Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
didactic educarea limbajului - calatoria misterioasa (Joc didactic)



didactic educarea limbajului - calatoria misterioasa (Joc didactic)



Proiect didactic


Grupa mare



UNITATEA: Gradinita cu P.P. nr. 1 Motru

DATA:


ACTIVITATEA: Educarea limbajului


TEMA: ,,Calatoria misterioasa


TIPUL DE ACTIVITATE: Evaluare continua


FORMA DE REALIZARE: Joc didactic




SCOPUL ACTIVITATII: Verificarea capacitatii de a reda cursiv si corect din punct de vedere 

gramatical, fragmente din povestile invatate in anotimpul iarna.


OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul activitatii copiii vor putea:

O1: - sa recunoasca personajele din povestile cunoscute pe baza descrierii

facuta de educatoare;

O2: - sa denumeasca povestea din care acestea fac parte;

O3: - sa povesteasca cu usurinta momentele prezentate in imagini;

O4: - sa aseze imaginile in ordinea desfasurarii evenimentelor;

O5: - sa se exprime corect,coerent si logic in expunerile facute;

O6: - sa formuluze intrebari specific exploziei stelare, referitoare la continutul

unei povesti invatate;

O7: - sa participe cu interes la activitate;


SARCINA  DIDACTICA: Recunoasterea personajelor si precizarea povestestilor din care fac

parte, expunerea narativa a imaginilor si formularea de intrebari,

referitoare la continutul povestilor.


REGULA  JOCULUI: Copiii trebuie sa separe imaginile celor doua povesti, sa le aseze in

ordinea desfasurarii evenimentelor si sa prezinte pe scurt continutul

acestora.


ELEMENTE DE JOC: miscarea, inchiderea si deschiderea ochilor, ghicirea, aplauzele,

surpriza


METODE  SI POCEDEE: jocul, conversatia, explicatia, problematizarea, explozia stelara


MATERIAL  DIDACTIC: imagini din povestile invatate, cinci stelute cu intrebari si una cu 

tema central (imagine din poveste)


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:- ,, Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de

copii"

-,,Metode interactive de grup"-S.Breben, E.Goncea, G.Renin,M.Fulga

DURATA: 25-30 minute

DESFASURAREA  ACTIVITATII


EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL

STIINTIFIC

STRATEGIILE

DIDACTICE

EVALUARE-

INSTRUMENTE

SI INDICATORI







CAPTAREA

ATENTIEI


Se capteaza atentia copiilor prin prezentarea Piticului care ne invita sa facem o calatorie cu ,,Autobuzul magic" in lumea povestilor. Acolo, cineva a facut o vraja, iar pana ce vraja nu va fi dezlegata, niciun copil nu va mai putea asculta o poveste.


-prezentare-receptare

-frontal

-piticul


Observarea comportamentului copiilor


ANUNTAREA

TEMEI  SI A

OBIECTIVELOR


Se anunta copiii ca pentru a-l ajuta pe Pitic ,vom desfasura jo-cul numit ,,Calatoria misteri-oasa", in cadrul caruia va trebui sa demonstram ca stim multe povesti si ca recunoastem personajele din fiecare poveste.



-explicatia

-frontal


Observarea comportamentului copiilor


REACTUALI-

ZAREA CUNOSTINTELOR


Se cere copiilor sa enumere titlul povestilor invatate, apoi ii anunt ca "Autobuzul magic" nu va porni decat in momentul in care vom reusi sa dezlegam ghicitorile aduse de Pitic.

-frontal

-problemati- zarea

-plicul cu ghici-tori

Aprecieri privind corectitudinea raspunsurilor copiilor






PREZENTAREA CONTINUTULUI

SI DIRIJAREA

INVATARII


Ajunsi in lumea povestilor, ne asteapta o surpriza. Imaginile a doua povesti "Povestea ursului cafeniu" si "Ciripel cel lacom" au fost amestecate, iar pentru a desface vraja, aici va trebui sa trecem cea de-a doua proba.

" Vai, dar ce s-a intamplat ?

Oare vantul le-a-ncurcat,

Sau un capcaun grabit

Inainte a sosit?

Vraja ca s-o dezlegam,

Trebuie sa le sortam."

Se vor explica regulile jocului si modul de desfasurare a acestuia, apoi se realizeaza  jocul de proba oferind explicatii suplimentare in cazul in care se constata ca regulile sau modul de desfasurare nu au fost bine intelese.






-fontal

-explicatia, demonstratia, conversatia






-Aprecieri privind comportamentul copiilor








OBTINEREA

PERFORMANTEI


Se desfasoara jocul de catre copii, sub indrumarea educa-toarei. Astfel, acestia vor separa imaginile celor doua povesti, le vor aseza pe doua panouri in ordinea derularii evenimentelor, povestind pe scurt continutul .

-frontal

-jocul,

conversatia,

-imagini din povesti, panouri


Apricieri privind corectitudinea rezolvarii sarcinii si respectarea regulilor jocului


ASIGURAREA

RETENTIEI

SI  A TRANSFERULUI


Regulile jocului se complica.

"Cand credeam c-am terminat

Si ca vraja-am alungat,

Dragul nostru, drag pitic,

Ne-a adus din nou un plic.

Ne roaga sa ne grabim,

Fiindca timp mai e putin

Intrebari sa formulam

Celorlalti sa le-adresam

Si daca noi reusim

Proba aceasta sa sfarsim,

Toti copiii vor putea

Povesti, iarasi asculta."

In acest sens ultima proba pe care o au de trecut copiii este formularea intrebarilor specifice exploziei stelare referitoare la povestea "Alba ca Zapada si cei sapte pitici". Se formeaza cinci grupuri, fiecare grup adresand celorlalte grupuri intrebari referitoare la continutul povestii, care incep cu cuvantul de pe steluta primita(Cine? Ce? De ce? Unde? Cand?)




-pe grupuri formate prin numarare

-explozia stelara, conversatia, problemati-zarea

-stelutele metodei, imagine din poveste







Aprecieri privind corectitudinea formularii inrebarilor si a raspunsurilor


EVALUAREA



Se fac aprecieri generale si individuale referitoare la raspunsurile copiilor pentru realizarea obiectivelor propuse

-frontal

-prezentare-receptare

Aprecieri privind modul de realizare a sarcinilor







In casuta din padure ,                                                 De-ndata face curat

Farfurii, cescute, oale

Stau acum frumos pe raft

Si hainute si patuturi

Astazi le-a aerisit,

Iar piticii pot sa vina

Totul este pregatit!

Sa vedem daca ghiciti

Despre cine v-am vorbit?

(Alba ca Zapada-"Alba ca Zapada si cei sapte pitici")



Stiu ca mama-mi spune-ntruna

Ziua sa nu ies deloc,

Soarele sa nu ma vada,

Numai noaptea sa ma joc.

Fiindca eu n-am ascultat,

Stiti ce mi s-a intamplat.

Uite-acuma pot sa zbor ,

Dar de casa-mi este dor!

Sa vedem daca ghiciti

Despre cine v-am vorbit?

(Roua-"Povestea fulgului de zapada")



Ursul nostru din Carpati,

La plimbare a pornit,

Sa se joace cu-ai sai frati

De la Polu-nzapezit,

Insa cate a patit

Numai voi puteti sa stiti!

Sa vedem daca ghiciti,

Despre cine v-am vorbit

(Ursul cafeniu-"Povestea ursului cafeniu")



Era tare nesatul

De prieteni a uitat

Insa cand l-a prins cioroiul

Fratii sai l-au ajutat.

Sa vedem daca ghiciti,

Despre cine v-am vorbit

(Ciripel-"Ciripel cel lacom")


CINE?

UNDE?

CE?

CAND?

DE CE?

TEMA

CENTRALA




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright