Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate sanatateSanatatea depinde de echilibrul dintre alimentatie si activitatea fizica - Hipocrate





Medicina Medicina veterinara Muzica Psihologie Retete Sport


Sport


Qdidactic » sanatate & sport » sport
Proiect de lectie - alergare cu trecere peste obstacole



Proiect de lectie - alergare cu trecere peste obstacole



INVATATOR

OBIECTUL: EDUCATIE FIZICA

CLASA: I 

SCOALA: SMIRDAN, TULCEA

TEMELE LECTIEI


TEMA 1: Alergare cu trecere peste obstacole

TEMA 2: Legare de elemente

Calitate motrica: viteza de deplasare


OBIECTIV  DE REFERITA

Dezvoltarea motricitatii generale prin consolidarea alergarii cu trecere peste obstacole, prin elementele din gimnastica acrobatica si dezvoltarea calitatii motrice viteza de deplasare.


OBIECTIVE DE REFERINTA



O.P.M.1- sa se asigure dezvoltarea fizica, corecta si armonioasa a organismului;

O.P.M.2-  sa realizeze corect alergarea peste obstacole, cu accent pe mentinerea echilibrului la trecerea peste obstacol si continuarea alergarii;

OPM.3-   sa execute corect legarea de elemente cu accent pe corectitudine si ritm;

O.P.M.4- sa se asigure dezvoltarea calitatii motrice viteza de deplasare, cu accent pe formarea ritmului accelerarii;

OA1- sa constientizeze efectele pozitive ale practicarii independente a exercitiilor fizice;

OA2- sa manifeste interes si perseverenta in realizarea activitatilor independente;





METODE SI PROCEDEE:explicatia , exersarea, exercitiul, jocul, demonstratia.



RESURSE: - umane: efectiv :13 elevi (8 fete si 5 baieti)

- materiale: saltele, cuburi, mingi, fulgi

- timp: 50 minute



MATERIAL BIBLIOGRAFIC

- Ghid pentru predarea educatiei fizice la clasele I-IV  - Popescu Stelian

I. T. Marinescu - Metodica predarii educatiei fizice la gradinita si la clasele I-IV, Editura Ass, Iasi, 2000.

S. Cataneanu, N. Cojocaru - Metodica predarii Educatiei Fizice si Sportului in ciclul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2002.

* * * - Invatamant primar nr.1 /2001, Ed. Discipol, (pag. 84-87).


























DESFASURAREA    LECTIEI


VERIGILE
LECTIEI


CONTINUT



FORMATII



Do-zare


OBS.

INDICATII

METODICE METODE












1.Organiza-

rea colectivului

de elevi

3.min





2. Captarea atentiei

3 min.










- alinierea clasei pe un rand;

- controlul tinutei;

- salutul;

- prezenta;

- comunicarea temelor

- captarea atentiei :joc de atentie si mobilizare. "Pitita".Invatatorul numara pana la trei ,in timp ce elevii alearga si se aseaza  in spatele invatatorului (la semnal sonor) in pozitia ghemuit,apoi in timpul cel mai scurt refac formatia pe un rand ,si continua jocul cu pozitiile:ghemuit cu mainile pe sold,apoi ghemuit cu mainile pe cap.


in linie pe un rand





2 min.









min.









explicatia


jocul                              











3.Pregatirea

organismului

pentru efort



3 min.













- alinierea in rand,sir cu interval de unul si doua lungimi de brate     

- mers pe loc cu corectarea tinutei si cu intoarceri la stanga,la dreapta la semnal                                                     

- mers in jurul salii ,cate unul :mersul piticului,mers pe varfuri cu bratele sus,pe calcaie cu bratele la spate


- alergare usoara ;

- alergare cu genunchii la piept ;

- alergare cu bataie din palme patru pasi,apoi fara bataie din palme patru pasi

- exercitii de respiratie:    "Balonasul "

- alcatuirea coloanei de

gimnastica cate 4 ;

In coloana cate unu























O

lungi -me


O

Lungi-me



O

lungi-me











Alternarea mersului obisnuit cu variante de mers

La fel si la alergare



explicatia

exercitiul










4.Influentarea

selectiva  a

aparatului

locomotor





10 min.







































































Complex de dezvoltare fizica


I. Exercitii pentru brate si picioare:

.stand:

1-ridicarea bratelor lateral.

2-revenire.


stand:

1-2indoirea genunchilor cu ridicarea bratelor.

2 -revenire.


II. Exercitii pentru trunchi:

.Asezat departat cu mainile pe sold:

1-indoirea trunchiului inainte cu intinderea bratelor ,mainile la varful picioarelor.

2-revenire cu indreptarea spatelui.


.stand departat:

1-indoirea laterala a trunchiului spre stanga cu indoirea bratelor,mainile la umar.

2-revenire .

3-4 aceeasi miscare spre dreapta.

III. Exercitiu pentru centura scapulo-umerala:

.stand departat cu mainile la piept :

1-intinderea bratului stang lateral,privirea dupa brat.

2-revenire.

3-4 aceeasi miscare cu bratul drept.


IV. Exercitiu pentru trunchi:

.stand departat cu mainile la ceafa :

1- rasucirea trunchiului spre stanga cu intinderea bratelor lateral.

2-revenire.

3-4-aceeasi miscare spre dreapta.


V. Exercitiu pentru abdomen:

culcat dorsal:

1-indoirea piciorului stang la piept.

2-revenire.

3-4-aceeasi miscare cu piciorul drept.


VI. Exercitiu pentru spate:

.culcat facial cu mainile in dreptul pieptului:

1-2intinderea bratelor si ridicarea trunchiului sus.

3-4 revenire.


VII. Saritura ca mingea:

.stand cu mainile pe sold:

1-4 sarituri ca mingea pe loc cu picioarele apropiate.

5-8 sarituri pe loc cu departarea si apropierea picioarelor.

VIII .Exercitiu pentru respiratie:

.stand:

1-ridicarea bratelor lateral si inspiratie.

2- revenire cu respiratie.







































































2x2t






6x2t





6x2t









6x4t










6x4t











6x4t









6x4t









6x4t







4x8t









2x2t







explicatia


demonstratia


exercitiul











Atentionarea permanenta asupra pozitiei corecte  in timpul exercitiilor

























































5.Dezvoltarea calitatilor motrice-viteza de deplasare

5 min.




















Alergare accelerata


Dezvoltarea vitezei prin jocul "Acul si ata".
- anuntarea jocului

- explicarea si demonstrarea jocului

- stabilirea regulilor

- desfasurarea jocului

Elevii in formatie de cerc se tin de maini. In mijloc este adus un elev care este "acul"si in spatele lui in sir inca 3 elevi,care reprezinta "ata".La semnal sonor acul urmat de ata iese si intra prin cerc .Daca in acest timp unul din ei gaseste locul de iesire sau intrare in cerc a acului ,grupa este inlocuita de alt "ac" si "ata". Castiga grupa care a reusit sa coasa cel mai mult timp fara nici o greseala.









In cerc












4x









4x




jocul


explicatia








Atentionare asupra disciplinei

in timpul jocului

6.Invatarea, consolidarea si verificarea deprinderilor motrice


20 min.









Tema 1.

alergare peste obstacole de diferite marimi (mingi, cuburi). Copiii sunt impartiti in doua grupe. La semnalul invatatorului vor porni in alergare si vor trece peste obstacolele de diferite marimi.


Tema 2

Legare de elemente:

Stand, ghemuit, rostogolire inainte din ghemuit in ghemuit, revenire in culcat dorsal, rulare in culcat pe piept, cumpana pe un genunchi, semisfoara, saritura in ghemuit, ridicare in stand.


Parcurs aplicativ

1 Stand ghemuit, rostogolire inainte;

2 ridicare in stand

3 alergare printre obstacole

4 revenire in alergare de viteza.







2 grupe














2 grupe







4x

explicatia

demonstratia

exercitiul


atentionarea asupra pozitiei corpului in timpul executiei






explicatia


demonstratia


exercitiul




7.Revenirea organismului dupa efort


3min.









- mers linistitor cu exercitii active de respiratie

- mers corectiv cu mainile la ceafa, pe umeri

Joc de revenire "Zborul pasarilor"


Risipiti pe

spatiul de joc





jocul

explicatia


8.Aprecieri, recomandari

3 min.

- alinierea;

- analiza sumara a lectiei:

aprecieri colective si individuale asupra modului de lucru

- recomandari pentru viitor

- salutul ;

In linie pe un rand


Conversatia











Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright