Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Matematica


Qdidactic » didactica & scoala » matematica
Proportionalitate directa. Regula de trei simpla - proiect didactic la matematica



Proportionalitate directa. Regula de trei simpla - proiect didactic la matematica



proiect didactic

la matematica

Elaborat de: Carafizi Aliona, profesoara de matematica, grad didactic II, gimnaziul Saratica Noua, raionul Leova, RM

Clasa: a VI-a

Tipul lectiei: de formare a capacitatilor de aplicare a cunostintelor achizitionate anterior.

Tema: Rapoarte si proportii

Subiectul

Durata: 45minute.


Obiectivul cadru:




Obiectivul de referinta:



Obiective operationale: La sfirsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1 Sa defineasca marimile dir. proportionale

O2Sa rezolve probleme in care intervin relatii de proportionalitate directa;

O23 sa completeze tabele de valori continind dependente direct proportionale;

O4 sa reprezinte prin tabele, grafice variatia unei marimi dependente de timp;

O5 Sa interpteteze tabele, grafice ale unor dependente functionale simple.

Metode: Exercitiul, Jocul didactic, interpretarea graficului, creativtatea


Mijloace de invatamint:

Manualul, caietul, postere, fise cu insarcinari, tabla , tabla magnetica.

Forme de organizare:

Frontal., individual, in grup.

Bibliografie:

1. V.Raischi s.a. Manual de matematica. cl. a VI-a. Prut International Chisinau, 2001.

2. V.Raischi. Culegere de exercitii si probleme. cl. a VI-a. Prut International, Chisinau, 2002.

3. V.Raischi s.a. Ghid pentru profesori. cl. a VI-a. Prut International, Chisinau, 2001.

4. I. Achiri, A.Cara. Proiectarea didactica: orientari metodologice. Liceum, Chisinau, 2004.

5. A. Raileanu s.a. Matematica si stiinte. Ghiduri metodologice. Litera, Chisinau, 2000.

6. I. Achiri s.a. Metodica predarii matematicii, cl. a VI-a. Lumina, Chisinau, 1992.



MOTTO:  "Nu inveti sa desenezi uitandu-te la un profesor care deseneaza foarte bine. Nu inveti pianul ascultand un virtuoz. Tot astfel, mi-am spus adesea, nu inveti sa gandesti ascultandu-l pe un om care vorbeste si gandeste bine. Trebuie sa incerci, sa faci, sa refaci, pana ajungi sa stapanesti bine meseria" (Alain)


Scenariul lectiei




Etapele lectiei

O.O.



Activitatea profesorului


Activitatea elevului


Evaluarea













Organizarea clasei.






a)      captarea atentiei



b) anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale.











Stabilesc climatul adecvat pentru desfasurarea lectiei.





Propun elevilor sa citeasca mottoul





Propun unui elev sa citeasca subiectul lectiei  si obiectivele scrise anterior pe tabla.



Elevii pregatesc cele necesare pentru lectie.






Analizeaza sensul mottoului.





Scriu in caiete data si subiectul lectiei.

Mediteaza asupra obiectivelor propuse.


Verific (vizual) daca elevii au rechizitele necesare.






Verific capacitatea talmacirii mottoului.




II.

Verificarea temei pentru acasa.

O2

Afisez pe tabla magnetica un poster cu exercitiile rezolvate acasa indeplinite premeditat gresit.

Utilizez procedeul "Unde e greseala?" (Anexa 2,3).

Compara raspunsurile din caiete cu cele de pe poster si argumenteaza raspunsurile sale.

Verific capacitatea de a analiza si justifica adevarul propozitiei.



III.

Reactualizarea cunostintelor si a capacitatilor.









O3

O4

Dau intrebari frontale:

- Ce numim marimi proportionale?

- Cum putem exprima aceste marimi?

- Datai exemple.




Impart elevii in grupe si le repartizez cite un poster (anexa 1 )in care trebue sa completeze tabelele pentru ca sa fie reprezentata o prop. directa.

Raspund la intrebari, dau exemple de marimi direct proportionale.






Observa legitatea, gasesc coeficientul de proporsionalitate si completeaza linia a doua a tabelului.

Verific corectitudinea definirii maromilor dir. proport. capacitatea de a da exemple de marimi direct proport.


Verific capacitatea de a observa, analiza si a completa tabelul , de a gasi coef de proportionalitate.


IV

Consolidarea materiei si formarea capacitatilor

O4

O5







O5






O2





O2

Impart elevii in grupuri cite patru si organizez jocul "La moara de ulei"" (anexa 4)






Activitate in grup (anexa 5)






Propun elevilor ex.13 pag. 148




Lucru in echipe:Propun elevilor sa alcatuiasca probleme ce se rezolva prin regila de trei simpla. Poster (anexa 6)


Elevii rezolva problema primita in urma extragerii cantitatii florii soarelui si rezolva cantitatea de ulei ce trebue s-o primeasca de la moara.Apoi se reprezinta grafic rezultatele la un poster comun pe tabla.


Elevii lucreaza in grup pe poster, raspund la intrebari. Rezultatele se verifica frontal, ascultindu-se cite un reprezentant din echipa.


Elevii rezolva sinestatator prin regula de trei simpla.



Elevii  alcatuesc probleme, fac schim de postere rezolva.

Verific capacitatea de a rezolva problema prin metoda regulii de trei simpla.





Apreciez capacitatea de a analiza si de a face concluzii.



Apreciez corectitudinea rezolvarii problemelor.



Apreciez capacitatea de a compune si rezova probleme.

VI.

Bilantul lectiei




Apreciez activitatea clasei in ansamblu.

Mentionez cine si ce note au obtinut, indicind realizarile fiecaruia.

Evidentiez care obiective au fost realizate si care nu.

Elevii participa la apreciere si spun parerea.


VII.


Anuntarea temei pentru acasa.



Pe tabla este scris tema pentru acasa:

De reyovat testul de autoevaluare pag. 149

Multumesc pentru lectie! La revedere!



Elevii deschid agenda si noteaza tema pentru acasa.


La revedere!





anexa 1




































anexa 2,3


anexa 4

"La moara pentru ulei" .

Pe tabla este scris: 100 kg de floarea soarelui.. 22 l ulei.

Joc: Un elev din echipa extrage un biletel in forma de floarea soar. pe care este scrisa cantitatea de fl. soarelui cu care trebue sa plece la moara. Apoi  in grup fac calculele necesare folosind regula de trei simpla. Un elev se intoarce la tabla si aranjaza pe graficul dependentei cantit de ulei de cantit de floarea soarelui.

Exemplu de biletel:











anexa 6


Grupele primesc postere cu scheme si tabele. Compun, rezolva.

  1. 70 kg20 l

15 kg ? l



timpul, h



distanta, m


?





Costul lei



cantitatea, kg


?



timpul, h



distanta, km





5. 150 km 20 l

? km15 l



6. 7 c..17,36 lei

11 c ?lei



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright