Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect didactic - clasa: a II-a, matematica si stiinte ale naturii - animalele salbatice



Proiect didactic - clasa: a II-a, matematica si stiinte ale naturii - animalele salbatice


Proiect didactic


Numele cadrului didactic


Clasa: a II-a E


Aria curriculara: Matematica si  stiinte ale naturii


Obiectul: Cunoasterea mediului


Subiectul lectiei: Animalele salbatice


Tipul lectiei: mixta




Obiective de referinta

1.2. sa identifice asemanari si deosebiri intre vietuitoare din mediul apropiat;

2.1.sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare, fenomene din mediul inconjurator;

2.2. sa formuleze intrebari in legatura cu fenomenele observate;


Obiective operationale:

a) cognitive:

O1: sa dea exemple de animale salbatice care traiesc in tara noastra;

O2: sa compare animalele salbatice cu animalele domestice;

O3: sa spuna ce sunt animalele salbatice;

O4: sa identifice animalele salbatice din manual si de pe planse;

O5: sa explice in ce constau foloasele/pagubele aduse de animalele salbatice;

O6: sa spuna care sunt partile din care este alcatuit corpul unor animale salbatice;

b) afective:

O7: sa participe activ si cu interes la lectie;

c) psiho-motrice

O8: sa foloseasca corect instrumentele de scris;

O9: sa adopte o pozitie corespunzatoare in banca pe parcursul orei;


Strategii didactice: - bazate pe activitatea independenta/pe grupe a elevilor;

- deductive;


Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul, brainstormingul, stiu/vreau sa stiu/am invatat, osul de peste, R.A.I., turul galeriei.


Forme de activitate: frontale, pe grupe


Material didactic: coli A3, cartonase colorate, imagini cu animale salbatice


Bibliografie:

M.E.C. - Programa scolara (clasele I si a II-a)

Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu - Cunoasterea mediului, manual pentru clasa a II-a, Bucuresti, Editura Aramis, 2004



Momentele lectiei

Ob

op

Continutul

invatarii

Scenariul lectiei

Forme de activ.

Tipul de inv.

Timp

1.Moment organizatoric


O9

-captarea atentiei;

-pregatirea cartilor, caietelor, etc.

Le voi spune elevilor sa se pregateasca cu tot ceea ce este necesar orei de Cunoasterea mediului: caiete, manuale, penare. Voi asigura linistea necesara desfasurarii orei

frontale

-

1min

2.Verificarea lectiei anterioare

O9

O7

-cunostinte despre animalele domestice;

Lectia anterioara se va verifica prin intermediul intrebarilor, la care elevii trebuie sa dea raspunsuri corecte.

- Ce sunt animalele domestice?

- Dati exemple de animale domestice!

- Ce foloase aduc oaia/calul/vaca/pisica/cainele s.a.?

- Din ce este alcatuit corpul vacii/porcului/ratei s.a.?

- Numiti animalele domestice din aceste imagini! (se arata imagini)

- Ghiciti despre ce animal este vorba!

Jupaneasa durdulieLa cap pieptene,

Cu rochita cenusie La trup pepene,

Tivita cu pene luciiLa coada secera,

Si-a pierdut pe lac papucii La picioare raschitoare!

Ghici ce e? Ghici ce e?

frontale

cognitiva

10min

3.Trecerea spre noua lectie

O9

O7



- ghicitoare;

Trecerea spre noua lectie se face printr-o ghicitoare:

Rosioara si codata

Umbla noaptea prin poiata.

Ce e? (vulpea)

Dupa ce elevii vor raspunde la aceasta ghicitoare se va trage concluzia ca vulpea nu este animal domestic, ci salbatic. Li se va spune elevilor ca lectia urmatoare va fi despre animalele salbatice.

frontale

cognitiva

1min

4.Predarea noilor cunostinte

O1

O3

O5

O6

O7

O8

O9













O4

O7



-completarea tabelelor;










-rezolvarea cerin-

telor din manual;

Elevilor li se vor distribui jetoane colorate. Cu ajutorul acestora se vor forma patru echipe. Fiecare echipa va primi cate o coala A3, pe care este desenat tabelul Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat. Li se va explica apoi ce au de facut:

- in coloana Stiu vor scrie tot ce stiu despre animalele salbatice, ce animale cunosc etc.

- in coloana Vreau sa stiu vor adresa intrebari;

- in coloana Am invatat vor nota, la momentul potrivit raspunsurile la intrebari.

Stiu

Vreau sa stiu

Am invatat

Ce stiu despre animalele salbatice?

Ce animale salbatice cunosc?

Adresati intrebari.

Raspunsuri la intrebari


Dupa ce elevii vor completa tabelele, vor prezenta in fata clasei. Daca vor gasi raspunsuri la intrebari de la celelalte echipe le vor nota in coloana corespunzatoare. Raspunsurile la intrebarile mai grele vor fi oferite de invatator, astfel incat tabelele sa se completeze in intregime.

Se vor deschide apoi manualele si se vor rezolva cerintele, se vor recunoaste animale salbatice din imagini.

pe echipe












frontale

cognitiva













cognitiva

15min





















5. Fixarea noilor cunostinte

O2

O7

O8

O9


























O5 O6 O7



- completarea osului de peste;

Se va repeta definitia animalelor salbatice si pentru fixarea cunostintelor se va completa in echipe osul de peste pe coli A3.

Comparati animalele salbatice cu cele domestice. (sus asemanari, jos deosebiri)













Completati ciorchinele cu cat mai multe denumiri ale animalelor salbatice.











Dupa ce fiecare echipa va prezenta ceea ce a lucrat si se va face turul galeriei, oral, elevii vor fi intrebati din ce este alcatuit corpul unor animale salbatice (lup, vulpe, vultur) si ce foloase sau pagube aduc acestea.

pe echipe





























frontale

cognitiva






























cognitiva

10min

Evaluarea

O1 O2 O7 O9

- intrebari si raspunsuri;

Evaluarea elevilor se va face prin metoda R.A.I. Elevii isi vor arunca o minge de la unul la altul si vor pune intrebari despre animalele salbatice, Cel care prinde mingea raspunde si apoi pune la randul lui o intrebare. Cel care nu raspunde iese din joc. Jocul se termina dupa ce toti elevii raspund la cate o intrebare.

frontale

cognitiva

12min

Tema pentru acasa

O9 O8

-colaj cu animale salbatice;

Ca tema pentru acasa, elevii vor avea de invatat lectia si de realizat un colaj cu imagini ale unor animale salbatice.

frontale

cognitiva

1min




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright