Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate baniLucreaza pentru ceea ce vei deveni, nu pentru ceea ce vei aduna - Elbert Hubbard





Afaceri Agricultura Comunicare Constructii Contabilitate Contracte
Economie Finante Management Marketing Transporturi


Comunicare


Qdidactic » bani & cariera » comunicare
Proiect de lectie limba si comunicare - "Papucii gascanului" Sunetul 's'



Proiect de lectie limba si comunicare - "Papucii gascanului" Sunetul 's'


Proiect de lectie



Scoala Generala nr.3, Mangalia

Data

Clasa : I C

Propunator

Aria curriculara : Limba si comunicare

Disciplina : Limba romana

Unitatea de invatare : Scolarei si scolarite

Subiectul ,,Papucii gascanului" . Sunetul ,,s"

Tipul lectiei : Insusire de noi cunostinte


OBIECTIVE:


Obiectiv general : dezvoltarea capacitatii de identificare a cuvintelor, silabelor si

sunetelor pe baza unui suport ilustrativ


Obiective operationale :

O1 - sa formuleze propozitii dupa un sir de ilustratii;

O2 - sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant si



sunetele dint-o silaba;

O3 - sa identifice sunetul ,,s" aflat in diferite pozitii ale cuvantului ;

O4 - sa reprezinte grafic cuvantul, silaba, sunetul;

O5 - sa selecteze imagini a caror denumire incepe cu sunetul ,,s'



Obiective afective :

OA1 - sa participe activ la desfasurarea lectiei;

OA2 - sa manifeste interes pentru activitate


Obiective motrice :

OM1 - sa-si coordoneze miscarile pentru a utiliza in conditii de igiena manualul

si caietul;

OM2 - sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes vizat de

invatator









STRATEGII DIDACTICE :


  • Metode si procedee :

M1 - conversatia

M2 - ,,Scaunul intervievatului"

M3 - observatia

M4 - explicatia

M5 - metoda fonetica, analitico- sintetica

M6 problematizarea


Mijloace de invatamant :


m1 - scrisoare de la Zana Toamna

m2 - riglete

m3 - plansa cu pasari de curte

m4 - manual

m5 - bol cu cutiute

m6 - plicuri cu jetoane

m7 - caiet cu foaie velina

m8 - lipici

m9- C.D. : ,,Povestea gastelor"

m10- calculator



BIBLIOGRAFIE :



''Abecedar''-manual pentru clasa I, Marcela Penes, Editura Ana, 2000;

''Curriculum National, Programe scolare pentru invatamantul primar'', Bucuresti,1998;

''Programa scolara pentru clasa I'', Bucuresti, 2005;

''Metodica predarii limbii romane la clasele I- IV'' Ioan Serdean , E.D.P. Bucuresti,1991;

,, Metode interactive de grup'' , Silvia Breben , Elena Gongea , Georgeta Ruiu , Mihaela Fulga , Ed. Arves, 2006





Momentele lectiei

Du-

rata

Ob.

Elemente esentiale de continut

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Tipuri de invatare


1.Moment organizatoric



min.



Organizarea colectivului clasei pentru buna desfasurare a activitatii.





2.Captarea atentiei



min.


Se face captarea atentiei elevilor  printr-o ghicitoare:

,,Cine-adune ploi marunte

In livada fructe coapte

Frunze galbene-aramii

Si vant rece, dragi copii?

(Toamna)

Se poarta o discutie despre cele patru fiice ale anului, evidentiindu-se ,,Zana Toamna". Aceasta le-a trimis copiilor o scrisoare.

(ANEXA 1).


M 1














m 1




cognitiva


3.Reactualizarea cunostintelor
















min



































Pentru destinderea atmosferei si pentru o imbunatatire a relatiilor dintre elevi, se va face reactualizarea cunostintelor cu ajutorul "Scaunului Intervievatului"


Se impart elevilor cate o rigleta ce contine la capatul cate un mar rosu. Una dintre acestea va avea la capat un mar galben. Elevul care va extrage rigleta cu marul galben, va fi intervievatul. Ceilalti elevi ii vor cere intervievatului sa dea exemple de fructe si legume ce contin sunetele invatate.

Se poarta o discutie referitor la alte plante ce se recolteaza toamna (porumbul) si la foloasele acestora. Se evidentiaza faptul ca porumbul este hrana pasarilor de curte . Se cere elevilor sa enumere pasarile de curte (plansa). Din cele enumerate se selecteaza cuvantul ,,gascan". Se desparte in silabe cuvantul si se identifica sunetul ,,s".






M 2










M 1



M 3










m 2












m 3








creativa











activ

participativa

4. Anuntarea temei si a obiectivelor


min.




Se anunta titlul lectiei si se enunta obiectivele pe intelesul elevilor.

Se scrie titlul lectiei la tabla.


M 1







5.Dirijarea invatarii
















min


OM 1



O1





O5








Se cere elevilor sa deschida manualul la pagina in care regaseste un medalion cu un gascan.

Elevii vor fi provocati la o discutie despre primul sir de ilustratii din manual. Dupa intuirea imaginilor, se alcatuiesc propozitii enuntiative si interogative .

Pentru stabilirea locului sunetului ,,s" in cuvant , elevii vor intui al doilea sir de imagini din manual.

Elevii vor insemna pe manual atatia papuci cati a pierdut gascanul, alegand varianta corecta dintre unu, trei si doi.


M 4







M5








m 4


















operationala













6.Obtinerea performantei







min



O1

O3



O A1

O M 2


Folosindu-se de imaginea din manual si ajutati de puzzle, elevii vor alcatui o propozitie, precizand locul sunetului ,,s'' in cuvinte. Primul elev care va alcatui corect propozitia va extrage din bol cutiuta numerotata cu cifra 1. In cutiuta va gasi un biletel care va preciza locul unde se afla prima piesa din puzzle.





M 5













m 5





comprehen-

siva


7.Realizarea feed-back-ului







min.




O5





Se vor inmana elevilor cate un plic in care se afla mai multe jetoane cu diferite imagini. Li se cere elevilor sa selecteze imaginile si sa le lipeasca pe caietul cu foaie velina doar pe acelea a caror denumire incepe cu sunetul ,,s"


M 6








m 6

m 7

m 8




creativa


8.Aprecieri finale



min




- Se apreciaza individual si frontal modul de  al elevilor la ora.


M1



9.Tema pentru acasa


min

O 3

- Elevii au de lipit pe caietul cu foaie velina cate o imagine a caror denumire contin sunetul ,,s" la inceputul cuvantului, in interiorul acestuia si la sfarsitul lui.



M 4





10. Activitate trandisciplinara

8 min

OA 2

OM2

Vizionarea  C.D.- ului : ,,Povestea gastelor" de George Cosbuc.

M 3



m  9

m 10



5.Dirijarea invatarii



min.





O2






O3







O4







O5






-Voi provoca elevii la o discutie in legatura cu ilustratia din manual,titlul poeziei si autorul,alcatuirea poeziei si a strofei,scrierea versurilor.

-Se va realiza citirea poeziei in lant si selectiva.

-Voi realiza citirea model cu intonatia corespunzatoare (se va mentiona ca nu se face pauza la fiecare sfarsit de vers).

-Se realizeaza citirea poeziei de elevi,cu voce tare:

-in lant;

-selectiv;

-integral.

-Concomitent cu citirea poeziei se vor explica noile cuvinte,iar elevii vor alcatui propozitii cu ele,ce vor fi scrise pe tabla si in caiete.

-Se vor adresa intrebari orale elevilor referitoare la continutul poeziei :

''Care sunt vestitorii primaverii prezentati in poezie?''

''De unde se intorc pasarile calatoare?''

''De cine a fost plansa plecarea pasarilor calatoare?

''De ce, pasarile ca si oamenii, se simt straine in alte tari?''

''Ce se intampla in natura odata cu sosi-

rea pasarilor calatoare?''

,''De ce este fericit poetul?''

-Se vor scoate in evidenta sentimentele poetului transmise in poezie:ex.5 pag.87

-Se vor recunoaste verbe din text si se vor analiza oral.



''Turul galeriei''cu tema:''Vestitorii primaverii''(alegerea grupelor cu ajutorul unor flori:lalele,narcise,ghiocei).



M1










M3







M2






M5





M5



M5







M6










m6






















reproductiva













creativa













6.Obtinerea

performantei










min.





O6














m4


reproduc-tiva

creativa

7.Asigurarea feed-back-ului






min.


O7


-Se impart fise de lucru individuale in care elevii vor trebui sa completeze enunturi lacunare(Anexa 2).

-Se va realiza verificarea orala si autocorectarea fisei de lucru.

- Se va completa rebusul(Anexa 3).


M4


m2


operatio-nala

8.Aprecieri finale


1 min.


- Se vor face aprecieri verbale,frontale si individuale referitoare la activitatea la ora.

M1



8.Tema pentru acasa

1 min.


- Se noteaza tema in caiete:ex.6 pag.87





ANEXA 2





Probleme propuse spre rezolvare





I.                        Mama are 15 narcise, pe care le imparte in mod egal celor trei copii ai sai. Cate narcise primeste fiecare copil ?






II.                      Intr-o vaza se pun 5 lacramioare. Cate lacramioare vor fi in 9 vaze ?

Dar daca din toate florile s-au ofilit 15,cate mai sunt ?







III.                    Compuneti o problema dupa exercitiul:

25 + (25 x 2) =




ANEXA 1





FISA DE MUNCA INDEPENDENTA







Calculati:



7 x 5 - 3 x 6 =




64 : 8 + 7 x 9 =





147 : 7 + 16 : 4 x 4 - 14 + 562 =








864 : 2 + 844 : 4 - 844 : 2 + 456 - 273 x 0 + 435 =






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright