Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect de activitate: Ghiocelul si vioreaua



Proiect de activitate: Ghiocelul si vioreaua


Proiect de activitate


(Acest proiect este propus pentru o grupa obisnuita in care sunt integrati copii cu CES


GRADINITA P. N.

EDUCATOARE:

GRUPA PREGATITOARE

DOMENIUL EXPERENTIAL: Stiinte - observare

TEMA ACTIVITATII: Ghiocelul si vioreaua

FORMA DE REALIZARE: individual, pe grupuri

TIPUL ACTIVITATII: transmitere si dobandire de noi cunostinte


OBIECTIVE DE REFERINTA

sa recunoasca partile componente ale plantelor;

sa diferentieze caracteristicile distincte ale celor doua plante;

sa descopere insusiri si caracteristici specifice ale  celor doua plante

sa formuleze concluzii intuitive pe baza datelor extrase din experientele desfasurate sau observate.




OBIECTIVE OPERATIONALE

PENTRU ELEVII OBISNUITI

COGNITIVE

OC1: sa identifice partile componente ale unei plante, avand drept sprijin informatiile dobandite prin observarea dirijata si discutiile purtate in clasa;

OC2 sa precizeze importanta plantelor pentru celelalte vietuitoare si pentru om

OC3:   sa deseneze una din plantele observate si sa indice prin sageti partile componente ale acesteia, in conditiile in care au fost intuite de pe planse

OC4:   sa marcheze asemanarile si deosebirile dintre;

OC5:   sa completeze informatiile oferite la activitate cu altele descoperite in alte surse de informare

OC6: sa lucreze individual/ in echipa pentru indeplinirea unor sarcini.


PENTRU ELEVII CU C.E.S.

Obiectivele OC1, OC3, OC6 sunt comune

Pentru elevul M.D.:

OC2 sa exprime prin desen partile componente ale plantelor;

OC4: sa observe partile componente ale celor doua flori atat in stare naturala cat si pe plansa

OC5: sa completeze un joc puzzle cu plantele observate

OC7: sa se plaseze mereu in competitie cu sine insusi, stimulat de catre colegi si educatoare, pentru intelegerea si efectuarea corecta a sarcinilor diferentiate pe care le primeste.

Pentru elevul P. R.:

OC2: sa deseneze, dupa posibilitatile sale, flori;

OC4: sa intuiasca, dirijat de un coleg tutore, unele plantele observate din atlasul botanic;

OC5: sa completeze cateva propozitii lacunare, ajutat de catre invatatoare;

OC7: sa-si stimuleze dorinta de autodepasire, incurajat de colegi si invatatoare.



OBIECTIVE MOTRICE (pentru toti elevii, inclusiv pentru M.D.si P.R.)

OM1: sa-si dirijeze efortul oculo-motor catre centrul de interes vizat de catre educatoare

OM2: sa manuiasca cu atentie materialele oferite spre observare


OBIECTIVE AFECTIVE: (comune)

OA1: sa accepte solicitarile educatorei;

OA2: sa se mobilizeze in rezolvarea sarcinilor

OA3: sa manifeste interes in realizarea sarcinilor propuse

OA4: sa se bucure de aprecierile primite.


RESURSE

  1. Bibliografice:

Neamtu, Cristina, Ghergut, Alois, Psihopedagogie speciala, Editura Polirom,    Iasi, 2000.

Ghergut, Alois, Sinteze de psihopedagogie speciala, Editura Polirom, Iasi, 2005

,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la  6/7 ani",M.E.C.T. - 2008


B. Metodologice


a. strategia didactica: inductiv-deductiva

b. metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, problematizarea, invatarea prin descoperire, activitate independenta, exercitiul,jocul didactic, invatarea pe echipe.

c. forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe;

d. mijloace de invatamant: planse cu ghiocel si viorea, plante naturale, caiete speciale, fise, ghivece cu flori.


C. Temporale 35-40 min.


D.     Umane: prescolari, educatoare;

parintii unuia dintre elevi (in afara orei de curs



DESFASURAREA ACTIVITATII


Activitatea educatoarei / Secventele activitatii

Activitatea  copiilor

Activitatea elevilor cu cerinte educative speciale

1.Moment organizatoric


Constituirea grupelor de elevi.

Distribuirea materialelor de lucru.

Elevii primesc fise pentru desen,  creioane colorate, componente puzzle

2.Reactualizarea cunostintelor

Educatorea poarta o discutie introductiva despre anotimpul primavara si transfomarile din natura

Elevii raspund

-locul din natura unde cresc plante;

-conditiile in care se pot dezvolta ;

-schimbarile climatice;

-rolul lor in natura;

M.D.va realiza un desen in care sa reprezinte doua -trei flori.Ca model, va avea in fata un desen realizat de educatoare.Apoi, va motiva de ce indrageste el aceste flori. Daca raspunde corect, invatatoarea il va recompensa, desenandu-i pe fisa un soare care ii zambeste, fericit ca a raspuns bine.Daca greseste, colegii de grupa il vor ajuta,oferindu-i indicii.

P.R. va primi o fisa pe care este desenat un mediu de viata terestru in padure), in care el va desena cele doua flori.

Captarea atentiei

Activitate frontala- ed. indruma copiii sa observe plantele "Ce observati voi pe masuta din fata voasta?"

Ce puteti sa-mi spuneti despre aceste plante ?

Elevii observa florile si raspund:

-dv. aveti ghiocei si viorele;

-rasar din pamant primavara;

Intuiesc partile observabile ale plantelor.

M.D. observa plantele indeaproape si este solicitat sa spuna daca vede toate partile plantei.

Este solicitat sa spuna unde este radacina plantei (in pamant).

P .R. este dirijat de catre colegul sau de banca, acesta fiind unul foarte bun si dispus sa ajute, sa observe partile plantei. Acesta ii arata fiecare parte si il indruma sa le numeasca impreuna.

Anuntarea temei

Se vor anunta tema lectiei : Astazi vom observa ghiocelul si vioreaua.

Asculta cu atentie care este tema si repeta titlul ei.

M.D.si P.R. asculta ce tema vor invata si ce vor incerca sa inteleaga din aceasta activitate. Pentru a li se crea o motivatie de a invata, educatoarea le promite drept rasplata pentru lucrul lor corect in aceasta activitate ca vor primi in dar acele flori pe care le vor duce mamei lor in dar.

Dirijarea invatarii

A) Intuirea imaginilor de pe planse

Copiii vor observa imaginile de pe planse si vor preciza partile componente ale plantelor.

M.D. si P.R. vor observa imaginile si repeta, dupa un coleg care a dat raspunsul corect, care sunt partile plantei.


B) Observarea unei plante

Li se prezinta copiilor giocelul si vioreaua in marime naturala cu  toate partile componente.


Copiii urmaresc partile componente ale plantei in marime naturala, dar si la plansa.


M. D. observa partile plantei si completeaza partile componente ale plantelor de la jocul puzzle.

Plantele sunt corpuri cu viata.

Ele sunt alcatuite din

-radacina

-tulpina

-frunze

-flori-fructe-seminte

P.R. primeste o fisa in care sunt desenate cu creion negru partile plantei si indicate denumirile fiecareia. El va reveni asupra lor, colorandu-le in culoarea pe care o au in natura. Repeta cum se numesc partile principale ale plantei.

C) Identificarea importantei florilor

Deducerea cu ajutorul conversatiei a importantei pe care o au florile

( sunt frumoase, se ofera cu anumite prilejuri, ajuta la pastrarea echilibrului natural etc.)

M. D. primeste sarcina sa deseneze mai multe flori pentru mama lui.

P.R. are ca sarcina sa deseneze floarea care ii place mai mult. Trebuie sa fie atent sa aiba toate partile principale. Va fi monitorizat de catre educatoare.

D Compararea celor doua flori

Se stabilesc asemanari si deosebiri ale celor doua plante si se fixeaza denumirea lor.


Copiii cu CES repeta cu ajutorul educatorei o asemanare si o deosebire.

6.Fixarea cunostintelor

Activitate frontala

Se repeta cunostintele

M.D. si P.R. sunt ajutati de colegii de banca sa raspunda cerintelor educatoarei.

7.Obtinerea performantei

feed-back-ul

Activitate independenta

Elevii rezolva sarcinile de pe fisa de lucru .

Sarcinile ii sunt date sub forma de joc

"Intepam cu sageata locul radacinii, al tulpinii etc.Sa le aratam locul florilor care  s-au ratacit

Daca rezolva satisfacator sunt laudati, daca gresesc sunt ajutati.

8.Asigurarea retentiei si transferului

Aprecieri si recomandari conform raspunsurilor date si gradului de participare la lectie.

Pentru ca au rezolvat bine sarcinile primite, primesc in dar floricele pentru mamici.






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright