Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect didactic Toamna - bondarul Lenes de Elena Farago



Proiect didactic Toamna - bondarul Lenes de Elena Farago


Proiect didactic





DATA : 17.11.

Clasa: A II- A

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Lectura

Unitatea de invatare: Toamna

Subiectul:,, Bondarul Lenes de Elena Farago

Tema transdisciplinara: In lumea povestilor



Tipul lectiei: Lectie de fixare si consolidare

Obiectiv fundamental:

Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa si orala, a dragostei pentru lectura prin texte accesibile varstei copilariei;

Obiective operationale

O1-sa recite expresiv , corect versurile poeziei;

O2-sa recite pe roluri versurile sub forma unei dramatizari;

O3-sa enumere caracteristici ale personajelor din poezie;

O4-sa cunoasca semnificatia cuvintelor noi;

O5- sa gaseasca proverbe adecvate continutului poeziei;

O6-sa gaseasca un alt final pentru text;

O7-sa gaseasca argumente pentru a-l lamuri pe bondar ca in viata trebuie sa muncim.                              


STRATEGII DIDACTICE

1. RESURSE PROCEDURALE:

M1-conversatia

M2-explicatia

M3-jocul didactic

M4-exercitiul

M5-problematizarea

M6-diagrama Venn

M7- diamantul

M8-cadranele

M9- palariile ganditoare


2. RESURSE MATERIALE:

m1-planse illustrate

m2- planse de lucru

m3- fise de lucru

m4-textul poeziei

m5-masti personaje


3. RESURSE UMANE:

copiii

4. RESURSE DE TIMP:

45 minute

5. FORME SI STRATEGII DE EVALUARE:

-evaluare formativa prin aprecieri verbale

-evaluare de proces prin fise de lucru

-evaluare de produs

-observarea sistematica


Bibliografie:


Din lectura hai sa-nvatam. Ed.Aramis, Anina Badescu, Bucuresti, 2011;

Pusculita cu lectura, Ed.Kreativ, Corina Istrate, Tg.Mures, 2010;

Citim . ne jucam . exersam!, Ed. Sinapsis ,Cristina Chifor, Cluj-Napoca, 2011;

Catelusul schiop, Ed. Gramar, Elena Farago, Bucuresti, 1999;

Programa scolara pentru clasa a II-a;

Activitati transdisciplinare -ghid pentru invatatori, Ed. Radical, Mirela Mihaescu, Anita Dulman, Claudia Mihai,Craiova, 2003.







DEMERS DIDACTIC


Nr. crt.

Secvente

didactice

Obiective

operationale

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de evaluare


Moment organizatoric


*pregatesc materialul didactic necesar desfasurarii activitatii;

*asigurarea linistii si disciplinei in vederea bunei desfasurari a lectiei;

*asigurarea unui climat favorabil desfasurarii activitatii;

*se pregatesc pentru lectie

M1




Verificarea temei de casa


Se va realiza o verificare cantitativa a temei de casa, urmand ca apoi sa se realizeze si o verificare calitativa.

Prezinta fisele unde si-au efectuat tema de casa, eventual daca au avut probleme si nelamuriri acestea vor fi rezolvate prin explicatii suplimentare sau chiar se reia exercitiul la care au intampinat greutati



-Evaluarea de produs

-Ev. prin aprecieri verbale













Pregatirea psihologica











O3

Se imparte clasa in 5 grupe. Fiecare va primi un plic in care au cuvinte sau propozitii care descriu unul din personajele textului.








-vor lipi biletele langa personajul specific-

M2

M3

M4

M5

m2

Evaluarea de produs





Anuntarea temei si a obiectivelor



Din ce text fac parte personajele de pe plansa?

Astazi la ora de lectura ramanem la textul ,,Bondarul lenes"pentru a va fixa mai bine cunostintele.







Fixarea si consolidarea cunostintelor


Reactualizarea cunostintelor necesare



Descrierea si explicarea sarcinilor




























Munca independenta







Analiza muncii independente

O1

O2









O3


O4


Se va recita poezia expresiv. Copiii vor primi masti specifice cand recita.





1.Se prezinta plansa cu diagram Venn. Copiii vor prezenta cateva caracteristici specifice fiecarui personaj si apoi cateva commune.


2. Se prezinta plansa cu diamantul.

Copiii vor completa fisa corect.


3. Se scriu cateva proverb care au legatura cu continutul si morala textului.


4. Folosind metoda palariilor ganditoare se discuta continutul textului.




Se distribuie fiecarui copil o fisa cu cadranele.






Vor recita corect poezia.

Vor recita pe roluri poezia.













---lucreaza active






-completeaza cu atentie












-se exprima cu atentie, creativ, corect








-completeaza cu atentie




-se vor asculta cateva pareri la morala textului, un alt final

M3

M4









M1

M2

M4

M6

M5

M9

m5

m4

m2










-Ev. prin aprecieri verbale











Evaluarea de produs

-Ev. prin aprecieri verbale


















Evaluare

O7

Un copil va incerca sa-l lamureasca pe bondar ca trebuie sa munceasca. Va aduce argumente si chiar exemple concrete.










-va respecta cerinta invatatoarei intrandu-si in rol.



Evaluarea de produs

-Ev. prin aprecieri verbale



Tema pentru acasa



Copiii vor primi tema o fisa de lucru.

Vor primi indicatii pentru rezolvarea temei.






-asculta indicatiile invatatoarei








Incheierea lectiei


Aprecieri verbale, colective si chiar calificative pentru copiii activi.














DIAGRAMA VENN


asemanari

Deosebiri dintre                                                        Deosebiri dintre

furnica si                                                             bondar si

bondar                                                       furnica





















FISA DE LUCRU


1 . Personajele sunt :

  o furnica ;

  o viespe ;

  un bondar;

2 . Locul intalnirii este :

   in furnicar ;

   pe carare ;

   in livada ;

3. Furnica :

   cauta mancare ;

   merge la plimbare ;

   duce in spate o greutate ;

4 . Bondarul se plange ca :

   moare de foame ;

   ar munci , dar nu are ce face ;

   ar pleca departe ;

   ar cere imprumut de la furnica ;



5. Furnica ii propune :

   sa o insoteasca la furnicar ;

   sa-i care din povara ;

   sa-i plateasca pentru munca ;




METODA CADRANELOR


Continut Ideea textului

O furnica mititica

Cat un grauncior de mei . ..                                             . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . .

Nici de mila, nici de sila

Nu ti-as da un ajutor!                                                  . . . . . . . . . . . . .




Morala textului Alt final

..

.


..


.





PALARIA ALBA



























PALARIA VERDE


























PALARIA ALBASTRA



























PALARIA GALBENA




























PALARIA ROSIE


























FURNICA


. avea un graunte



. un delasator



. era gata sa plateasca



. mor de foame

Bondarul



. plangacios(a)


. era harnic(a)


. jur ca nu pot sa muncesc


. de trei ori cat trupul ei






2 calitati



3 actiuni


o propozitie



sinonim



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright