Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect didactic - activitate matematica - compara numere reprezentand cantitati diferite in limitele 1-10



Proiect didactic - activitate matematica - compara numere reprezentand cantitati diferite in limitele 1-10


proiect didactic




Propunator:IUSCU ILEANA

Gradinita cu Program Prelungit,

GRUPA:PREGATITOARE

CATEGORIA DE ACTIVITATE:activitate matematica

TEMA:CINE STIE CASTIGA

TIPUL DE ACTIVITATE:VERIFICARE

FORMA DE REALIZARE:JOC DIDACTIC

SCOPUL:

Consolidarea deprinderii de a compara numere reprezentand  cantitati diferite in limitele 1-10.

Consolidarea cunostintelor referitoare la numeratia in limitele 1-10.

Ordonarea grupelor in sir crescator si descrescator.

Consolidarea deprinderii de a numara si socoti in limitele 1-10,cu una sau doua unitari si de a rezolva si compune probleme.

OBIECTIVE OPERATIONALE

1 COGNITIV INFORMATIONALE

-sa recunoasca cifrele de la 1 la 10;

-sa recunoasca vecinii cifrelor de la 1 la 10;

-sa compare grupe de obiecte (grupa cu un element, doua mai putin/grupa cu un element, doua mai mult);

-sa alega cifra corespunzatoare grupei formate;

-sa recunoasca aspectul ordinal al cifrelor in limitele 1-10;

-sa efectueze operatii de calcul oral (adunare si scadere cu una doua unitari);

-sa rezolve si sa comuna probleme.

2 PSIHO MOTORII

-sa se deplaseze in timp util pentru a rezolva sarcini propuse intr-un spatiu dat;

-sa lucreze independent si in echipa;



-sa lucreze curat,pastrand ordinea la locul de munca;

-sa raspunda motric la receptarea unui semnal sonor(sunetul clopotelului).

3 AFECTIV MOTIVATIONALE

-sa recepteze afectiv tema propusa;

-sa argumenteze realizarea unei sarcini de joc;

-sa motiveze rezolvarea unei situatii problema;

-sa-si exprime sentimentele de bucurie,satisfactie,multumire,in legatura cu activitatea desfasurata.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE:brainstorming,conversatia,explicatia,metoda cubului, munca in echipe,exercitiul ,problematizarea.

MATERIAL DIDACTIA:jetoane cu diferite imagini pentru formarea grupelor

cifre

cuburi

clopot

SARCINA DIDACTICA:

Constituirea unor grupe cu un anumit numar de obiecte.

Compararea grupelor de obiecte prin formare de perechi:

-observarea raporturilor cantitative intre obiectele din grupele comparate: tot atatea;

-sesizarea diferente cantitative: mai mult decat . mai putin decat . ;

Exersarea numaratului obiectelor din grupe cuprinzand 1-10 elemente.

Asocierea corecta a numarului exprimat verbal la intreaga cantitate de obiecte numarate intr-o grupa.

Cunoasterea cifrelor de la 1 la 10.

Efectuarea unor operatii simple de calcul oral,de adunare si scadere cu diferenta de o unitate si doua unitati.

REGULI DE JOC

Copiii desemnati de educatoare vor rezolva sarcini de joc la semnalul dat:individual,in grup.

Toare actiunile copiilor vor fi verbalizate,incep si se termina la semnalul(verbal.sonor ) al educatoarei.

DURATA:35-40 minute

BIBLIOGRAFIE:

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii;Editura V&I Integral, Bucuresti ,2005.

Ileana Libotean,Mariana Seling,Jocuri didactice matematice pentru gradinita,Editura V&I Integral, Bucuresti,1998.

Magdalena Dumitra,Activitati matematice in gradinita-ghid practic,Editura Compania,Bucuresti,2002.




















EVENIMENT

DIDACTIC

CONTINUT  STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

MOMENT

ORGANIZATORIC

Pregatirea materialului didactic necesar pentru desfasurarea activitatii.

Asigurarea unui climat psihopedagogic favorabil desfasurarii activitatii.



CAPTAREA ATENTIEI




INTRODUCEREA IN ACTIVITATE





ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Captarea atentiei o voi face cu scrisoarea primita de la Zana Primavara.


Introducerea in activitate se va realiza cu ajutorul palariei,a iepurasilor din palarie si o scurta explicatie.




Anunt titlul jocului,care va fi repetat de 3-4 copii.

Jocul se va desfasura sub forma de intrecere.

Impart grupa de copii in doua echipe:

-echipa ghioceilor;

-echipa brandusilor.

Fiecare echipa va purta ecusoane reprezentative.

Conversatia











Conversatia



Oral





Oral






Oral


DESFASURAREA JOCULUI








JOCUL DE PROBA








JOCUL PROPRIU ZIS

Explic modul de desfasurare,regulile jocului,precum si modul de apreciere a raspunsurilor(fiecare raspuns corect va fi rasplatit cu o bulina rosie.In final echipa care va avea cele mai multe buline rosii va castiga intrecerea).

Voi cere unui copil sa numere iepurii din palarie ,sa spuna ce cifra corespunde numarului de iepurasi,sa numere crescator si descrescator in limitele respective.



Voi incerca sa antrenez toti copiii in joc,urmarind ca raspunsurile sa fie corecte.Voi pune intrebari ajutatoare si voi da indicatii acolo unde este nevoie.

Formeaza grupa ursuletilor cu tot atatea elemente cat si in grupa iepurasilor.

Formeaza grupa pisicutelor ,cu doua elemente mai mult decat in grupa ursuletilor.



elementele




Explicatia









Exercitiul







Conversatia




Exercitiul















Proba orala


































COMPLICAREA JOCULUI

Numara pisicutele,recunoaste cifra,numara crescator si descrescator in limit respectiva.

Copiii inchid ochii ,iar eu voi lua o pisicuta de pe flanelograf.La sunetul clopotelului copiii vor deschide ochii si vor spune al catelea iepuras lipseste de pe flanelograf.

Ce fel de animal este pisica?

Ce stiti despre pisica?

Despart cuvantul in silabe,numara silabele,recunosc cifra.

Denumesc alte patru animale domestice.

Formeaza grupa ratelor cu un element mai putin decat in grupa pisicutelor.

Scoateti din cosulet tot atatea buline cati pitici are Alba ca Zapada.

Care este vecinul mai mic al cifrei 7?Dar vecinul mai mare?

Cate buline mai trebuie sa scot din cosulet pentro a avea 9?

Cate buline trebuie sa pun in cosulet pentru a ramane 8?

Cu ajutorul cuburilor vom efectua operatii de adunare cu 1-2 unitati.



In gradina sunt trei iepurasi .La ei mai vin doi iepurasi.Cati iepurasi sunt in gradina.

Pe lac sunt sase rate.Doua din ele pleaca. Cate rate au mai ramas pe lac?

Voi cere copiilor sa compuna ei probleme,folosindu-se de materialul marunt.


Problematizarea









Brainstorming








Conversatia










Metoda cubului






Problematizarea

















Proba orala

OBTINEREA PRTFORMANTEI

Fisa de munca individuala.

Itemi

1.Coloreaza al 3-lea, al 5-lea, al 7-lea fluturas.

2.Aseaza in fiecare ghiveci atatea ghiocei cat indica cifra.

3.Desparte cuvantul in silabe si scrie cifra corespunzatoare numarului de silabe.

Munca individuala

Proba scrisa

INCHEIEREA ACTIVITATII

Aprecierea pozitiva a aportului copiilor la realizarea sarcinilor de joc.

Se numara bulinele rosii de la fiecare echipa si se desemneaza echipa castigatoare.

Interpreteaza cantecul:Sade rata pe butoi.


Aprecierea





















Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright