Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Literatura


Qdidactic » didactica & scoala » literatura
Puiul dupa I. Al. Bratescu Voinesti - proiect didactic



Puiul dupa I. Al. Bratescu Voinesti - proiect didactic



PROIECT DIDACTIC

Scoala cu clasele I-VIII ,,GABRIEL DRAGAN" Nicoresti

Invatator:

Data: 25.03.

Clasa: a IV-a

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Tipul de curriculum: Extins

Unitatea de invatare: Lumea necuvantatoarelor

Subiectul lectiei:Puiul dupa I.Al.Bratescu Voinesti

Tipul lectiei predare- invatare



Obiective de referinta:

2.3. - sa redea prin cuvinte proprii continutul unui text citit sau al unui mesaj

audiat;

3.5. - sa identifice secventele narative, dialogate si descriptive dintr-un text.

Obiective operationale:

O1 - sa citeasca corect, fluent, expresiv, constient textul din manual;

O2 - sa formuleze intrebari si sa raspunda corect la intrebarile adresate,

referitoare la continutul textului;

O3 - sa povesteasca oral textul;

O4 - sa desprinda insusiri ale personajelor prezentate in text.

Strategii didactice:

Resurse procedurale:conversatia, brainstorming-ul, explicatia, lectura explicativa, povestirea, exercitiul, explozia stelara, cadrane, jocul didactic;

Resurse materiale:manualul, fise de lucru, postere, markere

Forme de organizare: individual, pe echipe, frontal, in perechi.

Bibiografie:

- Programa scolara pentru disciplina Limba si literatura romana,

- Manualul de Limba si literatura romana autori Tudora Pitila si Cleopatra

Mihailescu - Editura Aramis, 2006

- Didactica limbii si literaturii romane in clasele primare - Ioan Neacsu,

Silvia Nuta, Melania Antoaneta Sarbu- Editura Aius, 2008.





Etapele lectiei


Ob.

Op.

Continutul informational si demersul didactic

Strategie didactica



Evaluare

Resurse

Activitatea invatatorului

Activitatea elevului

Timp

Procedurale

Materiale

Forme de organizare

I. Momentul organizatoric


Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii.

Se pregatesc pentru inceperea orei de limba romana.





1'



Conversatia




Frontal

Observarea / verificarea





2.Captarea si orientarea atentiei




Scriu in mijlocul unei coli albe la flipchart cuvantul ,,MAMA''.

Adresez elevilor urmatoarea intrebare: La ce va ganditi cand auziti cuvantul ,,mama''?

Notez toate raspunsurile date de elevi fara rezerve.

Pot exista familii si in lumea vietuitoarelor din natura? Dati exemple.





Elevii raspund: familie, protectie, caldura sufleteasca, grijulie, responsabila ocrotitoare, calma, rabdatoare.

Elevii dau exemple: pisica cu pisoii ei, closca cu pui






Conversatia



Brainstorming-ul




Conversatia



Flipchart

Marker





Individual

Frontal




Frontal






Aprecieri verbale





3.Anuntarea temei si obiectivelor





Astazi vom invata lectia ,,Puiul'' de I. Al. Bratescu - Voinesti

Anunt obiectivele lectiei.


Asculta cu interes.








Conversatia





Frontal






.Dirijarea invatarii
















































O2











O1

















O2















O3

Ce text am mai invatat noi anul acesta scris tot de I.Al.Bratescu Voinesti?

Sa intuim urmatoarea imagine. Ce observati?

Precizati timpul, locul si personajele actiunii.

Numesc un elev sa citeasca lectia model.

Cititi lectia in gand si subliniati cuvintele si expresiile necunoscute.

Fac citirea in lant, selectiva si pe roluri a textului.

La citirea selectiva solicit elevilor sa explice si semnele de punctuatie folosite.

Solicit elevilor sa citeasca fragmentul sau propozitiile unde apare o descriere, unde apare dialogul.

Inlocuiti in propozitii cuvintele   de la vocabular cu cuvinte cu acelasi inteles si observati daca se schimba sensul.

Activitate  pe grupe.

Explic elevilor sarcina de lucru:

Formulati cat mai multe intrebari in legatura cu textul citit.

(Anexa 1, pagina 6)

Aleg la intamplare o propozitie din text si oral analizam morfologic cuvintele.


Cine poate sa povesteasca textul?

Prezint elevilor pps-ul

cu povestirea textului integral.

Prezint elevilor planse cu secvente din intreaga povestire.

(Anexa 2, pagina 7 )




Textul ,,Nicusor''



Privesc imaginea si raspund.



Elevii urmaresc pe carte.





Citesc conform cerintelor.






Nu se schimba pentru ca am inlocuit cu cuvinte cu acelasi inteles.











Formuleaza  intrebari, raspund corect la intrebari.


Analizeaza cuvintele din punct de vedere morfologic.




.




Un elev povesteste











































Conversatia










Citirea explicativa.


Citirea explicativa.



Explicatia



Exercitiul

Explicatia













Explozia stelara




Analiza










Povestirea







Plansa








Manualul



Manualul





















Fise


Frontal










Individual



Individual




Frontal



Frontal














Pe grupe






Frontal









Individual


Individual







Observarea sistematica






Aprecieri verbale



Aprecieri verbale











Raspunsurile elevilor








Raspunsurile elevilor




Aprecieri verbale



Aprecieri verbale





5.Obtinerea performantei







O4

Fiecare grupa primeste o foaie mare de bloc de desen impartita in patru cadrane.

(Anexa 3, pagina 8)


Rezolva cerinta din fiecare cadran.



Problematiza-rea

Cadranele


Pe grupe

Cadranele realizate






6.Asigurarea feed-back-ului




O4

Impart elevilor postituri si le trasez ca sarcina sa realizeze un cvintet pornind de la cuvantul ,,Prepelita''

Lipesc postiturile pe o coala de hartie si le afisez in clasa pe lambriu.

(Anexa 4, pagina 9)


Realizeaza cvintetul





Cvintetul



Individual


Lucrarile elevilor









. Aprecieri asupra lectiei si tema pentru acasa



Fac aprecieri asupra modului cum au participat elevii clasei la lectie si acord calificative individuale

Asculta, se bucura






Aprecieri verbale

Calificative





Anexa 1



Explozia stelara





















Anexa 2

Anexa 3


1.Ce v-a impresionat ?



















2. Gasiti un alt final povestirii


3.Completati  ciorchinele cu insusiri ale prepelitei:






Prepelita












4. O imagine vizuala desprinsa din text.

(desen)

Anexa 4





CVINTETUL


( 1 - 2 - 3 - 4 - 1 )






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright