Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE - in lumea fermecata grupa mijlocie



PROIECT DE ACTIVITATE - in lumea fermecata grupa mijlocie


PROIECT DE ACTIVITATE





Gradinita nr.1 Jilava

Educatoare:

Data: 18.10. 2013

Tema anuala: ,,Cine sunt/ suntem"

Subtema: ,, In lumea fermecata"

Nivelul: I- grupa mijlocie

Scopul activitatii:

Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a inteles;

Sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect;

Sa asculte si sa reproduca cantece si fragmente din creatiile muzicale corespunzatoare varstei

Tipul de activitate: predare- invatare, insusire de noi cunostinte.

Mijloc de realizare: Activitate integrata.

Forma de realizare: frontal pe grupuri.

Domenii experiential: DLC- DEC. ,,Maricica" de Luiza Vladescu- lectura educatoarei; Cantecul ,, Oraselul", joc cu cant.



Obiective de referinta vizate

DLC sa recepteze un text care i se citeste si i se povesteste, intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale

Acestuia.

Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple;

Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca le-a inteles

Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor.

DEC: Sa intoneza cantece pentru copii, sa diferentieze auditiv timbrul si intensitatea sunetelor.


Obiective operationale:


O1. - sa isi imbogateasca vocabularul cu cuvinte noi, sa inteleaga sensul acestora;

O2. - sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect;

O3. - sa inteleaga si sa transmita mesajul din poveste si sa reactioneze la acesta;

O4. - sa retina versurile, linia melodica si sa redea linia melodica a cantecului

O5. - sa fie capabil sa redea cantecul, respectand tonalitatea, ritnul si miscarile.


Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, observarea, exercitiul.

Mijloace de invatamant: imagini sugestive pentru continutul povesti, trusa cu obiecte de igiena personala.

Material bibliografic:

Curriculum pentru invatamant prescolar, M. E. C. T., 2008.

Ghid pentru proiecte tematice, Bucuresti, 2007. Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Calin, Aureliana Cocos, Filofteia Grama






ETAPLE ACTIVITATII

OBIECTIVE OPERATIONALE

CONTINUTUL INVATARII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. Momentul organizatoric


Se asigura linistea si climatul optim necesar desfasurarii activitatii.

Se creeaza conditiile psiho- pedagocice necesare desfasurarii lectiei.



2. Captarea atentiei



Din holul gradinitei se aude un planset de copil. Curiosi, copii imi cer sa deschid usa pentru a vedea cine este si ce se intampla. In sala de grupa isi face aparitia ,,Maricica noastra" Este o fetita de la grupa mare in acest rol, cu parul ciufulit, cu fata putin murdara, cu hainutele asezate in dezordine. Fetita se prezinta si le propune copiilor sa asculte povestea ei. Pe catedra se vor afla materiale didactice (pasta de dinti, periuta de dinti, pieptene, sapun), iar copiii vor avea ca sarcina recunoasterea lor.


conversatia

observatia sistematica

3. Anuntarea temei si a obiectivelor


"Astazi, la educarea limbajului vom asculta povestea Maricicai, pentru care care realitatea gradinitei nu era tocmai un vis frumos la inceput, dar care o sa vedeti cum o transforma pe Maricica si vom invata un cantecel nou, intitulat ,,Oraselul."

Conversatia.


Observarea comportamentului.

4. Reactualizarea cunostintelor




Copii sunt antrenati intro scurta conversatie referitoare la gradinita si la jucariile de aici, la colegii de grupa si la prieteniile pe care si le-au facut

conversatia

expunerea


evaluare frontala

5. Prezentare materialului - stimul



Cu Maricica alaturi de ei, copii vor deschide plicul de format mare, in care fetita le-a adus suportul ilustrativ pentru povestea ei.

Demonstratia.

Observarea comportamentului

6. Dirijarea invatarii.


O2

O3

O1






O4


Se lectureaza povestirea concomitent cu prezentarea imaginilor suport. Se vor explica cuvintele noi si se va raspunde intrebarilor adresate de copii. Pentru a verifica intelegerea textului, se poate folosi un plan de intrebari:

,, Cine este Maricica": ,, Cum se pregateste pentru plecarea la gradinita?": ,,Care erau prietenii fetitei?": ,, Cum se pregateste sa plece la gradinita?": ,, De ce nu folosea apa, sapunul, pieptanul, periuta si pasta de dinti?": ,, Cum au primit-o colegii de la gradinita?": ,, AU procedat bine?": ,,Voi ce ati face daca in grupa noastra ar exista o Maricica"?: ,,Cum a indreptat acesta situatie Maricica?'.

Maricica noastra care intre timp a reparat situatia pieptanandu-se si aranjandu-si hainutele, este si ea multumita acum. Le ofera copiilor cadouri, ce vor constitui pretextul pentru trecerea la cea de-a doua activitate( medalioane si jucarii). Copiii grupei sun rugati sa se grupeze in functie de nedalioanele primite. Se disting asfel doua grupe, cea a fetitelor si cea a baietilor.

Se va realiza predarea cantecului ,, Oraselul".

Se va realiza exercitii de omogenizarea vocii si se trece la invatarea cantecului.

Se interpreteaza cantecul frontal si pe grupuri si se insista ca toti copiii sa redea miscarile.


Demonstratia

Exercitiul.


7. Obtinerea performantei si asigurarea retentiei si a transferului 

O5

Pentru ai demonstra Maricicai cat de importanta este gradinita si cat de multe lucruri frumoase si utile putem afla aici, prescolarii vor juca jocul ,, Canta dupa mine". Educatoare reproduce fragmente din cantecele cunoscute de copii, prescolarii aculta si reproduc acele fragmente respectand tonalitatea si ritmul.
















































8.Evaluare



Pentru ai arata Maricicai ca au fost atenti si ca au invatat din patania ei copii primesc fise de rezolvat.

Exercitiul.

6. Incheierea activitatii


Educatoarea face aprecieri cu privirea la comportamentul si participarea copiilor la desfasurarea activitatii.

aprecierea

Aprecieri verbale

 






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright