Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate istorieIstoria? O redescoperire conventionala a diverselor cacialmale din trecut! - Octav Bibere





Arheologie Arta cultura Istorie Personalitati Stiinte politice


Istorie


Qdidactic » istorie & biografii » istorie
Proiect didactic - romania dupǎ Marea Unire (1918 - 1940)



Proiect didactic - romania dupǎ Marea Unire (1918 - 1940)



Data

Unitatea

Clasa: a IV-a

Obiectul: Istorie

Subiectul

  • Romania dupǎ Marea Unire (1918 - 1940)

Tipul lectiei: comunicare / insusire de noi cunostinte

Nivelul experiential al copiilor: copiii au capacitatea de a inregistra si

reda textil si melodía unui cantec

Obiective cadru

  • intelegerea si reprezentarea timpului si a spatiului istoric;
  • cunoasterea si folosirea surselor istorice;
  • investigarea si ionterpretarea faptelor si a proceselor istorice;
  • intelegerea si utilizarea limbajului de specialitate.

Obiective de referintǎ



  • sǎ descrie intr-o manierǎ simplǎ si clarǎ un fapt/proces istoric folosind surse istorice indicate;
  • sǎ observe si sǎ compare fapte istorice, punand in evidente schimbǎrile survenite;
  • sǎ foloseascǎ termeni istorici in formularea unor enunturi.

Obiective operationale

v     cognitive

  • O1 - sǎ povesteascǎ schimbǎrile si intamplǎrile petrecute dupǎ Marea Unire;
  • O2 - sǎ recunoascǎ marile personalitǎti ale perioadei interbelice;
  • O3 - sǎ explice cuvintele si expresiile noi din lectie;

v     afective

  • O4 - sǎ-si formeze sentimente de admiratie fatǎ de trecutul glorios al Romaniei.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, lectura

Mijloace si materiale: rebus, manual

Strategii didactice: inductiv - semialgoritmice

Forma de organizare: frontal - individualǎ

Durata: 50 minute

Bibliografie

  • Programa scolarǎ;
  • Istoria romanilor - Manual pentru clasa a IV-a

Editura Sigma

Autori: Simona Grigore

Niculae Cristea

Adina Berciu-Drǎghicescu





DESFǍSURAREA ACTIVITǍTII


Evenimete

instructionale

Activitatea invǎtǎtorului

Activitatea elevilor

Metode si

procedee

Mijloace si materiale

1. Moment organizatoric





2. Verificarea temei



3.Reactualizarea cunostintelor










4. Anuntarea temei si a obiectivelor
















Dirijarea invǎtǎrii










































8. Obtinerea performantei

9. Ỉncheierea lectiei

Asigur un climat favorabil inceperii in bune conditii a orei de istorie.

Cer copiilor sǎ-si scoatǎ pe bǎnci caietele si cǎrtile de istorie.

Verific tema calitativ si cantitativ.

Pun cativa copii sǎ citeascǎ tema.

- Sǎ-mi spunǎ cineva ce lectie ati avut de pregǎtit pentru astǎzi?





Pentru a-mi da seama dacǎ elevii au invǎtat cele douǎ lectii anterioare, le dau un rebus de completat.(anexa 1)

- Ce nume a iesit pe coloana coloratǎ?

- Cand a avut loc Marea Unire Nationalǎ?

- Acum vom trece la un nou capitol: "Romania in secolul al XX-lea", in cadrul cǎruia vom studia lectia: "Romania dupǎ Marea Unire (1918 - 1940)"

Pun copii sǎ-si noteze pe caiete titlul capitolului si al primei lectii, dupǎ care solicit un copil sǎ citeascǎ lectia.

Extrag impreunǎ cu elevii ideile principale din fiecare paragraf.

Notez pe tablǎ rezumatul lectiei.


Romania dupǎ Marea Unire



Ỉn perioada interbelicǎ, in Romania au loc o serie de transformǎri. Tǎranii sunt majoritari, iar dupǎ reforma agrarǎ din 1921, ei primesc pǎmant din marile mosii, mosierimea pierzandu-si astfel pozitia privilegiatǎ.

Burghezia se intaleste odatǎ cu dezvoltarea industriei, a comertului, apǎrand si multe locuri de muncǎ.

Intelectualii isi aduc contributia la modernizarea culturii romanesti.

In 1923 este votatǎ legea de bazǎ a tǎrii: Constitutia, care prevedea cǎ "Regatul Romaniei este un stat nacional, unitar si indivizibil" si proclamǎ dreptul la vot,  libertatea cuvantului si egalutatea intre oameni.

Partidele care conduc tara acum sunt: Partidul National Liberal (PNL) si Partidul National Tǎrǎnesc (PNT).

Ỉn 1938, regele Carol al II-lea impune o conducere autoritarǎ. Romania este amenintatǎ din nou de rǎzboi.

Joc : Roata norocului.


Fac aprecieri asupra modiului in care elevii au participat la activitate.

Elevii se pregǎtesc pentru inceperea lectiei.








Noi am avut de pregǎtit lectiile: Unirea Basarabiei si Bucuvinei cu Romania" si "Unirea Transilvaniei cu Romania"

Elevii rǎspund la intrebǎri si completeazǎ rebusul.


Marea Unire


1 decembrie 1918


Copiii sunt atenti.









Elevii sunt atenti.isi noteazǎ pe caiete titlul lectiei.














Elevii isi noteazǎ lectia in caiete.












conversatia













conversatia















explicatia






conversatia






lectura














conversatia























































manualul





















REBUS






















1. Romania s-a numit dupǎ Unire, Romania __________.

2. La 27 martie 1918 are loc Unirea Romaniei cu ________ .

3. La Palatul din ________ s-a votat Unirea Bucovinei cu Romania.

4. Ce state noi apar dupǎ prǎbusirea imperiilor Europene?

5. Cu cine s-a unit Romania la 1 decembrie 1918?

6. La 28 noiembrie 1918 are loc UnireaRomaniei cu ________ .

7. Cine a fost primul rege al Romaniei Mari?

8. Unde a avut loc Marea Adunare Nationalǎ?

9. Ỉn tratatele de pace incheiate in _______ este recunoscutǎ Unirea.

10. Personalitatea care sustinea Unirea a fost _______.




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright