Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect didactic - stii sa-ti gospodaresti timpul?



Proiect didactic - stii sa-ti gospodaresti timpul?



Proiect didactic


Obiectul: Consiliere si orientare

Clasa: a VII-a

Subiectul: ,,Stii sa-ti gospodaresti timpul?,,

Propunator:.

Obiectiv cadru:

exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata de calitate

Obiectiv de referinta:

sa evalueze impactul factorilor sociali, culturali, economici si de mediu asupra stilului de viata si al dezvoltarii carierei.

Obiective operationale:

a) cognitive: 1. sa identifice calitatile si deficientele unui program de activitati zilnice;

2. sa constientizeze propriile minusuri din programul sau;

b) afective: 1. sa se adapteze la situatii noi;



2. sa aiba o atitudine participativa in dialogul cu clasa si profesorul;

Resurse:

Umane: elevii clasei, dirigintele.

Materiale: sala de clasa, fise de lucru

Procedurale: explicatia, conversatia, exercitiul joc.









Momentele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

strategii

Timp

Obs.

I Moment organizatoric

- le propun elevilor sa iasa in fata clasei si sa se aseze in forma de cerc

- se aseaza in cerc dupa propia dorinta




II Captarea atentiei (dezghetul)

- dirigintele apreciaza comportamentul elevilor cu ajutorul jocului ,,Candela aprecierilor,,

- apreciaza la randul lor comportamentul altor elevi

- jocul

- aprecierea verbala


Fisa nr. 1

III Formare de priceperi si deprinderi (ex. specifice temei)

-dirigintele citeste povestirea didactica ,,Stii sa-ti gospodaresti timpul?,,

-initiativa a discutiei despre calitatile si deficientele programului


-asculta povestirea citita



-raspund intrebarilor adresate

-povestirea




-conversatia






Fisa nr. 2

III Exercitii specifice temei

-profesorul imparte fisele ,,Programul saptamanal,, si explica modul de folosire

-apreciaza calitatile deficientele, sinceritatea programelor

-rezolva sarcinile fiselor



-citesc raspunsurile scrise pe foaie individual

-fisa de lucru individual


-conversatia, lectura


Fisa nr. 3

IV Evaluare

-evalueaza activitatea desfasurata prin fisa de evaluare anonima ,,Azi am invatat,,

-asculta explicatiile date

-completeaza fisa de evaluare anonima

-fisa de evaluare



Fisa nr. 4




Fisa nr. 1


Jocul : ,,Candela aprecierilor,,


Obiective: La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili:

sa descopere imaginea pe care o au colegii despre ei

sa ofere feed-back-uri pozitive celorlalti

Resurse: - o candela sau o lumanare

o cutie de chibrituri


Etapele activitatii :

participantii formeaza un cerc

cadrul didactic tine in mana o candela sau o lumanare aprinsa si impartaseste grupului ce anume apreciaza la un anumit membru, fara sa specifice despre cine este vorba, apoi ofera lumanarea persoanei pe care tocmai a apreciat-o.

Acea persoana, la randul ei isi impartaseste aprecierea fata de altcineva din grup, fara sa specifice numele colegului, dupa care inmaneaza lumanarea celui apropiat;

Se continua pana ce fiecare participant a primit si oferit o data aprecierea


Obs. Cadrul didactic va fi atent sa aprecieze el persoanele care risca sa ramana neapreciat





Fisa nr. 3


Pornind de la activitatle zilnice, estimeaza timpul pe care al petreci saptamanal cu urmatoarele activitati:


Activitatea

Timpul estimat

Cursuri


Studiu


Somn


Hrana


Timp petrecut in familie


Transport


Cumparaturi si alte activitati personale


Prieteni si alte relatii importante


Telefon


Timp liber/Hobby


Viata spirituala


Altele





Sarcini:

1. Monitirizeaza acum modul in care iti utilizezi timpul intr-o saptamana

2. Noteaza care a fost cea mai mare surpriza pe care ai avut-o in legatura cu modul cum iti petreci timpul__________ ______ ____ __________ ______ ____ ____

3. Numeste o modificare pe care ai vrea sa o faci programului tau____________________

4. Fa-ti un plan pentru aceasta schimbare




Fisa nr. 4


Fisa de autoevaluare



Azi am ivatat












Azi am anvatat ca


Azi am anvatat ca nu este adevarat ca.












Azi eu..



Fisa nr. 2



Stii sa-ti gospodaresti timpul?


In dupa amiza aceea m-am abatut pe la unul dintre prietenii mei, care locuieste intr-o casa inconjurata de curte, cu catva pomi si cu o bolta de vita in fata scarii. L-am gasit afara, pe o banca, statea de vorba cu fiul sau Cristian, un copil de vreo 12 ani, nesel si vioi dupa cate il stiam. Dar, acum avea o figura trista, posomorata si statea cu fruntea plecata.

Indata dupa  ce am intrat si ne-am strans mana tatal sau, necajit si manios, a ridicat din umeri si a aratat cu bratul spre copil:

Poftim, a zis el, chiar acum aflu ca dumnealui a primit un patru la matematica.

Dar cum s-a putut? M-am mirat eu.

Uite ca s-a putut. Dumnealui nu si-a rezolvat problema data pentru acasa, nu si-a trecut-o in caiet, iar la scoala, fiind scos la tabla, nu a stiut sa o rezolve.

In clipa aceea, prin fereastra deschisa, s-a auzit telefonul si prietenul meu, scuzandu-se a intrat in casa. M-am asezat pe banca langa Cristian si l-am cuprins pe dupa umeri; voiam sa-l incurajez, sa-l conving ca prin munca, prin perseverenta, lucrurile se pot indrepta.

Si cum s-a intamplat, Cristiane? De ce nu ti-ai facut tema?

N-am avut timp, mi-a raspuns baiatul.         

N-ai avut timp?

Nu, a intarit Cristian.Aseara, pe la zece si jumatate, cand ma apucasem de problema, m-a cuprins deodata somnul si mama m-a trimis la culcare.

Era, in adevar, ora de culcare am zis, dar in timpul dupa-amiezii ce-ai facut ?

Mai multe, a zis Cristian.

Eram curios cum intr-o jumatate de zi, baiatul nu avusese ragaz sa-si faca toate lectiile si l-am rugat sa-mi spuna si mie cum isi petrecuse timpul.

Sa va insir asa, ceas de ceas, ce-am facut?

Da. Si fii cat mai exact, cit mai sincer!


Cristian a incuviintat cu un gest, nu avea nimic de ascuns.

A inceput chiar cu momentul cind se intoarse de la scoala, cand se schimbase de haine, se spalase si intrase in sufragerie sa ia masa de pranz.Dupa masa, mama ii spusese ca se poate intinde pe pat daca simttea nevoia, el, insa, nu era obosit si in afara de aceasta se intelese cu Dorul, colegul si vecinul lui, sa-i faca o vizita si sa-i vada colectia de ilustrate. Statuse acasa la Doru cam o ora, se facuse ceasul aproape trei cand acesta i-a spus ca el se apuca de lectii.

Si tu ce-ai spus? am vrut sa stiu.

La fel m-am gandit si eu, a zis Cristian.Am plecat acasa ca sa ma apuc de lectii.

Si-apoi?

Pe strada, chiar cand sa intru pe poarta, m-am intalnit cu doi baieti, colegi de scoala mai amri decat mine, se duceau sa vada cum se instaleaza un circ venit atunci in orasul nostru.M-am dus si eu. Acolo am stat mai mult, era foarte interesant, oamenii ridicau corturile si se vedeau animalele circului in custi.

Cat ai ramas acolo?

Cam o ora si jumatate.

Si nu te-ai gandit ca ai de invatat?

Ba m-am gandit si chiar am plecat acasa.

Foarte bine, am spus. Pana seara mai era destul timp.

Da, era, numai ca aproape de casa, chiar aici la colt am dat peste un accident de circulatie. Un sofer amator, cand sa cotesca pana pe strada laterala, n-a dat prioritate unui motocicleta in bot.

Bine, bine, am zis, dar ai vazut despre ce era vorba si ai venit acasa.

N-am venit ca era lume multa acolo, fiecare isi dadea cu parerea, si-apoi am asteptat sa vina militia, sa vad care era vinovatul. In cele din urma a venit, si vinovatul era cel cu autoturismul, cum spusesem si eu.

Si ai venit acasa, banuiesc. Cit era ceasul ?

Era cinci si ceva, mama chiar mi l-a aratat si mi-a spus sa ma apuc imediat de lectii.

Si?

Am inceput sa invat la istorie.

Nu la matematica?

Nu. La istorie imi era mai usor.

Asa. Dupa ce ai terminat de invatat la istorie

N-am terminat. La ora sase am auzit un aparat de radio prin vecini, incepuse sa se transmita etapa de fotbal a diviziei A.

Si ai intrerupt invatatul?

L-am intrerupt. Am spus ca mai invat dupa aceea.

Insemneaza ca ai ascultat fotbal aproape doua ore.

Da. Si dupa acea, m-a strigat mama la masa.

Si dupa masa ?

M-am uitat la televizor.

Cit se facuse ora?

Aproape zece. M-am dus in camera mea sa ispravesc de invatat la istorie si la ce mai aveam. La zece si jumatate m-am apucat de problema, dar de acum eram obosit, picam de somn si

Pe poarta intrase chiar atunci un copil. Mi-am inchipuit ca e unul dintre prietenii lui Cristian, dar nu stiam ca e chiar Doru, colegul de clasa, la care fusese sa-i vada colectia de ilustrate. Am vrut sa aflu cum isi petrecuse Doru dupa-amiaza, daca el avusese sau nu timp sa-si faca lectiile si l-am intrebat intr-o doara:

Cum ti-ai petrecut dupa-amiaza zilei de ieri ?

Dar de ce ma intrebati?

Asa, din curiozitate. Inainte de a intra pe poarta, acelasi lucru il ascultam si de la Cristian. Imi povestea ce afacut ieri.

Va pot spune si eu, a fost de acord baiatul. Dupa-masa a venit Cristian pe la mine sa-i arat niste ilustrate. Este Cristiane?

Celalalt a inclinat capul confirmand.

La ora trei Cristian a plecat si eu m-am apucat sa rezolv problema data pentru acasa. Acesta era cel mai important lucru. Am rezolvat-o si am trecut-o pe caietul de curat.

Si apoi ?

Am facut o pauza de o ora pana la cinci. De fapt am lucrat la traforaj niste dantelarii in lemn, am eu placerea mea

O pasiune.

Da, o pasiune. La ora cinci, cinci si un sfert m-am apucat sa invat la istorie, apoi la geografie, iar la sapte si jumatate am deschis televizorul sa aud finalele meciurilor de fotbal.

N-ai ascultat meciurile de fotbal in intregime ?

Sigur ca nu. Doar n-avea sa-mi rezolve problema Chivu sau Mutu.

Foarte bine, am zambit eu, dar aici, in colt, a fost un accident, nu ai vazut lumea adunata_

Ba da.

Si n-ai iesit in strada?

N-am vrut sa-mi intrerup lectiile. Am banuit ca e un accident, dar n-am vrut sa ies.

N-am insistat mai mult sa iscodesc pe copii si nici nu aveam de gand sa discutam atunci motivele care explicau nota proasta primita de Cristian.Totusi, modul lui de privi lucrurile, faptul ca la intrebarea mea ("De ce nu ti-ai facut tema la matematica") imi raspunsese ca nu avusese timp, m-a pus pe ganduri. Pentru ca din tot ce aflasem de la dansul, am inteles ca baiatul avusese timp, dar nu stiuse cum sa-l folosesca.

Intrebari:

1. Care dintre cei doi copii a procedat corect?

2. De ce, spuse Cristian ca nu si-a efectuat tema la matematica?

3. A avut Cristian timp?

4. Cu ce a gresit Cristian?

5. Care ar fi trebuit sa-i fie prioritatile?







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright