Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Chimie


Qdidactic » didactica & scoala » chimie
didactic chimie - acizi



didactic chimie - acizi


Proiect didactic


Data: 7 aprilie

Disciplina: CHIMIE

Clasa: a VIII-a B

Profesor:

Tema lectiei: ACIZI

Tipul lectiei: recapitulare si sistematizare

Scopul lectiei: recapitularea si sistematizarea notiunilor invatate despre acizi


OBIECTIVE OPERATIONALE:

a)      informative:

sa redea formula chimica generala a acizilor

sa exemplifice acizi;

sa caracterizeze fizic si chimic acizii;



sa dea exemple de domenii de utilizare a acizilor.


b)     formative:

sa-si asume responsabilitatea in cadrul grupului;

sa-si cultive spiritul de echipa;

sa aplice notiunile teoretice in rezolvarea unor teme experimentale.


STRATEGIE DIDACTICA:

a)      resurse procedurale:

ciorchinele: ,,ACIZI"

conversatia;

braingstorming-ul;

experimentul


b)     resurse materiale

fisa de lucru - ciorchinele;

fisa experimentala;

fisa de evaluare;

substante chimice;

ustensile de laborator


c)      material bibliografic

manual clasa aVIII-a- Rodica Constantinescu, Marilena Rapa

Lucrari practice de chimie pentru gimnaziu - Liliana Lupsa, Flavia Stan

Ghidul profesorului


d)     forme de organizare:

frontal si individual;

in echipe.


EVALUARE:

  • orala;
  • prin ciorchinele propus;
  • prin fisa experimentala;
  • prin fisa de evaluare.


DESFASURAREA LECTIEI


I.            Moment organizatoric: ( 5 min.).


se asigura conditiile optime de desfpsurare a lectiei;

se face prezenta la ora de curs;

se distribuie elevilor fisele necesare desfasurarii lectiei;


II.          Anuntarea temei : (5 min.)


profesorul anunta elevilor tema si scopul lectiei;


III.        Scenariul propriu-zis: (35 min.)


Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Profesorul explica elevilor in ce consta activitatea lor: fiecare grupa va rezolva o anumita cerinta; rezolvarile vor fi sistematizate prin completarea ciorchinelui prezentat in fisa de lucru ,,Ciorchinele"

Le acorda elevilor pentru rezolvarea cerintelor (5 minute)







Dupa scurgerea timpului acordat profesorul solicita liderului fiecarei echipe sa prezinte rezolvarea si apoi sa completeze secventa din ciorchinele desenat pe tabla. (10 min).

Profesor urmareste cu atentie prezentarile elevilor si face completarile sau corecturile de rigoare acolo unde este necesar.

Face aprecieri cu privire la modul de lucru si de prezentare al elevilor.


Profesorul solicita liderilor grupelor sa pregateasca fisele pentru activitatea experimentala.



Le acorda elevilor pentru rezolvarea cerintelor (10 minute).


Profesorul urmareste cu atentie activitatea elevilor si intervine daca este solicitat sau atunci cand considera ca este necesar acest lucru.






- Dupa scurgerea timpului acordat profesorul solicita liderului fiecarei echipe sa prezinte tema experimentala si, pe scurt, rezolvarea acesteia .(10 min.)


-Profesorul urmareste cu atentie prezentarile elevilor si face completari sau corecturi daca este necesar..


-Profesorul solicita elevii sa completeze fisa de evaluare si apreciaza elevii pentru activitatea desfasurata.

Elevii primesc fisele de lucru pe care le studiaza si incep sa rezolve cerintele din schema ciorchinelui, corespunzator grupei din care fac parte.

Atunci cand au nelamuriri cer explicatii suplimentare



Fiecare grupa isi alege un lider care va prezenta rezolvarea cerintei primite si va completa, secventa din ciorchinele desenat pe tabla.







- Liderul prezinta rezolvarea si completeaza secventa din ciorchine.













Liderul grupului citeste continutul fisei.

Membrii grupului conlucreaza pentru a stabili teoretic demersul necesar pentru rezolvarea sarcinii experimentale.

Se aplica practic demersul stabilit teoretic si se completeaza tabelul continut in fisa.






Liderul grupului prezinta tema experimentala si rezolvarea acesteia, desemnand un coleg din echipa sa scrie pe tabla ecuatiile reactiilor chimice efectuate.

Fiecare elev se autoevalueaza

Liderul grupului isi evalueaza coechiperii.


IV.       Tema pentru acasa: (1 min.).


De revazut temele ,,Oxizi" si ,,Acizi".























Grupa Nr. 1



FISA - ACTIVITATE EXPERIMENTALA



In cele trei eprubete de la masa de lucru aveti solutii de HCl, NaOH si H2SO4. Folosind solutie de AgNO3 si solutie de fenolftaleina, indentificati substantele din cele trei eprubete.


Rezultatele se trec in tabelul de mai jos:


Nr. crt.

Activitate experimentala


Observatii

Ecuatia reactiei chimice

Concluzii



















































Grupa Nr. 2



FISA - ACTIVITATE EXPERIMENTALA



In cele patru eprubete de la masa de lucru aveti solutii de HNO3, HCl, NaOH si H2SO4. Folosind solutii de AgNO3, BaCl2 si solutie de fenolftaleina, indentificati substantele din cele patru eprubete.


Rezultatele se trec in tabelul de mai jos:


Nr. crt.

Activitate experimentala

Observatii

Ecuatia reactiei chimice

Concluzii



















































Grupa Nr. 3



FISA - ACTIVITATE EXPERIMENTALA



In cele trei eprubete de la masa de lucru aveti solutii de HNO3, NaOH si H2SO4. Folosind solutie de BaCl2 si solutie de fenolftaleina, indentificati substantele din cele trei eprubete.


Rezultatele se trec in tabelul de mai jos:


Nr. crt.

Activitate experimentala

Observatii

Ecuatia reactiei chimice

Concluzii



















































Grupa Nr. 4



FISA - ACTIVITATE EXPERIMENTALA



In cele trei eprubete de la masa de lucru aveti solutii de HCl, NaOH si HNO3. Folosind solutie de AgNO3 si solutie de fenolftaleina, indentificati substantele din cele trei eprubete.


Rezultatele se trec in tabelul de mai jos:


Nr. crt.

Activitate experimentala

Observatii

Ecuatia reactiei chimice

Concluzii




















































Grupa Nr. 5



FISA - ACTIVITATE EXPERIMENTALA



In cele trei flacoane neetichetate de la masa de lucru aveti urmatoarele saruri: CuCO3, NaCl, Na2CO3. Folosind solutie de HCl  indentificati substantele din cele trei flacoane.


Rezultatele se trec in tabelul de mai jos:


Nr. crt.

Activitate experimentala

Observatii

Ecuatia reactiei chimice

Concluzii




















































FISA DE EVALUARE GRUPA NR. 1



Nr. crt.

Numele si prenumele

Nota obtinuta prin autoevaluare

Nota acordata de liderul grupului





























































FISA DE EVALUARE GRUPA NR. 2



Nr. crt.

Numele si prenumele

Nota obtinuta prin autoevaluare

Nota acordata de liderul grupului





























































FISA DE EVALUARE GRUPA NR. 3



Nr. crt.

Numele si prenumele

Nota obtinuta prin autoevaluare

Nota acordata de liderul grupului





























































FISA DE EVALUARE GRUPA NR. 4



Nr. crt.

Numele si prenumele

Nota obtinuta prin autoevaluare

Nota acordata de liderul grupului






























































FISA DE EVALUARE GRUPA NR. 5



Nr. crt.

Numele si prenumele

Nota obtinuta prin autoevaluare

Nota acordata de liderul grupului
























Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright