Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
PROIECT DIDACTIC - GRUPA: MARE Greieras, la casuta ta!, pasarica muta-ti cuibul



PROIECT DIDACTIC - GRUPA: MARE Greieras, la casuta ta!, pasarica muta-ti cuibul


PROIECT DIDACTIC



GRUPA: MARE




ACTIVITATEA: Jocuri de miscare

TEMA: ,,Greieras, la casuta ta!"

,,Pasarica muta-ti cuibul"

FORMA DE REALIZARE: Jocuri distractive

SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea atentiei si a deprinderii de a executa deprinderi motrice de baza.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa-si coreleze miscarile in functie de sarcinile jocului;

sa participe cu interes la joc pastrand ordinea si disciplina;

sa manifeste interes prin participare efectiva si afectiva;



METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,expunerea;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Bucuresti 2000;

FORMA DE REALIZARE: frontal

DURATA: 25-30 minute;



TEMA: ,,Greieras, la casuta ta!"


Evenimentul

didactic

Continutul

Strategii

didactice

Evaluare

1.Organizarea

jocului.

Mesele si scaunele sunt asezate pe marginea salii de grupa.

Voi aduna copiii intr-un cerc si le voi comunica tema jocului: ,,Greieras, la casuta ta!"



- expunerea


2.Anuntarea si explicarea jocului.

,,Copii, va trebui sa va impartiti pe echipe. Cate patru in fiecare echipa. Un copil din fiecare echipa sta jos in pozitia pitit. El reprezinta ,,casuta". Ceilalti sunteti ,,greierasii". La semnalul meu, cand voi spune ,,greierasii pleaca la plimbare", greierasii de la fiecare casuta vor pleca prin sala plimbandu-se. La al doilea semnal al meu cand voi spune: ,,greierasii au obosit", va pititi si puneti mainile la ochi. Tn acest timp casutele se schimba. La al treilea semnal al meu cand voi spune ,,greieras, la casuta ta!", va trebui sa va gasiti fiecare greieras casuta. Echipa care ajunge prima la casuta ,,castiga".

REGULI:

- nu avem voie sa alergam;

- nu este voie sa tipam;








- expunerea












explicatia


3. Desfasurarea jocului de proba.

Vom desfasura impreuna un joc de proba. Daca se impune voi da explicatii suplimentare. Le voi reaminti sa fie atenti la ,,casuta" si la cele trei semnale.



- demonstra-tia


Evaluare initiala

4. Desfasurarea propriu-zisa a jocului.

Jocul se va repeta pana cand toti copiii vor fi pe rand ,,casute". Se urmareste buna desfasurare a activitatii, respectarea regulilor si a corectitudinii.




- exercitiul


Evaluare continua

5. Incheierea jocului.

Vom stabili impreuna echipele castigatoare. Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare al jocului.

Voi oferi castigatorilor, mai intai, dulciuri apoi si celorlalti copii.




Evaluare sumativa






TEMA: ,,Pasarica muta-ti cuibul"



Evenimentul

didactic

Continutul

Strategiile

didactice

Evaluare

1. Organiza-rea activitatii.

Copiii sunt adunati in cerc in mijlocul salii.

Mesele si scaunele sunt asezate pe margine.



2.Anuntarea si explicarea jocului.

Tot astazi ne vom juca un alt joc de miscare numit,,Pasarica, muta-ti cuibul".Pentru a ne putea juca trebuie sa ne impartim in echipe de cate trei copii. Doi copii se vor tine de maini formand ,,cuibul" iar al treilea intra la mijloc fiind ,,pasarica". Un copil ramas fara pereche va striga ,,Pasarica, muta-ti cuibul". In acest moment pasarile copii trebuie sa-si schimbe cuibul la joc participand si copilul care a strigat. Pasarica ramasa fara cuib va primi o pedeapsa si va da urmatorul semnal.

REGULI:

- nu avem voie sa ne impingem;

- nu avem voie doua pasarele in acelasi cuib;






- expunerea






- explicarea


3.Desfasurarea


jocului de proba.

Pentru a vedea daca toti copii si-au insusit regulile jocului vom desfasura un joc de proba. Daca este nevoie explicatiile vor fi reluate.




- demon-stratia


Evaluare initiala

4.Desfasurarea propriu-zisa a jocului.

Copiii vor forma pe rand cuibul si vor fi pasarele. Voi urmari buna desfasurare a jocului, intervenind ori de cate ori este cazul




- exercitiul


Evaluare cuntinua

5. Incheierea activitatii.

Voi face aprecieri asupra jocului si voi oferi copiilor stimulente.


Evaluare

sumativa




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright