Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate baniLucreaza pentru ceea ce vei deveni, nu pentru ceea ce vei aduna - Elbert Hubbard





Afaceri Agricultura Comunicare Constructii Contabilitate Contracte
Economie Finante Management Marketing Transporturi

Jurnalism


Qdidactic » bani & cariera » comunicare » jurnalism
Opinia publica - influente pozitiv/negative in mass-media



Opinia publica - influente pozitiv/negative in mass-media


PROIECT DE LECTIE



UNITATEA DE INVATAMANT Scoala cu clasele I-VIII Frasin

DISCIPLINA Cultura Civica

TEMA: Opinia publica.Influente pozitiv/negative in mass-media.

PROFESOR Oblezniuc Silviu Emilian

CLASA: a VII-a

DURATA 1 ora

LOCUL DE DESFASURARE sala de clasa

TIPUL LECTIEI mixta


COMPETENTE GENERALE VIZATE

1. Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice intr-un discurs oral sau scris



2. Dezvoltarea capacitatilor de a dialoga si de a coopera in conditiile acceptarii pluralismului si valorizarii pozitive a diferentelor

3. Manifestarea unor atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti

4. Stimularea interesului pentru partici­pa­rea la viata sociala si pentru exer­sarea calitatii de cetatean


COMPETENTE SPECIFICE VIZATE

1.1 Utilizarea corecta a termenilor si conceptelor cu continut civic in diferite contexte.

2.7 Explicarea rolului indeplinit de mass-media in societate si in formarea opiniei publice.

4.1 Manifestarea interesului fata de problemele comunitatii.

5.4 Manifestarea disponibilitatii pentru participare civica si pentru exercitarea calitatii de cetatean.


VALORI SI ATITUDINI

Comentarea si interpretarea unor fapte, situatii, texte referitoare la comportamentul civic

Recunoasterea drepturilor si respon­sabi­litatilor implicate in orice actiune individuala si/ sau sociala

Acceptarea si indeplinirea unor sarcini si responsabilitati la nivelul grupului sau al co­munitatii

Relationarea unui mesaj civic cu cel al unui partener in situatii de comunicare dia­logata

Asumarea unor roluri sociale care implica o relationare pozitiva fata de sine si fata de ceilalti


OBIECTIVE OPERATIONALE

Elevii vor fi capabili:
O1 Sa selecteze elementele caracteristice principalelor medii de comunicare in masa,continutul si forma informatiei,tehnica de transmitere a informatiilor,

O2 Sa evalueze o situatie data din mai multe perspective,

O3 Sa sustina cu argumente un anumit punct de vedere,

O4 Sa argumenteze importanta mediului de comunicare in masa in influentarea opiniei publice


MANAGEMENTUL RESURSELOR SI AL TIMPULUI


TIMP DE LUCRU: 50 de minute.


RESURSE MATERIALE: fisa-explozie stelara,fisa-fotografie,sondaj de opinie(cate un exemplar pentru fiecare elev in prima runda si cate un exemplar in runda a doua),fise-palarii,ecusoane-palarii(alb,albastru,rosu,negru,verde,galben)


MATERIALE BIBLIOGRAFICE

Nedelcu E,Morar E, Cultura Civica,manual pentru cl VII,Bucuresti Editura All,2005

Petru Ilut,Valori Atitudini si comportamente sociale,Editura Polirom,Iasi 2004.


METODE SI PROCEDEE: -spargerea ghetii,conversatia,explicatia,expunerea,invatarea prin descoperire,lucrul in echipa,explozia stelara,ciorchinele,palariile ganditoare,arborele argumentativ.


FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII

-activitate pe sase grupe;

-activitate independenta a elevului;

-activitate frontala.


EVALUARE: Observare sistematica a activitatii la clasa fisa de autoevaluare, aprecierea verbala,  notarea curenta..




DESFASURAREA LECTIEI PROPRIU-ZISE: Lectia este structurata in trei etape (care favorizeaza activizarea elevilor, cooperarea, stimularea, evaluarea si autoevaluarea intr-un proces fluent):

EVOCAREA

REALIZAREA SENSULUI (INTELEGEREA)

REFLECTIA
















I. EVOCAREA

Exercitiu de spargere a ghetii (ice breaking):

Imi place cel mai mult de mine atunci cand.


a)      Captarea atentiei:

Profesorul afiseaza fisa – explozia stelara(in centru trecut mass-media),cu ajutorul intrebarilor elevii vor enumera cateva cai de transmitere a informatiei.


b)      Verificarea cunostintelor:

Cu ajutorul ciorchinelui se reactualizeaza informatiile despre „Mass-media si functiile ei”.



II. REALIZAREA SENSULUI

a)            Anuntati elevii ca in aceasta ora veti vorbi despre „Opinia publica. Influente pozitive/negative in mass-media”. Aratati ca „opinie”deriva din latinescul „opinari”care inseamna a gandi,a crede,a formula o parere sau o convingere personala fata de o anumita situatie.”Opinia publica”se refera la opinia unui grup sau comunitati fata de o problema importanta. Pentru a intelege modul in care mass-media influenteaza pozitiv/negativ opinia publica invitati elevii sa participe la o activitate numita „Povestea unei fotografii’.

b)            Afisati Fisa-fotografie si prezentati elevilor urmatoarea situatie:

„In martie 1993,intr-o pauza de 30 de minute necesara distribuirii hranei din avionul cargo cu care zburau Silva si Carter cauta subiecte la doar cateva zeci de metrii de avionul cu provizii.Atras de un scancet,Carter vede o fetita sudaneza subnutrita si vizibil epuizata,care se odihnea putin,aparent incercand sa ajunga la centrul de distribuire a hranei.Peste cateva clipe,langa ea aterizeaza un vultur.Ulterior,Carter avea sa relateze ca a asteptat aproape 20 de minute cu aparatul la ochi,sperand zadarnic ca vulturul isi va ridica aripile,pentru un efect mai dramatic.In cele din urma a apasat pe declansator,a alungat pasarea si s-a asezat sub un copac,fumand,plangand si vorbind cu Dumnezeu.Nici el,nici altcineva nu stie ce s-a intamplat cu acel copil;cert este ca fotografia nu l-a ajutat.”

c)            Completati cu informatia ca pe 23 mai 1994,la Universitatea Columbia,Kevin Carter primeste pentru aceasta fotografie premiul Pulitzer pentru Fotojurnalism.

d)            Fara sa comentati subiectul expus,distribuiti elevilor Sondajul de opinie si cereti-le sa raspunda la intrebari.Timp de lucru 3min.

e)            Notati la tabla,inTabelul centralizator (la runda 1),raspunsurile elevilor.

f)             Cereti unui grup de 5 elevi sa joace rolul unor invitati la talk-show,la un post de televiziune,iar al saselea elev sa indeplineasca rolul moderatorului TV.

g)            Aplicati metoda palariilor ganditoare, fiecare invitat primind o palarie de alta culoare(rosie,neagra,galbena,verde,albastra,alba – palaria poate fi sub forma unui ecuson prins in piept),fiecare palarie fiind asociata cu un mod de gandire tipic asupra problemei abordate:

Rosie – gandire afectiva

Neagra – gandire negativa

Galbena – gandire pozitiva

Verde – gandire creativa

Alba - gandire neutra,obiectiva

Albastra – ganditorul,dirijorul (moderatorul va purta palaria albastra).

Inainte de emisiune atat invitatii cat si moderatorul vor primi de la profesor indicatii si o fisa de lucru (fisa– palarii),care ii va ajuta sa-si indeplineasca rolul.Acordati-le timp de lucru 3 minute pentru rezolvarea sarcinii din fisa.Ceilalti elevi vor avea rol de telespectatori care urmaresc cu atentie emisiunea. Timp necesar 10 minute.

h)            Dupa terminarea emisiunii dati tuturor elevilor inca o data posibilitatea sa completeze Sondajul de opinie. Timp de lucru 3 minute.

i)              Notati in tabelul centralizator de la tabla raspunsurile elevilor din aceasta a doua runda.Comentati impreuna cu elevii modificarile care au aparut in exprimarea opiniei lor (in runda a doua,fata de prima runda),ca urmare a vizionarii emisiunii TV.

j)              Explicati elevilor ca fiecare individ poate avea parerea lui asupra unui subiect.Libertatea de expresie si informare ofera oamenilor posibilitatea sa-si formeze propriile lor opinii.Exprimarea opiniei fiecarui om in parte duce la formarea opiniei generale a unui grup,a opiniei publice. Intre mass-media si opinia publica exista o relatie reciproca:nu doar mass-media influenteaza pozitiv/negativ opinia publica ci si invers.Mass-media raspunde la nevoile omului modern de a fi informat,dar acesta trebuie sa selecteze ce este pozitiv si ce este negativ.In acelasi timp dirijeaza emotiile publicului,ceea ce atrage raspunderea pentru deciziile pe care le ia societatea.




III. REFLECTIA


Evaluarea activitatii se face sub forma Arborelui Argumentativ


Imi place mass-media




Da pentru ca Nu,deoarece






IV.EXTENSIA

Incheierea activitatii:

Profesorul face aprecieri verbale si noteaza cativa elevi.

Sondaj de opinie




  1. Cum calificati gestul lui Kevin Carter de a fotografia copilul?

Bun Rau Nu stiu





  1. Ce trebuia sa faca mai intai Carter?

Sa fotografieze fetita?                Sa ridice fetita? Nu stiu





  1. Kevin Carter merita premiul Pulitzer pentru fotografia facuta?


Da                      Nu Nu stiu


























Fise – Palarii


Indicatii:discursurile moderatorului si invitatilor vor fi alcatuite din raspunsurile la intrebarile din fisa.


Fisa – Palaria alba – Sarcina de lucru: Prezentati obiectiv situatia creata. Prezentati numai informatii reale,fapte concrete si dovezi.Raspundeti la intrebarile:

Ce meserie avea Carter?..

Unde face fotografia?

Ce reprezinta ea?..

Ce va face cu ea?..

Ce cauta Carter in Sudan ?



Fisa – Palaria Rosie – Sarcina de lucru : Prezentati ce credeti ca a simtit Carter.

Ce credeti ca a fost in mintea si in sufletul lui atunci cand a fotografiat copilul?.

Ce va place?..

De ce credeti ca a plans Carter dupa ce a facut fotografia?



Fisa – Palaria neagra – Sarcina de lucru: Prezentati aspecte negative legate de realizarea acestei fotografii.

Ce va displace?.



Fisa – Palaria galbena – Sarcina de lucru: Prezentati aspecte pozitive legate de realizarea acestei fotografii.

Cum comentati efectul acestei fotografii asupra oamenilor care au aflat pentru prima data despre soarta copiilor din Sudan?



Fisa – Palaria verde – Sarcina de lucru: Propuneti cai de solutionare a situatiei create .

Ce ar trebui sa faca oamenii pentru ca o astfel de realitate cruda sa nu mai existe?

Ce ar trebui sa faca autoritatile in acest sens?



Fisa – Palaria albastra – Sarcina  de lucru: Trage o concluzie asupra problemei dezbatute.

Indiferent de motivele care l-au determinat pe Carter sa faca fotografia aceasta.





Tabel centralizator





Intrebarea


Variante de raspuns

Runda nr.1

Runda nr. 2

1. Cum calificati gestul lui Kevin Carter de a fotografia copilul?







Bun






Rau


Nu stiu



2. Ce trebuia sa faca mai intai Carter?









Sa fotografieze fetita



Sa ridice fetita




Nu stiu



3. Kevin Carter merita premiul Pulitzer pentru fotografia facuta?







Da




Nu



Nu stiu









Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright