Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica

Gramatica


Qdidactic » didactica & scoala » literatura » gramatica
Predicatul verbal - proiect de lectie



Predicatul verbal - proiect de lectie


PROIECT DE LECTIE


Clasa : a IV a

Aria curriculara : Limba si comunicare

Obiectul : Limba si literatura romana

Unitatea de invatare : “ Lumea necuvantatoarelor”

Subiectul : Predicatul verbal

Tipul lectiei : Consolidarea cunostintelor

Scopul lectiei : Consolidarea cunostintelor despre predicatul verbal

Obiective operationale :


a)      Cognitive:



C1 - sa raspunda la intrebari referitoare la notiuni teoretice despre predicatul verbal;

C2 - sa identifice si sa analizeze predicatele verbale;

C3- sa utilizeze predicate verbale potrivite in contexte diferite;

C4- sa inlocuiasca predicatele verbale cu cele date;

C5- sa alcatuiasca propozitii cu predicate verbale exprimate prin verbe, respectand cerintele date;

C6- sa corecteze greselile si sa argumenteze corectarile ;

C7 - sa completeze proverbe cu predicate verbale potrivite;

C8- sa transforme propozitiile dezvoltate in propozitii simple


b)      Psihomotorii:

M1- sa scrie lizibil si ingrijit


c)      Afective:

A1- sa participe activ la lectie;

A2- sa manifeste interes pentru toate tipurile de exercitii gramaticale propuse;

A3- sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii din grupul de lucru


Resurse:

Metodologice:

Metode activ- participative: metoda “Ciorchinele”, metoda “Cubul”

Metode constructiviste: experienta directa, exercitii de procesare, studiu independent

Mijoace didactice: fise de lucru, planse, manual, culegere de exercitii gramaticale


a)      Forme de organizare:

frontal

individual

in grup


b)      Temporale: 50 minute


d) Bibliografice:

Gherman, Angelica – “ Culegere de exercitii si texte gramaticale pentru clasele II – IV “, Editura Elis, Bucuresti, 2004

Logel, Dumitru; Popescu Elena; Stroescu – Logel, Elena – “ Sinteze de metodica predarii limbii si literaturii romane in invatamantul primar”, Editura Carminis, Pitesti, 2007

Pitila, Tudora; Cleopatra Mihailescu – “ Limba si literatura romana- manual pentru clasa a IV a”, Editura Aramis, 2006

*** - Programa scolara pentru clasa a IV a ( Aprobata prin ordinal ministrului nr. 3010 / 20. 04. 2005 )










Etapele lectiei


Ob.

op.


Continuturile invatarii


Resurse



Evaluare


Activitatea invatatorului


Activitatea elevilor

Metode si procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

1. Moment organizatoric



Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei

Pregatesc manualele, caietele, instrumentele de lucru

Conversatia


- manual

- caiete;

-instru-mente de scris        


Frontala


2. Verificarea cunostintelor anterioare

C!

C2

A!

Verificarea calitativa si cantitativa a temei scrise


Verificarea cunos-tintelor anterioare:

-Ce este predicatul?



-Prin ce parte de vorbire este exprimat predicatul verbal ?

-La ce intrebari raspunde predicatul verbal ?

- Cand indeplineste verbul “ a fi” functia de predicat verbal?


- Ce legatura este intre subiect si predicat?


- Cate predicate poate avea o propozitie ?

Verifica si corecteaza eventualele greseli



Raspund la intrebari

- . partea de propozitie, care arata ce face subiectul.

- . verb.



- . “ce a facut?”, “ce face?”,“ce va / vor face?”

- . cand se poate inlocui cu verbele: “ a exista”, “a se afla”, “ a deveni”.

-Predicatul verbal se acorda cu subiectul in numar.

- . un singur predicat.





Conversatia

- caiete de teme


Frontala




Frontala





Evaluare orala

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

A1

Se prezinta titlul temei si obiectivele lectiei: rezolvarea unor exercitii gramaticale, pentru a identifica mai usor predicatele verbale si pentru a dobandi cat mai multe cunostinte despre aceasta parte de propozitie.

Asculta






4. Dirijarea invatarii


C2

M1

A1

A2


a) Se prezinta textul :

“ Iarna geroasa a trecut. Zapada, mangaiata de razele soarelui, se topeste.

In paduri apar ghioceii gingasi. In curand se vor intoarce pasarile calatoare.”




Prin extragere, elevii vor identifica si vor analiza predicatele verbale.


Scriu la tabla si pe caiete.


Exercitii de procesare primara

Demonstra-tia

Conversatia

Explicatia



-plansa;

- caiete;

-instru-mente de

scris


Frontala


Evaluare orala


C2

A1

A2











C2

C3

C4

C5

M1

A1

A2

A3

b)”Ciorchinele” :

Se prezinta plansa si sarcinile de lucru.

( Anexa 1)










c)Activitate in grup-

Metoda “Cubul”

( Anexa 2 )

-se grupeaza elevii;

- se solicita elevii sa aleaga liderul grupului;

-se distribuie fisele cu sarcini de lucru


Prin observare directa, cautare independenta, completeaza casetele cu predicate verbale potrivite si analizeaza oral.







Aleg liderul grupului.

Rezolva sarcinile de lucru

1.Prin extragere vor identifica si vor analiza predicatele verbale;

2. Prin comparare vor identifica predicate verbale pentru cele doua anotimpuri;

3. Prin redare, in scris, vor alcatui propozitii si vor analiza predicatele;

4. Prin extragere, vor inlocui predicatele verbale cu cele din paranteze;

5. Prin integrare, vor gasi predicate potrivite pentru cele doua anotimpuri;

6. Prin observare directa, in conditii variate, vor identifica greselile si vor argumenta corectarile.



Metoda:

”Ciorchine-le”

Experienta directa

Conversatia

Explicatia

Exercitiul






Metoda:”Cubul”

Exercitii de procesare primara

Experienta directa


-plansa;

-marker












-fise de lucru

Frontala













Pe grupe

Evaluare orala












Observ-area sistema-tica

Evaluare formativa

5. Realizarea feed- back-ului

C2

C5

C7

C8

M1

A2

Se distribuie fise de munca independenta.

( Anexa 3 )

Se prezinta sarcinile de lucru.

Rezolva sarcinile fisei de munca independenta.

1.Prin observare directa, elevii vor analiza predicatele verbale;

2. Prin prelucrare, integrare, vor alcatui propozitii;

3. Prin cautare independenta, vor completa propozitiile;

4. Prin extragere, vor transforma propozitiile dezvoltate in propozitii simple


Experienta directa

Exercitii de procesare primara

Studiu independent


-fise de munca indepen-denta

Indivi-dual

Evaluare formativa

6. Tema pentru acasa


Comunica tema pentru acasa: exercitiile 2, 3. pag. 98, din manual.        Explica modul de efectuare a temei.


Noteaza tema si asculta explicatiile.

Conversatia

Explicatia


- manual

Frontal


6. Incheierea

lectiei



Se fac aprecieri globale si individuale asupra modului in care elevii au participat la activitate. Sunt evidentiati elevii care au dat raspunsuri corecte si originale.




Frontal

Indivi-dual





ANEXA 1

“Completeaza casetele!”



ANEXA 2

Activitate pe grupe


Grupa 1 : ( ANALIZEAZA)

Subliniati si analizati predicatele verbale. Precizati locul lor in propozitie.


a)     Mugurii copacilor se vor desface.

b)    Paraiele curg domol.

c)     Au sosit randunelele si berzele.


Grupa 2 : ( COMPARA)

Gasiti predicatele verbale potrivite, pentru cele doua anotimpuri. Alcatuiti enunturi .


IARNA

PRIMAVARA












Grupa 3 : ( DESCRIE)


Scrieti patru propozitii referitoare la aparitia ghioceilor.

Subliniati si analizati predicatele verbale.




Grupa 4 : ( ASOCIAZA)


Inlocuiti predicatele verbale din text cu cele din paranteze.

Transcrieti noul text.


“ Intr-o primavara, un ghiocel plapand, a rasarit din pamantul inghetat. Pana atunci, zapada l- a ferit de inghet.

Soarele mangaia plapandul ghiocel.

Intr- o zi, a aparut un bobocel mic, alb. Nu departe de el se aflau alti ghiocei.

( - a protejat, s- a ivit, a incoltit, erau, alinta )


Grupa 5 : ( APLICA )


Alcatuiti propozitii cu predicate exprimate prin verbele:

a)    a povesti- persoana I, numar singular, timp prezent;

b)    a invata- persoana a II a, numar plural , timp trecut;

c)     a fi- persoana a III a, numar plural , timp viitor



Grupa 6 : ( ARGUMENTEAZA)


Corectati greselile si transcrieti. Argumentati corectarile.


Eu, Lucia si Maria a mers la spectacol.

Vali a loat o carte de la biblioteca.

In clasa a ramas colegii mei.

Bunica si bunicul stie ca voi petrece vacanta la ei.

Prietenii mei mi- a facut o surpriza.





















ANEXA 3

Fisa de munca independenta


1. Subliniati si analizati predicatele verbale din urmatoarele enunturi:


Maria scrie temele.


Copiii au organizat un concurs .


Eu voi invita prietenii la aniversare.



Predicat

Partea de vorbire prin care este exprimat


Persoana


Numar


Timp

















2. Alcatuieste propozitii cu predicate exprimate prin verbe:


a) persoana I, numarul plural, timp viitor;

b) persoana a II a, numarul singular, timp trecut;

c) persoana a III a, numarul plural, timpul prezent




3. Completeaza proverbele cu predicate verbale:


“ Buturuga mica    . . . . . .. carul mare.”

“ Pisica cu clopotei nu . . . . . .  soareci.”

“ Prietenul adevarat, la nevoie . . . . . . . ”


4. Transforma urmatoarele propozitii dezvoltate in propozitii simple:


a) Padurea deasa rasuna de cantecele pasarilor.

b) In casa aceasta locuiesc ei.

c) La vara, copiii vor pleca in excursie.





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright