Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Geografie


Qdidactic » didactica & scoala » geografie
RELIEFUL ROMANIEI - caracteristici generale



RELIEFUL ROMANIEI - caracteristici generale





PROIECT DE LECTIE                                                                



Obiectul: GEOGRAFIE

Aria curriculara: OM SI SOCIETATE

Subiectul: RELIEFUL ROMANIEI - caracteristici generale

Clasa: a IV -a

Tipul lectiei: predare - invatare

Scopul lectiei:

S1 - insusirea cunostintelor referitoare la formele de relief din Romania;

S2 - formarea deprinderilor de a lucra cu harta, manualul, atlasul si alte materiale geografice;

S3 - dezvoltarea operatiilor si a calitatilor gandirii ( sinteza, analiza, generalizare, flexibilitate);



S4 - imbogatirea vocabularului cu termeni specifici geografiei;

S5 - dezvoltarea dragostei fata de frumusetile patriei.

Obiective operationale: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1 - sa recunoasca formele de relief existente in tara noastra;

O2 - sa reprezinte grafic fiecare forma de relief utilizand culorile conventionale;

O3 - sa identifice pe harta forme de relief;

O4 - sa descrie fiecare forma de relief;

O5 - sa realizeze, din plastilina, o macheta reprezentand formele de relief.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, exercitiul, dialogul dirijat, munca cu manualul si harta, munca independenta.

Material didactic: imagini cu diferite forme de relief, atlasul, harta fizica a Romaniei, harta fizica a lumii, lecturi, ghicitori, plastilina, fise de lucru si de evaluare.

Bibliografie:

M. Popescu, St. Pacearca - GEOGRAFIE, manual pentru clasa a IV-a - Ed. Aramis, 2006

R. Dumitra - GEOGRAFIE, Suport didactic, clasa a IV-a - Ed. Aramis, 2004

V. Tomescu, F. Popa, Gh. Alexandru, L. Stan - Metodica predarii geografiei si stiintelor naturii in ciclul

primar - Ed. "Gheorghe Alexandru", Craiova, 1999

Lecturi istorico - geografice (antologie de texte), clasele III-IV - Ed. Aramis, 1999

E. Nicoara, L. Stan, A. Nicolae - Ghicitori si jocuri geografico-istorice ( invatamant primar) - Ed. Aramis, 2000

Durata: 50 minute








DESFASURAREA LECTIEI

Nr. crt.

Etapele lectiei

Ob. 0p.

Continut esentializat

Strategii didactice

Evaluare

I

Moment organizatoric


Se va pregati sala de clasa si materialele necesare desfasurarii lectiei de geografie.





II

Reactualizarea cunostintelor dobandite la lectia

"Romania-asezare, vecini, hotare"


Se va verifica tema pentru acasa

Se vor purta discutii pe baza cunostintelor dobandite in lectia anterioara:

asezarea geografica a Romaniei,

suprafata, hotare, vecini



Conversatia


Orala


Frontala

III

Captarea atentiei


Se va citi un fragment din "Buchetul de flori", de Ana Blandiana.


Conversatia


IV

Anuntarea temei


Se va anunta tema lectiei:

"Relieful Romaniei - caracteristici generale".




V

Dirijarea invatarii





O1












O2



O3


O4



Elevii vor patrunde in lectia despre relief prin intermediul unei excursii imaginare spre Sinaia, cu ajutorul unor imagini:

pornim din orizontul local: pamant neted, intins (campia). Se discuta, pe baza imaginilor, despre vegetatie si ocupatiile oamenilor.

inaltimi cu pante domoale si pante rotunjite (dealuri si podisuri). Se discuta, pe baza imaginilor, despre vegetatie si ocupatiile oamenilor.

ajungem la inaltimi din ce in ce mai mari, pante abrupte, paduri de brad, creste cu zapada (muntii). Se discuta, pe baza imaginilor, despre vegetatie si ocupatiile oamenilor.

Se vor recapitula formele de relief amintite si se va completa punctul 1 de pe fisa de lucru.

Se discuta despre culorile conventionale utilizate in desenarea unei harti: culoarea verde-campiile, culoarea galbena- dealuri si podisuri, culoarea maro inchis-muntii. Pe baza acestor discutii se vor desena formele de relief in dreptunghiul de la punctul 2 de pe fisa de lucru.

Se va observa harta Romaniei si in functie de culorile conventionale se vor identifica formele de relief. Se observa ca:

Relieful Romaniei este variat, asezat in trepte.

Formele de relief sunt suprafete aproximativ egale, scad in inaltime de la centru spre margini.

Se va observa si harta fizica a lumii si se va constata ca, spre deosebire de relieful altor tari, Romania are un relief de inaltime mijlocie.

Pe masura observarii, se va completa punctul 3 al fisei de lucru.

Se vor citi fragmente din opere literare ce infatiseaza frumusetea si maretia formelor de relief invatate.



Observatia


Explicatia


Dialogul dirijat






Exercitiul


Conversatia


Explicatia

Demonstratia

Exercitiul


Observatia


Explicatia





Exercitiul












Individuala




Individuala

Scrisa

VI

Fixarea cunostintelor



O5

Se va completa rebusul de pe fisa de lucru.

Se va realiza o macheta.

Joc pe echipe: sa modeleze din plastilina formele de relief invatate si sa le aseze corespunzator in forma ce simbolizeaza tara noastra.


Explicatia

Problematizarea


Exercitiul


Frontala



VII

Evaluarea cunostintelor


Se vor completa fisele de evaluare.


Munca independenta

Individuala

Scrisa

VIII

Incheierea lectiei


Tema pentru acasa: Fisa de portofoliu despre una din formele de relief invatate (cu imagini).

Se vor face aprecieri individuale si colective asupra desfasurarii lectiei si a gradului de implicare al elevilor.






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright