Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Literatura


Qdidactic » didactica & scoala » literatura
Basmul - receptarea textului - proiect de lectie



Basmul - receptarea textului - proiect de lectie


PROIECT DE LECTIE


Profesor

Data 22 martie

Clasa: a V-a A                                                                                                                              Obiectul: LIMBA SI LITERATURA ROMANA Unitatea de invatare: BASMUL Subiectul: RECEPTAREA TEXTULUI

Tipul lectiei: MIXTA


DEMERSUL DIDACTIC

A )COMPETENTE GENERALE:



1.Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare;        2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata ;

3.Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse;                                                                      4.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;


B) COMPETENTE SPECIFICE

identificarea informatiilor dintr-un mesaj oral, in scopul intelegerii sensului global al acestuia;

1.5. aplicarea principiilor ascultarii active in manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;                                                   2.1.inlantuirea clara a ideilor intr-un discurs oral; 2.2. selectarea elementelor de lexic adecvate situatiei de comunicare;

2.4 adaptarea vorbirii la parteneri si la situatia de comunicare/ situatii de comunicare diverse;                                                                                                                                                                 2.5. participarea la diferite situatii de comunicare;

3.2 recunoasterea modurilor de expunere utilizate intr-un text narativ;

4.1 redactarea unor lucrari scurte pe o anumita tema, urmarind un plan.                    

C) OBIECTIVE

a)COGNITIVE:               

sa stabileasca inlantuirea temporala a evenimentelor

sa identifice elementele narative, prin selectarea unor proverbe potrivite;

sa recunoasca personajele

sa diferentieze intamplarile reale de cele imaginare;

sa stabileasca momentele actiunii;

sa inteleaga mesajul basmului


b)AFECTIVE:      


sa participe cu interes la lectie;

7. sa manifeste grija pentru felul in care isi construiesc raspunsurile orale cat si pentru felul in care scriu;



STRATEGII DIDACTICE:


a) Metode si procedee: conversatia, explicatia,  exercitiul, material power point, rebus; b) Mijloace: tabla, manualul, fise de lucru, videoproiector; c) Resurse: capacitatile de invatare ale elevilor, cunostintele lor anterioare, sala de clasa;


FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe si individual


FORME DE EVALUARE elevii completeaza fisele de munca in grup (jocul Sherlock Holmes



BIBLIOGRAFIE:

- "Limba romana" - manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas

Parfene Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, Editura Polirom, Iasi, 1999

Alina Pamfil, Limba si literatura romana in gimnaziu.Structuri didactice deschise, ed. Paralela 45, Bucuresti,2003.

SCENARIU DIDACTIC

Cadrul de invatare

Timp de lucru

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode si procedee

1. Moment organizatoric



2. Captarea atentiei







- organizarea clasei si asigurarea climatului necesar bunei desfasurari a lectiei;


In debutul orei noastre, vom pleca de la rezolvarea unui rebus. In final, pe axa AB, veti obtine un cuvant care ne va conduce la numele unui personaj despre care ati aflat din lectura de acasa.

Raspundeti la urmatoarele intrebari:

1. Grupul de sunete pus in fata radicalului pentru a obtine un cuvant nou se numeste . .

2.Cel care primeste informatia.

3. Totalitatea literelor dintr-o limba formeaza . .

4. Grupul de sunete pus dupa radical pentru a obtine un cuvant nou se numeste . .

5. Vocabularul unei limbi se mai numeste si

6. Cel care transmite informatia.

7. Cum se numeste partea de vorbire care arata insusirea unui obiect?





Elevii se pregatesc pentru lectie



Elevii raspund intrebarilor puse, rezolva rebusul, obtinand pe axa AB notiunea de PRASLEA


A








P

R

E

F

I

X



R

E

C

E

P

T

O

R

A

L

F

A

B

E

T


S

U

F

I

X

 

L

E

X

I

C




E

M

I

T

A

T

O

R

A

D

J

E

C

T

I

V

B









Conversatie




Spargerea ghetii (gandirea activa)




Anuntarea titlului lectiei, a tipului ei si a obiectivelor operationale













Anuntarea subiectului lectie si a obiectivelor:

Pe axa AB, in urma rezolvarii exercitiului ati obtinut cuvantul PRASLEA Drept urmare, astazi vom trece la  textul care poarta acest nume.

Anunta obiectivele cognitive ale lectiei (1, 2, 3, 4, 5, 6).


Elevii scriu titlul lectiei in caiete























4. Dirijarea invatarii




































Dau drumul prezentarii Power Point care cuprinde ideile basmului in ordine cronologica.


Schelet de recenzie


Se solicita elevilor sa  completeze un Schelet de recenzie, astfel rezuma  continutul de idei, dobandind un algoritm de realizare a unui rezumat. Lor li se cere:

Sa exprime intr-o propozitie sau fraza despre ce este vorba in textul citit, sa prezinte, pe scurt, subiectul acestuia.

Sa aleaga o expresie semnificativa (sintagma pentru continutul textului).

Sa rezume, intr-un cuvant, esenta textului.

Sa descrie "culoarea sentimentala" a textului.

Sa gaseasca un simbol (grafic) pentru textul in cauza.

Sa completeze propozitia: "Cel mai bun / mai interesant lucru din acest text este"


Dupa impartirea elevilor pe grupe, inmanez fisele de lucru:

reordonarea ideilor in ordine temporala;

clasificarea intamplarilor: reale, imaginare;

stabilirea momentelor actiunii.

Elevii urmaresc cu atentie prezentarea.




1. Praslea pleaca in cautarea hotului merelor de aur si descopera trei fete de imparat, furate de zmei, pe care le salveaza.


2. Binele invinge


Curaj


alb - puritatea intentiilor






Steaua norocului


6. Cel mai interesant lucru din acest text este ca  daca ai curaj, poti reusi chiar si acolo unde pare sa nu fie solutie.





Elevii rezolva sarcinile de pe fisele de lucru.








Prezentare Power Point





















metoda calendar (povestirea in lant, prin intrebari).












Fise de lucru

Asigurarea feedbackului


Se realizeaza pe tot parcursul orei.

Isi noteaza aprecierile.


6. Retentia si transferul





Fisa de evaluare


Sherlock Holmes


Pentru a implica si creativitatea copiilor, se propune  un alt joc Sherlock Holmes, prin care elevii vor avea de selectat, din seria propusa, cateva dintre proverbele romanesti , ce se potrivesc textului. Elevii sunt organizati in echipe, fiecare echipa avand seria sa de proverbe.

Echipa I

Meseria-i bratara de aur.

Munca il innobileaza pe om.

Ce poti face singur, nu astepta de la altii.

Sangele apa nu se face.

Bine faci, bine gasesti.


Echipa a II-a

Speranta moare ultima.

Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Da-mi, Doamne, puterea tanarului si mintea batranului.

Cine rade la urma, rade mai bine.

Fa-ti iarna car si vara sanie.

Echipa a III-a

Cand pisica nu-i acasa, joaca soarecii pe masa.

Nicovala buna nu se teme de baros.

Cine sapa groapa altuia, cade singur in ea.

Cel ce nu se intoarce din drum ajunge departe.

O inima indragostita de frumos nu imbatraneste niciodata.

Echipa a IV-a

Vicleanul cu graiul se pare ca te apara, iar cu semne de departe in groapa te arunca.

Pasul cel mai greu de facut e la intrare.

Iarba rea nu trebuie taiata, ci smulsa.

Respecta-ti copilul ca sa fii respectat la batranete.

Destinul, e cum si-l face omul.


Echipa a V-a

O fapta buna nu e niciodata inutila.

A umblat dupa ragaz
Si a dat peste necaz.

Cultura e tot ce-i ramane omului cand a uitat totul.

Se vindeca rana facuta de un glonte sau de foc, dar cea pricinuita de lasitate nu se mai vindeca.

Mintea de la tinerete este toiag la batranete.




Elevii citesc proverbele si, lucrand in echipe,   le identifica pe cele care se potrivesc textului.









Ce poti face singur, nu astepta de la altii.

Destinul, e cum si-l face omul.





Speranta moare ultima.

Da-mi, Doamne, puterea tanarului si mintea batranului.

Cine rade la urma, rade mai bine






Nicovala buna nu se teme de baros.

Cine sapa groapa altuia, cade singur in ea.

Cel ce nu se intoarce din drum ajunge departe.






Vicleanul cu graiul se pare ca te apara, iar cu semne de departe in groapa te arunca.

Pasul cel mai greu de facut e la intrare.

Iarba rea nu trebuie taiata, ci smulsa.







O fapta buna nu e niciodata inutila.

Se vindeca rana facuta de un glonte sau de foc, dar cea pricinuita de lasitate nu se mai vindeca.

Mintea de la tinerete este toiag la batranete.






activitatea pe grupe


















ANEXA 1


Raspundeti la urmatoarele intrebari:

1. Grupul de sunete pus in fata radicalului pentru a obtine un cuvant nou se numeste . .

2.Cel care primeste informatia.

3. Totalitatea literelor dintr-o limba formeaza . .

4. Grupul de sunete pus dupa radical pentru a obtine un cuvant nou se numeste . .

5. Vocabularul unei limbi se mai numeste si

6. Cel care transmite informatia.

7. Cum se numeste partea de vorbire care arata insusirea unui obiect?





A





































 

























B












FISA DE LUCRU 1


Aranjeaza ideile in ordine cronologica :

Fratii lui Praslea le scot pe cele trei fete de imparat de pe taramul celalalt, dar il parasesc pe Praslea.

Cei doi frati mai mari ai lui Praslea nu au izbutit nici ei sa-i prinda.

Angajat la un argintar, el ii indeplineste toate dorintele fetei celei mici de imparat.

Un imparat avea in gradina sa un mar cu mere de aur care erau furate inainte de a se coace.

Praslea este recunoscut de imparat, iar cei doi frati sunt pedepsiti.

Praslea ajunge singur in imparatia celor trei zmei si ii ucide pe primii doi.

Multi voinici au incercat fara a reusi sa-i prinda pe hoti.

Salvand puii unei zgripsoroaice, aceast il ajuta si Praslea ajunge in imparatia tatalui sau.

Praslea il raneste pe hot, aducandu-i imparatului mere de aur.

Praslea se casatoreste cu fata cea mica si mosteneste scaunul imparatiei.

Ajutat de corb si de fata cea mica de imparat, el il rapune pe cel de-al treilea zmeu.

Fata isi da seama ca ucenicul nu putea fi decat Praslea si cere sa fie adus la palat.

Impreuna cu fratii sai, Praslea porneste in cautarea hotului.

Ei anunta moartea mezinului si se insoara cu fetele cele mari. 









FISA DE LUCRU 2

Clasificati urmatoarele intamplari in doua grupe: reale si imaginare.


existenta imparatului si a fiilor sai;

existenta marului cu mere de aur;

furtul merelor

furtul merelor de catre zmei ;

dorinta fiilor de imparat de a-l prinde pe hot;

patrunderea lui Praslea pe taramul celalalt;

lupta lui Praslea cu zmeii;

ajutorul dat lui Praslea de fata de imparat;

discutia cu corbul;

uciderea balaurului;

salvarea puilor de zgripsor;

salvarea lui Praslea de catre zgripsoroaica;

tentativa fratilor de a scapa de Praslea;

salvarea fetelor de imparat;

transformarea palatelor in mere;

furca si closca de aur;

pedepsirea fratilor;

nunta fratilor cu fetele de imparat;

existenta mesterului argintar;

angajarea lui Praslea ca ucenic;

nunta lui Praslea;

rasplata primita de mezin.






REALE

IMAGINARE




























FISA DE LUCRU 3


Realizeaza corespondentele intre momentele actiunii si situatuile prezentate in stanga paginii, pe care le puneti in ordine:


  • Situatia initiala


  • Cauza care determina actiunea


  • Desfasurarea actiunii




  • Depasirea situatiei dificile


  • Situatia finala






    1. plecarea de acasa
    2. drumul spre celalalt taram
    3. lupta
    4. intoarcerea acasa 
    5. furtul merelor de aur
    6. incercarea grea
    7. punerea la cale a viclesugului
    8. ranirea hotului
    9. casatoria
    10. victoria
    11. dezvaluirea viclesugului
    12. recunoasterea meritelor eroului
    13. incoronarea








FISA DE EVALUARE


Selectati, din seria propusa, cateva dintre proverbele romanesti , ce se potrivesc textului.


Echipa I

Meseria-i bratara de aur.

Munca il innobileaza pe om.

Ce poti face singur, nu astepta de la altii.

Sangele apa nu se face.

Bine faci, bine gasesti.



Echipa a II-a

Speranta moare ultima.

Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Da-mi, Doamne, puterea tanarului si mintea batranului.

Cine rade la urma, rade mai bine.

Fa-ti iarna car si vara sanie.



Echipa a III-a

Cand pisica nu-i acasa, joaca soarecii pe masa.

Nicovala buna nu se teme de baros.

Cine sapa groapa altuia, cade singur in ea.

Cel ce nu se intoarce din drum ajunge departe.

O inima indragostita de frumos nu imbatraneste niciodata.



Echipa a IV-a

Vicleanul cu graiul se pare ca te apara, iar cu semne de departe in groapa te arunca.

Pasul cel mai greu de facut e la intrare.

Iarba rea nu trebuie taiata, ci smulsa.

Respecta-ti copilul ca sa fii respectat la batranete.

Destinul, e cum si-l face omul.



Echipa a V-a

O fapta buna nu e niciodata inutila.

A umblat dupa ragaz/ Si a dat peste necaz.

Cultura e tot ce-i ramane omului cand a uitat totul.

Se vindeca rana facuta de un glonte sau de foc, dar cea pricinuita de lasitate nu se mai vindeca.

Mintea de la tinerete este toiag la batranete.



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright