Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Matematica


Qdidactic » didactica & scoala » matematica
Proiect de lectie - marimi direct si invers proportionale. Regula de trei simpla



Proiect de lectie - marimi direct si invers proportionale. Regula de trei simpla




DATA _________________


CLASA:           a VI-a


PROFESOR:            


OBIECTUL:              ALGEBRA




TEMA LECTIEI Marimi direct si invers proportionale. Regula de trei simpla


TIPUL LECTIEI Lectie pentru dobandire de noi cunostinte


NUMAR ORE:         3



OBIECTIVE DE REFERINTǍ: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili :


- sǎ recunoasca o situatie de proportionalitate directa/inversa intre doua multimi de numere

- sa stabileasca proprietatea pentru marimi direct/invers proportionale;

- sa aplice in probleme proportionalitatea directa si inversa;

O4 - sa aplice regula de trei simpla in rezolvarea problemelor

O5 - sa reprezinte grafic marimi direct si invers proportionale.



MIJLOACE DE INVATAMANT: manualul, culegerea de matematica, planse.




DESFASURAREA   LECTIEI



Etapele lectiei


Obiective

de

referinta


Continutul lectiei

Metode

si

procedee

Procedee

de

evaluare

1. Moment

organizatoric


- Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea lectiei.

- Verificarea prezentei elevilor




2. Captarea atentiei





- Elevii vor avea pe banci caietele de teme si maculatoarele. Se va verifica, prin sondaj, tema.

- Exercitiile din tema, care nu au fost efectuate de mai multi elevi, vor fi facute la tabla.



-conversatia

-observarea sistematica a atentiei;aprecierea

3. Anuntarea temei




- Ne propunem sa discutam despre:

Marimi direct proportionale. Marimi invers proportionale.Regula de trei simpla


-conversatia

-observarea sistematica a atentiei










4. Prezentarea continutului

si dirijarea invatarii






























































































































O5





































































O5










O4

I. Se vor propune elevilor spre rezolvare urmatoarele probleme:

1) Daca un kg de fructe costa 1,5 lei, atunci cat vor costa 3 kg de fructe?Dar 5 kg?

2) Un bilet la teatru costa 3 lei. Cat vor costa doua bilete? Dar 3 bilete?

REZOLVARE:

1) Sa completam datele problemei pe un grafic.

pretul

7,5 ----- ----- ------------

-

-

-

4,5 ----- ----- ----

-

-

-

1,5 -----

-

1 1 1 1 1

1 3 5 nr. kg

Ce observam?

Daca numarul de kilograme creste de 3 ori si pretul acestora va creste tot de 3 ori


2) Sa introducem datele problemei intr-un tabel.


Nr.de bilete




Costul (RON)





Ce observam?

Daca numarul biletelor creste de 2 ori, respecti 3 ori, atunci si costul va creste de 2 ori, respectiv de 3 ori.


CONCLUZIE:

Cele doua marimi depind una de alta, adica:

daca numarul de kg este de n ori mai mare, atunci si pretul este de n ori mai mare;

daca numarul de bilete va fi de n

ori mai mare, atunci si costul va fi de n ori mai mare;

Vom spune ca atat in problema 1), cat si in problema  2) cele doua marimi sunt direct proportionale -(d.p)

La problema 1) spunem ca am realizat graficul dependentei direct proportionale a consumului zilnic.


Definitie:

Doua marimi sunt direct proportionale daca depind una de alta, asfel: daca una creste de n ori, atunci si cealalta creste de acelasi numar de ori.

Daca a si b sunt direct proportionale cu x si y atunci:

Definitie:

Spunem ca intre doua multimi care au acelasi numar de elemente exista o proportionalitate directa daca intre elementele lor se poate forma un sir de rapoarte egale.



Adica:

Multimea ordonata: este direct proportionala cu multimea daca si numai daca


Observatii:

Valoarea comuna a acestor rapoarte se numeste coeficient de proportionalitate

Se noteaza, de regula, cu k, unde k≠0

Se vor efectua la tabla exercitii din manual sau culegere


II. Se vor propune elevilor spre rezolvare urmatoarele probleme:

1. Un sofer parcurge distanta dintre doua localitati cu viteza de 40km/h in  20 minute. Daca va merge cu viteza de 80 km/h, in cate minte va parcurge distanta?

2. Aria unui dreptunghi este 32 m2, iar lungimea este 8 m. Cat este latimea dreptunghiului daca dublam lungimea?

Rezolvare:

Vom realiza urmatorul grafic:












Ce se observa?

Daca viteza creste, timpul scade



Sa introducem datele problemei intr-un tabel.


Lungimea



Latimea



Ce se observa?

Daca lungimea creste de 2 ori, atunci latimea scade de 2 ori, deoarece aria A=L·l este aceeasi.

CONCLUZIE:

Cele doua marimi depind una de alta astfel:

daca viteza creste de n ori, atunci timpul scade de n ori;

daca lungimea este mai mare de o ori, atunci latimea scade de n ori;


Vom spune ca atat in problema 1), cat si in problema  2) cele doua marimi sunt invers proportionale -(i.p)

La problema 1) spunem ca am realizat graficul dependentei invers proportionale a miscarii.


Definitie:

Doua marimi sunt invers proportionale daca depind una de alta, asfel: daca una creste de n ori, atunci si cealalta scade de acelasi numar de ori.

Daca a si b sunt invers proportionale cu x si y atunci:


a·x=b·y

Definitie:

Spunem ca intre doua multimi care au acelasi numar de elemente exista o proportionalitate inversa daca intre elementele lor se poate forma un sir de produse egale.

Adica:

Multimea ordonata: este direct proportionala cu multimea daca si numai daca:

a1·b1=a2·b2=a3·b3==an·bn


Se vor efectua la tabla exercitii din manual sau culegere


III. Regula de trei simpla

Se numeste regula de trei simpla procedeul folosit pentru a determina numarul necunoscut dintr-o multime de doua elemente, daca intre acea multime si o alta multime ale carei elemente sunt cunoscute se stabileste o relatie de directa proportionalitate, respectiv, inversa proportionalitate.

Se vor propune la clasa urmatoarele probleme:




-conversatia






-exercitiul




-problemati-

zarea









-explicatia











-explicatia





















-explicatia














-conversatia



-explicatia








-exercitiu comentat





















































-exercitiu comentat




-evaluarea

frontala








-aprecieri verbale









-observarea sistematica a atentiei































-observarea sistematica a atentiei









-aprecieri verbale























-aprecieri verbale



















































-aprecieri verbale




5. Fixarea cunostintelor dobandite

O4 O5

- Se vor efectua la tabla aplicatii din manual si culegeri.


-activitate frontala

-evaluarea activitatii frontale

6. Tema pentru acasa


Culegere de matematica si manual - in functie de clasa

-conversatia


7. Aprecieri,

note


v          notarea elevilor care s-au evidentiat in timpul orei in caietul profesorului.

-conversatia

-aprecieri verbale










Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright