PROIECT DIDACTIC
  
  
  
GRUPA : pregatitoare
EDUCATOARE : 
ACTIVITATEA: Jocuri de miscare
TEMA: ,,Cainele ciufulit"
  ,,Pasarica muta-ti cuibul"
FORMA DE REALIZARE: Jocuri distractive
SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea atentiei si a deprinderii de a executa
deprinderi motrice de baza.
 
OBIECTIVE OPERATIONALE:
 sa-si coreleze
miscarile in functie de sarcinile jocului;
 sa participe cu interes
la joc pastrand ordinea si disciplina;
 sa manifeste interes
prin participare efectiva si afectiva;
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, demonstratia,
exercitiul,expunerea;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC 
,,Programa
activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii",
Bucuresti 2000;
FORMA DE REALIZARE: frontal
DURATA: 25-30 minute;
  
  
  
  
  
  
  
TEMA:
,,Cainele ciufulit"
  
 
  | Evenimentul  didactic | Continutul
   stiintific | Strategii didactice | Evaluare | 
 
  | 1.Organizarea jocului. | Mesele si scaunele sunt asezate pe marginea
  salii de grupa. Voi aduna copiii intr-un cerc si le voi comunica
  tema jocului: ,,Cainele ciufulit!" | 
 
 - expunerea | 
 | 
 
  | 2.Anuntarea
  si explicarea jocului. 
 | Voi delimita un spatiu care reprezinta cusca cainelui.
  Unul dintre copii este "cainele ciufulit" si sta in aceasta cusca.Ceilalti se
  plaseaza in alt loc , marcat la o distanta mare, denumit "casa copiilor".Copiii
  formand un lant de brate se apropie tiptil de caine recitand urmatoarele
  versuri : "Cainele cel ciufulit S-a culcat in cusca Sta cuminte, linistit, Nu latra , nu musca. Doarme?Se preface? 
 Haideti sa-l trezim, Sa vedem ce face  Si-apoi sa fugim!" La atingerea cainelui de catre copii , acesta latra si
  fuge dupa ei. Copilul prins ii ia locul, iar ceilalti se intorc la "casa
  copiilor" si jocul se reia.  REGULI: - nu avem voie sa alergam; - nu este voie sa tipam; | 
 
 
 
 
 
 - expunerea 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 explicatia | 
 | 
 
  | 3.
  Desfasurarea jocului de proba. | Vom desfasura impreuna un joc de
  proba. Daca se impune voi da explicatii suplimentare. Le voi
  reaminti sa fie atenti la ,,Cainele ciufulit" | 
 
 - demonstra-tia | 
 Evaluare initiala | 
 
  | 4.
  Desfasurarea propriu-zisa a jocului. | Jocul se va repeta pana cand toti copiii vor
  fi pe rand ,,caini ciufuliti". Se urmareste buna
  desfasurare a activitatii, respectarea regulilor si
  a corectitudinii. | 
 
 
 - exercitiul | 
 Evaluare continua | 
 
  | 5.
  Incheierea jocului. | Vom stabili impreuna echipele castigatoare.
  Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare al jocului. | 
 | 
 Evaluare sumativa | 
  
TEMA:
,,Pasarica muta-ti cuibul"
  
  
 
  | Evenimentul  didactic  | Continutul stiintific | Strategiile didactice | Evaluare | 
 
  | 1.
  Organiza-rea activitatii. | Copiii sunt adunati in cerc in mijlocul salii. Mesele si scaunele sunt asezate pe margine. | 
 | 
 | 
 
  | 2.Anuntarea
  si explicarea jocului. | Tot astazi ne vom juca un alt joc de miscare
  numit,,Pasarica, muta-ti cuibul".Pentru a ne putea
  juca trebuie sa ne impartim in echipe de cate trei copii. Doi
  copii se vor tine de maini formand ,,cuibul" iar al treilea intra
  la mijloc fiind ,,pasarica". Un copil ramas fara
  pereche va striga ,,Pasarica, muta-ti cuibul". In
  acest moment pasarile copii trebuie sa-si schimbe cuibul
  la joc participand si copilul care a strigat. Pasarica
  ramasa fara cuib va primi o pedeapsa si va da
  urmatorul semnal. REGULI:  - nu avem voie sa ne impingem; - nu avem voie doua pasarele in
  acelasi cuib; | 
 
 
 
 
 - expunerea 
 
 
 
 
 - explicarea | 
 | 
 
  | 3.Desfasurarea
   
 jocului de
  proba. | Pentru a vedea daca toti copii si-au
  insusit regulile jocului vom desfasura un joc de proba.
  Daca este nevoie explicatiile vor fi reluate. | 
 
 demonstratia | 
 Evaluare initiala | 
 
  | 4.Desfasurarea
  propriu-zisa a jocului. | Copiii vor forma pe rand cuibul si vor fi
  pasarele. Voi urmari buna desfasurare a jocului,
  intervenind ori de cate ori este cazul | 
 
 
 - exercitiul | 
 Evaluare cuntinua | 
 
  | 5.
  Incheierea activitatii. | Voi face aprecieri asupra jocului si voi oferi
  copiilor stimulente. | 
 | Evaluare sumativa |