Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DE LECTIE Clasa: I - matematica - numarul si cifra 5



PROIECT DE LECTIE Clasa: I - matematica - numarul si cifra 5


PROIECT DE LECTIE

Scoala:cu clasele I-VIII nr. 1 Petrachioaia

Clasa: I



Disciplina: Matematica  Aria curriculara : Matematica si stiinte

Continutul invatarii: Numarul si cifra 5, cifra 4, cifra 3

Activitate transdisciplinara: Fructe si legume de toamna

Tipul lectiei: dobandire  de noi cunostinte

Obiective de referinta:

1.2 sa scrie , sa citeasca, sa compare si sa ordoneze numere naturale de la 0 la 100

2.4- sa continue modele repetetative reprezentate prin desene obiectesau numere mai mici decat 10.

Obiective operationale:

sa  stabileasca corespondenta intre multimile cu patru si cinci elemente, indiferent de natura acestora;

sa asocieze multimii cu cinci elemente numarul si cifra corespunzatoarea;

sa reprezinte prin puncte, cerculete, liniute etc. multimea cu cinci elemente

sa scrie pe liniatura caietului cifra 5, respectand forma,  incadrarea in spatiul grafic, distanta dintre cifre;

sa adopte o pozitie corecta si comoda a corpului pentru scris;

sa manuiasca corect instrumentul de scris

Resurse:

b) procedurale: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, jocul didactic, demonstratia, problematizarea, analiza, munca cu manualul;

c) organizatorice: frontala, individuala,in perechi;

d) materiale: numaratoare, planse cu imagini, plansa cu numarul 5, manualul, cub de carton, material power point , fisa de evaluare formativa.

DESFASURAREA LECTIEI


ETAPELE

LECTIEI




Activitatea invatatoarei


Activitatea elevilor


1.   Moment

organizatoric



Asigur conditiile necesare pentru buna desfasurare a lectiei.


Pregatesc materialele necesare pentru lectie.

2. Verificarea temei



Verific tema cantitativ si calitativ, facand aprecieri verbale asupra modului de scriere, corectitudinii si calitatii temei.


Asculta.

3.Reactualizarea cunostintelor


Se va cere elevilor sa incercuiasca tot atatea obiecte cate arata imaginea si sa stabileasca numarul corespunzator.

(continut 1)

Arat elevior cate un jeton cu o cifra si le cer sa arate numarul corespunzator de degete.


Sunt atenti!

Raspund corect.

4. Captarea atentiei


Se realizeaza cu ajutorul unui material power point in care sunt prezentate cifrele de la 0 la 4.


Le prezint copiilor povestea cifrei 5. ( C2)



Privesc materialul.

Asculta povestea.

5. Anuntarea

obiectivelor

lectiei




6. Dirijarea

invatarii




























7.Conexiunea inversa



8. Evaluare





9. Tema

Este comunicat titlul lectiei si obiectivele acesteia.




Atrag atentia asupra ilustratiei din manual.

Explic elevilor cum s-a format noul numar: prin adaugarea unui element la celelalte patru.

Spun elevilor ca multimea nou formata are cu un element mai mult decat multimea cu patru elemente, asadar aceasta multime are un numar de cinci elemente.

Se observa imaginile din manual; se traseaza corespondente intre elemente, se grupeaza multimi cu trei elemente, se adauga sau se taie elemente , se uneste cu cifra corespunzatoare, se coloreaza tot atatea casete, etc..

Se concluzioneaza ca multimile care au 4 elemente si inca unul, sunt multimi cu 5 elemente . Numarul 5 se va reda cu ajutorul cifrei 5.

Prezint plansa cu cifra 5 asociata multimii cu 5 elemente.

Se observa plansa , se numara elementele de la fiecare multime.

Se prezinta copiilor numarul si cifra 5 din materialul power point.

Precizez si demonstrez scrierea corecta a cifrei 5.

Elevii se mobilizeaza pentru scriere : isi incalzesc muschii mainilor, scriu in aer,, pe banca, cu creionul intors , urmaresc directia de scriere a cifrei 5 din manual, la tabla.

Pentru inceput, elevii vor scrie, pe spatiul de scriere din manual, trei cifre, apoi vor completa un rand.

Dirijez scrierea corecta. Urmaresc si corectez pozitia corectaa corpului in timpul scrierii. Urmaresc si apreciez elevii care scriu corect, incurajez si ofer ajutor celorlalti.

A.T. - Se interpreteaza cantecul ,,Misca vantul frunzele"





Cer elevilor sa numere pe numaratoare 5 bile, sa ridice 5 creioane colorate, 5carioci.

Joc didactic ,,Scrie cifra"(continut 3)


Distribui fisele individuale de lucru, explic sarcina.(continut 4).

Apreciez rezultatele. Identific greselile .

Apreciez modul de desfasurare a lectiei, evidentiez elevii care au raspuns foarte bine.



Scrierea cifrei 5 in caiete de tema








Raspund corect.









Sunt atenti!





Privesc materialul.



Formeaza multimile




Scriu





Elevii canta.




. Numara



Rezolva fisele.



Sunt atenti!


Continut informativ

C1 plansa  cu exercitii de forma :DESENATI CERCURI CATE ARATA CIFRA!



3                              2 4 1 0


C2Povestea cifrei 5


A fost odata, demult, doua familii care se certau mereu pentru o bucata de pamant.

Una locuia spre Rasarit, iar cealalta spre Apus.

Cinci

Familia care locuia spre Rasarit avea o fata, iar familia care locuia spre Apus avea un baiat. Cei doi copii insa erau prieteni, chiar daca familiile lor nu se indrageau, si de aceea se ascundeau de ochii rautaciosi ai

parintilor lor.Venise vara, iar copiii au hotarat sa secere impreuna graul. Nici nu se lumina bine de ziua cand ei plecau cu secera in spate sa stranga roadele pamantului, spicele de grau. Din pacate, parintii au aflat despre prietenia aceasta si s-au suparat foarte tare, interzicandu-le sa se mai intalneasca. Mai mult chiar, i-au inchis pe fiecare in casele lor!

De suparare, copiii au plans mult, pana cand fata s-a transformat intr-o stea cu cinci colturi, care lucea puternic in noptile senine, cu luna plina, iar baiatul intr-un mar plin cu flori ale - roz, cu cinci petale, copiind imaginea stelutei care le privea.

Toata lumea a aflat despre aceasta intamplare!Din toata povestea, doar secera a ramas pe camp, singuratica, pana cand au gasit-o niste sateni milosi. Acestia au luat-o si, privind steluta cu cinci colturi si marul ale carui flori aveau cinci petale, au spus ca daca va dori cineva sa reprezinte numarul petalelor de mar sau colturile stelutei, vor desena acea secera singuratica.

Si asa a aparut cifra 5 .

C3 Joc,,Scrie cifra"

Un elev arunca un zar iar un altul scrie la tabla cifra citita de primul.

C4 Fisa de lucru


FISA DE LUCRU

Nume........                        NUMARUL SI CIFRA 5

Uneste fiecare multime cu cifra corespunzatoare:







4

3

2

5

1



Taie sau adauga elemente pentru a obtine numarul din casete:


0


5


3


4


2




Coloreaza caseta cu numarul mai mare :

4


5


5


0


2

54


5


3





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright