PROIECT DIDACTIC
  
  
  
GRUPA: MARE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE
INTEGRATA
( CUNOASTEREA MEDIULUI, EDUCAREA LIMBAJULUI, ACTIVITATE MATEMATICA )
UNITATEA DE CONTINUT
: NATURA -ANIMALE SALBATICE
TEMA : " MICII EXPLORATORI "
MIJLOC DE REALIZARE :
JOC
DIDACTIC
TIPUL ACTIVITATII :
CONSOLIDAREA
CUNOSTINTELOR
  
OBIECTIV FUNDAMENTAL
: Evaluarea
cunostintelor dobindite de copii in cadrul Proiectului " Animalele salbatice ".
OBIECTIVE OPERATIONALE
:
A)    
Cognitive :
 sa clasifice animalele salbatice dupa
zona in care traiesc : poli, jungla si padurile din tara
noastra ).
 
 sa 
descrie un animal salbatic.
 sa clasifice animalele dupa modul de
hranire.
 Sa povesteasca pe scurt despre animalul
indragit.
 Sa gihiceasca animalul dupa o descriere
sau o ghicitoare.
 Sa numere animalele si sa le compare cantitativ prin punere in corespondenta .
B)    
Psiho- motorii : 
 sa manuiasca corect materialele pentru
realizarea sarcinilor.
C)    
Afective :
 sa iubeasca si sa ocroteasca animalele.
STRATEGIA DIDACTICA :
 METODE
SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, metoda
cubului, brainstorming-ul , ghicitorile si jocul de rol.
 MIJLOACE
DE INVATAMINT : Planse cu animale salbatice, cub
din plastic, animale din plus, fise.
 FORME DE ORGANIZARE: individuala, frontala, pe
grupe.
 REGULILE
JOCULUI:
 Copiii raspund la intrebarile educatoarei
 Ei minuiesc materialul didactic pe rind ( fiind impartiti in 3 grupe)
 Cistiga echipa care acumuleaza mai multe puncte
SARCINA DIDACTICA:
 Copiii vor grupa animalele
dupa locul unde traiesc, vor descrie animalele , le
vor numara si vor alcatui propozitii despre animalul preferat.
ELEMENTE DE JOC : surpriza, intrecerea, aplauze, ghicitori.
MATERIAL BIBILOGRAFIC
: 
 Silvia BREBEN, Elena GONGEA,
Georgeta RUIU, Mihaela FULGA, Metode
interactive de grup-ghid metodic, Ed. Arves, 
 Atlas zoologic,
Ed. Didactica si pedagogica, buc.  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 
  | Etapele  activitatii | Continutul Instructiv- educativ  | Strategii didactice  | Evaluare | 
 
  | 1.Organi- zarea activitatii 
 2.Captarea Atentiei 
 
 
 
 
 3.Anunta- rea temei si formularea obiective- lor 
 
 
 
 
 
 
 
 3.Dirijarea Invatarii Si obtinerea performan tei 
 
 
 Cunoaste- rea
  mediu- lui 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Cun.
  Mediu Lui 
 Activ.
  Mate Matica 
 
 
 
 
 
 
 Educarea Limbajului 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Evaluarea raspunsu- rilor 
 
 
 Asigurarea retentiei si a transferului 
 
 
 
 
 
 Evaluarea Finala 
 
 
 
 
 Incheierea activitatii 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 | Se
  aranjeaza mobilierul, se pregateste mat. didactic. 
 
 O
  fetita recita poezia " Ciudatenii din natura" de  Cezarina Adamescu. Copiii
  intuiesc imagini cu animalele salbatice pe care le-au studiat in cadrul
  Proiectului tematic si le denumesc. 
 Se
  anunta tema si obiectivele operationale la nivelul de intelegere al copiilor.. Se
  formeaza 3 echipe : echipa nr. 1 (
  pinguinii), echipa nr. 2 ( ursii bruni) si
  echipa nr. 3 ( leii ). Copiii vor primi ecusoane cu
  animalele respective.Fiecare echipa cuprinde acelasi nr. De copii. In
  fata copiilor va fi asezat panoul cu simbolurile echipelor si buline rosii. Astazi
  voi veti fi "Micii exploratori " Varianta I Animalele
  salbatice s -au adunat toate la un " Congres al
  animalelor".   Despre ce credeti voi ca au discutat
  ele??? -
  Vreti sa le ajutati sa ajunga iar in mediul lor de viata, la " casele lor "??? Cite
  3-5 copii din fiecare grupa vor aseza animalele salbatice la "Casuta lor"( animale din plus ).  Toate animalele vor fi  grupate astfel ; la pol, in jungla si in
  padurile din tara noastra , copiii vor motiva fiecare actiune pe care o  vor face. Se
  acorda buline pentru raspunsurile bune. Varianta a II a " Cubul magic " are pe laturile sale scrise cite o sarcina de rezolvat. Eu
  voi rostogoli cubul si la ce sarcina se va opri, aceea va fi rezolvata de cite un copil din fiecare grupa, pe rind. Ex.
  Descrie- un copil va descrie un animal salbatic indragit de el. Sau
  " Numara" -cite un copil va numara animalele
  salbatice care traiesc intr-un anumit mediu ( cele asezate de ei la prima
  varianta ). Jocul
  se repeta pina
  se epuizeaza toate variantele de pe laturile cubului.(ex. grupeaza,
  curiozitati, formuleaza propozitii..) Fiecare
  raspuns bun va primi bulina rosie. Varianta a III a Pe
  rind cite un copil din fiecare grupa va spune o ghicitoare despre un animal,
  iar daca nu stie I se va citi o ghicitoare si el va trebui sa spuna despre ce
  fel de animal este vorba.. Un
  alt copil din
  grupa lui va alcatui o propozitie despre animalul respectiv. Toti
  cei care au raspuns corect vor primi buline. 
 Se
  numara bulinele la fiecare grupa si se anunta grupa cistigatoare sau grupele
  cistigatoare . . 
 Copiii
  din fiecare grupa vor identifica animalele studiate ,in
  personajele din povestile invatate. Ei
  vor spune morala fiecarei povesti denumite. Sau vor interpreta un scurt rol. 
 Se
  fac aprecieri generale. Copiii
  vor interpreta cantecul : "
  In padure " 
 
 
 | 
 
 
 
 
 
 Observatia Conversatia Expunerea 
 
 Explicatia Conversatia 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Brainstor- min-gul 
 
 
 
 
 Explicatia 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Metoda Cubului 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Problema- tizarea 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Problema- tizarea 
 
 
 
 Jocul
  de rol 
 
 Exercitiul 
 
 
 
 
 
 | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 React. cun  despre mediul de viata. al
   animale lor 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Partile compo- nente
   ale
  corplui 
 numara tul in lim. 
 
 
 
 
 Capaci- tatea
  de sinteza 
 
 
 formula-rea
  de  propozitii 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Interpreta rea
  de dialoguri 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 | 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Anexa 1. 
  
MULTE
CIUDATENII SUNT
PRETUTINDENI
PE PAMANT
LANGA
FLUVIUL AMAZON
ANACONDA STA PE TRON
SI
SE SIMTE-N SIGURANTA
FIINDCA-I
SARPE CU PRESTANTA
O
FAPTURA FOARTE SOBRA
ESTE
VENINOASA COBRA
OCHELARII
NU SI-I SCOATE
DACA
DOARME ORI E NOAPTE
CAINELE CARE NU LATRA
SE
NUMESTE DINGO : IARA
PASAREA CARE NU ZBOARA, 
ESTE
KIWI- BUNAOARA
TE
CUPRINDE UN SOI DE MILA
CAND
PRIVESTI LA O CAMILA
CARE
ESTE LUCRU CERT
O CORABIE-N DESERT.
  
  
Anexa 2. 
  
GHICITORI
  
ANIMALE
DIN JUNGLA
  
TOATA
ZIUA O POTI VEDEA 
IMBRACATA-N
PIJAMA .  .  .  . ..Zebra
  
CU
O SCARA LA CAP I-AJUNG
FIINDCA
ARE GITUL LUNG .  . Girafa
  
ANIMAL
CU CHIP DE OM
TOPAIE
DIN POM IN POM .  .  . .Maimuta
  
NU E CAL DAR ARE COAMA
SI-I
PUTERNIC FARA SEAMA
IL
GHICESTI USOR DE VREI
CA
E SCRIS PE BANII MEI .  . .Leul
  
  
ANIMALE
DE LA POL
  
ALB,
GREOI, CU PARUL FIN
SEAMANA
CU MOS MARTIN . ..Ursul polar
  
NU E PESTE 
NICI VAPOR
URIASUL
MARILOR .  .  .  .  . ..Balena
  
SADE
' DOMNUL " PE UN BANC
NUMA-N
CIZME SI IN FRAC .  . Pinguinul
  
ANIMALE
DIN TARA NOASTRA
  
VARA
UMBLA DUPA MIERE
IARNA
DOARME, SA PRINDA PUTERE . .Ursul
  
CINE-I
HOATA CARE FURA
COCOSEI DIN BATATURA???Vulpea
  
MERGE
MOSUL PE CARARE
C-O
MIE DE ACE-N SPINARE .  .  . .Ariciul