Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica

Gramatica


Qdidactic » didactica & scoala » literatura » gramatica
de lectie - atributul - partile de vorbire prin care se exprima atributul



de lectie - atributul - partile de vorbire prin care se exprima atributul


Proiect de lectie


  • PROFESOR
  • DATA
  • CLASA A V- A
  • OBIECTUL LIMBA ROMANA
  • SUBIECTUL LECTIEI Atributul.Partile de vorbire prin care se exprima atributul
  • TIPUL LECTIEI recapitulare si sistematizare a  cunostintelor insusite anterior
  • OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul lectiei, toti elevii sa fie capabili:



Cognitive

sa defineasca atributul ;

sa precizeze care sunt intrebarile la care raspunde atributul;

sa identifice atributele dintr-un text dat;

sa recunoasca partile de vorbire prin care se exprima atributul;

sa identifice tipurile de atribut invatate;

sa construiasca enunturi cu tipurile de atribut invatate;


- Afective

sa manifeste interes fata de lectie;

sa valorifice cunostintele acumulate anterior;

sa-si dirijeze atentia catre centrul de interes vizat de catre profesor.

STRATEGIA DIDACTICA:

  1. Metode si procedee se vor folosi, alternativ sau combinat, metode si mijloace precum: invatarea prin descoperire, conversatia euristica, explicatia, lucrul cu manualul, lucrul independent pe fise, schema la tabla, rebusul, jocul didactic pe calculator.
  2. Forme de organizare a invatarii: in cadrul lectiei se vor folosi activitatea frontala, alternativ cu activitatea independenta individuala.
  3. Resurse: capacitatile normale de invatare ale elevilor.
  4. Mijloace de invatamant: Limba romana, manual pentru clasa a V-a, de Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian, Ed. Humanitas Educational; Gramatica. Fise de lucru, Paralela 45, fise cu sarcini de lucru pentru elevi, calculatorul,planse, markere.


  1. Bibliografie:
    • Limba romana, manual pentru clasa a V-a, de Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian, Ed. Humanitas Educational;
    • C-tin Parfene Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, Ed.              Polirom, Iasi.
    • Gramatica. Fise de lucru, Paralela 45, fise cu sarcini de lucru pentru elevi.





















DESFASURAREA ACTIVITATII:


Momentul organizatoric:

Se noteaza absentele, se stabileste linistea si disciplina pentru o buna desfasurare a activitatii didactice, se asigura cele necesare lectiei.

Verificarea temei si actualizarea cunostintelor invatate anterior

Se verifica studiul individual in mod frontal. Elevii vor citi tema data ora trecuta, fiind solicitati, prin sondaj, sa citeasca si sa motiveze, antrenandu-se, prin intrebari frontale, intreaga clasa (corectare, observatii, concluzii, evaluare).

Captarea atentiei elevilor:

Se realizeaza prin rezolvarea unui rebus, obtinandu-se pe vertical titlul lectiei.

Se cere elevilor sa rezolve rebusul atat pe fisa cat si pe plansa.

v     Rezolva corect rebusul si pe vertical vei descoperi titlul lectiei pe care o vom studia astazi!

1. ..de.2. .este un procedeu utilizat in scopul sporirii expresivitatii unei comunicari.

3. Identificati figura de stil din urmatoarele versuri:

“Gerul vine de la munte, la fereastra se opreste” (V. Alecsandri- “Gerul”)

4. Figura de stil care exprima insusiri deosebite, neasteptate ale obiectelor sau ale actiunilor, determinand un substantiv sau un verb.

5. Mentioneaza epitetul cromatic din versurile:

“ Ce frumoasa, ce nebuna/ E albastra-mi dulce floare” (M. Eminescu- “Floare albastra”)

„Fetisoara lui/ Spuma laptelui;

Mustacioara lui / Spicul graului;

Perisorul lui / Pana corbului;

Ochisorii lui / Mura campului” („Miorita”)

7. Intre cei doi termeni ai . . . . . . . se stabileste o relatie de asemanare, marcata prin cuvinte sau grupuri de cuvinte, de exemplu: ca, la fel ca, precum, asemanator cu, etc.


4. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

Profesorul comunica elevilor ca vor studia partile de vorbire prin care se exprima atributul.Va trebui ca in final sa..( se anunta obiectivele operationale: 1, 2, 3,..)


5. Dirijarea invatarii si dobandirea de noi cunostinte

Se imparte clasa in grupe si se solicita rezolvarea primei fise de lucru. Profesorul scrie propozitiile la tabla, iar elevii ies, pe rand, sa le rezolve.


Fisa de lucru I

Identificati atributele si precizati partile de vorbire prin care se exprima:

„Flori albastre are-n par” (M. Eminescu- „ Floare albastra

„Si surazi, cum rade visul intr-o inima indragita” (M. Eminescu- „Noaptea”)

„ Iar doi ingeri canta-n plangeri . ” (M. Eminescu- „Misterele noptii

„ Sufletul satului falfaie pe langa noi

Ca un miros sfios de iarba taiata (Lucian Blaga- „Sufletul satului”)

„Inganat de glas de ape

Cant-un corn cu-nduiosare” (M. Eminescu- „Povestea teiului

„Ciocarlia canta munca lor cinstita” ( Mihail Sadoveanu- „Povestea ciocarliei”)

Cartea de la tine mi-a placut.

Prin conversatie euristica elevii vor realiza schema partilor de vorbire prin care se exprima atributul.


  1. Asigurarea feedback- ului

Are loc pe parcursul conducerii invatarii, invatarea facandu-se treptat, prin aprecieri verbale( E bine!, Da!, Exact! ).


  1. Evaluarea formativa

Elevii sunt invitati sa participe la un joc didactic pe calculator.


  1. Asigurarea retentiei si a transferului:

Se da ca activitate independenta fisa de evaluare.




Fisa de evaluare

1. Mentioneaza felul atributelor subliniate si partile de vorbire prin care sunt exprimate:

“Voi sunteti roua diminetii

Ce scanteie nestiutoare

Ca poarta-n ea intreg argintul

Curat al razelor de soare.”

(Octavian Goga- “Copiilor”)

Alcatuiti propozitii in care substantivele “carte” si “oras” sa fie atribute substantivale si genitivale.



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright