Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate stiintaSa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde - Ayrton Senna





Aeronautica Comunicatii Drept Informatica Nutritie Sociologie
Tehnica mecanica


Informatica


Qdidactic » stiinta & tehnica » informatica
Proiect didactic - algoritmi prelucrare a cifrelor uni numar - Aplicatii de laborator



Proiect didactic - algoritmi prelucrare a cifrelor uni numar - Aplicatii de laborator




Disciplina:Informatica

PROFESOR:

CLASA: a IX - a E

Profil :Matematica - Informatica

Unitatea de invatare: Algoritmi -

Tema: Algoritmi prelucrare a cifrelor uni numar - Aplicatii de laborator

Tipul lectiei: Formarea si consolidarea de deprinderi  si priceperi

Obiectiv cadru : realizarea de aplicatii utilizand algoritmi specifici

Obiective de referinta: Sa realizeze programe in limbajul C pentru rezolvarea de probleme;

Sa urmareasca etapele de realizare a unei aplicatii



Locul de desfasurare: LABORATORUL DE INFORMATICA


OBIECTIVE EDUCATIONALE

a) OBIECTIVE COGNITIVE

Sa defineasca corect notiunile teoretice insusite de la capitolul Algoritmi de prelucrarea cifrelor unui numar ;

Sa aplice corect operatorii matematici mod si div in instructiunile de determinare a cifrelor dintr-un numar.

Sa identifice modurile prin care se pot determina cifrele unui numar

Sa identifice situatiile in care este necesara utilizarea structurilor de control repetitive ;

Sa aplice corect structurile de control repetitive insusite in aplicatii concrete;

Sa analizeze modul de functionare ale programelor

b) OBIECTIVE AFECTIVE:

Sa argumenteze corect alegerea unei variante

Sa argumenteze necesitatea utilizarii algoritmilor de prelucrare a cifrelor unui numar

Sa aprecieze corect solutiile oferite de ceilalti

Sa manifeste interes fata de problemele propuse si dorinta de invatare prin descoperirea proprie a adevarului stiintific;

Sa studieze individual si in echipa

c) OBIECTIVE PSIHOMOTORII:

  • Sa utilizeze corect notiunile teoretice insusite.
  • Sa dezvolte gandirea algoritmica, logica, flexibila, creatoare;
  • Sa conceapa programe pentru aplicatiile propuse
  • Sa transpuna din limbaj pseudocod in limbajul C algoritmiii prezentati

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • Sa reproduca si sa explice modalitatile de extragere a cifrelor dintr-un numar;
  • Sa reproduca si sa explice modalitatile de compunere a unui numar din cifre de la 0 la 9;
  • Sa defineasca corect variabilele folosite in elaborarea algoritmului
  • Sa defineasca corect structurile si instructiunile folosite in elaborarea programului
  • Sa justifice necesitatea utilizari structurilor de control in elaborarea diverselor probleme
  • Sa trateze corect cazurile si exceptiile care apar in executia algoritmului
  • Sa analizeze corect fiecare problema
  • Sa transpuna in limbajul C algoritmii elaborati
  • Sa testeze programul cu un numar de date de intrare suficient pentru a intelege corect functionarea programului.



STRATEGII DIDACTICE:

Principii didactice:

  • Principiul participarii si invatarii active;
  • Principiul asigurarii progresului gradat al performantelor si inlaturarea

treptata a punctelor de sprijin;

  • Principiul conexiunii inverse;

METODE DE INVATAMANT

  • metoda de comunicare orala:  conversatia, explicatia, problematizarea
  • metode bazate pe actiune
  • metode activ participative : - problematizarea, exercitiul

PROCEDEE DE INSTRUIRE:

a)      Conversatia de recapitulare si consolidare;

b)      Problematizare prin crearea situatiilor problema;

c)      Exercitii de consolidare si sistematizare;


FORME DE ORGANIZARE:

a)      Frontala;

b)      Individuala;

c)      Pe grupe;


FORME DE DIRIJARE A INVATARII

a)      Dirijata de profesor sau prin materiale didactice;

b)      Independenta;

RESURSE MATERIALE:

a)      Manualul

b)      Set de aplicatii;

c)      Calculator;

d)     Videoproiector


FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII INSTRUCTIVE:individuala

FORME DE DIRIJARE A ACTIVITATII : independenta.

MIJLOACE DE INVATAMANT fisele elevilor, testul formativ cu

proba, tabla, videoproiector;

MATERIALE BIBLIOGRAFICE:

MARIANA MILOSESCU, Informatica - Profilul real, Editura DIDACTICA SI PEDAGOGICA,2004.


RESURSE PSIHOLOGICE ALE DESFASURARII ACTIVITATII

v     Capacitatea de invatare a clasei - elevii si-au insusit notiunile teoretice predate

la capitolul-Algoritmi de prelucrare a cifrelor unui numar.;


Diagnosticul motivatiei :

  • Interesul pentru insusirea cunostintelor necesare prelucrarii datelor este acelasi la

intregul colectiv de elevi;

se vor constientiza elevii de necesitatea cunoasterii metodelor de determinare a cifrelor unui numar si de compunere a unui numar cu cifre citite de la tastatura;


METODE DE EVALURE

a)      Evaluare sumativa;

b)      Evaluare continua pe parcursul lectiei(calculator);

c)      Evaluare formativa.




DESFASURAREA ACTIVITATII



I . Moment organizatoric


1.Pregatirea clasei

  • intocmirea proiectului didactic

2.Organizarea si pregatirea clasei:

o       verificarea frecventei elevilor;

o       verificarea existentei resurselor materiale

3.Captarea atentiei elevilor

anuntarea subiectelor pentru tema respectiva;


II. Captarea atentiei elevilor pentru activitate didactica ce urmeaza

III. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

IV. Reactualizarea cunostintelor


Reactualizarea cunostintelor:


Se realizeaza un set de intrebari pentru reactualizarea cunostintelor teoretice de mai jos:

1)Care sunt algoritmii invatati la capitolul Algoritmi pentru prelucrarea cifrelor unui numar?

Raspuns:

1)Algoritmul pentru extragerea cifrelor unui numar.

2) Algoritmul pentru compunerea numarului din cifrele sale

3) Algoritmul pentru determinarea inversului unui numar(inversarea cifrelor unui numar)


2) Care este algoritmul pentru extragerea cifrelor unui numar?

Raspuns:

Algoritmul determina cifrele unui numar n, prin extragerea pe rand a fiecarei cifre, incepand cu cifra unitatilor cu ajutorul operatiei n mod 10 si eliminarea din numar a cifrei extrase cu operatia

n div 10.


3)Cat timp se executa aceste operatii?

Raspuns:

Aceste operatii se executa cat timp mai exista cifre de extras din n , conditie specificata prin (n<>0




4)Care sunt pasii care executa afisare cifrelor unui numar?

Raspuns:

se extrage cifra unitatilor prin operatia cif n mod 10

se afiseaza cifra prin operatia write(cif)

Se elimina din numar cifra extrasa cu operatia n n div 10


5) Care este algoritmul pentru compunerea unui numar din cifrele sale?

Raspuns:

Se initializeaza cu zero numarul care se creeaza prin operatia nr

Se  citeste cifra cea mai semnificativa prin operatia read(cif)

Se aduna la numarul nr inmultit cu 10 cifra citita prin nr nr*10+cif

Se revine la pasul 2)


6) Care este algoritmul de determinare a inversului unui numar?

Raspuns:

Se citeste numarul n

Se initializeaza numarul invers inv cu zero prin operatia inv

Se extrage cifra cea mai nesemnificativa din numarul n prin operatia cif n mod 10

Se aduna la numarul inv inmultit cu 10 cifra extrasa prin operatia inv inv*10 +cif

Se elimina din numarul n cifra extrasa cu operatia n n div 10

Se revine la pasul 3 daca n<>0



Pentru fixarea cunostintelor elevii primesc un set de probleme pentru care vor scrie algoritmul in limbaj pseudocod apoi vor implementa algoritmul in limbajul C.


Se citeste un numar n si sa se determine daca numarul este palindrom.(un numar este palindrom daca citit de la stanga la dreapta are aceeasi valoare cu numarul citit de la dreapta la stanga.)

integer n, inv, cif, n1.

begin

read (n);

n1 n;

inv

while (n<> 0) do

cif n mod 10;

inv inv*10+cif

n n div 10

endwhile


if (inv=n1) then

write (,numarul ', n1, ,este palindrom');

else

write (,numarul ', n1, ,nu este palindrom');

endif

end.








Se citeste un numar n. Sa se afiseze numarul obtinut prin eliminarea tuturor cifrelor 0.

Integer n, nr,cif, inv;

Begin

Read (n);

Nr

While (n<>0) do

cif n mod 10;

if (cif<>0) then

inv inv*10 +cif;

endif

n n div 10;

endwhile


while (inv <>0) do

cif inv mod 10;

nr nr *10+ cif;

inv inv div 10;

endwhile

write (,numarul este ', nr);

end.


Se citeste un numar n. Sa se afiseze toate numerele de forma abba divizibile cu n.

integer a,b,c,d,n,i, ni

read (n);

for i 1001, 9889 do

ni i;

a ni mod 10;

ni ni div 10;

b ni mod 10;

ni ni div 10;

c ni mod 10;

ni ni div 10;

d ni mod 10;

if (a=d) and (b=c) then

if (i mod n =0) then

write (i);

endif

endfor





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright