Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica

Gramatica


Qdidactic » didactica & scoala » literatura » gramatica
Partile de vorbire - limba si literatura romana



Partile de vorbire - limba si literatura romana











PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA





Data

Clasa a III-a A

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare Copilaria

Tema lectiei Partile de vorbire

Tipul lectiei recapitulare si sistematizare



OBIECTIVE CADRU

1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral

2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

OBIECTIVE DE REFERINTA

1.3.sa sesizeze corectitudinea unui enunt oral;

2.2.sa pronunte clar si corect un mesaj;

4.4.sa realizeze acordurile gramaticale in enunturile redactate;

OBIECTIVE SPECIFICE:

Informative:-familiarizarea elevilor cu noi tipuri de exercitii in care pot utiliza cunostintele dobandite anterior si cu noi situatii de invatare(Cine sunt,cum sunt-joc didactic)

-consolidarea cunostintelor cu privire la partile de vorbire invatate: substantiv, adjectiv, numeral , pronume, verb

Formative:-consolidarea priceperilor si deprinderilor de munca individuala si frontala

-dezvoltarea competentelor de utilizare a cunostintelor in siruatii operationale date

Educative:-educarea atentiei,vointei si-a autocontrolului vizand disciplina in timpul orei

OBIECTIVE OPERATIONALE

A.Cognitive:

Pe parcursul lectiei si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

OC1- sa defineaca corect partile de vorbire invatate,completand ciorchinele de reactualizare

Nivel minimal- definirea substantivului si-a numeralului

Nivel mediu -definirea substantivului ,a numeralului si a adjectivului ;

Nivel maximal- definirea substantivului ,a numeralului , a adjectivului a pronumelui si-a verbului.

OC2-sa completeze cu notiunile teoretice invatate referitoare la fel,numar,persoana ciorchinele de reactualizare

Nivel minimal- gruparea verbelor care exprima acțiuni ;

Nivel mediu    - gruparea verbelor care exprima stare și acțiune ;

Nivel maximal- gruparea verblor care exprima acțiune starea și existența.

OC3-sa alcatuiasca propoziții respectand conditiile date ;

Nivel minimal –alcatuirea de propozitii cu cuvinte date

Nivel mediu    -alcatuirea de propoziții cu anumite parti de vorbire

Nivel maximal-alcatuirea de propoziții dupa scheme date

OC4 –sa identifice exemple de parti de vorbire ducand corespondente prin sageti

OC5 –sa incercuiasca varianta corecta de raspuns a unor itemi obiectivi formulati pe fisa de lucru

OC6 – sa lucreze exercitii facultative diverse utilizand cunostintele dobandite pentru pregatirea unor concursuri scolare

B.Psihomotorii:

OPM1- sa foileteze cu grija caietul si fisa de lucru;

OPM2-sa-si dirijeze atentia catre centrul de interes vizat de invatator;

OPM3-sa scrie corect si estetic pe caiete si pe fisa de lucru

C.Afective:

OA1- sa manifeste interes pentru sarcinile propuse;

OA2- sa colaboreze cu invatatorul in realizarea obiectivelor propuse

RESURSE:

A. Metodologice:

a.strategia didactica: operationala

b.metode si procedee: ~de comunicare orala/scrisa: conversatia euristica și examinatoare, explicatia, aprecierea verbal,jocul didactic

~de acțiune reala: exercitiul, analiza gramaticala, ,,ciorchinele”,jocul didactic, conversatia, explicatia

c.forme de organizare: ~frontala, individuala ,in echipe

~dirijata de cadrul didactic, desfașurata de cadrul didactic

d.mijloace didactice: ~care cuprind mesaj didactic: fise de lucru, rebusul,manual,caiete,

~tabla,creta alba si colorata

e.stategii de evaluare: ~forme: evaluare formative,evaluare sumativa

~metode de evaluare: conversatia de verificare, observarea sistematica, aprecieri verbale ,aplauze,

B.Temporale: ~ durata lecției: 45+5 minute

C.Umane -colectiv : ~ 19 elevi, cadrul didactic

D.Bibliografice


1.Oficiale:

Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu ,,Limba si literatura romana”,clasa a III-a , Editura Aramis ,Bucuresti, 2005          

2.Pedagogice

-Constantin Cucos-coordonator, ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice’’, Editura,,Polirom’’, Iasi 1998 ;

3.Metodico-didactice :

-Ioan Serdean, ,,Didactica limbii si literaturii romane in invatamantul primar’’ Editura Corint, 2002 ;

www.didactic.ro


MEDIUL DE INSTRUIRE : ~ organizat in instituție școlara

~ sala de clasa



















DEMERSUL DIDACTIC:

Nr

crt


Momentul lectiei (Unitati de continut)

Ob Oper.


Continutul informational si activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Resurse

Evaluare

b

c

d

B


Moment organizatoric


Ordonarea materialelor, stabilirea ordinii, pentru buna desfasurare a lectiei.

Dispunerea bancilor astfel:









Elevii pregatesc toate materialele cerute de invatatoare si se aseaza la locurile indicate




In pauza

Observarea sistematica


Verificarea temei de casa



Elevilor li se solicita deschiderea caietelor de tema pentru verificarea acesteia.Intrucat tema continea exercitii care ofereau mai multe posibilitati de rezolvare ,ea este evaluata doar cantitativ ,urmand ca evaluarea calitativa sa fie efectuata ulterior de invatatoare.O parte dintre invitatii si reclame se prezinta clasei .


Copiii respecta sarcinile date de invatatoare si prezinta tema de casa.




2 min




Observarea sistematica


Captarea atentiei.



Pentru a afla ce vom lucra astazi la ora de limba romana am pregatit un rebus recapitulativ din care dupa completarea lui veti descoperi tema principala a lectiei.Succes”-Anexa 1


Elevii asculta cu interes si curiozitate si se vor concentra sa descopere titlul lectiei.




1 min




Observarea sistematica


Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior Enuntul temei si al obiectivelor


Rebusul se numeste :REBUSUL SCRIITORILOR si doreste sa va reaminteasca numele a catorva scriitori romani si straini ale caror texte le-ati invatat la scoala .

Copiii sunt impartiti in 3 grupe si lucreaza in echipa pentru a completa cat mai repede rebusul casa poata nota pe tabla titlul lectiei de astazi “Partile de vorbire”

Cand una dintre echipe a notat corect titlul lectiei pe tabla se prezinta planul recapitularii



Copiii se bucura si deja sunt curiosi sa vada in ce consta rebusul



Copiii incearca sa fie cat mai rapizi si atenti




5min



Dirijarea recapitularii si sistematizarii


Ca sa facem fata cu eficienta la sracinile de astazi trebuie sa ne reamintim cat mai multe lucruri invatate de noi despre partile de vorbire.

Care sunt partile de vorbire invatate de noi?

Sa le luam pe rand : se vor nota pe scurt definitii,felul,numarul ,persoana si exemple referitoare la partile de vorbire invatate astfel copiii vor putea sa-si completeze cunostintele.-Anexa 2

In continuare se va trece la rezolvarea frontala a unor exercitii diverse utilizand cunostintele reactualizate si sistematizate:-Anexa 3

In limita timpului disponibil se va realiza interdisciplinaritatea si legatura cu ora urmatoare(educatie civica) prin jocul CINE SUNT,CUM SUNT. Acesta consta in precizarea unui substantiv pripriu, preferabil numele sau si al unui adjectiv potrivit acestuia.



Se lucreaza frontal la aceasta sectiune astfel incat  fiecare elev va putea sa completeze ciochinele





Copiii intra repede in joc si formuleaza corect perechi de substantiv propriu-adjectiv




30min


Evaluare

formativa

(aprecieri si corecturi)




Autoevaluarea

Observarea sistematica


Feed-backul



Pentru asigurarea feed-back-ului invatatoarea cere elevilor cu privire la lucrurile pe care le-au clarificat in cadrul orei,la lucrurile noi pe care le-au invatat.

In incheiere copiii vor nota tema pentru acasa si vor primi explicatiile necesare




Isi noteaza tema pentru acasa si prezinta carnetul de elev ,daca este cazu







Evaluare

formativa

(aprecieri verbale

Acordarea

de calificative


Transferul



Invatatoarea recomanda tuturor copiilor sa lucreze mai mult in caietul de munca suplimentara pentru a participa la concursuri si pentru a primi recompense


Elevii iau aminte si se pregatesc pentru pauza.





Evaluare formativa

/sumativa

(aprecieri si corecturi)

autoevaluarea











ANEXA 2






















































 









 














































































































 

PETRU DEMETRU____________

VASILE__________________

OTILIA___________________

IOAN   ALEXANDRU_______VOINESTI REBUSUL

MIHAI________________-

ION_______________CARAGIALE                                 SCRIITORILOR

___________________COSBUC

IONEL_____ _______ ______ ______

_________________-PETRESCU

IOAN ALEXANDRU BRATESCU______

JACK_________________

JOHANNA______________

_____-STEFANESCU DELAVRANCEA

EUGEN_________________

EMIL_____ _______ ______ ________

_____________DE AMICIS                                                     a ANEXA 1

1.Incercuieste varianta corecta:

&      Propozitia Cartile stau in biblioteca. contine:

a) doua substantive si un verb         b) doua verbe si un substantiv c) doua substantive si un adjectiv

&      Propozitia Petrica a intrat in casa cu parul ciufulit. contine:

a) un substantiv propriu                b) doua verbe c) nici un adjectiv

&      In propozitia Ele au o carte noua., cuvantul subliniat este:

a) pronume personal b) numeral c) adjectiv d)verb


2. Ajuta masinutele, prin sageti, sa gaseasca drumul spre garajul potrivit:

3. Scrie deasupra fiecarui cuvant din textul de mai jos ce parte de vorbire este astfel: S , V , A, P, N.


„A treia noapte cand se duse dupa dansele rupse o ramura din padurea cu copacii mari care aveau foile de diamant si se facu freamat printre frunze. Sora cea mare potoli frica surorilor mici cu cuvinte linistitoare.”


4.Alcatuieste propozitii care sa fie alcatuite din:

o     Substantiv+ Adjectiv+ Verb+ Adjectiv__________ ______ ____ __________ ______ ____ ______

o     Pronume + Verb +numeral__________ ______ ____ __________ ______ ____ _______________

o     Pronume + Verb +Substantiv +Adjectiv+ Adjectiv __________ ______ ____ _____ _______ ______ _____________

o     Verb + Pronume +Substantiv +Adjectiv__________ ______ ____ __________ ______ ____ ______

o     Substantiv +Verb + Verb__________ ______ ____ __________ ______ ____ _________________

o     Pronume personal de politete+Verb +Adjectiv__________ ______ ____ __________ ______ ____

5. .Alcatuiti propozitii cu :

a)pronumele personal de politete ,persoana a III a, numarul plural __________ ______ ____ _____ _______ ______ ___________

b)verbul a porni,la persoana a II a,numarul singular__________ ______ ____ __________ ______ ____ _______

c)pronumele personal,persoana I,numarul ______




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright