Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect didactic grupa mijlocie - calatoria strumfilor in tara formelor geometrice



Proiect didactic grupa mijlocie - calatoria strumfilor in tara formelor geometrice


Data: mai

Unitatea de invatamant: Gradinita cu program prelungit nr.1 Targoviste

Educatoare:

Grupa: mijlocie"B" "STRUMFII"(nivelul I) STEP BY STEP

Tema anuala: "CINE SI CUM PLANIFICA/ORGANIZEAZA O ACTIVITATE?"

Tema saptamanii:"CALATORIM IN TARA POVESTILOR"

Tema zilei: "calatoria strumfilor in tara formelor geometrice"

Tipul activitatii:-consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi

Forma de organizare: pe grupuri, in perechi, individual,frontal


Categorii de activitati:

ADP:

Rutine: - Intalnirea de dimineata: "Cearta Strumfilor"-medierea conflictelor

- Salutul, Prezenta, Calendarul naturii

- Ne pregatim pentru activitati"


Tranzitii:

"Marsul Strumfilor"-recitare ritmica



,,Cantecul Strumfilor"-cantec

,,Strumfii fac miscare"-5 minute de miscare zilnic


ADE:

Activitate matematica (DS): JOC LOGIC: "CUM ESTE PRIETENUL TAU?"- forme geometrice:cerc, patrat, triunghi

Activitate artistico-plastica (DEC): TEMA PLASTICA:pata de culoare

SUBIECTUL:"COVORUL STRUMFILOR"- elemente de limbaj plastic:pata de culoare

ALA I

Alfabetizare: "Scrisoarea lui Papa Strumf"- trasarea graficǎ a conturului formelor geometrice dupa model,transmiterea de mesaje simple folosind simboluri;

Constructii:"Satul Strumfilor"- construire prin imbinare si suprapunere;

Joc de rol : " De-a Strumful bucatar" - interpretarea rolului de bucatar;

Stiinta: ,,Strumfii cauta formele geometrice"- asocierea unei forme geometrice cu un obiect asemanator din mediul ambient;

Nisip si apa: "Urmele lui Gargamel"- asocierea urmele lasate de incaltaminte cu forme geometrice asemanatoare;

ALA II

"Strumful isi cauta locul"- joc de miscare

"Ai grija de Strumful Blegut"- joc de indemanare

,,Strumfita se plimba!"-joc linistitor


SCOP: DS    - Consolidarea cunostintelor referitoare la recunoasterea, denumirea, construirea si utilizarea formelor geometrice:cerc, patrat, triunghi in jocuri;

DEC - Consolidarea deprinderii de a realiza subiectul plastic prin utilizarea elementelor de limbaj plastic:pata de culoare;

ALA- Consolidarea deprinderii de a a trasa grafic conturul formelor geometrice dupa model, de a transmite mesaje simple folosind simboluri,consolidarea unor deprinderi practic-gospodaresti, de a asocia o forma geometrica cu un obiect asemanator din mediul ambient, de a construi prin imbinare, de a interpreta un rol,consolidarea unor deprinderi specifice nivelului de dezvoltare psihomotrica;


OBIECTIVE OPERATIONALE:


ADE - DS: ACTIVITATE MATEMATICA

O1: Sa denumeasca formele geometrice plane:cerc, patrat, triunghi;

O2: Sa precizeze insusirile acestora:culoare, marime, grosime;

O3: Sa aseze formele geometrice corespunzator cerintei


DEC:ACTIVITATE ARTISTICO-PLASTICA

O1: sa picteze utilizand pata de culoare (tehnica imprimarii cu buretele);

O2: sa aplice culoarea pe suprafata data prin utilizarea unor bureti avand diferite forme geometrice;


ALA I


Stiinta:

O1: sa asocieze formele geometrice:cerc, patrat,triunghi cu un obiect asemanator din mediul ambient

O2:sa utilizeze limbajul matematic

O3: sa rezolve sarcina labirintului, urmarind perceptiv si motric un anumit traseu


Alfabetizare:

O1 sa traseze conturul formelor geometrice plane:cerc, patrat,triunghi dupa o linie deja trasata;

O2: sa utilizeze corect instrumentul de scris:creion,carioca in exprimarea gestului grafic;


Constructii

O1: Sa construiasca prin alaturarea, imbinarea, suprapunerea cuburilor in spatiu;

O2: Sa respecte schema grafica data;

Joc de rol:

O1: sǎ interpreteze rolul de bucatar realizand sandwich-uri avand diferite forme geometrice (cerc,patrat,triunghi) si culori diferite

O2: sǎ respecte regulile de igiena



Nisip si apa:

O1: Sa asocieze urmele lasate de incaltaminte cu forme geometrice asemanatoare;

O2: Sa verbalizeze actiunile efectuate;

ALA II

O1: sa execute corect alergarea;

O2: sa parcurga traseul cu obstacole avand  mainile ocupate

O3: sa dea din mana in mana un obiect cu oprire la semnal

O4: sa respecte regulile jocurilor.


LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa


STRATEGII DIDACTICE:

A)     METODE SI PROCEDEE: CONVERSATIA, EXPLICATIA, EXERCITIUL, JOCUL,DIAGRAMA VENN; TRIEREA ASERTIUNILOR;

TURUL GALERIEI

B)     MIJLOACE DE INVATAMANT:TRUSA DIENES, FISE DE ACTIVITATE INDEPENDENTA;ACUARELE, BURETI DE DIFERITE FORME GEOMETRICE,CREIOANE, CARIOCI,JETOANE, MATERIALE DE DIFERITE FORME GEOMETRICE, SORTURI, BONETE BUCATAR,



BIBLOGRAFIE:

v     "CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR",M.ED.C.T., 2008

v     GHID METODIC: "METODE INTERACTIVE DE GRUP", ED. ARVES.

v     MIHAELA PAISI LAZARESCU, LILIANA EZECHIL, LABORATOR PRESCOLAR,GHID METODOLOGIC, BUCUREȘTI, 2002;

v     LAURENTIA CULEA, ANGELA SESOVICI, FILOFTEIA GRAMA, MIOARA PLETEA, DANIELA IONESCU, NICOLETA ANGHEL, ACTIVITATEA INTEGRATA DIN GRADINITA, EDITURA DIDACTICA PUBLISHING HOUSE, 2008;




SCENARIUL ACTIVITATII

Intalnirea de dimineata debuteaza cu Salutul intre copii care se va realiza prin prin tehnica comunicarii rotative:porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii, de la stanga la dreapta, folosind apelativ numele acestora.

Prezenta:Se va realiza verbal, prin stabilirea"strumfilor"absenti.In acest mod, copiii vor descoperi absenta Strumfului Blegut.

"Cearta Strumfilor"-medierea conflictelor intre "strumfii" care considera ca sunt mai potriviti sa plece in cautarea Strumfului Blegut.

Calendarul naturii se va stabili prin alegerea unor imagini corespunzatoare fenomenelor meteorologice, pentru a ilustra caracteristicile vremii din ziua respectiva.

Noutatea zilei: Consta in prezentarea "calatoriei" pe care strumfii o vor efectua in Tara Formelor Geometrice pentru a-l gasi pe Strumful Blegut care a fost rapit de Gargamel, vrajitorul cel rau.Pisica acestuia, ne va ajuta sa descoperim toate probele care vor trebui parcurse in timpul calatoriei, etape care ne vor ajuta sa-l gasim pe Strumful Blegut si sa ne intoarcem in satul strumfilor.

Tranzitia intre intalnirea de dimineata si intrarea copiilor in centrele de activitate pe care si le aleg, se realizeaza prin recitarea ritmica a unor versuri.


Activitatea in centre: Activitatea matematica va consta in realizarea etapelor jocului logic"Cum este prietenul meu".In centrul Arta copiii vor utiliza pata de culoare pentru a realiza covorul din casuta Strumfilor, la Jocul de rol vor pregati sandwich-uri prin taierea feliilor de paine in diferite forme geometrice si aplicarea pe acestea a unor creme de diferite culori.Aceste sandwich-uri le vor fi utile strumfilor in calatoria lor,la Nisip si apa vor aplica prin presare pe nisipul umed obiecte de incaltaminte si vor cauta sa asocieze urmele lasate de talpa obiectului de incaltaminte cu formele geometrice plane cunoscute,la centrul Constructii vor aseza cuburile in spatiu  respectand schema data pentru a realiza o constructie originala, in grup, la Stiinta vor asocia cat mai multe forme geometrice cu obiectele/jetoanele aflate pe masute si vor realiza sarcina labirintului,la Alfabetizare vor trasa cu ajutorul insrumentelor de scris:creioane sau carioci,conturul unor forme geometrice, colorandu-le dupa aceea.


DEMERSUL DIDACTIC


NR.

CRT.

EVENIMENTELE

DIDACTICE


CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

(INSTRUMENTE SI INDICATORI)

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE DE INVATAMANT























MOMENT ORGANIZATORIC

Se vor asigura conditiile necesare pentru desfasurarea optima a activitatii:

Mijloacele de invatamant vor fi distribuite in fiecare sector.

ADP-INTALNIREA DE DIMINEATA

SALUTUL:"Strumfii isi indreapta fata     

Si ne spun: Buna dimineata!"

PREZENTA: Se vor consemna copiii absenti din ziua respectiva.

MEDIEREA CONFLICTELOR:"Cearta Strumfilor"-gasirea unei solutii optime in vederea aplanarii conflictelor care pot apare intre copii.

CALENDARUL NATURII: Se vor folosi imagini caracteristice fenomenelor meteorologice, pentru a ilustra caracteristicile vremii din ziua respectiva.

TRANZITIE:recitare ritmica:

"Strumfi noi suntem si plecam

Pe Blegut sa il salvam.

Intr-o tara-am nimerit

Forme multe am intalnit.

Sa ghicim numele lor

Este un lucru foarte usor!"






CONVERSATIA










Calendarul naturii

Catalog







Observarea capacitatii de exprimare orala



Analiza

raspunsurilor



CAPTAREA ATENTIEI


Se va realiza prin prezentarea personajului "pisica lui Gargamel"si a Palariei formelor geometrice.

SURPRIZA

CONVERSATIA

Jucarie de plus

Palaria formelor geometrice

Observarea comportamentului copiilor:spiritul de observatie si analiza, interesul manifestat pentru materialul surpriza




ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR

Voi anunta copiii ca intalnim formele geometrice, in fiecare zi si pretutindeni in viata noastra, le regasim - ca forma, in diferite obiecte."Astazi vom efectua o calatorie in Tara Formelor Geometrice pentru a incerca sa-l gasim pe Strumful Blegut.Va trebui sa fim atenti si sa rezolvam toate probele pe care le vom intalni in calatoria noastra. La sfarsitul calatoriei noastre, vom vedea cat de important este sa recunoastem, sa folosim formele geometrice"

EXPLICATIA


CONVERSATIA



Reactia copiilor la modul de prezentare






PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI SI DIRIJAREA

PROCESULUI DE CONSOLIDARE


ADE+ALA I

Se realizeaza intuirea mijloacelor de invatamant de la fiecare centru de activitate.

Prezentarea va fi insotita de explicatiile de rigoare referitoare la sarcinile de rezolvat, specificul unor materiale si rezultatele pe care asteptam sa le obtinem.

1.ADE-DS -MATEMATICA/MANIPULATIVE- JOC LOGIC"CUM ESTE PRIETENUL TAU?"

Sarcina didactica:recunosterea si denumirea formelor geometrice:cerc,patrat,triunghi si a insusirilor acestora.

Regulile jocului:Fiecare copil denumeste piesa aleasa,o descrie cu ajutorul insusirilor lor:culoare, marime, grosime,corecteaza prin ridicarea unei palete rosii sau verzi afirmatiile educatoarei, aseaza corect piesele solicitate de catre educatoare,in cele doua cercuri de pe covor si in intersectia acestora.

Elemente de joc: surpriza,manuirea formelor geometrice, aplauzele

Etapa I: recunoasterea formelor geometrice, denumirea lor;

Etapa a II-a: descrierea insusirilor formelor geometrice;

Etapa a III-a: selectarea afirmatiilor false de cele adevarate;

Etapa a IV-a: jocul logic"Cum este prietenul tau?"

Se va realiza un joc de proba, dupa care se trece la desfasurarea propriu-zisa.

2.ADE-DEC-ARTA :TEMA PLASTICA:pata de culoare

SUBIECTUL:"COVORUL STRUMFILOR"

Copiii vor primi bureti de forme geometrice diferite si vor inmuia buretii in culoare, imprimand dupa aceea coala de carton.

ALA I -STIINTA: ,,STRUMFII CAUTA FORMELE GEOMETRICE"Copiii aleg si grupeaza pe masuta obiecte, jetoane care au aceeasi forma geometrica.Rezolva sarcina labirintului.

ALA I- JOC DE ROL: " DE-A STRUMFUL BUCATAR" Copiii isi asuma si interpreteaza rolul de bucatar prin pregatirea unor sandwich-uri avand forme diferite.

ALA I-CONSTRUCTII: "SATUL STRUMFILOR"- Copiii aseaza cuburile, respectand schema grafica.

ALA I-ALFABETIZARE: "SCRISOAREA LUI PAPA STRUMF"-copiii traseaza pe foi de diferite forme, conturul formelor geometrice dupa un model dat.Coloreaza formele astfel obtinute si realizeaza o scrisoare prin care transmit un mesaj.

ALA I -NISIP SI APA: "URMELE LUI GARGAMEL"- Copiii imprima pe nisipul umed, urmele diferitelor tipuri de incaltaminte, asociindu-le cu forme geometrice asemanatoare, denumindu-le.

La fiecare rotatie in centre, copiii isi vor muta indicativul personal, in cosuletul corespunzator centrului.









EXPLICATIA










EXERCITIUL



TRIEREA ASERTIUNILOR

DIAGRAM VENN



EXERCITIUL




OBSERVATIA




EXERCITIUL
















Trusa

Dienes;

Palete verzi si rosii














Foi de carton

Acuarele

Bureti de diferite forme:cerc, patrat,triunghi



Jetoane

Fise de activitate individuala

Creioane


Paine

Unt

Finetti

Farfurii


Cuburi




Fise de activitate individuala

Creioane



Incaltaminte









Observarea modului de lucru al copiilor,de participare si de indeplinire a sarcinilor









Capacitatea de a identifica asertiunile.


Respectarea regulilor de joc









Observarea modului de lucru, a creativitatii mesajelor transmise


Capacitatea de a coopera



Gradul de implicare a copiilor in rezolvarea sarcinilor primite

Observarea modului de lucru, a respectarii cerintelor, a calitatii estetice si acuratetea lucrarilor copiilor


OBTINEREA PERFORMANTEI



ADE-DS

Se va realiza complicarea sarcinilor:

Copiii vor rezolva sarcinile fisei de activitate independenta"Forme geometrice plane", avand sarcini diferentiate:

a)"Coloreaza casele strumfilor respectand codul culorilor:triunghi-rosu;cerc-albastru;patrat:galben"

b) "Coloreaza casele strumfilor respectand codul culorilor: triunghi rosu;patrat albastru"

EXPLICATIA

EXERCITIUL


Fise de activitate individuala

Creioane


Observarea modului de lucru

individual,

de rezolvare a sarcinilor fiselor



ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

Copiii se vor grupa in perechi, discutand despre o forma geometrica pe care unul dintre ei o alege(procedeul "mana oarba").

LUCRUL IN PERECHI

Forme geometrice

Observarea modului de lucru

in perechi



EVALUAREA PERFORMANTEI


ADE+ALA I

Se va realiza prin "Turul galeriei"- aprecierea propriilor lucrari si ale celorlalti, identificarea unor noi posibilitati de realizare a lucrarilor.

TURUL GALERIEI


Analiza produselor activitatii




PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI SI DIRIJAREA PROCESULUI DE CONSOLIDARE



ALA II

Se anunta jocurile pe care le vor desfasura ; se prezinta regulile fiecarui joc si sarcinile aferente.

Joc de miscare "Strumful isi cauta locul":Folosind procedeul "mana oarba" copiii vor extrage jetoane cu diferite forme geometrice.Cand educatoarea spune "Alergam la cerc", copiii care au extras cercul , alearga si se grupeaza in jurul acestei forme.

Joc de indemanare"Ai grija de Strumful Blegut"- copiii trebuie sa parcurga un traseu cu obstacole avand grija sa nu+l piarda pe Strumful Blegut .

Joc linistitor ,,Strumfita se plimba!"-copiii stau asezati in cerc pe covor,un copil plimbandu-se in exteriorul cercului.Cand educatoarea spune ,,Stop!", copilul din fata se ridica si schimba locul cu cel din exterior.

Elemente de joc miscarea, semnalul sonor, intrecerea,cooperarea, echipa,traseul cu obstacole.

Jocurile  de proba se realizeaza dupa explicarea regulilor si sarcinilor jocurilor.

EXPLICATIA



CONVERSATIA



JOCUL


Jetoane






Jucarie de plus

Observarea comportamentului copiilor

Observarea modului in care copiii respecta regulile jocului



OBTINEREA PERFORMANTEI

ALA II

In desfasurarea jocurilor de catre copii, se pune accent permanent pe respectarea regulilor de joc si indeplinirea sarcinilor jocurilor. Educatoarea ii antreneaza pe copii in desfasurarea jocurilor, urmarind implicarea acestora.

EXERCITIUL


Observarea modului in care copiii respecta regulile jocului

Observarea modului in care copiii executa alegarea.


EVALUAREA PERFORMANTEI

ALA II

Se fac aprecieri asupra gradului de participare, asupra respectarii regulilor de joc si asupra comportamentului individual si colectiv al copiilor

CONVERSATIA


Analiza modului de implicare in jocuri, respectarea regulilor, executarea corecta a alergarii


INCHEIEREA ACTIVITATII

ADE+ALA I+

ALA II

Se vor realiza aprecieri verbale, generale ,asupra modului in care copiii au participat la activitate si au realizat sarcinile prevazute in fiecare centru de activitate.Copiii primesc stimulente

CONVERSATIA

Stimulente

Aprecieri verbale






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright