Sistemul eliminatoriu

In acest sistem se intalnesc doua situatii:

numarul echipelor participante este par (4,8,16, etc.)

numarul echipelor participante este impar

Daca la primul caz rezolvarea este simpla, toate echipele intrand de la inceput in competitie, in cel de-al doilea o echipa va sta un tur, aceasta stabilindu-se in urma tragerii la sorti. Pentru exemplificare, s-a ales un sistem eliminatoriu cu sapte echipe:

Acest sistem prezinta avantaje si dezavantaje:

ca avantaj putem remarca posibilitatea ca intr-un timp scurt sa se desfasoare o competitie cu un numar mare de echipe;

ca dezavantaje, enumeram faptul ca nu exista posibilitatea intocmirii unei ierarhii a echipelor participante.

Sistemul turneu

Acest sistem prezinta diferite variante:

cea clasica cu tur-retur

tur - turnee de sala - retur

cu formarea dupa un tur a doua grupe valorice care continua in sistem turneu

tur - retur cu 'play- off'

Ca dezavantaj al acestui sistem este timpul indelungat de desfasurare a competitiei.

Ca avantaje, sunt posibilitatile egale de disputare pentru toate echipele si elaborarea unui clasament general care sa reflecte valoarea tuturor echipelor.

in functie de numarul echipelor participante, acesta poate fi cu sot sau fara sot.

Pentru a stabili numarul total al intalnirilor se foloseste formula:

a - este numarul participantilor

x - numarul intalnirilor.

Exemplu de intocmire a tabelului de programare a etapelor unei competitii cu 7 si 8 echipe

l-(8)

In situatia unui numar de echipe participante cu sot, in cazul nostru 8, cea de-a opta va juca cu cele care in schema de mai sus stau, pastrand regula: etapa acasa -etapa in deplasare.

Sistemul mixt

Acesta presupune doua etape distincte. in prima se foloseste sistemul eliminatoriu (campionatul grupelor) si in a doua sistemul turneu (al castigatoarelor grupelor).

In practica nationala si internationala se intalnesc nenumarate formule de disputare si de calificare, generate de stabilirea unei echitati in desfasurare, dar si de posibilitatile organizatorilor in functie de durata, locuri de desfasurare. posibilitati financiare etc.

La toate competitiile oficiale, clasamentul echipelor se face in functie de punctele acumulate, si anume:

.joc castigat = 3 puncte; .joc egal = 2 puncte;

joc pierdut = 1 punct;

joc pierdut prin neprezentare, contestatie sau pierdut din oficiu cu 10-0 = 0 puncte.

La toate competitiile care se desfasoara in sistem turneu, in cazul in care doua sau mai multe echipe se vor afla la egalitate de puncte, ordinea in clasament se va stabili dupa urmatoarele criterii:

rezultatul in puncte dintre echipele in cauza;

.diferenta de goluri in meciurile directe;

cel mai mare numar de goluri in meciurile directe. Daca in continuare egalitatea se mentine se va lua in considerare:

diferenta de goluri in toate meciurile;

cel mai mare numar de goluri marcate in toate meciurile.

In cadrul sistemului eliminatoriu, daca doua echipe se afla la egalitate, dupa expirarea timpului regulamentar de joc (2x30 minute), dupa o pauza de 5 minute, vor avea loc doua reprize a cate 5 minute fiecare, fara pauza intre ele.

Daca si dupa aceste prelungiri se consemneaza egalitatea, vor avea loc alte doua reprize de prelungiri a cate 5 minute fiecare. Daca si dupa aceste reprize va persista egalitatea, se va trece la executarea loviturilor de la 7 metri.