Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica

Gramatica


Qdidactic » didactica & scoala » literatura » gramatica
didactic limba si comunicare - propozitia, cuvantul ,silaba



didactic limba si comunicare - propozitia, cuvantul ,silaba


Proiect didactic



DATA :

CLASA : a IV- a

PROPUNATOARE :  inv.

ARIA CURRICULARA :Limba si comunicare

DISCIPLINA : Formarea abilitatilor de comunicare              

SUBIECTUL LECTIEI : „Propozitia, cuvantul ,silaba”                        

TIPUL LECTIEI : consolidare                   


OBIECTIVE DE REFERINTA :

sa pronunte clar si corect cuvinte si enunturi;

sa scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunturi;



sa scrie corect, lizibil si ingrijit;

sa utilizeze conventii ale limbajului scris;


OBIECTIVE OPERATIONALE :


sa citeasca corect propozitii,

sa formuleze raspunsuri corecte, precise si clare la intrebari;

sa desparta corect in silabe cuvintele date;

sa formeze cuvinte cu silabele date;

sa formeze propozitii cu cuvinte date.



STRATEGII DIDACTICE :


  • Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, invatarea prin cooperare, jocul didactic, problematizarea;
  • Materiale didactice: jetoane cu silabe, cuvinte, caiete, tabla;
  • Forme de organizare : frontal, individual
  • Forme de evaluare : observatia sistematica, evaluare verbala, evaluare scrisa






Desfasurarea lectiei


Secventele lectiei

Strategie didactica/unitate de continut

Modalitati de evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric

Se asigura climatul de liniste si ordine necesar desfasurarii lectie.

Se pregatesc pentru lectie.

Verific elevii daca au tot ce le trebuie pentru ora.

Captarea atentiei

Copii am sa va rog sa priviti cu atentie urmatoarea imagine.


-Cine doreste sa alcatuiasca o propozitie dupa aceasta imagine?


-Cate cuvinte are propozitia?

-Care este primul cuvant al propozitiei?

-Cate silabe are?

-Care este al II-lea cuvant al propozitiei?

-Cate silabe are?

-Care este al III-lea cuvant al propozitiei?

-Cate silabe are? 



Florile au inflorit.



. trei cuvinte.

. florile.

. trei silabe

. au

. una

. inflorit

. trei



Raspunsurile elevilor vor fi intarite, repetate, completate si apreciate verbal.




Enuntarea scopului si a obiectivelor operationale

Ora aceasta vom analiza propozitia, observand urmatoarele:

-este alcatuita din 2 sau mai multe cuvinte

-cuvintele la randul lor sunt alcatuite  din mai multe parti.

Aceste parti se numesc silabe.

Voi va trebui sa fiti foarte atenti pentru a putea sa alcatuiti propozitii cat mai frumoase, sa-mi spuneti cate cuvinte are propozitia, sa-mi indicati locul fiecarui cuvant in propozitie, sa-mi spuneti cate silabe are fiecare cuvant si locul lui in propozitie. De asemenea va trebui sa aranjati cuvinte pentru a forma propozitii cu inteles. La sfarsitul activitatii ne vom juca cu silabele cuvintelor si chiar cu cuvintele propozitiilor.

Scriu titlul pe tabla “Propozitia. Cuvantul. Silaba”

Asculta cu atentie.













Scriu titlul in caiete.


Dirijarea invatarii

Voi scrie pe tabla propozitia:

Primavara taranii lucreaza in gradina.

Se analizeaza propozitia

- Cand  folosim despartirea in silabe?




-Cate cuvinte are propozitia?

-Care este primul cuvant?

-Cate silabe are cuvantul?

Voi cere elevilor sa desparta cuvantul in silabe prin batai de palme.

-Care este al II-lea cuvant al propozitiei?

-Cate silabe are?

-Care este al III-lea cuvant al propozitiei?

-Cate silabe are? 

Care este al IV-lea cuvant al propozitiei?

-Cate silabe are? 



V-am promis la inceputul orei ca ne vom si juca.

Primul joc pe care vi-l propun se numeste „Aranjeaza silabele!

Explic regulile jocului.

Va voi imparti cateva jetoane. Pe fiecare jeton este scrisa o silaba si desenata o parte din imaginea corespunzatoare cuvantului pe care-l vom forma.

Un copil va veni in fata clasei, va citi silaba scrisa pe jeton, va descifra imaginea, va aseza jetonul pe stelaj si va cere jetonul cu silaba sau silabele care-i lipsesc.

Voi va trebui sa va uitati cu atentie pe jetoanele pe care le-ati primit pentru a vedea daca nu cumva jetonul care-i lipseste colegului vostru , se afla chiar pe masa voastra.

Copilul care are pe masa acel jeton , va veni la stelaj si il va ajuta pe coleg sa formeze cuvantul. Dupa ce formeaza cuvantul cel care a cerut jetonul, citeste cuvantul in intregime, precizand locul fiecarei silabe in cuvant.



Al doilea joc pe care-l vom organiza se numeste „Continua propozitia!”

Explic regulile jocului:

Voi imparti alte jetoane. Pe fiecare jeton este scris un cuvant si de asemenea este desenata o parte din imagine. Voi va trebui sa cititi acel cuvant, sa descifrati imaginea si sa continuati propozitia.

Un copil va veni la stelaj, va aseza jetonul si va cere jetonul care-i lipseste pentru a forma o propozitie.

Copilul care are pe masa acel jeton , va veni la stelaj si il va ajuta pe coleg sa formeze propozitia.

Dupa ce formeaza propozitia cel care a cerut jetonul, citeste propozitia in intregime, precizand locul fiecarui cuvant in propozitie.

Scriu in caiete.



. atunci cand un cuvant nu incape in intregime la sfarsitul randului

. cinci cuvinte.

. primavara.

. patru silabe



. taranii

. trei silabe

. lucreaza.

. trei silabe.

. in.

. o silaba.







Asculta regulile  jocului













Elevii participa la joc.




Asculta regulile  jocului










Elevii participa la joc.







Raspunsurile elevilor vor fi intarite, repetate, completate si apreciate verbal.



































Aprecieri verbale, aprobari, dezaprobari.


Incheierea lectiei(retentia,

transferul ).


-Ce am facut noi ora aceasta?





- Din ce este formata o propozitie?

- Din ce sunt alcatuite cuvintele ?

Daca v-a placut aceasta ora am sa va rog sa desenati fluturasul (de pe banca voastra ) cu rosu, iar daca nu, sa-l desenati cu negru.



. ex de despartire a cuvintelor in silabe, analiza unor prop, aranjarea silabelor pt a forma cuvinte

. din cuvinte.

. din silabe

Aprecieri verbale, aprobari, dezaprobari.

Se realizeaza aprecieri critice asupra lectiei: observatii, concluzii.

Notez 2-3 elevi.






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright