Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate sanatateSanatatea depinde de echilibrul dintre alimentatie si activitatea fizica - Hipocrate





Medicina Medicina veterinara Muzica Psihologie Retete Sport


Psihologie


Qdidactic » sanatate & sport » psihologie
Proiect didactic - relatii semantice: Iubirea



Proiect didactic - relatii semantice: Iubirea


Proiect didactic



UNITATEA DE INVATAMANT: Grup Scolar Industrial Energetic Turceni

PROFESOR

CLASA: a IX-a C

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare;

UNITATEA DE INVATARE: Iubirea

TEMA: Relatii semantice

TIPUL LECTIEI: Dobandire de noi cunostinte;

SCOPUL LECTIEI: Sa aplice corect cunostintele asimilat


I. OBIECTIVE DE REFERINTA

sa se adapteze la situatia concreta de comunicare

sa utilizeze in redactarea raspunsurilor cunostintele asimilate



sa asigure corectitudinea relatiilor sintactice la nivelul textului comunicat


II. OBIECTIVE OPERATIONALE:

a) Cognitive:

La sfarsitul lectiei elevii trebuie:

O1 - sa defineasca corect diverse tipuri de relatii semantice

O2 - sa identifice in vorbire cuvinte polisemantice si monosematice

O3 - sa stie sa le foloseasca in vorbire si in lucrarile personale

O5 - sa cunoasca principalele categorii semantice ale vocabularului

b) Afective:

O6 - sa recepteze noile informatii ca relevante si folositoare

O7 -sa manifeste grija pentru felul in care isi construiesc raspunsurile orale precum si pentru felul in care scriu

O8 - sa participe cu interes la lectie

O9 - sa fie dispusi sa rezolve sarcinile prezentate

O10 - sa stapaneasca informatiile spre a le putea folosi.


STRATEGIA DIDACTICA:

a) Metode si procedee: algoritmizarea, exercitiul de expresivitate, explicatia, problematizarea, lucrul cu manualul.

b) Resurse materiale: manualul, fisa de lucru

Resurese temporale: 45 minute

c) Forme de organizare: - activitate frontala;

- activitate individuala.

d) Mijloace de invatare: Limba romana, manual pentru clasa a IX-a,Ed. E.D.P, 2004.

e) BIBLIOGRAFIE :

  • Psihopedagogica si metodologica:

Marinescu, Valeriu, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Editura Fundatiei Romania de Maine, 2004

Parfenie, C., Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, ed. Polirom, 1999

De specialitate:

Theodora Hristea, Sinteze de limba romana, Bucuresti, 1984

MioaraAvram, Gramatica pentru toti, Bucuresti, 1986

Gramatica Academiei, 2005
































DEMERS DIDACTIC


Eveniment instructional

Activitatea de invatare

Activitatea elevilor

Durata


Organizarea clasei

Profesorul face prezenta,asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei

- se pregatesc pentru lectie


Reactualizarea cunostintelor asimilate anterior

Verificarea calitativa (prin sondaj) a temei pa care elevii au avut-o de rezolvat pentru acasa, profesorul facand observatii si aprecieri dupa caz, antranand intreaga clasa in discutarea exercitiilor propuse.



Captarea atentiei

Profesorul arata elevilor o carte si le citeste un fragment din Scrisoarea I de Mihai Eminescu:

Iar colo batrinul dascal cu-a lui haina roasa-n coate,

Intr-un calcul fara capat tot socoate si socoate

Si de frig la piept si-ncheie tremurind halatul vechi,

Isi infunda gitu-n guler si bumbacul in urechi;

Textul se scrie pe tabla si se cere sensul cuvantului socoate. Profesorul cere acelasi lucru pentru cuvantul: incheie

- asculta cu atentie, apoi, cu ajutorul profesorului, descopera sensul cuvantului a socoti: a calcula, a numara, a considera,  a crede

- descopera sensul cuvantului a incheia: a inchide, a termina, a sfarsi, a pune capat, a redacta etc.



Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

Profesorul anunta titlul lectiei, il scrie pe tabla, explica obiectivele generale si obiectivele operationale urmarite.

- noteaza titlul  lectiei, ascultand cu atentie profesorul


Dirijarea formarii priceperilor si deprinderilor

Se defineste polisemia si se da exemplu de cuvinte polisemantice

- POLISEMIA: calitate a unui cuvant de a avea mai multe sensuri, semnificatii. Exemplu de cuvinte polisematice: a trece, a iesi, a pleca, masa, cap

Profesorul solicita sa se dea sensul opus al cuvintelor: batran, frig, a incheie, a infunda.

- ANTONIMELE: cuvintele cu forma diferita si cu sens opus

Se arata si alte procede de obtinere a antonimelor: derivarea cu prefixe






Se cer in continuare cuvinte care au acelasi sens cu verbul a infunda , inclusiv neologisme.

- SINONIMELE: cuvinte cu forma diferita si inteles identic sau aproape identic

Sinonimia poate sa fie:

-Totala (absoluta sau perfecta):

-Partiala (relativa sau imperfecta)

-Aproximativa.


Profesorul dicteaza urmatorul text elevilor si le cere sa analizeze cuvantul poarta :

Muntii nostri aur poarta

Noi cersim din poarta-n poarta.

Se verifica si scrierea corecta.

Li se aminteste ca astfel de cuvinte se numesc omonime.

- OMONIMELE: cuvinte care au aceeasi forma si inteles diferit

Profesorul le cere elevilor sa dea alte exmple

Li se vor explica notiunile de omofone si de omografe.

Se dau elevilor urmatoarele grupe de cuvinte:

Orar-oral

Prepozitie-propozitie

Prenume-pronume

Complement-compliment

Familial-familiar

Se cere sa se explice daca sunt omonime, daca nu sunt, sa se argumenteze.

-PARONIMELE: cuvinte cu forma aproximativ identica si inteles diferit

Se va cere sa dea si elevii exemple: pe grupe li se vor da cuvintele carora ei sa le gaseasca paronimul:casier, lacuna, aluzie, elipsa, literar, ordinar, numeral.

- noteaza definitia cuvintelor polisemantice





- dau antonimele cuvintelor: batran - tanar, frig - cald, a incheie - a descheia, a infunda - a desfunda.

- prefixe: moral - imoral,

normal - anormal, apt-inapt,

propriu -impropriu

a coase - a descoase,            a minti- a dezminti,

cenzurat -necenzurat,

hipotensiune-hipertensiune, microcosmos-macrocosmos


-dau sinonimele verbului a infunda: a vari, a indesa, a astupa, a pune fund la un butoi, la o putina, a se inchide, a se sfarsi (despre drumuri)









-a purta= a cara, a duce

-poarta= casa, usa, prag,






La cerere, elevii vor da si alte exemple ca: sare, cer, lac, liliac, somn, ras.

Elevii vor observa micile diferente sonore dintre aceste cuvinte.





Elevii gasesc cuvintele  cerute

Elevii scriu pe caiete.


Obtinerea performantei


Profesorul distrbuie fisele de lucru

- participa intens la rezolvarea cerintelor


Realizarea conexiunii inverse (feed-back-ului)

Profesorul le cere elevilor sa rezolve exercitii din manual., pag.223, ex. 1,2,3

- observa

- compara

- deduc

- exemplifica


Asigurarea retentiei si a transferului

Tema pentru acasa:

exercitiile 1,2 II/pag. 222

Elevii isi noteaza tema.






































FISA DE LUCRU


1.Completeaza spatiile libere cu paronimele potrivite:

Originar-original; familiar-familial; literar-literal

Familia lui este . . . . ..din Cluj.

A gasit o rezolvare . . . . . .a problemei.

Chipul acela ii era . . . . .

Imi plac mult textele . . . . . .

A realizat o transcriere . . . ..a textului.

Lor le placeau nespus de mult sarbatorile . . . . .. .


2.Identificati greseliile din enunturile de mai jos si corectati-le:

Stiu pronumele tuturor colegilor mei.

Am fost solitari cu colegul nostru aflat in suferinta.

Ca  este o propozitie simpla, iar ca sa e o propozitie compusa.

Colega mea de banca este iminenta.


3. Alcatuiti enunturi in care cuvintele - ochi, toc, inima sa

aiba sensuri diferite.

4. Cuvintele: exil - surghiun, lexic - vocabular, apus - vest

sunt :

a. sinonime

b. antonime

c. paronime 

5. Demonstrati ca « a iesi »  este un verb polisemantic.
















FISA DE LUCRU



1.Completeaza spatiile libere cu paronimele potrivite:

Familia lui este originara din Cluj.

A gasit o rezolvare originala a problemei.

Chipul acela ii era familiar .

Imi plac mult textele literare .

A realizat o transcriere literala a textului.

Lor le placeau nespus de mult sarbatorile familiale .


2.Identificati greseliile din enunturile de mai jos si corectati-le:

Stiu prenumele tuturor colegilor mei.

Am fost solidari cu colegul nostru aflat in suferinta.

Ca este o prepozitie simpla, iar ca sa e o prepozitie compusa.

Colega mea de banca este eminenta.


3. Alcatuiti enunturi in care cuvintele - ochi, toc, inima sa

aiba sensuri diferite.

Mihai si-a cumparat un toc nou. Tocul de la usa s-a deprins din perete. Fereastra la clasa a IX-a are tocul rupt. Eu toc legume pentru a face o supa de zarzavaturi.

In inima padurii se afla un stejar vechi. Inima umana are doua atrii si doua ventricule. Pe acest copil nu-l lasa inima sa-si imparta jucariile cu colegul lui de joaca.

Aceasta galeata este plina ochi cu apa. Mama mi-a preparat ochiuri cu salata de legume pentru masa de pranz. In padurea virginala de la capatul orasului meu n-a patruns ochi strain.

5. Demonstrati ca « a iesi »  este un verb polisemantic

In gradina vecinei mele a iesit un ghiocel (a rasarit). Mariei I-a iesit pantoful din picior (a scapa). Dupa terminarea studiilor, fratele-meu a iesit inginer (a deveni). Ieri dimineata Ionel a iesit din casa foarte devreme (a plecat). Mama a iesit la piata pentru a cumparat zarzavaturi (a se duce)






Iar colo batrinul dascal cu-a lui haina roasa-n coate,

Intr-un calcul fara capat tot socoate si socoate

Si de frig la piept si-ncheie tremurind halatul vechi,

Isi infunda gitu-n guler si bumbacul in urechi;

(Srisoarea I de Mihai Eminescu)







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright