Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Literatura


Qdidactic » didactica & scoala » literatura
Proiect de lectie - "Condeiele lui Voda" dupa Boris Craciun (text suport)



Proiect de lectie - "Condeiele lui Voda" dupa Boris Craciun (text suport)


Proiect de lectie


Data

Unitatea scolara: Scoala cu clasele I-VIII, Stefan cel Mare

Clasa: a III-a

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Tara

Continutul invatarii: Textul narativ - "Condeiele lui Voda " dupa Boris Craciun(text suport)

Tipul lectiei: lectie de achizitii de cunostinte

Obiective de referinta:

sa sesizeze sensul global al unui mesaj, identificand aspectele principale si de



detaliu la care se refera un mesaj oral;

sa deduca sensul unui cuvant necunoscut prin raportare la mesajul audiat;

sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a

comunicarii studiate;


Obiective operationale:

Cognitive

- sa citeasca corect, expresiv, constient textul din manual;

- sa identifice in text cuvintele si expresiile necunoscute;

- sa introduca in enunturi expresii si cuvinte date;

- sa formuleze raspunsuri corecte la intrebarile adresate, referitoare la continutul de

idei al textului;

- sa explice titlul prin evidentierea ideii principale a textului;

- sa explice folosirea unor semne de punctuatie in textul citit        

- sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit .

Afectiv - atitudinale

sa manifeste interes pentru participarea la lectie si dorinta de afirmare;

Psihomotorii

sa adopte o pozitie adecvata a corpului in timp ce scriu.

sa scrie lizibil si ingrijit pe caiete si pe tabla, in ritm propriu.

Strategia didactica:

Resurse procedurale:

- lectura explicativa,conversatia, exercitiul, explicatia, observatia, munca in echipe,    

Starbursting (Explozia stelara),metoda didactica"Harta lecturii" , aprecierea verbala.                                                         

Resurse materiale:

- manualul, computer, material Power Point fise de lucru, coli, creioane colorate jetoane - stea

Forme de organizare:

frontal, individual

Forma de evaluare continua si formativa

Durata: 50 minute

Locul desfasurarii: sala de clasa

Bibliografie:

x x x; Programa scolara aprobata cu O.M. nr. 3919/ 20.04.2005

Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Limba si literatura romana - manual pentru

clasa a III a, Ed. Aramis, Bucuresti, 2004.

Iordachescu Carmen, Sa dezlegam tainele textelor literare - clasa a III a,

Ed. Carminis, Pitesti, 2004.

Florin Gardin ,Maria Gardin , Florian Berechet, Daniela Berechet - Limba romana

cls. a III-a Ed. Paralela 25, Pitesti 2008


DESFASURAREA LECTIEI


Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Observatii

1.Moment organizatoric/Pregatirea clasei pentru activitate

(1 min.)

Grupeaza elevii in 3 echipe si pregateste materialele necesare desfasurarii lectiei.

Pregatesc materialele necesare.


2. Verificarea temei

(5 min.)

Se realizeaza verificarea cantitativa si calitativa a temei.

Prezinta caietele de teme.


3.Reactualizarea cunostintelor

(4 min.)

Adreseaza intrebari elevilor pentru reactualizarea acelor cunostinte care vor fi folosite in noua lectia.

Raspund la intrebari.


Captarea atentiei Discutie introductiva (pregatitoare)

(5 min.)

Se prezinta un material PPT. Poarta o scurta conversatie despre continut realizand legatura cu subiectul lectiei.

Participa la discutie.


5. Anuntarea continutului si a obiectivelor

(1 min.)

Anunta continutul lectiei si obiectivele invatarii. Noteaza pe tabla titlul textului si autorul.

Asculta. Noteaza pe fisa "Harta lecturii" (ANEXA 1 ).


6. Dirijarea invatarii

(20 min.)

Date despre autor

- Prezint portretul autorului Boris Craciun si cateva date biografice pe fise(ANEXA 2)

Realizeaza lectura model a textului.

Poarta o scurta conversatie despre text.

Se vor sesiza elementele de organizare a textului in pagina: intuirea imaginii, identificarea titlului lectiei si a autorului.

Lectura explicativa a textului literar

- Solicita elevilor sa citeasca in gand textul si sa noteze expresiile noi si cuvintele necunoscute pe fisa de lucru.

- Propune elevilor:

- citirea pe fragmente a textului

I- Solicita citirea primului fragment:

,, Cand si unde se petrece intamplarea?"

,, Care sunt personajele?"

II Solicit citirea celui de-al doilea fragment

,, Cine s-a oprit langa tarani ?"

,, Ce mestereau taranii ?"

III - Se citeste al treilea fragment

,, Ce a aflat domnitorul ?"

IV - Se citeste al patrulea fragment

,, Ce dovedesc romanii prin purtarea lor fata de dusmani ?"



- Noteaza pe tabla expresiile noi si cuvintele necunoscute insotite de explicatiile corespunzatoare.


- Solicita alcatuirea orala de noi enunturi cu expresiile si cuvintele explicate.


- Pune in evidenta si alte elemente ce tin de constructia comunicarii: scrierea unor ortograme, a semnelor de punctuatie intalnite in text.

- citirea selectiva ( dialogul din care afla ce mestereau taranii,propozitiile exclamative )

- citirea in lant adaptand intonatia impusa de semnele de punctuatie.

- citirea pe roluri a celui de al treilea fragment

- citirea integrala.

Urmaresc cu atentie.


Urmaresc pe carte.




Citesc textul in gand, apoi noteaza cuvinte si expresii consultandu-se cu ceilalti colegi din grupa .

Citesc textul.

Completeaza raspunsurile   pe fisa "Harta lecturii"


Gasesc raspunsuri la intrebarile adresate.


Formuleaza raspunsuri plecand de la continutul textului.


Prezinta expresiile notate. Scriu explicatiile cuvintelor si expresiilor pe fisa.Formuleaza enunturi oral.

Identifica in text cuvintele scrise cu cratima si semnele de punctuatie invatate.





7. Asigurarea feed-backului

(13 min.)

Starbursting ( Explozia stelara) (ANEXA 3 ).

Imparte jetoane - stea in culori diferite si solicita elevilor sa scrie pe acestea intrebari legate de textul studiat.

Primesc jetoanele si formuleaza in scris intrebarile.

Ies in fata clasei si fixeaza jetoanele pe plansa expusa.

Raspund oral la intrebarile colegilor.


8. Tema pentru acasa/Explicatii pentru continuarea activitatii acasa

(1 min.)

Se fac aprecieri asupra participarii la lectie, se evidentiaza elevii cu o contributie deosebita, se incurajeaza progresele inregistrate de unii elevi.

Propune elevilor ca tema pentru acasa din manual : Intrebari,pag.33


Retin aprecierile facute.



Isi noteaza tema.










Continut informativ



ANEXA 1

HARTA TEXTULUI
















ANEXA 2

Fisa biografica


Boris Craciun (n. 12 februarie 1939, Chișinau)


-nascut la 12 februarie 1939, Chișinau - Romania Mare. Fiul lui lordache Craciun, notar și pretor in Basarabia, de vița țaraneasca din satul Cuza Voda, Galați, și al Paraschivei (n. Dacev), invațatoare care terminase Școala Eparhiala din Chișinau


-este un scriitor roman din Iași, membru al Uniunii Scriitorilor din Romania, fondator al Editurii Porțile Orientului Iasi


Scrieri   -Istoria ilustrata a literaturii romane

-Regii și reginele Romaniei

-Istoria romanilor in 1000 de imagini










ANEXA 3

Explozia stelara


Cine?




Ce? Unde?







Cum? Cand?







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright