Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Literatura


Qdidactic » didactica & scoala » literatura
de lectie - consolidarea sunetelor si literelor invatate (a, A, m, M, n, N, u, U, i, I)



de lectie - consolidarea sunetelor si literelor invatate (a, A, m, M, n, N, u, U, i, I)


Proiect de lectie

DISCIPLINA:Limba si literatura romana

CLASA I

TEMA LECTIEI: Consolidarea sunetelor si literelor invatate

(a, A, m, M, n, N, u, U, i, I)

TIPUL LECTIEI: recapitulare si sistematizare a cunostintelor

SCOPUL:

Consolidarea sunetelor si literelor invatate

Formarea deprinderii de a citi corect, in ritm propriu

Imbogatirea si activizarea vocabularului elevilor



OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1. Sa pronunte corect sunetele invatate;

O2. Sa citasca corect si cursiv, in ritm propriu, silabe, cuvinte, propozitii;

O3. Sa recunoasca literele mici si mari de tipar, facand conexiune intre litera si sunet;

O4. Sa formeze cuvinte cu literele invatate;

O5. Sa alcatuiasca si sa scrie propozitii cu cuvinte date.


MOTIVATIA: aceasta lectie dezvolta gandirea, creativitatea, imaginatia, deprinderea de a citi corect, cursiv; elevii isi vor imbogati si activiza vocabularul.

CONDITII PREALABILE: elevii vor exersa formarea silabelor, cuvintelor, propozitiilor si scrierea acestora, utilizand literele invatate.

RESURSE PROCEDURALE: conversatia, explicatia, exercitiul, metoda fonetica analitico-sintetica, jocul didactic, tehnica  ciorchinelui, tehnica cadranelor;

RESURSE UMANE- 18 elevi implicati in activitati: individuale, frontale, in perechi si pe grupe.

RESURSE MATERIALE: alfabetare, planse cu literele invatate, fise de munca independenta, plicuri cu silabe, cosulete cu cuvinte, videoproiector

RESURSE TEMPORALE: 50 de minute.

INVATATOARE: prof. inv. primar Victoria Negoita


Nr.

Crt.

MOMENTELE

LECTIEI   

ELEMENTE DE CONTINUT

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE DE INVATARE

1.

Moment organizatoric

Pregatirea elevilor pentru lectie

pregatirea obiectelor necesare pentru lectie;

se asigura climatul afectiv;

se formeaza grupele de lucru;

se stabileste liderul grupului;

Conversatia

explicatia


2.


Captarea atentiei


Se prezinta mai multe ghicitori a caror dezlegari sunt urmatoarele cuvinte :arici, albina , morcov, maimuta, urzica, ursul, iepurele,ninsoarea si numaratoarea.Dupa fiecare raspuns se noteaza pe o plansa fiecare litera cu care incepe raspunsul, stabilindu-se astfel trecerea la anuntarea temei si a obiectivelor


conversatia

Colectiv dirijat

3.

Anuntarea temei si a obiectivelor         

Astazi vom recapitula toate sunetele (literele) invatate . (se expun oral obiectivele urmarite)

Explicatia


Colectiv dirijat


4.









5.



Actualizarea cunostintelor








Dirijarea invatarii           

EVOCAREA

1. Verificarea lectiei  prin:

Recunoastera literelor invatate;

Recunoastera catorva silabe;

Alcatuirea cu silabele respective a catorva cuvinte

Fornarea unei prpozitii cu cuvintele alcatuite


Exemple de cuvinte care sa inceapa cu I (nume diferite); motivarea folosirii literei initiale mari in exemplele date. Exemple de cuvinte care sa inceapa cu toate literele invatate.(fiecare grupa va primi o litera

REALIZAREA SENSULUI

2. Scrierea la stelaj a cuvintelor: Ina, Nina, Nana, Mimi, Ana, Nini, Ani.

Analiza cuvintelor:

-despartirea cuvintelor in silabe;

-precizarea numarului de silabe din fiecare cuvant;

-componenta silabelor (sunete si litere).

Alcatuirea de propozitii cu fiecare dintre cuvintele scrise la stelaj.

Exercitiu- joc-,,silabele surpriza,,

Formulati cuvinte cu silabele date (pe grup) cuvintele se citesc de fiecare grupa si sunt trecute si pe plansa dar si pe caiete

Joc ,, Cosuletul cu cuvinte,,

Se prezinta elevilor cate un cosulet in care se afla mai multe cuvinte pe care ei trebuie sa le ordoneze intr-o propozitie (Fiecare grupa alta propozitie)

Se citesc propozitiile de catre fiecare grupa ,se scriu de mana pe plansa si in caiete.

3. Exrcitiu -joc - concurs

Se vor distribui fiecarei grupe fise de lucru cu umatoarea sarcina:

Inlocuiti cifrele cu literele corespunzatoare.



Observatia dirijata

Explicatia







Analiza si sinteza




Exercitiul




Analiza si sinteza



Jocul didactic







Explicatia

Analiza si sinteza







Eplicatia



Activitate frontala

videoproictor







Stelajul si literele din alfabetar










Plicuri cu silabe



Jocul  cosulete,stelaj







Fise de lucru

Litere din alfabet

stelaj

6.

Obtinerea performantei

Incercuieste litera,,

Fiecare grupa va primi cate o fisa ce va contine un scurt te xt.Textele vor fi diferite,iar fiecare grupa va trebui sa incercuiasca alta litera

Se vor numara literele gasite mari si mici de tipar intr-un timp fixat

Explicatia

Jocul didactic

Activitate pe grupe




Fisa de lucru cu texte ce contin literele invatate.

8.

Asigurarea feed-back-ului

REFLECTIA

Se citesc propozitiile formate la concursul-joc.

Se despart in silabe cuvintele ce le alcatuiesc.


Explicatia



9.

Incheierea activitatii


Se fac aprecieri asupra lectiei si se noteaza anumiti elevi.

Se fixeaza tema pentru acasa.

Lectia se poate incheia cu un cantecel ce pune accent pe sunete invatate.


Fisa de lucru pentru acasa





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright