Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect de activitate integrata - insecte harnicute



Proiect de activitate integrata - insecte harnicute


Educatoare:

Gradinita


Grupa : mare

Tema anuala : "Cand, cum si de ce se intampla?"

Tema proiectului: "Insecte harnicute"

Tema activitatii: "O ajutam pe albinuta Maia"

Tipul activitatii: consolidare de cunostinte

Forma de realizare: activitate integrata

Domeniile experientiale vizate DS: Joc-exercitiu "Zbor din floare-n floare"(numeratie1-10)

DOS: Colaj              "Insecte harnicute"



Scopul activitatii : Sistematizarea cunostintelor si deprinderilor matematice de utilizare a

numerelor in concentrul 1-10;

Consolidarea tehnicilor de lucru necesare pentru realizarea unor produse

simple.


Obiective operationale

DS-sa numere corect, crescator si descrescator, in concentrul 1-10;

-sa raporteze corect numarul la cantitate si invers;;

-sa identifice vecinii unui numar ;

-sa rezolve probleme ilustrate simple de adunare si scadere cu o unitate .


DOS- sa utilizeze corect materialele de lucru;

- sa respecte etapele realizarii fiecarui element;

-sa realizeze lucrari practice, valorificand deprinderile de lucru insusite;

-sa execute in perechi sarcina data, manifestand spirit cooperant.



Strategii didactice

Resurse procedurale : conversatia , explicatia , exercitiul ,jocul ,brainstormingul, Turul galeriei, piramida.

Resurse materiale:, imagini cu insecte, flori confectionate numerotate de la 1 la 10 , jetoane cu fluturi si buburuze , tablita magnetica , cifre ,hartie colorata, lipici.

Elemente de joc: personajul-surpriza, ecusoane, vorbirea ritmata, bagheta magica, aplauze.

Forme de organizare:frontal, individual,in perechi.

Metode de evaluare: observarea sistematica a comportamentului, probe practice, analiza produselor, evaluarea reciproca, aprecieri verbale.

Bibliografie:

*** Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani, 2008.      

Ezechil, L., Paisi, M., Laborator prescolar-ghid metodologic, Ed. V&I Integral Bucuresti, 2001.,

DESFASURAREA ACTIVITATII



Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Metode

Mijloace

Momentul organizatoric

Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea activitatii :aerisirea salii de grupa, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului necesar desfasurarii activitatii .




Captarea atentiei

Se prezinta sub forma de surpriza albinita Maia care este foarte suparata, deoarece nu mai gaseste drumul spre stupul ei . Ca sa ajunga la stup albinita trebuie sa zboare din floare in floare prin poienita .

Conversatia


Albinita Maia

Observarea comportamentu-lui


Anuntarea temei si a obiectivelor


Albinita Maia este cea care anunta tema activitatii, precum si obiectivele urmarite, prin intermediul unei poezioare:

"Uf, am dat fuga la voi,

Am plecat din stup!

Iata, v-am adus aici

Jetoane cu albinute,

Sa le numarati cu spor,

Sa imi fiti de ajutor!

S-adunati, sa socotiti,


Probleme sa nascociti!

Iar cand voi veni din nou

Sa vad aici pe panou

Toata munca voastra

Si primiti rasplata!"


Expunerea

Conversatia

Explicatia



Albinita Maia

Jetoane


Reactualizarea cunostintelor


Prezentarea optima a noului continut

Copii , haideti sa ii aratam Maiei cat de bine stim noi sa numaram. Se fac exercitii de numarare de la 0 la 10, crescator, descrescator.

Copii, haideti sa o  ajutam pe albinita sa-si gaseasca stupul. Ca sa ajunga la el , albinita trebuie sa treaca prin aceasta poienita cu flori si sa zboare din floare in floare in ordinea crescatore a cifrelor de pe flori . Dar , atentie , fiecare floare are niste sarcini de indeplinit pentru albinita. Daca nu reuseste sa sa le indeplineasca, floarea nu ii da voie sa treaca mai departe . Vom "zbura " si noi din floare in floare cu albinita si o vom ajuta sa indeplineasca sarcinile cerute de flori .

Exercitiul



Conversa-tia

Explicatia




Flori colorate

Biletele cu sarcini

Corectitudinea sarcinilor cu continut matematic


Capacitatea de concentrare

Dirijarea invatarii



























Obtinerea performantei

Se desfasoara prima secventa de activitate , cea matematica, prin jocul-exercitiu propus. Explic copiilor jocul si desfasurarea lui :

Albinita se va aseza pe prima floare , cu numarul 1 .

Din floare se extrage un biletel care cuprinde sarcina pe care o are de rezolvat .

Va raspunde cerintelor si daca raspunsul este corect poate sa calatoreasca mai departe .

Va raspunde numai copilul pe care il va numi albinita .

Pe rand, copiii vor aseza albinita pe fiecare floare, vor extrage din mijlocul florii biletelul . Voi citi sarcina de pe biletel . Maia va atinge cu bagheta magica copilul care va rezolva sarcina.

Exemple de sarcini:

1.Numara in sir crescator de la 1 la 10;

2.Numara in sir descrescator de la 10 la1;

3.Aseaza la panou tot atatia fluturi cat iti arata cifra de pe floarea rosie .

4.Aseaza la panou tot atatea buburuze cat iti arata cifra de pe floarea alba .

5.Cauta vecinii cifrei care arata numarul de fluturi de la panou.

6.Cauta vecinii cifrei care arata numarul de buburuze de la panou .

7. Rezolva problema ilustrata (se rezolva doua probleme, una de adunare si una de scadere cu o unitate).


Reusind sa raspunda la toate cerintele florilor, albinita Maia a ajuns la stupul ei. Ea multumeste copiilor si are pentru ei o surpriza: o cutie cu toate materialele necesare pentru a realiza si ei o surata-albinuta.



Explicatia

Demonstra-tia

Jocul







Explicatia

Exercitiul

Jocul












Exercitiul

Conversa-tia

Explicatia


Flanelo-graf

Flori

Albinuta Maia















Jetoane cu fluturi

Jetoane cu gargarite

Jetoane cu cifre


Observarea comportamentu-lui










Evaluare orala




Evaluare prin probe practice









Evaluare reciproca

Asigurarea feedback-ului





Retentie si transfer


Evaluarea performantei

Copiii realizeaza,in echipa cate doi, colaje simple reprezentand albinute, fluturi, gargarite.

Apoi, dupa finalizarea lucrarilor, vor prinde insectele pe un panou ce infatiseaza o poienita, realizand o "lume a insectelor". Vor aprecia toate lucrarile realizate, prin analiza acestora.

Copiii vor face un cerc in jurul panoului cu lucrari si vor canta cantecelul "Zum, zum, zum, albinita mea".

Se vor face aprecieri globale de catre albinuta Maia, care va preciza ca toti copiii au fost harnicuti ca albinele.

Maia le-a pregatit copiilor bomboane cu miere de albine si albinute.

Munca in echipa



Turul galeriei

Hartie colorata

Lipici

Carioci

Panou

Relationare in cadrul grupului

Creativitate


Evaluare practica



Apreciere verbala

Evaluare reciproca

Stimulente






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright