Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica




Geografie


Qdidactic » didactica & scoala » geografie
Proiect de lectie: Formarea statelor medievale romanești



Proiect de lectie: Formarea statelor medievale romanești



I.            ALGORITMUL INTRODUCTIV

  • Unitatea de invatamant: Liceul Teologic Baptist "Emanuel" Oradea
  • Profesor propunator:
  • Clasa: a VI-a  A
  • Data
  • Obiectul: Istorie universala
  • Unitatea de invatare: Lumea medievala
  • Lectia: Formarea statelor medievale romanești
  • Tipul lectiei: lectie mixta (dobandire de cunostinte, sistematizare, exersare si evaluare a competentelor de munca intelectuala)
  • Loc de desfasurare: cabinetul de istorie



  • Competente-cheie europene:

1. comunicarea in limba materna.

4. competenta digitala

5. competente sociale si competente civice

6. a invata sa inveti.



  • Competente generale

1. utilizarea eficienta a comunicarii si a limbajului de specialitate.

2. exersarea demersurilor si actiunilor civice.

3. aplicarea principiilor si a metodelor adecvate in abordare surselor istorice

4. folosirea resurselor care sustin invatarea permanenta




  • Competente specifice

Utilizarea termenilor istorici specifici Evului Mediu in diferite situatii.

Realizarea, in echipa, prin asumarea unor responsabilitati, a unui proiect

Localizarea in timp si in spatiu a faptelor istorice din Evul Mediu, pe baza surselor istorice

3.2. Descrierea unui fapt istoric din Evul Mediu, utilizand informatii din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere

3.3. Compararea informatiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizatiilor medievale, in vederea stabilirii unor asemanari si a unor deosebiri

4.1 Selectarea surselor istorice pentru sustinerea sau combaterea unui punct de vedere


  • Concepte operationale:

Cognitive


CO1-  Definirea urmatoarelor concepte istorice: descalecat, voievodat, cnezat, diploma de privilegii, independența, comitat,

district,principat, domnie, dregatori, județ, ținut, oastea cea mare, mitropolie.

CO2- Identificarea principalelor etape ale procesului de formare a statelor medievale romanești

CO3- Enumerarea unor personalitati cu rol important in constituirea și consolidarea statelor medievale romanești


Formative :


CO4- Compararea modalitații de constituire a statelor medievale, Țara Romaneasca și Moldova

CO5- Precizarea, pe baza unor exemplificari, a asemanarilor si deosebirilor dintre situația romanilor transilvaneni inainte și

dupa cucerirea maghiara

CO6- Analizarea raporturilor dintre Țarile Romane și coroana maghiara, in sec. XIII-XIV

CO7-Realizarea unei scheme comparative privind organizarea instituțiilor din Țarile Romane



Atitudinale:


CO8- Formularea unor opinii cu privire la contribuția romanilor transilvaneni la constituirea statelor medievale romanești, de la Sud

și  Est de Carpați

CO9- Emiterea unor judecati de valoare referitoare la relația dintre domnie și biserica in Evul Mediu


  • Evaluarea : formativ-ameliorativa (de achizitii, de proces, de produs)
  • Obiective  ale evaluarii:

Cognitive

O1: Definirea unor concepte: centralizare, faramițare politica, parlament, Liga Hanseatica, principi electori, descalecat, voievodat, cnezat, diploma de privilegii, independența, comitat, district, principat, domnie, dregatori, județ, ținut, oastea cea mica, mitropolie.


O : Identificarea de termeni, relatii, procese: centralizarea statala versus faramițarea feudala

O3: Ierarhizarea unor relatii, fenomene : referitoare la evoluția monarhiei feudale, intre sec. XI-XV

O4: Descrierea unor fenomene, evenimente: etapele formarii statelor medievale romanești

O5: Prezentarea situației romanilor transilvaneni sub dominație maghiara

Formative:

O : Deprinderea de a utilizarea tehnici de lucru cu textul istoric si suportul cartografic

O : Compararea si interpretarea datelor referitoare la evoluția monarhiei feudale in Europa apuseana; constituirea statelor

medievale romanești

O : Analizarea relației dintre domnie și alte instituții principale ale statelor medievale romanești

Atitudinale:

O9 Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la rolul bisericii și a burgheziei in realizarea centralizarii statale; aportul romanilor

transilvaneni la formarea Moldovei și a Țarii Romane

Valori si atitudini vizate:

Gandire critica si flexibila

- Relationare pozitiva cu ceilalti

Strategii: inductiv-deductiva, explicativ- conversativa dirijata

Metode:

Expozitiv-euristice:M1-invațarea prin descoperire; M2 explicatia, M3-conversatia euristica

Interactive:M4-modelarea, M5-comparatia, M6- brainstorming,

M7-conversatia examinatoare,

M8 demonstrația


M9 - problematizarea

Instrumente de evaluare: verificarea frontala orala, observarea sistematica, fișa de lucru, rebus

Forme de organizare a activitatii: frontala,individuala, pe grupe cooperante

Resurse:
- Umane :30 elevi
- De timp : 50'
- Materiale: oficiale : RM1: Programa scolara

RM2: Macroproiectarea didactica
                manuale: Istorie clasa a VI -a, Ed. All
Istorie clasa a VI -a, Ed. Corint
- izvoare cartografice: RM3: Atlas istoric scolar

RM4: Harta Europei sec. XI-XVI

RM5: Harta Țarilor Romane intre sec. XIV-XVI
- izvoare narative: RM6: Gesta Hungarorum, de Anonimus (fragment)
RM7: Diploma cavalerilor ioaniți (fragment)

RM8: Cronica lui Nestor (fragment)

RM9 Cronica pictata de la Viena, de Markus Kalt (fragment)

  • Bibliografie

Gh.I.Bratianu, Tradiția istorica despre intemeierea statelor romanești, Ed. Eminescu, București, 1980

Constituirea statelor feudale romanești, Ed. Academiei Romane, București, 1980.

Homer Radu, Petru-Ioan Orha, Documente din istoria romanilor, București, 1966.

Calin Felezeu, Metodica predarii istoriei, Ed. Presa Universitara Clujeana, 1998.

Ștefan Paun, Didactica istoriei, Ed. Corint, București, 2007.














II.          DEMERSUL DIDACTIC



Secventele didactice

Continuturile vizate

Concepte

operationale/

obiective ale evaluarii

Activitatea clasei

Resurse


Evaluare

Profesor

Elevi

materiale

Proced.

Momentul organizatoric



-absentele

-organizeaza materialele

- organizeaza clasa

-creaza un climat cooperant

- raspund cerintelor

- pregatesc materialele solicitate




Reactualizarea cunostintelor/

evaluare

- notiuni si concepte: centralizare, faramițare politica, parlament, Liga Hanseatica, principi electori

- continuturi:

Monarhia feudala, intre sec. XI-XV; studiu de caz: Franța și Germania

O1

O2

O3

O6

O7

O9



- Prezinta elevilor modalitatea si sarcinile de lucru; pornind de la ideea de stat centralizat versus stat faramițat noteaza pe tabla fiecare idee emisa de elevi, intervine pt. evitarea blocajelor intelectuale, prin intrebari și incurajarea formularii altei idei

- accentueaza algoritmul cauze-consecinte

- evalueaza raspunsurile ( analizeaza, critica, decide, lauda, ierarhizeaza)

- mediaza opiniile


- emit idei, le ordoneaza, le comenteaza, opteaza pentru cele mai bune

- autoevalueaza



Manual

RM4


M5

M6

M7


Observare sistematica


Verificare frontala orala



Evocare

Tendința de unificare și centralizare statala la nivelul intregii Europe

Ideea de formațiuni politice prestatale romanești și contextul extern favorabil unificarii


- solicita elevilor sa explice ideea de centralizare statala, in stransa legatura cu cea de unificare statala

- precizeaza ca pe parcursul lectiei vor identifica etapele constituirii statelor medievale romanești, stabilindu-se si asemanari si deosebiri intre ele, precum și modalitați de consolidare a acestora

- organizeaza invatarea

- explica și realizeaza conexiuni, oferind exemple concrete

Manual


RM1


RM2

M2

M3

M8



Dobandirea de noi cunostinte

Formarea statelor medievale romanești

notiuni: descalecat, voievodat, cnezat, diploma de privilegii, independența, comitat, district,principat, domnie


Organizarea și consolidarea politico-instituționala a Țarilor Romane


Noțiuni: domnie, dregatori, comitat, district, județ, ținut, oastea cea mica,

mitropolie




CO1

O1


CO2

O4


CO3

O4





CO5

O5

CO4

O7

CO6

O6

CO7

O8

CO9


CO8

O9

Prezinta elevilor modalitatea si sarcinile de lucru si asigura:

a.cunoasterea/receptarea/invatarea

defineste: descalecat, voievodat, cnezat, diploma de privilegii, independența, comitat, district,principat, domnie

investigheaza: contextul intern și extern favorabil constituirii statelor medievale romanești

identifica: principalele etape ale formarii statelor medievale romanești; principalele formațiuni politice prestatale romanești

- enumera: personalitati implicate in procesul de constituire și consolidare a statelor medievale romanești; vecinii ardelenilor

b) intelegerea noilor continuturi
-explica: statutul romanilor transilvaneni inainte și dupa cucerirea maghiara
-precizeaza: principalele asemanari si deosebiri intre constituirea statelor medievale romanești

c)analiza
-analizeaza:raporturile Țarilor Romane cu Ungaria, intre sec. XIII-XVI.


-compara: organizarea politico-instituționala a Transilvaniei, Țarii Romanești și Moldovei

-deduce: relațiile dintre principalele instituții romanești
 


d)sinteza
-formuleaza: opinii cu privire la contribuția romanilor transilvaneni, la intemeierea Țarii Romanești și a Moldovei

Alcatuiesc grupuri de lucru in vederea realizarii cerintelor tematice


-definesc valorificand achizitiile anterioare


-investigheaza sursele puse la dispozitie de catre profesor

- completeaza fișele de lucru


- explica, pe baza algoritmului cauze-consecinte schimbarea statului romanilor transilvaneni

- pornind de la izvoarele istorice analizate, evidențiaza asemanarile și deosebirile dintre etapele formarii țarilor romane

- analizeaza principalele momente ale relațiilor politico-diplomatice și militare dintre Țarile Romane și Ungaria

- reliefeaza principalele instituții romanești medievale, relațiile dintre ele, asemanari și deosebiri.

- isi asuma responsabilitatea unei opinii argumentate

Manual



RM3


RM4





RM5


RM6


RM7



RM8


RM4


RM9




RM5





M1


M3


M4





M2



M5



M8



M5





M2





Fișa de lucru



Observare sistematica




Fișe de lucru



Verificare frontala orala






Observare sistematica





Verificare frontala orala

Stimularea performantei


O8

O9

Creaza o problema: Care credeți ca a fost rolul bisericii ortodoxe in susținerea independenței statale?

-analizeaza problema

- ofera solutii


manualul

M9

Verificare frontala orala

Asigurarea retentiei si a transferului



Solicita completarea unui rebus istoric

- completeaza rebusul

manualul

M1

Rebus istoric

Evaluarea:

Capacitati/aptitudini/atitudini



Analizeaza critic, lauda, ierarhizeaza, decide si noteaza

- se raporteaza la aprecierile formulate








Transilvania

Țara Romaneasca

Moldova

Dobrogea

-Sec. IX - așezarea maghiarilor in Panonia; ataca V și apoi E. Europei- in

zonaTransilvaniei→Gesta Hungarorum - voievodatele: - Menumorut (Crișana)→Biharea;

Gelu (V,SV Transilvaniei)→Dabaca

Glad (Banat)→Cuvin

-intre sec. X-XIII cucerirea Transilvaniei, organizata ca voievodat autonom, sub suzeranitate maghiara(1176-voievodul Leustachius), nu principat

-romanii continua sa traiasca in reg. de margine, in forme de organizare proprii - districte(de ex. Țara Maramureșului, Fagarașului, Hațegului etc.); specifice maghiarilor- comitatele (primul este Bihorul 1111)

-colonizarea secuilor și sașilor; impunerea forțata a  catolicismului→romanii raman majoritari, dar sunt eliminați treptat de la viața politica, de catre starile privilegiate→devin "tolerați"

-"Diploma cavalerilor ioaniți" (sec. XIII) menționeaza la S. de Carpați→ voievodatul lui Litovoi și Seneslau (singurul independent fața de Reg. maghiar); cnezatul lui Ioan și Farcaș; Banatul de Severin.

-tradiția istorica→descalecatul lui Negru-Voda, la S. de Carpați, venit de la N. de Carpați, din Țara Fagarașului (sf. sec. XIII)

-din punct de vedere documentar: Basarab I Intemeietorul, urmașul lui Seneslau→unește formațiunile politice prestatale de la S. de Carpați → il infrange pe regale Ungariei, Carol Robert de Anjou, la Posada, in 1330 → independența statului

- consolidarea țarii:

- Nicolae Alexandru: prima mitropolie ortodoxa la Curtea de Argeș

- Vladislav Vlaicu: bate primii bani

-Intemeierea Moldovei - la mijlocul sec. XIV →asemanator cu a Țarii Romanești, in mai multe etape:

-maghiarii organizeaza campanii antitatarești intre 1345-1354→creaza o marca de aparare, in NV Moldovei, cu capitala la Baia, condusa de voievodul maramureșan, Dragoș, fidel maghiarilor→primul descalecat

-urmașii lui (Sas și Balc) mențin Moldova sub dominație maghiara→rascoala populației locale→al II-lea descalecat→voievodul maramureșan, Bogdan, nesupus maghiarilor→elibereaza Moldova de sub suzeranitate maghiara→independența țarii

-consolidarea țarii:-Lațcu I

- Petru I Mușat: capitala la Suceava; prima mitropolie ortodoxa; bate primii bani

- Roman I→Moldova Mare

-organizata ca stat in jurul Țarii Carvunei, in sec. XIV, de catre Balica, apoi unificarea e continuata de Dobrotici și fiul sau, Ivanco

- 1388- Dobrogea e alipita Țarii Romanești, de catre Mircea cel Batran, pierduta insa, la sf. domniei, in favoarea turcilor

Organizarea și consolidarea politico-instituționala a statelor feudale, Țara Romaneasca și Moldova


I.        Organizare politico-instituționala:

Domnia: - origine divina (alesul lui Dumnezeu)

Preluarea tronului electiv sau ereditar

Domnul confirmat de Biserica și de Poarta

Atribuții: - stapan absolut

- mare voievod (comandant suprem al armatei)

- judecator suprem etc.

2. Sfatul domnesc: - rol consultativ și juridic

- mari boieri →dregatori ( ex. Portarul Sucevei, Marele Ban al Olteniei, vornic, logofat etc.)

3. Adunarea țarii : - organ consultativ, juridic; starile privilegiate

II. Organizare administrativa: - Țara Romaneasca - județe

Moldova - ținuturi

III.Organizare militara: - oastea cea mica (permanenta) și oastea cea mare

IV.Organizare religioasa: - inființarea primelor mitropolii ortodoxe - Țara Romaneasca

(Curtea de Argeș-Nicolae Alexandru 1359) și Moldova (Suceava- Petru I Mușat 1387)






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright

Geografie



Alpinism
Astronomie
Demografie
Ecologie
Geodezie
Geologie
Hidrologie
Meteorologie

Proiecte pe aceeasi tema


Elvetia - suprafata, locuitori, capitala, limbi oficiale
Test grila geografie
Amenajarea artificiala a Insulei Serpilor nu are niciun efect juridic si constituie o recunoastere a Ucrainei ca Insula Serpilor nu poate avea platou
Constanta, resurse naturale, lacuri
De la geografia sacrala la geopolitica - uscatul si marea
Muntii Teleajenului si Doftanei, masivul Ciucas - muntii Baiului si Piatra Mare si Postavaru
Proiect de lectie: Sparta si Atena -doua modele de educatie
Studiu fundamental privind inaintarea in pozitia "tractiune in piolet"
Tractiune in piolet. Tehnica de baza.
Rezervatia Forestiera Padurea Viisoara



Ramai informat
Informatia de care ai nevoie
Acces nelimitat la mii de documente, referate, lucrari. Online e mai simplu.

Contribuie si tu!
Adauga online proiectul sau referatul tau.