proiect didactic
Propunator:IUSCU
ILEANA
Gradinita
cu Program Prelungit,
GRUPA:PREGATITOARE
CATEGORIA
DE ACTIVITATE:activitate matematica
TEMA:CINE
STIE CASTIGA
TIPUL
DE ACTIVITATE:VERIFICARE
FORMA
DE REALIZARE:JOC DIDACTIC
SCOPUL:
Consolidarea
deprinderii de a compara numere reprezentand
cantitati diferite in limitele
1-10.
Consolidarea cunostintelor referitoare la numeratia in
limitele 1-10.
Ordonarea grupelor in sir crescator si descrescator.
Consolidarea
deprinderii de a numara si socoti in limitele 1-10,cu una sau doua unitari
si de a rezolva si compune probleme.
OBIECTIVE
OPERATIONALE
1
COGNITIV INFORMATIONALE
-sa
recunoasca cifrele de la 1 la 10;
-sa
recunoasca vecinii cifrelor de la 1 la 10;
-sa
compare grupe de obiecte (grupa cu un element, doua mai putin/grupa cu un
element, doua mai mult);
-sa
alega cifra corespunzatoare grupei formate;
-sa
recunoasca aspectul ordinal al cifrelor in limitele 1-10;
-sa
efectueze operatii de calcul oral (adunare si scadere cu una doua
unitari);
-sa
rezolve si sa comuna probleme.
2
PSIHO MOTORII
-sa se
deplaseze in timp util pentru a rezolva sarcini propuse intr-un spatiu
dat;
-sa
lucreze independent si in echipa;
-sa
lucreze curat,pastrand ordinea la locul de munca;
-sa
raspunda motric la receptarea unui semnal sonor(sunetul
clopotelului).
3
AFECTIV MOTIVATIONALE
-sa
recepteze afectiv tema propusa;
-sa
argumenteze realizarea unei sarcini de joc;
-sa
motiveze rezolvarea unei situatii problema;
-sa-si
exprime sentimentele de bucurie,satisfactie,multumire,in legatura cu
activitatea desfasurata.
STRATEGII
DIDACTICE
METODE
SI PROCEDEE:brainstorming,conversatia,explicatia,metoda cubului, munca in
echipe,exercitiul ,problematizarea.
MATERIAL
DIDACTIA:jetoane cu diferite imagini pentru formarea grupelor
cifre
cuburi
clopot
SARCINA
DIDACTICA:
Constituirea
unor grupe cu un anumit numar de obiecte.
Compararea
grupelor de obiecte prin formare de perechi:
-observarea
raporturilor cantitative intre obiectele din grupele comparate: tot atatea;
-sesizarea
diferente cantitative: mai mult decat . mai putin decat . ;
Exersarea
numaratului obiectelor din grupe cuprinzand 1-10 elemente.
Asocierea
corecta a numarului exprimat verbal la intreaga cantitate de obiecte
numarate intr-o grupa.
Cunoasterea
cifrelor de la 1 la 10.
Efectuarea
unor operatii simple de calcul oral,de adunare si scadere cu diferenta de
o unitate si doua unitati.
REGULI
DE JOC
Copiii
desemnati de educatoare vor rezolva sarcini de joc la semnalul
dat:individual,in grup.
Toare
actiunile copiilor vor fi verbalizate,incep si se termina la
semnalul(verbal.sonor ) al educatoarei.
DURATA:35-40
minute
BIBLIOGRAFIE:
Programa
activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii;Editura V&I
Integral, Bucuresti ,2005.
Ileana
Libotean,Mariana Seling,Jocuri didactice matematice pentru gradinita,Editura
V&I Integral, Bucuresti,1998.
Magdalena
Dumitra,Activitati matematice in gradinita-ghid practic,Editura
Compania,Bucuresti,2002.
|
EVENIMENT
DIDACTIC
|
CONTINUT STIINTIFIC
|
STRATEGII
DIDACTICE
|
EVALUARE
|
|
MOMENT
ORGANIZATORIC
|
Pregatirea materialului
didactic necesar pentru desfasurarea activitatii.
Asigurarea unui climat
psihopedagogic favorabil desfasurarii activitatii.
|
|
|
|
CAPTAREA ATENTIEI
INTRODUCEREA IN ACTIVITATE
ANUNTAREA TEMEI SI A
OBIECTIVELOR
|
Captarea atentiei o voi face
cu scrisoarea primita de la Zana Primavara.
Introducerea in activitate se
va realiza cu ajutorul palariei,a iepurasilor din palarie si o scurta
explicatie.
Anunt titlul jocului,care va
fi repetat de 3-4 copii.
Jocul se va desfasura sub
forma de intrecere.
Impart grupa de copii in doua
echipe:
-echipa ghioceilor;
-echipa brandusilor.
Fiecare echipa va purta
ecusoane reprezentative.
|
Conversatia
Conversatia
|
Oral
Oral
Oral
|
|
DESFASURAREA JOCULUI
JOCUL DE PROBA
JOCUL PROPRIU ZIS
|
Explic modul de
desfasurare,regulile jocului,precum si modul de apreciere a
raspunsurilor(fiecare raspuns corect va fi rasplatit cu o bulina rosie.In
final echipa care va avea cele mai multe buline rosii va castiga intrecerea).
Voi cere unui copil sa numere
iepurii din palarie ,sa spuna ce cifra corespunde numarului de iepurasi,sa
numere crescator si descrescator in limitele respective.
Voi incerca sa antrenez toti
copiii in joc,urmarind ca raspunsurile sa fie corecte.Voi pune intrebari
ajutatoare si voi da indicatii acolo unde este nevoie.
Formeaza grupa ursuletilor cu
tot atatea elemente cat si in grupa iepurasilor.
Formeaza grupa pisicutelor
,cu doua elemente mai mult decat in grupa ursuletilor.
elementele
|
Explicatia
Exercitiul
Conversatia
Exercitiul
|
Proba orala
|
COMPLICAREA
JOCULUI
|
Numara
pisicutele,recunoaste cifra,numara crescator si descrescator in limit
respectiva.
Copiii
inchid ochii ,iar eu voi lua o pisicuta de pe flanelograf.La sunetul
clopotelului copiii vor deschide ochii si vor spune al catelea iepuras
lipseste de pe flanelograf.
Ce
fel de animal este pisica?
Ce
stiti despre pisica?
Despart
cuvantul in silabe,numara silabele,recunosc cifra.
Denumesc
alte patru animale domestice.
Formeaza
grupa ratelor cu un element mai putin decat in grupa pisicutelor.
Scoateti
din cosulet tot atatea buline cati pitici are Alba ca Zapada.
Care
este vecinul mai mic al cifrei 7?Dar vecinul mai mare?
Cate
buline mai trebuie sa scot din cosulet pentro a avea 9?
Cate
buline trebuie sa pun in cosulet pentru a ramane 8?
Cu
ajutorul cuburilor vom efectua operatii de adunare cu 1-2 unitati.
In
gradina sunt trei iepurasi .La ei mai vin doi iepurasi.Cati iepurasi sunt in
gradina.
Pe
lac sunt sase rate.Doua din ele pleaca. Cate rate au mai ramas pe lac?
Voi
cere copiilor sa compuna ei probleme,folosindu-se de materialul marunt.
|
Problematizarea
Brainstorming
Conversatia
Metoda
cubului
Problematizarea
|
Proba orala
|
|
OBTINEREA
PRTFORMANTEI
|
Fisa
de munca individuala.
Itemi
1.Coloreaza
al 3-lea, al 5-lea, al 7-lea fluturas.
2.Aseaza
in fiecare ghiveci atatea ghiocei cat indica cifra.
3.Desparte
cuvantul in silabe si scrie cifra corespunzatoare numarului de silabe.
|
Munca
individuala
|
Proba
scrisa
|
|
INCHEIEREA
ACTIVITATII
|
Aprecierea
pozitiva a aportului copiilor la realizarea sarcinilor de joc.
Se
numara bulinele rosii de la fiecare echipa si se desemneaza echipa
castigatoare.
Interpreteaza
cantecul:Sade rata pe butoi.
|
Aprecierea
|
|
|
|
|
|