Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect de activitate - tema: primavara



Proiect de activitate - tema: primavara



PROIECT  DE ACTIVITATE


Data: 11.05.2006

Gradinita: P.N. Hateg

Grupa: mare

Educatoare: Mara Monica Emanuela


  1. CATEGORIA  DE ACTIVITATE: Jocuri si activitati la alegerea copiilor, libere, creative - ETAPA I
  2. TEMA: Primavara.

SUBTEMA: Flori de primavara

  1. SECTOARE  SI TEME:

I.        SECTOR LINISTITOR:

BIBLIOTECA: Citire de imagini - albume cu flori din lumea intreaga.



ARTA: Lalele in ghiveci - colaj.

Gradina cu flori - desen.

JOC DE MASA: Loto cu flori.

STIINTA: Jocuri pe calculator - Adunari si scaderi in limitele 1 - 10.

II.      SECTOR DE MISCARE:

CONSTRUCTII: Rondouri pentru flori.

JOC CU ROL: Aniversarea zilei de nastere.

I. ORGANIZAREA ACTIVITATII


Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii si le distribui pe sectoare (albume cu flori, lipici, fise, creioane colorate, coji de oua vopsite etc.)

Anunt apoi temele pentru cele sase sectoare:

"Astazi:

- la sectorul stiinta ne vom juca la computer un joc cu adunari si scaderi;

- la sectorul constructii vom incerca sa construim rondouri pentru flori;

- la sectorul joc cu rol va ganditi ca sunteti in vizita la serbarea zilei de nastere a prietenei voastre;

- la sectorul joc de masa veti alege jetoanele potrivite pentru florile de pe plansele primite;

- la sectorul biblioteca vom citi albume cu flori din lumea intreaga;

- la sectorul arta vom realiza un colaj cu flori de primavara si vom desena gradini cu flori".

Repartizarea copiilor pe sectoare se face pe baza intrebarilor:

- Unde vrei sa te joci ? Cu ce ?

- De-a ce vrei sa te joci ? Cu cine vrei sa te joci ?


pastreaza ordinea si disciplina in clasa:







- copii sunt atenti la temele fiecarui sector precum si la continutul lucrarilor;









- copii isi aleg sectorul preferat si incep sa lucreze conform indicatiilor primite.




4. OBIECTIV  FUNDAMENTAL GENERAL:

Cultivarea capacitatii copiilor de a participa in grupuri mici la jocuri, stimularea activitatii intelectuale, a unor aptitudini si inclinatii, perfectionarea deprinderilor si a tehnicilor de lucru insusite; dezvoltarea independentei, creativitatii, finalizarea actiunilor si cultivarea deprinderii de a fi activi.

5. OBIECTIVE  GENERALE:

sa-si desfasoare jocul sub indrumarea directa si indirecta a educatoarei;

sa aplice in situatii noi cunostintele dobandite anterior;

sa colaboreze cu partenerii de joc, folosind un dialog adecvat;

sa existe relatii corecte intre parteneri;

sa utilizeze corect materialul si deprinderile tehnice de lucru;

sa finalizeze tema propusa pe baza deprinderilor si tehnicilor formate;

sa-si dezvolte spiritul critic si autocritic in analiza lucrarilor.

6. STRATEGIE  DIDACTICA:

a) Metode: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea;

b) Mijloace: diferite truse de jucarii si materiale necesare fiecarui sector in parte;




III. EVALUAREA ACTIVITATII:


se face cu toata grupa, pe sectoare;


obiectivele devin criterii de evaluare;

Ce a-ti realizat ? Cum ?

Despre ce am discutat ?


IV. INCHEIEREA ACTIVITATII:


Voi face aprecieri generale asupra participarii la activitate si asupra disciplinei. Pentru destinderea atmosferei, copiii vor interpreta cantece despre primavara.








II. DESFASURAREA ACTIVITATII

I. S E C T O R L I N I S T I T O R



1. BIBLIOTECA.

Tema Citire de imagini - albume cu flori din lumea intreaga.

Scop Cunoasterea de catre copii a florilor de primavara cat si asemanarile si deosebirile dintre ele.

Obiective operationale

- sa recunoasca florile de primavara;

- sa cunoasca partile unei plante: radacina, tulpina, frunze, flori;

- sa cunoasca conditiile de care depinde cresterea unei plante;

- sa se exprime corect si coerent;

- sa-si dezvolte spiritul de observatie.

Strategie didactica

a) metode: explicatia, conversatia;

b) material: albume si reviste cu flori

Desfasurarea activitatii

Activitatea  educatoarei

Activitatea copiilor

- pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii, apoi anunt tema.

- prezint copiilor plansele ce reprezinta anumite flori si le cer identificarea florilor specifice anotimpului primavara.

- urmaresc participarea copiilor la acest sector.

- sunt atenti si retin tema;


- citesc imaginile cu flori si identifica florile de primavara.


2. ARTA.

Tema Lalele in ghiveci - colaj.

Gradina cu flori - desen.

Scop Perfectionarea priceperilor si deprinderilor de aplicare a  materialelor necesare pentru realizarea colajului, realizand lucrari originale; educarea simtului estetic, stimularea indemanarii in folosirea instrumentelor de lucru. Obiective operationale:

- sa foloseasca corect tehnica de lucru insusita anterior: rupere, lipire, asamblare;

- sa combine materialele potrivit temei;

- sa manifeste interes pentru realizarea unei lucrari estetice;

- sa accepte corecturi;

- sa analizeze critic si autocritic lucrarile realizate.

Strategia didactica

a) Metode: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia;

b) Material: foi de desen, creioane colorate, coji de oua, lipici.


Desfasurarea activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

- pregatesc materialele necesare si anunt tema activitatii;

- discut cu copii despre florile de primavara, locul unde cresc ele si explic modul de lucru in vederea realizarii colajului cat si a desenului;

- cer copiilor sa finalizeze lucrarile executand corect, respectand cerintele si pastrand curatenia la masa de lucru;

- in timpul activitatii ii indrum si ii corectez acolo unde este nevoie

- intuiesc materialele de lucru;

- sunt atenti si retin tema activitatii cat si indicatiile primite;

- executa tema respectand cerintele si pastrand linistea;

3. JOC DE MASA


Tema Loto cu flori.


Scop Formarea deprinderii de a sorta jetoanele si de a le gasi locul pe plansa.


Obiective operationale

sa recunoasca si sa denumeasca corect florile de primavara;

- sa selecteze jetoanele corespunzatoare florilor de pe plansa primita;

- sa-si dezvolte spiritul de observatie;

- sa participe cu placere la activitate.


Strategia didactica

a) Metode: exercitiul, explicatia, conversatia;

b) Materiale: planse reprezentand flri, jetoane;


Desfasurarea activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

- pregatesc plansele si jetoanele necesare activitatii si anunt tema;

- cer copiilor sa aleaga corect jetoanele in vederea finalizarii temei;

- intervin pe parcursul desfasurarii activitatii corectandu-i daca este nevoie.

- intuiesc materialul;


- retin tema si sarcinile de lucru sortand jetoanele in functie de cerinte;

  1. STIINTA.

Tema Jocuri pe calculator - Adunari si scaderi in limitele 1 - 10.

Scop Consolidarea deprinderii de a utiliza corect calculatorul i vederea efectuarii corecte a operatiilor de adunare si scadere.


Obiective operationale

- sa manuiasca corect tastele calculatorului;

- sa recunoasca cifrele in limitele 1 - 10 cat si vecinii acesora;

- sa efectueze corect sarcinile cerute de joc, respectiv adunari - scaderi in limitele 1 - 10;

- sa participe cu interes si placere la activitate.


Strategia didactica

a) Metode: conversatia, explicatia, exercitiul;

b) Material: computer, CD cu jocuri.


Desfasurarea activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

- prezint copiilor jocul pe calculator si supraveghez desfasurarea lui, intervenind acolo unde este cazul;


- desfasoara jocul dupa regulile cerute.



II. S E C T O R   D E M I S C A R E


1. CONSTRUCTII

Tema Rondouri pentru flori.

Scop Consolidarea deprinderilor tehnice de lucru, stimularea originalitatii, imaginatiei, gandirii creatoare a copilului in intuirea desfasurarii jocului de constructie;

Obiective operationale

- sa redea prin intermediul constructiilor rondoul de floril;

- sa comunice verbal cu partenerii de joc folosind expresii adecvate;

- sa manuiasca corect materialele puse la dispozitie;

- sa manifeste interes pentru activitate si respect fata de rezultatele muncii;

- sa finalizeze tema aleasa utilizand adecvat materialul

Strategia didactica

a) Metode: explicatia, exercitiul, conversatia;

b) Materiale: cuburi Arco si Lego;

Desfasurarea activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

- pregatesc materialele necesare acestui sector si anunt tema;

- discut cu copiii despre ce este un rondou de flori si unde este amplasat el (gradina, parc);

- urmaresc desfasurarea activitatii din exterior si intervin acolo unde este nevoie;

- intuiesc materialele si retin tema;


- participa la discutia initiata de educatoare;



- pastreaza ordinea si disciplina la locul de munca;

2. JOC CU ROL

Tema Aniversarea zilei de nastere.

Scop Cultivarea deprinderilor si interesului de a-si alege si de a interpreta un anumit rol; transpunerea prin joc a unor aspecte din viata cotidiana; consolidarea deprinderilor de a comunica verbal in mod liber si civilizat cu partenerii de joc.

Obiective operationale

sa redea prin joc aspecte din aniversarea unei zile de nastere;

- sa interpreteze corect rolul primit folosind formule de adresare civilizata;

- sa reflecte in joc relatiile complexe care exista intre oameni;

- sa manuiasca cu dexteritate materialele necesare;

- sa participe cu interes si placere la activitate.

Strategia didactica

a) Metode: explicatia, conversatia, exercitiul, demonstratia;

b) Materiale: flori, cadouri, seturi de vase, masa, scaune.

Desfasurarea activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

- pregatesc materialele necesare pentru inceperea jocului si anunt tema;

- ajut copii in repartizarea rolurilor si ii indrum in vederea desfasurarii corespunzatoare a activitatii;

- intuiesc materialele de pe masuta si retin tema;


- fiecare copil va primi cate un rol care se schimba pe parcursul jocului;




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright