Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate stiintaSa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde - Ayrton Senna




category
Aeronautica Comunicatii Drept Informatica Nutritie Sociologie
Tehnica mecanica


Informatica


Qdidactic » stiinta & tehnica » informatica
PROIECT DIDACTIC Clasa: a VII-a Matematica - functii trigonometrice.Tabelul valorilor trigonometrice pentru unghiuri



PROIECT DIDACTIC Clasa: a VII-a Matematica - functii trigonometrice.Tabelul valorilor trigonometrice pentru unghiuri


PROIECT DIDACTIC



Clasa: a VII-a

Data 2.03.

Profesor:

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Disciplina: Matematica

Subiectul:  Functii trigonometrice.Tabelul valorilor trigonometrice pentru unghiurile de , si



Tipul lectiei: De asimilare de noi cunostinte

Competente generale

1. Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost definite

2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunturi matematice

3. Utilizarea algoritmilor si a conceptelor matematice pentru caracterizarea locala sau globala a unei situatii concrete


Competente specifice

1. Recunoasterea si descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic intr-o configuratie geometrica data

2. Aplicarea relatiilor metrice intr-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia

3. Deducerea relatiilor metrice intr-un triunghi dreptunghic

4. Exprimarea, in limbaj matematic, a perpendicularitatii a doua drepte prin relatii metrice

5. Interpretarea perpendicularitatii in relatie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic

6. Transpunerea rezultatelor obtinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situatii-problema date


Obiective operationale:

Pe parcursul activitatii didactice elevii vor fi capabili:

O: Sa utilizeze corect notiunile de trigonometrie.

O:Sa aplice corect teoremele triunghiului dreptunghic.

O3: Sa asimileze tabelul valorilor trigonometrice pentru anumite unghiuri



Strategie didactica:

Metode si procedee didactice: exercitiul, observarea, invatarea prin descoperire.

Material didactic: manual editura Radical, culegere Mate 2000+9/10, plansa

Tipuri de activitate: conversatia frontala si munca individuala.


ETAPELE    LECTII

(timp)

I. Moment organizatoric

(1 min)


CONTINUTURILE LECTIEI


Creez conditiile organizatorice si psihologice necesare desfasurarii optime a procesului instructiv educativ.

Verific prezenta, tinuta, aspectul salii de clasa precum si predispozitia psihocomportamentala a elevilor pentru lectie.

Trec apoi la verificarea selectiva a temei de casa. Daca sunt neclaritati la tema dau explicatii

METODE SI PROCEDEE   


DIDACTICE

Conversatia


II.Captarea atentiei si anuntarea temei noi

(1 min)















III. Dirijarea invatarii

(40 min)






































V. Evaluarea activitatii

(1 min)








Tema pentru acasa

(1 min)


In cadrul lectiei de astazi vom invata despre : Functiile trigonometrice sin. cos. tg. Ctg

Se va enunta definitiile acestor functii astfel:


E1: Sin unghi = E2: cos unghi=



E3: Tg unghi=E4: ctg unghi=


Se va construi un triunghi dreptunghic  ABC, m(<A)=90 si vom scrie aceste rapoarte pentru unhiurile B si C astfel:

      

Pentru a face o aplicatie vom recapitula si teoremele importante din triunghiul dreptunghic:

Teorema inaltimii: h2= proiectia catetei 1 *proiectia catetei 2

Teorema catetei: cateta2= ipotenuza* proiectia catetei

Teorema lui Pitagora: cateta2+ cateta2= ipotenuza2

Teorema unghiului de 30 0: cateta care se opune unghiului de 300=ipotenuza/2



Aplicatie . Fie triunghiul dreptunghic ABC, m(<A)=90. stiind ca AB=5 cm si AC=12 cm. Determinati:

BC, sinB, sinC, cosB, cosC,tgB,tg.C,ctg B,ctgC

Tabel cu valori pentru sin, cos, tg, ctg


P: Vom stabili valorile trigonometrice pt. 3 unghiuri: 300,450,600, valori care ne vor fi utile in rezolvarea de probleme, cand vom cunoaste doar o lungime a laturii si unghiurile.Pentru aceasta vom construi un tabel cu aceste valori


Vom construe un triunghi echilateral de laura l si o mediatoare a uneia dintre laturi. Se formeaza un triunghi dreptunghic cu unghiurile de 30 si 60 de grade cu laurile :,:Aplicand definitiile de mai sus gasim valorile pentru unghiurile de 30 si 60 de grade.

Pentru unghiul de 45 de grade vom construe un patrat de latura l si construim diagonala acestuia si aplicand teorema lui Pitagira gasim ca diagonala este de . Asadar construind diagonala obtinem un triunghi dreptunghic isoscel cu lungimea laturilor si unghiurile de 45 de grade. Aplicand definitiile functiilor trigonometrice obtinem si valorile pentru 45 de grade.Datele obtinute se trec in tabelul de pe tabla


sin

cos

tg

ctg

Fixarea noilor cunostinte se realizeaza cu ajutorul unor exercitii propuse de catre profesor.

1. Folosind tabelul de valori particulare aratati ca sin2 α + cos2 α = 1 pentru urmatoarele valori ale unghiului α : a) α = 300, b) α = 450, c) α = 600.

printr-o prezentare orala cu toata clasa se trec in revista notiunile invatate ;





Profesorul face aprecieri privind intreaga activitate;

In functie de contributia elevilor la bunul mers al actului didactic, cei care s- au evidentiat vor fi recompensati prin note.








manual, pag. 203, ex. 1, 2, 3 si 4.

Conversatia




Conversatia frontala si individuala.







Conversatia

Observatia














Conversatia

Demonstratia

Invatarea prin descoperire

Brainstorming











Conversatia

Demonstratia

Invatarea prin descoperire

Brainstorming






Conversatia








Conversatia





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright