Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect de activitate integrata - clasa: pregǎtitoare "a, a, a! acum e toamnǎ, da!"



Proiect de activitate integrata - clasa: pregǎtitoare "a, a, a! acum e toamnǎ, da!"


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA



Data:

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnazialǎ Nr. 1 Gurbediu

Clasa: Pregǎtitoare

Disciplinele vizate: Comunicare in limba romanǎ

Muzicǎ si miscare

Arte vizuale si abilitǎti practice

Unitatea tematicǎ: " A, a, a! Acum e toamnǎ, da!"

Subiectul: Aspecte de toamnǎ

Forma de realizare: activitate integratǎ

Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte

COMPETENTE GENERALE:

Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute



Exprimarea de mesaje orale in diverse situatii de comunicare

Receptarea unei varietǎti de mesaje scrise, in contexte de comunicare cunoscute

COMPETENTE SPECIFICE:

identificarea semnificatiei unui mesaj scurt, rostit clar si rar;

identificarea sunetului initial dintr-un cuvant , a silabelor si a cuvintelor din fisǎ si de pe plansǎ;

2.1 cantarea in colectiv a cantecelor;

2 identificarea regulilor de comunicare in activitatea scolarǎ;

4.1 trasarea elementelor grafice si a contururilor literelor, folodind resurse variate;

OBIECTIVE OPERATIONALE

a) COGNITIVE

  • Sa inteleaga semnificatia globala a mesajului oral;
  • Sǎ denumeascǎ anotimpul ilustrat;
  • Sǎ precizeze caracteristicile toamnei;
  • Sǎ marcheze in casete silabele cuvintelor care denumesc imaginile indicate, folosind linii orizontale;
  • Sǎ formuleze propozitii cu cuvintele: cer, frunze, ploaie, copaci;
  • Sǎ identifice imaginile care ilustreazǎ fenomenele meteorologice in anotimpul toamna;
  • Sǎ coloreze fetita cu umbrela;
  • sǎ intoneze corect din memorie cantece si poezii de toamnǎ;

b) AFECTIVE

sǎ manifeste interes pentru lectie;

c) PSIHO-MOTRICE

sǎ manuiascǎ corect instrumentele de scris;

Strategia didactica

Mijloace didactice: fise de lucru, planse didactice, caietul special, creioane colorate, umbrela , jetoane cu fenomene ale naturii;

Metode de invatamant, procedee: conversatia dirijata, explicatia, demonstratia, observatia, analiza, exercitiul, jocul didactic.

Forme de organizare a activitatii: frontal, individual;

Durata:35min+15act.recreativǎ

ETAPELE ACTIVITATII

CONTINUTUL STIINTIFIC

METODE

MIJLOACE

FORME DE ORGANIZARE

1.Moment organizatoric

Sala de clasa va fi aerisita,materialul didactic pregatit..

Copii vor intra organizat in sala de clasa si vor ocupa locurile


Intalnirea de dimineata:

1.Salutul:

Dimineata a sosit,

Toti copiii au venit.

La scoalǎ ne-am intalnit

De manute ne luǎm

Cercul mare il formǎm

Cu totii ne salutǎm.

2.Calendarul  naturii Astazi este o zi frumoasa de toamna iar frunzele copacilor au inceput sa cadǎ una cate una formand un covor de frunze. Haideti  sa privim pe fereastra si sa vedem cum este vremea! Se va completa calendarul naturii.

3.Prezenta


Jocul








Conversatia


Frontal



2.Captarea atentiei

Invatatoarea prezinta o plansa si cere copiilor sǎ analizeze si sa spuna ce observǎ pe plansǎ."In ce anotimp suntem?"Care sunt lunile anotimpului toamna?"

"Ce se intampla cu natura, pǎsǎrile, animalele in anotimpul  toamna?"

Le prezint o umbrelǎ iar elevii vor trebui sǎ rǎspundǎ ce rol are umbrela , cand o folosim.

Observatia

Conversatia


Plansa cu anotimpul Toamna

Frontal









3.Anuntarea temei

Se va anunta titlul lectiei si se vor prezenta elevilor, pe intelesul lor, obiectivele urmarite in lectie: Noutǎti despre toamnǎ.

Explicatia


Frontal





4.Dirijarea invǎtǎrii

Pe baza imaginii din caietul special voi pune intrebǎri astfel:

Ce anotimp este ilustrat in imagine?

Ce fenomen al naturii este prezentat in imagine?

Pe baza unor jetoane( soare, nori, ploaie, zǎpadǎ, vant, ceatǎ ) elevii vor trebui sǎ descopere care sunt potrivite anotimpului toamna aplaudand.

"Care sunt fenomenele naturale specifice toamnei?"

De ce cad frunzele?

Elevii vor despǎrti in silabe cuvintele: cer, frunze, ploaie, copaci si vor alcǎtui propozitii cu ele.

Pe baza unei fise elevii vor colora fetita cu umbrela si ploaia.


Observatia



Conversatia


Demonstratia







Exercitiul


Caietul special


Jetoane cu fenomenele naturii








Fise de lucru.



Frontal











Individual











5. Obtinerea performantelor

Elevii intoneazǎ prima strofǎ a cantecului " A, a, a, acum e toamnǎ, da! de Grigore Teodosiu


La final toti elevii vor recita o poezie de toamnǎ.

Toamna

Din pomul verde si frumos

Mai cade-o frunza, inca una

Si se astern covor pufos,

Asa e toamna-ntotdeauna!

Si pasari zi de zi se duc,
Si vezi doar una cate una
Precum o frunza-n varf de nuc,
Asa e toamna-ntotdeauna!

Pe drum, pe case si pe flori
Brumele reci isi pun cununa,
Se-ascunde soarele in nori,
Asa e toamna-ntotdeauna!





Frontal

6.Incheierea lectiei.

Se fac aprecieri verbale privind participarea la orǎ.
































Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright