INSTITUTOR

ARIA CURRICULARǍ Matematica si stiinte ale naturii

DISCIPLINA DE INVǍTǍMANT : Cunoasterea mediului

UNITATEA DE INVǍTARE :Mediul inconjurator si protejarea lui

SUBIECTUL LECTIEI : Actiuni care dauneaza mediului inconjurator

TIPUL LECTIEI : predare-invatare

SCOPURILE LECTIEI :

S1 – Dobandirea unor cunostinte despre interventia omului in natura si impactul care se produce asupra ei,despre

efectele pozitive ale actiuniii omului .

S2 - Dezvoltarea capacitatilor intelectuale in vederea perceperii realitatii inconjuratoare,intelegerii relatiilor si

interrelatiilor om-natura.



S3 – Adoptarea unui comportament vizand mentinerea ,ingrijirea si protejarea mediului natural.

OBIECTIVE CADRU:

1.-dezvoltarea capacitatii de observare,explorare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator:

2.-cunoasterea ,intelegerea si utilizarea in comunicare a unor termeni specifici,pentru a descrie fenomene observate in mediul

inconjurator:

3.-formarea unei atitudini pozitive fata de mediul inconjurator ,prin stimularea interesului fata de pastrarea unui mediu echilibrat

si exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire a acestuia.

OBIECTIVE DE REFERINTǍ:

1.1.-sa enumere caracteristici specifice ale unor vietuitoare din mediul apropiat;

2.1.-sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare,fenomene din mediul inconjurator;

2.3.-sa utilizeze simboluri si informatii referitoare la fenomenele observate in mediul inconjurator;

3 .1.-sa identifice cai prin care poate contribui la mentinerea unei vieti sanatoase a plantelor si animalelor;

3.2.-sa participe la actiuni de ingrijire si protejare a vietuitoarelor.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 Sa defineasca notiunea de mediu inconjurator;

O2 Sa identifice actiunile principale care dauneaza mediului inconjurator ;

O3    Sa precizeze diverse masuri de prevenire a poluarii mediului:

O4 Sa asocieze corect starea de sanatate sau boala a mediului;

O5 Sa compare manifestari ale naturii in absenta poluarii si in prezenta ei;

O6 Sa recunoasca in orizontul local diverse cazuri de poluare ;

O7 Sa analizeze efectele pe termen scurt si lung ale substantelor nocive asupra mediului;

O8.-Sa denumeasca actiuni ale copiilor ,care pot dauna mediului inconjurator;

O9 Sa gaseasca solutii proprii privind sanatatea naturii;

O10 Sa participe activ la lectie ;


STRATEGIA DIDACTICǍ : activ-participativa

a) Resurse procedurale : conversatia, explicatia,expunerea, invatare prin descoperire, demonstratia ,exercitiul, exercitiu-joc , problematizarea,munca independenta;

b) Resurse materiale : imagini, fisa de lucru,afise ,insemne cu protejarea mediului,manualul

c) Resurse informationale :

M.E.N.-Programe scolare pentru invatamantul primar,Bucuresti,2004-2005;

I.S.J.Iasi,Univ.Al.I.Cuza –Planificarea calendaristica si proiectarea unitatilor de invatare,semestrul al-II-lea,clasa a-II-a, cunoasterea mediului

Maria Comanescu-“Stiinte-clasa a-II-a”-Ghidul invatatorului,1996

d)      Forme de organizare a activitatii cu elevii:

Activitate frontala

Activitate pe echipe

Activitate individuala

Durata : 50 minute





DERULAREA SECVENTELOR DE INVǍTARE

Etapele lectiei

Ob.

op.

Continutul instructive-educativ

Metode si procedee

Forme de activitate

Evaluare

1.Moment organizatoric


Se creeaza climatul optim necesar desfasurarii in

bune conditii a lectiei decunoasterea mediului: prezenta elevilor , organizarea materialelor necesare lectiei.




2.Verificarea cunostintelor anterioare








O10





Ce ati avut de pregatit pentru azi la cunoasterea

mediului? (Igiena clasei si igiena locuintei)

Ce intelegem noi prin igiena locuintei?

Ce unelte si materiale folosim pentru pastrarea

igienei locuintei?

Ce trebuie sa faca copiii,sa pastreze locuinta

curata?

Ce intelegem prin igiena clasei?

Ce trebuie sa facem pentru a pastra curatenia in

clasa?

Ce reguli ati stabilit voi ca ar trebui sa respectam


in clasa si nu numai?


Conversa-tia


Explicatia










Activitate frontala









Observa-re siste-matica







3.Lectia noua

a)Discutii pregatitoare








b)Anuntarea lectiei noi







c)Dirijarea invatarii






O10












O1






O2  






O2  







O4





O3


O2  


O3


O4


Noi trebuie sa respectam regulile de igiena doar in

clasa si acasa?Dar pe drumul spre casa?In parc? In padu-re? Pe malul apei?

Acum am sa va citesc o mica povestire intitulata

„De ce plangea padurea?”,din care sa intelegeti despre ce vom vorbi astazi la Cunoasterea mediului.

-Puteti sa-mi spuneti despre ce este vorba in aceasta povestire?De ce era padurea trista?Dar raul?Ce a facut baiatul?

Astazi ,la cunoasterea mediului,vom invata despre

„Actiunile care dauneaza mediului inconjurator”

Se scrie titlul pe tabla si pe caiete.

Pe caiete si la tabla se vor scrie cateva date pe

parcursul lectiei.(Oglinda tablei-anexa 1)

Ce este mediul inconjurator?Din ce este alcatuit?

(Mediul reprezinta natura inconjuratoare.Mediul este alcatuit din apa,aer,sol,plante si animale.)

Se vor analiza cateva imagini expuse pe un panou.

Imaginile contin peisaje din natura.

Se deschid manualele la pagina 52 si se vor analiza ,

pe rand,imaginile din manual.

Ce crezi ca a provocat situatiile din imaginile din

manual?

Aceste actiuni sunt benefice mediului?

(Mediul inconjurator poate fi afectat de unele actiuni ale omunlui.)

Ce alte actiuni credeti ca mai dauneaza mediului?

Cum credeti ca afecteaza aceste actiuni mediul?

Dar sanatatea omului?

Ce se intampla daca apele sunt poluate?

(Murdarirea apelor cu resturi de mancare, pungi, hartii, sticle si alte gunoaie poate duce la moartea vietuitoarelor de apa.)

- Ce efect are acest lucru asupra sanatatii oamenilor?

(Apele murdare pot fi un pericol pentru sanatatea oamenilor pentru ca pot avea foarte multi microbi.)

Care este imaginea din manual care prezinta

poluarea apei?(ultima)

Cum poate fi poluat aerul?(Aerul poate fi poluat

prin fumul emanat de fabrici,de masini.)Care imagine demonstreaza poluarea aerului?(a cincea)

Care e urmatoarea componenta a mediului?(solul-

pamantul)

Cum se polueaza solul?Cum credeti ca afecteaza

acest lucru oamenii?

(Murdarirea spatiilor din curte,din fata blocurilor,din

gradini poate provoca imbolnavirea oamenilor, animale-lor, plantelor datorita microbilor.)

Cum pot copiii sa protejeze mediul inconjurator?



Conversa-tia


Expunerea


Conversa-tia


Explicatia






Expunerea


Observatia




Observatia

Conversa-tia







expunerea,


Explicatia










Problematizarea





Activitate frontala






Activitate frontala






Activitate frontala





Activitate frontala









Activitate frontala






Activitate frontala















Frontala








Frontala








Observa-re siste-matica








Observa-re siste-matica











Observa-re siste-matica



4.Fixarea cunostintelor


O5 O4 O3





O6 O7 O8




O1


O2


O5




O8

O9

Joc: Eu spun gresit,spune tu bine!

Copiii sunt in clasa in pauza.Servesc gustarea si

arunca ambalajele pe jos.Ce ste de facut?

Care regula(porunca) din cele 10  afisate pe

panou,ar trebui aplicata in situatia prezentata?Am putea aplica aici semnul cu igiena mediului?

Mai multi copii sunt in excursie in padure si servesc

masa.La plecare lasa aruncate prin iarba:hartii si resturi de mancare.In paraul din apropierea locului unde au poposit arunca sticlele din care cu baut apa sau suc.Ce este de facut?

o       In timp ce se citeste ,se vor lipi pe unul din

afise diverse deseuri:un ambalaj,o punga,o sticla de

plastic.Copiii vor”curata mediul.

Niste copii au in clasa un colt viu cu plante.Plantele

au inceput sa se ofileasca.Ce este de facut?

Care regula trebuie aplicata in aceasta situatie?

Care dintre cele 10 porunci afisate pe panou se po-

triveste lectiei noastre?

Se vor marca poruncile cu insemnele „Igiena

mediului”.

Elevii vor fi impartiti in echipe  si vor rezolva fisele

de lucru.(anexa 2)

Se vor evalua oral fisele de lucru.

Se va intona cantecelul „Tot ce e pe lume ”

Se fac aprecieri individuale si generale asupra

activitatii elevilor .


exercitiu-joc 





problematizarea



demonstratia



invatare prin des-coperire



exercitiul,



munca indepen-denta


Activitatea individuala





Activitate frontala



Activitatea individuala






Activitatea individuala


Activitate

pe echipe


Individuala







Observa-re siste-matica











Evalua-rea pe echipe



5.Tema pentru acasa


Ca tema pentru acasa veti avea :de  realizat jucarii din

deseuri ,pentru ca data viitoare sa organizam o expozitie,poezia „Razbunarea”de Eugen Frunza;tema de portofoliu.








OGLINDA TABLEI


Mediul reprezinta natura inconjuratoare.Mediul este alcatuit din apa,aer,sol,plante si animale .

Mediul inconjurator poate fi afectat de unele actiuni ale omunlui .

Murdarirea apelor cu resturi de mancare, pungi, hartii, sticle si alte gunoaie poate duce la moartea vietuitoarelor de apa. Apele murdare pot fi un pericol pentru sanatatea oamenilor pentru ca pot avea foarte multi microbi .

Aerul poate fi poluat prin fumul emanat de fabrici,de masini.

Murdarirea spatiilor din curte,din fata blocurilor,din gradini poate provoca imbolnavirea oamenilor, animalelor, plantelor datorita microbilor.

Protejati mediul inconjurator!



DESCRIPTORI DE PERFORMANTǍ



SUFICIENT

BINE

FOARTE BINE

Enumera doua-trei componente ale mediului inconjurator;

Enumera patru componente ale mediului inconjurator

Enumera toate componentele  mediului inconjurator

Identifica cateva actiuni care dauneaza mediului inconjurator, cu ajutorul invatatorului;

Identifica actiunile care dauneaza mediului inconjurator, cu mici ezitari ;

Identifica actiunile care dauneaza mediului inconjurator fara dificul-tate;

Precizeaza cateva masuri de prevenire a poluarii mediului inconjurator cu ajutorul invata-torului;

Precizeaza cateva masuri de prevenire a poluarii mediului inconjurator cu mici ezitari;

Precizeaza cateva masuri de prevenire a poluarii mediului inconjurator fara dificultate; ;

Compara manifestari ale naturii in prezenta poluarii si in absenta ei din imagini cu ajutorul invatatorului ;

Compara manifestari ale naturii in prezenta poluarii si in absenta ei din imagini cu mici ezitari ;

Compara manifestari ale naturii in prezenta poluarii si in absenta ei din imagini fara dificultate;

Denumeste actiuni ale copiilor care dauneaza mediului inconjurator cu ajutorul invatatorului;

Denumeste actiuni ale copiilor care dauneaza mediului inconjurator cu mici ezitari ;

Denumeste actiuni ale copiilor care dauneaza mediului inconjurator fara dificultate ;


Gaseste solutii proprii privind sanatatea mediului pe baza intrebarilor invatatorului.

Gaseste doua-trei solutii proprii privind sanatatea mediului .

Gaseste mai multe solutii proprii privind sanatatea mediului .





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright