Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate stiintaSa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde - Ayrton Senna





Aeronautica Comunicatii Drept Informatica Nutritie Sociologie
Tehnica mecanica


Sociologie


Qdidactic » stiinta & tehnica » sociologie
Comunicare si abilitati sociale - consiliere si orientare



Comunicare si abilitati sociale - consiliere si orientare


Proiect didactic



DATA:

Prof. inv. primar:

UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA CU CLASELE I-VIII PIRTESTII DE SUS

CLASA a III-a

ARIA CURRICULARA: Consiliere si orientare

DISCIPLINA: Consiliere si orientare

MODULUL DE CONSILIERE: Comunicare si abilitati  sociale

SUBIECTUL: Album de familie

TIPUL LECTIEI: de consolidare si evaluare a cunostintelor;

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Interiorizarea unui sistem valoric afectiv propriu creat in baza conceptului de familie

OBIECTIVE  OPERAtIONALE:

O1 - sa  prezinte informatii elementare despre familie si membrii ei;

O2 - sa identifice drepturi si indatoriri ale membrilor familiei;

O3 - sa prezinte momente de colaborare a familiei cu scoala;



O4 - sa comunice despre rolul unei familii in societate;



STRATEGII DIDACTICE:

Elemente de strategie didactica:

I. Resurse procedurale: conversatia, experimentul, exercitiul, Metoda cadranelor, Diagramele Venn, Cvintetul, Ciorchinele, Cristalul fermecat, Dincolo de oglinda, acrostihul;

II. Resurse materiale: videoproiector, prezentari Powerpoint, fise de lucru, vas transparent, pietre de diferite marimi;

III. Resurse umane: 23 elevi, invitati:  6 parinti implicati in proiectul de parteneriat al clasei cu familia

IV.  Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

V.  Evaluare: observarea sistematica, autoevaluarea, evaluare de catre colegi.


BIBLIOGRAFIE:

Florea Nicoleta-Adriana si colaboratorii, Consiliere si orientatrer, Ed. Arves, 2007;

Paval Luminita, In tara bunelor purtari, Ed. Axa Botosani, 2004

*** Metode activ- participative aplicate in invatamantul primar, Ed. Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009;

*** Strategii didactice interactive- exemple din practica didactica, Ed. Didactica Publishing House, Bucuresti, 2010;

www. didactic.ro.


Etapele lectiei/Timp

Continutul instructiv-educativ al lectiei

Strategii didactice


Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare

Evaluare

 








 



1. Moment organizatoric

2 min.

Stabilesc climatul necesar bunei desfasurari a orei.

Invatatorul le explica elevilor ca cele sase echipe vor primi un semn distinctiv (personaje din desene animate) pentru  fiecare echipa. Sunt pregatite si fisele de lucru pentru fiecare elev, pe banca.

Instructajul verbal

Conversatia





Frontal



 

O1



2. Spargerea ghetii

3 min

Caruselul emotiilor

8 elevi sunt asezati in 2 cercuri concentrice, fata in fata. Fiecare elev spune celui din fata lui ce sentiment simte in acel moment, dupa care caruselul se invarte, adica fiecare elev din cercul de pe exterior se va muta cu un pas la dreapta si spune din nou acelasi sentiment. Cei din cercul interior stau pe loc. Rotatiile se repeta pana se ajunge la locul initial, dupa care sunt intrebati cei din mijloc care au fost cele mai frecvente sentimente auzite.

Caruselul emotiilor


Pe grupe

Evaluare orala

Observarea sistematica

 


3. Anuntarea temei si a obiectivelor

1 min.

Se vor anunta elevii care este titlul lectiei si ce obiective se urmaresc prin aceasta lectie.


Explicatia

Observatia



Frontal

Individual




 




O1


O2

O3

























4. Dirijarea invatarii

25 min.





































Elevii trebuie sa prezinte fisele cu membrii familiai terminata acasa. Fisele se aduna si se posteaza in fata clasei de catre parintii care participa la ora.

Pe o fisa de lucru se bifeaza propozitiile care pot constitui probleme de familie.

Ex. Bifati in lista de jos problemele care pot sa apara intr-o familie:

  • imbolnavirea unei persoane din familie;..
  • cumpararea unui calculator;
  • spargerea unui pahar la bucatarie;
  • lipsa banilor;.
  • violenta fizica;.
  • petrecerea timpului liber;
  • certuri intre membrii familiei;
  • violenta verbala;
  • note mici ale copiilor la scoala;

Comunicare: Cand ma sprijina familia?

Se prezinta un material powerpoint cu imagini la care au participat si elevii si membrii familiei (sedinte cu parintii, serbari scolare, lectii demonstrative, lectii de abilitati practice, activitati din proiectul de parteneriat, etc.) prin care se discuta despre momentele in care copiii simt nevoia sa fie ajutati.

Acrostih:

Pe fisa de lucru se completeaza in dreptul fiecarei litere cate un cuvant care sa reprezinte familia.

F

A

M ..

I ..

L .

I .

E ..

Piramida familiei:

Se lucreaza pe 6 grupe, fiecare grupa lipesc pe un carton colorat triunghiular trei propozitii in ordinea importantei lor, de la baza spre varf.

Grupa 1: drepturi in familie:

dreptul la opinie

dreptul la o viata decenta, sanatoasa, morala

dreptul la educatie

Grupa 2: indatoriri in familie:

ajutor reciproc

sprijin la nevoie

ascultarea de parinti

Grupa  3: trebuintele familiei:

nevoia de liniste, armonie, intelegere

nevoia de bani si lucruri materiale

nevoia de credinta

Grupa 4: factorii comportamentului civilizat:

banii, cartile, hainele

educatia, familia, scoala

timpul liber, prietenii

Grupa 5: activitati desfasurate impreuna cu familia:

picnicuri, gratare

discutii despre filme, desene, carti

teme acasa, lectura, portofolii

Grupa 6: valori ale familiei:

bogatii, averi, putere

credinta, fapte milostive

educatie, sanatate

Un elev din grupa prezinta piramida, iar parintii invitati le vor afisa in fata clasei, intr-un carusel al piramidelor.




Observatia

Explicatia



Exercitiul







Conversatia












exercitiul










exercitiul






Fise de lucru









Prezentare ppt


Videoproiec

tor










Fisa de lucru










Fise de lucru



Frontal



Individual












Frontal












Individual








Pe grupe



Evaluare orala




Observarea sistematica










Observarea sistematica








 



O1


O2


O3


5. Obtinerea performantei

10 min.


Armonia familiei:

Pe grupe se lucreaza sarcini diferite.

Diagrama Venn cu tema Mama si tata

Metoda cadranelor: a) sentimente, b) fapte bune, c) calitati, d) un simbol

Ciorchine- Familia

Cristalul fermecat (de completat propozitiile date)

Cvintet- Familia

Dincolo de oglinda (de completat propozitiile date)

Se prezinta in fata clasei fiecare fisa si se apreciaza corectitudinea rezolvarii sarcinilor.



exercitiul



Fise de lucru








Pe grupe



Evaluare orala



Observarea sistematica



 




O3

O4


6. Asigurarea retentiei si

transferului

5 min.


Pietrele mari, pietrele mici si nisipul

Se ia un borcan transparent si se pun in el pietre cu diametrul mare (aproximativ 5 cm), apoi se intreaba elevii daca borcanul este plin. Elevii vor raspunde ca DA. In borcan se toarna pietricele mai mici si iar se intreaba elevii daca borcanul este plin. Si de aceasta data elevii vor raspunde ca DA. Se ia un pumn de nisip si se toarna in borcan, nisipul va umple toate locurile libere ramase.  Se intreaba elevii daca si acum borcanul e plin. Elevii vor raspunde ca Da . Se explica importanta experimentului care demonstreaza rolul familiei in viata fiecaruia.


Pietrele mari sunt lucrurile importante: familia, partenerul, sanatatea si copiii, lucruri care, chiar daca totul este pierdut, si numai ele au ramas, viata voastra tot ar fi completa. Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteaza: slujba, casa si masina. Nisipul reprezinta lucrurile mici care completeaza restul. Daca puneti in borcan mai intii nisipul, nu mai ramane loc pentru pietrele mari si pentru pietricele. La fel se desfasoara si viata voastra, daca va consumati timpul si energia cu lucrurile mici, nu veti avea niciodata spatiu pentru lucrurile importante. Fiti atenti la lucrurile care sunt esentiale pentru fericirea voastra. Aveti grija de pietrele mari in primul rind, de lucrurile care intr-adevar conteaza. Stabiliti-va prioritatile, restul este doar nisip!





Experimentul










Experimentul






vas transparent, pietre de diferite marimi;






vas transparent, pietre de diferite marimi;



Frontal













Frontal



Evaluare orala

Observarea sistematica










Evaluare orala

Observarea sistematica

 


7. Incheierea lectiei

Se vor face unele aprecieri asupra modului in care au raspuns elevii in cadrul orei.


conversatia





Frontal


Observarea sistematica






Piramida familiei




















Diagrama Venn




Mama Tata



1.04.2011

Fisa de lucru


Bifati in lista de jos problemele care pot sa apara intr-o familie:


  • imbolnavirea unei persoane din familie;..
  • cumpararea unui calculator;
  • spargerea unui pahar la bucatarie;
  • lipsa banilor;.
  • violenta fizica;.
  • petrecerea timpului liber;
  • certuri intre membrii familiei;
  • violenta verbala;
  • note mici ale copiilor la scoala;

Acrostih:


F 

A

M ..

I ..

L .

I .

E ..


Metoda cadranelor




I sentimente:







II fapte bune:




III calitati:





IV: simbol:






Ciorchine






























Cristalul fermecat














La 20 de ani  noi vom fi.


Fiecare din noi va locui la ..


Acolo vom


Atunci vom


Visul nostru de atunci va fi sa..



























Dincolo de oglinda









In familia mea cel mai rasfatat este.


Pentru parintii mei pot sa.


Imi place cand parintii..


Nu-mi place cand parintii mei..


Bunicii imi sunt dragi pentru ca..


Familia mea ma invata sa..


























Cvintetul



1 substantiv

2 adjective

3 verbe

1 propozitie din patru cuvinte

1 substantiv  (esenta mesajului)











































Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright