Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
PROIECT DIDACTIC Grupa: Mica - "Iarna cea frumoasa"



PROIECT DIDACTIC Grupa: Mica - "Iarna cea frumoasa"


PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mica

Categoria de activitate: Cunoasterea mediului

Tema: "Iarna cea frumoasa"

Tipul de activitate: Verificare si consolidare

Forma de realizare: Joc didactic interdisciplinar- folosirea metodei



interactive de grup "Cubul"

Scopul activitatii: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a

caracteristicilor si fenomenelor din anotimpul iarna;

Obiective operationale:

1.     sa descrie anotimpul iarna;

2.     sa asocieze sarbatorile din imagini cu anotimpul in care se intampla;

3. sa enumere jocurile si sporturile de iarna;

4.     sa interpreteze o strofa din cantecelul ,,Ninge";

SARCINA DIDACTICA: Se imparte efectivul de copii in 6 subgrupuri, fiecare subgrup urmand sa analizeze tema aleasa, "iarna". In acest mod se impart sarcinile fiecarei grupe prin aruncarea cubului si preluarea sarcinii corespunzatoare culorii pe care cade cubul.

REGULI DE JOC: Fiecare grup raspunde pe rand conform cerintei primite:

(galben-descrie, rosu-compara, albastru-asociaza,verde-analizeaza alb-aplica, portocaliu-argumenteaza).

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauzele.

STRATEGII DIDACTICE:

A.     METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, demonstratia,

instructajul verbal, cubul, brainstorming.

B.     MATERIAL DIDACTIC: cubul cu cele 6 fete divers colorate, Zana Iarna,  

, imagini reprezentativepentru unele sarcini, ,

EVALUAREA: Continuu-formativa, observarea comportamentului copiilor, orala, 

aprecieri privind corectitudinea raspunsurilor copiilor.

DURATA: 15 min


EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC


STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREA

METODE SI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

1.Momentul organizatoric


Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea activitatii:

aranjarea scaunelor in semicerc;

pregatirea materialelor didactice pentru activitate.




2. Sensibilizarea pentru activitate

a) captarea atentiei


b) intuirea materialului

Se va realiza prin introducerea elementului surpriza: "Zana Iarna".

Se descopera celelalte materiale:

Zana Iarna a venit astazi in vizita la noi sa vada ce stiti voi despre anotimpul iarna. Dar a adus cu ea si cateva surprize pentru voi pe care le vom descoperi pe parcurs( cubul , imaginii despre anotimpul iarna, )




Conversatia


Zana Iarna, ecusoane pentru grupe, cubul, imagini reprezentative cerintelor de pe cub




3. Anuntarea temei

Astazi vom juca un joc care se numeste "Iarna cea frumoasa" ca sa ii putem demonstra Zanei ce multe lucruri stiti voi despre anotimpul iarna. Se imparte efectivul de copii in 6 subgrupuri, fiecare subgrup urmand sa analizeze tema aleasa, "iarna". In acest mod se impart sarcinile fiecarei grupe prin aruncarea cubului si preluarea sarcinii corespunzatoare numarului pe care cade cubul.


Explicatia



4. Prezentarea regulilor jocului

Fiecare grup raspunde pe rand conform cerintei primite (galben-descrie, rosu-compara, albastru-asociaza, verde-analizeaza, alb-aplica, portocaliu-argumenteaza).Fiecare grupa va avea un nume si vor primi jetoane in functie de numele pe care il poarta ( grupa fulgisorilor, saniutelor, bulgarilor, oamenilor de zapada , bradutilor ,stelutelor )



Instructajul verbal



5. Desfasurarea jocului de proba

Voi reaminti titlul jocului "Iarna cea frumoasa" si voi executa jocul de proba.





Demonstratia

Cubul


6. Desfasurarea jocului propriu-zis

Dau cubul primului grup, iar un copil din grup il va arunca. Numesc un copil din grupul respectiv care sa raspunda, celalalt copil putand veni si el cu alt raspuns. Copiii vor raspunde in functie de cerinta ce corespunde culorii de pe una din fata cubului:

1.  Descrie! (Ce anotimp este prezentat- arat o imagine cu anotimpul iarna);

2.  Compara! (Anotimpul iarna si anotimpul toamna asemanari si deosebiri-le arat imagine cu anotimpul toamna si iarna );

3.  Asociaza! (In ce anotimp se intampla?- le arat imagini cu sarbatorile de iarna, Craciunul, Anul Nou, Mos Nicolae si cu fenomene: ninge, facem oameni de zapada etc.);

4.  Analizeaza! (Care sunt jocurile si sporturile de iarna?le arat imagini cu diferite jocuri)

5.  Aplica! ( Ce fel de haine purtam in anotimpul iarna si de ce?)

6.  Argumenteaza! (De ce trebuie sa ajutam vietuitoarele in anotimpul iarna?)



Cubul 










Brainstorming


Zana Iarna, ecusoane pentru grupe, cubul, imagini reprezentative cerintelor de pe cub










Continuu-formativa





Observarea comportamentului copiilor


7. Obtinerea performantei

Copiii vor canta o strofa din cantecelul ,,Ninge"



Imagini reprezentative pentru cantecel

Orala


8. Asigurarea

Feed-back-ului


Se va purta o conversatie despre jocul de astazi si se va fixa tema jocului.



Conversatia



9. Incheierea activitatii

Se fac aprecieri individuale si colective asupra modului de participare la activitate.

Se acorda recompense


Recompense

Aprecieri privind corectitudinea raspunsurilor copiilor







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright