Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a Educatie plastica - copacul



PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a Educatie plastica - copacul


PROIECT DIDACTIC


Data

Clasa: a II-a

SCOALA: Colegiul National Vocational Nicolae Titulescu

Activitatea: Educatie plastica

Tema: Copacul

Tema plastica: Amestecuri de culori si nonculori

Tipul de activitate: formare de priceperi si deprinderi

Forme de realizare: pictura, colaj

Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe


Obiective fundamentale


- Formarea priceperilor si deprinderilor de a realiza o compozitie, folosind amestecuri de culori si nonculori.



- Consolidarea unor tehnici de lucru: tehnica acuarelei, tehnica colajului.

- Cultivare interesului pentru acuratetea lucrarii si a gustului estetic.


Obiective operationale


- sa aplice corect tehnicile de lucru;

- sa decupeze dupa contur frunze;

− sa picteze folosind amestecuri de culori si nonculori;

− sa lipeasca frunzele pictate, realizand coroana copacului;

- sa manuiasca corect instrumentele de pictura si celelalte materiale;

− sa foloseasca un limbaj adecvat activitatii plastice;

- sa analizeze obiectiv lucrarile dupa criteriile stabilite.


Metode si procedee: conversatia, observatia, descrierea, explicatia, demonstratia, activitatea practica, exercitiul, turul galeriei.


Material didactic: acuarele, pahar cu apa, pensule, foarfece, lipici ,carton, planse pe care sunt desenate trunchiurile copacilor, plansa model, diplome.


Durata lectiei minute











DESFASURAREA LECTIEI

Secvențele lecției

Continut stiintific


Strategii didactice


Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Mijloace

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

Se creeaza conditii optime pentru buna desfasurare a lectiei, se pregatesc materiale didactice necesare.


Pe banca fiecare elev are materialele necesare.

Conversatia

Pensule, acuarele, frunze conturate pe carton, aracet, foarfece.


2. Captarea si orientarea a-tentiei


Voi capta atenția elevilor prin intermediul unei prezentari Power Point reprezentand aspecte ale naturii in anotimpul toamna, apoi se va purta o scurta discuție referitoare la acest anotimp.


Urmaresc prezentarea Power Point, apoi prezinta unele aspecte specifice anotimpului toamna.

Observația

Conversatia



Prezentare Power Point.

Frontal

3.Discutii pregatitoare


Reactualizarea unor cunostinte despre culori calde/reci, primare/binare, materiale necesare la ora de educatie plastica.

Elevii enumera grupele de culori, materialele si instrumentele de lucru.



Conversatia




Frontal

4. Anuntarea temei

Se anunta tema lucrarii.


Conversatia




5.Prezentarea si intuirea modelului





6.Explicarea si demonstrarea modului de lucru


Prezint plansa model si o analizez impreuna cu elevii.



Explic si demonstrez etapele de lucru:

decuparea frunzelor dupa contur;

pictarea frunzelor cu ametecuri de culori si nonculori;

lipirea frunzelor pentru a forma coroana copacului, iar la baza lui un covor de frunze.



Se folosesc tehnica colajului si tehnica acuarelei.






Repetarea etapelor de lucru cu accent pe tehnicile folosite.


Observa plansa model.




Urmaresc modul de realizare a lucrarii.















Repeta tehnicile de lucru si etapele de realizare.






Observatia

Descrierea



Explicatia

Demonstratia


Plansa model




Frunze lipite pe suport de carton





Acuarele, pahar cu apa, pensule, planse cu trunchiuri de copaci, foarfece, frunze conturate pe suport de carton, lipici.



Frontal



Frontal

7. Etapa de creatie si de formare a priceperilor si deprinderilor

Se supravegheaza modul de executie corectand eventualele greseli sau dand unele indicatii.

Realizeaza lucrarea, ținand seama de indicatiile primite.

Activitatea practica

Exercitiul

Acuarele, pahar cu apa, pensule, planse cu trunchiuri de copaci, foarfece, frunze conturate pe suport de carton, lipici

Pe echipe

8. Evaluarea lucrarilor

Se analizeaza lucrarea finalizata a fiecarei echipe, avand in vedere urmatoarele aspecte: culorile folosite in pictarea frunzelor, modul cum au fost decupate si lipite pe plansa mare.

Se premieaza cu diplome cele trei lucrari realizate de fiecare echipa.


Analizeaza lucrarile echipelor adverse.

Turul galeriei

Observatia

conversatia



Lucrarile realizate de catre elevi.



Diplome


Frontal




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright