Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate sanatateSanatatea depinde de echilibrul dintre alimentatie si activitatea fizica - Hipocrate





Medicina Medicina veterinara Muzica Psihologie Retete Sport


Muzica


Qdidactic » sanatate & sport » muzica
Inaltimea sunetelor muzicale - sunetele si notele sol, mi



Inaltimea sunetelor muzicale - sunetele si notele sol, mi


PENA (MANTESCU) LUMINITA - DANIELA

ANUL III, P.I.P.P.- P.I.R.

DISCIPLINA: EDUCATIE MUZICALA SI DIDACTICA MUZICII

PROFESOR: VASILE VASILE



PROIECT DE LECTIE


Scoala nr.2

Clasa: a IV-a

Aria curriculara: Arte

Disciplina: Educatie muzicala

Tema : Inaltimea sunetelor muzicale

Subiectul: Sunetele si notele sol, mi

Tipul lectiei: Consolidare

Scopul lectiei: Exprimarea grafica a sunetelor SOL si MI ,in vederea formarii deprinderilor de a                  solfegia cantece cu aceste sunete

OBIECTIVE




Obiectiv de referinta

-consolidarea deprinderii de a reprezenta grafic si de a intona corect inaltimea sunetelor muzicale sol1, mi1;

Obiective operationale

OO1 - sa respecte pozitia corecta in timpul cantarii, in vederea realizarii respiratiei costo - diafragmatice si a emisiei corespunzatoare a sunetelor;

OO2 - sa reprezinte corect grafic notele muzicale sol, mi, cu duratele invatate;

OO3 - sa intoneze exercitii melodice ce combina inaltimile sonore asimilate;

OO4 - sa intoneze corect si expresiv cantecele ,,Cantecul gamei,, , muzica si versurile I. Vicol

si ,,Melc, melc, codobelc,, din folclorul copiilor;

OO5 - sa noteze corect pe portativ, in urma dictarii, inaltimile si duratele invatate;


Strategii didactice:

Metode: M1 - demonstratia

M2 - explicatia

M3 - exercitiul

M4 - conversatia

M5 - munca independenta

M6 - munca cu manualul

Mijloace de invatamant: m1 - exercitii de cultura vocala

m2 - cantecele: ,, Cantecul gamei,, muzica si versuri I. Vicol

,, Melc, melc,codobelc,, din folclorul copiilor

m3 - jocuri didactice cu suport de exercitii

m4 - caseta audio

m5 - plansa cu o scara muzicala( sunetele sol, mi).

m6 - stimulente

m7 - clavieta

Bibliografie



xxx - ,, Curriculum National,, , M.E.N., Bucuresti, 1998, pag. 179;

Motora-Ionescu, Ana - ,,Indrumator pentru predarea muzicii la clasele I-IV, E.D.P., Buc.,                                

1978, pag. 127 ;

Scornea Anton - ,,Educatie muzicala,, , manual pentru cls. a IV-a, Ed. Sigma, Buc., 2000

Dragan Maria





















Momentele lectiei


Durata


Ob.


Elemente de continut

Strategii didactice

Metode

Mijloace


Activitatea

introductiva





































Reactualizarea

cunostintelor dobandite anterior
















Consolidarea

cunostintelor teoretice











Obtinerea performantelor

















Auditie muzicala














Evaluare





































































































































OO1
































OO1

OO4

















OO2









OO3








OO4






OO5






















Organizarea clasei


- pregatirea mamterialelor necesare;

- se reaminteste pozitia corecta de cant: spate drept, mainile pe banca;

- captarea atentiei - se va realiza prin audierea unui fragment.


Exercitii de cultura vocala


- exercitii de respiratie: se vor realiza stand in picioare ,se inspira , ridicand bratele in lateral: un, doi, se expira prelungit rostind sunetul S, ca sarpele .

Propunatorul explica modul de executie, demonstreaza, executa cu elevii si

urmareste corectitudinea. Se urmareste realizarea unei inspiratii ample si a unei expiratii lungi, dozate pe sunetele s, a, e, i, o, u.


- exercitii de intonatie


- joc - ,, Voi sunteti ecoul meu,,











- se reproduce dupa cadrul didactic un fragment muzical;

- se explica, se demonstreaza si se executa cu toata clasa;

- se urmareste o intonatie la inaltimea reala a sunetelor;


- joc - Eu cant ceva si voi spuneti ce am cantat!

- Cate sunete?

- Cum se numeste cantecul pe care l-ati invatat voi?





Reactualizarea cantecului

- se intoneaza ,,Cantecul gamei,, cu toata clasa;

- se imparte clasa in 3 grupe: o grupa va intona primul vers, a doua grupa versul al doilea, iar a treia doar cuvintele ,,gama, gama,,;

- 2 - 3 grupe de cate 6 copii intoneaza diferentiat versurile;


- Care este mersul melodic in prima parte? (urca, coboara?)

- Dar in partea a doua?

- Dar in final?

- Am putea sa reprezentam linia melodica printr-un desen? Cine incearca?

Se reprezinta linia melodica la tabla.





Constantam ca melodia se compine din sunete de inaltimi diferite.


Sa cante cineva doar cuvintele gama. Doar primul cuvant gama.

Ce sunete muzicale putem canta in locul acestor silabe?

Cine poate sa scrie pe portativ nota sol cu toate duratele pe care le-ati invatat? Dar nota mi?

Pe ce linie se scrie nota sol? Dar nota mi? Care sunet se aude mai inalt?


Se intoneaza sunetele sol, mi, pe o scara muzicala.





Se deschid manualele. Se lucreaza ex. 2 de la pag. 37.

- un elev citeste exercitiul;

- se citesc duratele;

- se tacteaza masura;

- se intoneaza cu tactarea masurii.


Voi ati invatat un cantec in care ati intalnit numai sunetele sol si mi.

Cum se numeste?

- Se solfegiaza cu toata clasa;

- Se interpreteaza si pe grupe.




Se deschid caietele si se efectueaza un exercitiu dupa dictare:

- sol - optime, patrime, doime, pauza de patrime;

- mi - doime, patrime, optime, pauza de optime.



In ce anotimp suntem?

Se va realiza o discutie in raport cu schimbarile din natura specifice acestui anotimp.

Acest anotimp a fost evocat si de poeti in poeziile lor, dar si de compozitori in diferite opere.

Antonio Vivaldi a fost compozitor, violonist, dirijor si pedagog italian. S-a nascut la Venetia. A invatat sa cante la vioara cu tatal sau. A fost cunoscut, mai ales, prin concertele pentru vioara. Cele patru concerte, reunite sub titlul ,,Anotimpurile,, , sunt inconfundabile.

ACTIVITATE TRANSDISCIPLINARA

Sub influenta concertului intitulat ,,Primavara,, noi ne vom intrece astazi

sa redam prin desen ceea ce simtim ascultand muzica sa.

In timp ce elevii asculta si deseneaza, se corecteaza munca independenta.



Se fac aprecieri privind corectitudinea raspunsurilor, intonarea cantecelor, gradului de participare de-a lungul lectiei.

Se apreciaza si desenele.

Se dau stimulente.












M1


M2

M3




M1













M2

M3





































M6














M5




























m4




m1







m1























m2

m7























m5

m7











m2



















m4








m6






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright