Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica

Gramatica


Qdidactic » didactica & scoala » literatura » gramatica
Proiect de lectie - complementul circumstantial - exprimare orala si scrisa



Proiect de lectie - complementul circumstantial - exprimare orala si scrisa





SCOALA Scoala cu cls. I-VIII Todireni, jud. Botosani

PROFESOR

DATA 12.05.

CLASA a VII-a A

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

SUBIECTUL: Complementul circumstantial

TIPUL LECTIEI: mixta: - verificare: Complementele necircumstantiale

- predare: Complementele circumstantiale



SCOP: - dezvoltarea capacitatii elevilor de exprimare orala si scrisa

- formarea deprinderii elevilor de folosire corecta a complementelor in comunicare.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1: - sa identifice complementele necircumstantiale si circumstantiale din enunturi date;

O2:  - sa formuleze enunturi, respectand diferite cerinte;

O3: - sa enumere, exemplificand, partile de vorbire prin care pot fi exprimate complementele circumstantiale;

O4: - sa analizeze sintactico-morfologic complementele circumstantiale date.

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia euristica si catihetica, exercitiul, explicatia, demonstratia, aprecierea verbala, Stiu/vreau sa stiu/ am invatat, mozaicul.

MIJLOACELE DIDACTICE: fise de lucru (fisele stiu/vreau sa stiu/am invatat, fisele destinate expertilor, fise de lucru individual), plansa, test individual

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: frontal, pe grupe, individual

EVALUAREA: apreciere verbala, notarea curenta

DESFASURAREA LECTIEI



Etapele lectiei

Ob

op.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

1. Moment organizatoric (1’)


fac prezenta;

asigur climatul necesar

se pregatesc pentru lectie

se grupeaza dupa o regula aleasa pe moment

conversatia


2. Verificarea temei (3’)


Numesc elevii care vor citi exercitiile avute ca tema, corectand eventualele greseli

verifica tema, corectand eventualele greseli

conversatia, explicatia

frontal

3. Verificarea cunostintelor (10’)













O1

O4

Ce am avut de pregatit pentru astazi?

Ce este complementul?

De cate feluri sunt complementele?

Care sunt complementele necircumstantiale?

Se amintesc cu ajutorul elevilor intrebarile la care raspund, partile de vorbire prin care pot fi exprimate.

Exercitiu de completat pe o plansa si pe caiete:

Subliniati complementele necircumstantiale din enuntul urmator:

„Ati impletit atata jale

In doina voastra care plange

Doar holdele cu spice grele

Rasar din lacrimi si din sange.”

(O. Goga – Graiul painii)

Indicati felul complementului, cuvantul regent, intrebarea la care raspunde si cazul.

elevii raspund la intrebari









Completeaza exercitiul la plansa si pe caiete.

conversatia euristica si catihetica







exercitiul, demonstratia

frontal

4. Momentul aperceptiv (1’)



In urmatorul enunt, un singur complement este circumstantial. Gasiti-l:

„In urma-mi popoarele canta

Cantari de la mine-nvatate.”

(G. Cosbuc – Povestea cantarii)

identifica circumstantialul

exercitiul

frontal

5. Anuntarea temei si a obiectivelor (1’)


Anunt titlul si obiectivele lectiei

scriu titlul pe tabla

scriu titlul pe tabla

conversatia

frontal

6. Desfasurarea activitatii de invatare (26’)














O3

O2





O2

O3






































































O1

O4

Cer grupelor de elevi sa completeze coloana „Stiu” a tabelului „Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat”, apoi coloana „Vreau sa stiu”






Elevii se vor imparti in patru grupe de experti. Fiecare grupa va primi cate o fisa: - I grupa de experti va primi datele despre complementul circumstantial de loc si complementul circumstantial de timp.
























A doua gupa de experti vor primi datele despre complementul circumstantial de mod.












A treia grupa de experti va primi datele despre complementul circumstantial de cauza








A patra grupa de experti va primi datele despre complementul circumstantial de scop








Cele patru grupe de experti revin la grupele initiale, explicand coechipierilor noile achizitii.

Nu voi interveni decat in caz de nevoie.

Frontal, se rezolva exercitiul urmator la tabla si pe caiete:

- Analizati complementele circumstantiale din textul:

„ El se puse repede la usa ei de straja, voind s-o aiba maine nevatamata”.

In final, elevii vor completa coloana „Am invatat” a tabelului „Stiu/ Vreau sa stiu/Am invatat”

Completeaza coloanele „Stiu” si „Vreau sa stiu”

La coloana „Stiu” vor completa ce-si aduc aminte despre complementele circumstantiale (de loc, de timp si de mod), completand ceea ce vor sa-si aminteasca sau sa afle in plus la rubrica „Vreau sa stiu”




Discuta despre datele citite, achizitionand noi cunostinte:

C.C.L. determina un verb sau o interjectie cu functie de predicat. (Fiecare afirmatie va fi insotita de exemple reprezentative). El arata locul unde se petrece actiunea, punctul de plecare, directia sau limita actiunii. Intrebarile folosite: Unde? Pe unde? De unde? Incotro? etc. Se exprima prin:

a)    substantive sau substitute ale acestuia, precedate de prepozitie sau locutiune prepozitionala.

b)    printr-un adverb cu sau fara prep. (loc. adverbiala). Camera lui era sus.

c)     printr-un verb la supin. Am fost la pescuit.

C.C.T. determina un verb si arata timpul sau durata actiunii. Intrebari: Cand? De cand? Pana cand? Cat timp? Poate fi exprimat prin:

a)     substantiv cu sau fara prepozitie, insotit sau nu de un adjectiv sau numeral. Am citit ore in sir. Unsprezece zile a durat procesul.

b)    adverb sau locutiune adverbiala. Dimineata vremea este mai racoroasa.

c)     verb la gerunziu sau la infinitiv + prep. „pana” (loc. prep. „inainte de”, „dinainte de”

C.C.M. arata cum se desfasoara actiunea exprimata de verbul determinat, sau insusirea exprimata de adjectivul sau adverbul determinat. Intrebari: Cum? Cat? Este exprimat prin:

a)     adv. sau locutiune adverbiala. S-a apucat voiniceste de treaba.

b)     numeral. Se impartira in trei.

c)      substantiv cu prep. S-au facut toate dupa voia domnitei.

d)     vb. la infinitiv + prep. sau gerunziu. Fugea mancand ciresele furate.

e)      interjectie: Deodata se auzi un zgomot facand zvarr!

C.C.Cz. arata cauza unei actiuni, a unei stari sau a unei insusiri. Intrebari: Din ce cauza? De ce? Este exprimat prin:

a)    substantiv sau substitut al acestuia cu prep. sau locutiune prep: Sunt suparat din cauza vremii(ei, celor doi)

b)   adjectiv cu prep. Colegii mei plesneau de suparati.

c)    verb la gerunziu. Neintelegand, nu m-am amestecat.

C.C.S. arata scopul unei actiuni. Intrebari: Cu ce scop? Pentru ce? La ce? , etc. Se exprima prin:

a)   substantiv sau substitut al acestuia cu prep. sau locutiune prep. Am plecat la muzeu, cu scopul documentarii. Am plecat dupa cumparaturi.

b)  verb la inf. cu prep./loc. prep. A venit pentru a-l deranja.

c)   verb la supin. Am pus legumele la fiert.

elevii asculta explicatiile colegilor, notandu-si elementele esentiale






identifica circumstantialele si le analizeaza la tabla si pe caiete.




finalizeaza completarea tabelului „Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat”

conversatia, Explicatia

Stiu/vreau sa stiu/ am invatat







mozaicul
































































mozaicul, explicatia







exercitiul





pe grupe

7. Retentie si transfer (5’)




O2

Test (Voi inmana elevilor foile cu testul, explicand cerintele)

Formulati enunturi in care sa aveti:

a)   un C.C.T. exprimat prin adverb (2p)

b)   un C.C.M. exprimat prin subst. cu prep. (2p)

c)    un C.C.L. exprimat prin adverb cu prep. (2p)

d)   un C.C.M. exprimat prin subst. cu prep. (2p)

2p - oficiu

rezolva testul.

testul

individual

8. Tema pentru acasa (1’)


ex. 1/p.214 (din manual).

noteaza tema

conversatia

explicatia

frontal

9. Evaluare (2’)


Voi evalua activitatea in ansamblu, evidentiind elevii activi, incurajandu-i pe cei mai putin activi. Voi nota activitatea a 4-5 elevi, in caietul de notare curenta

participa la evaluarea lectiei si la propria evaluare

aprecierea verbala, notarea curenta

autoevaluarea

frontal,

individual






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright