Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Chimie


Qdidactic » didactica & scoala » chimie
Proiect didactic - calcule chimice pe baza concentratiei procentuale



Proiect didactic - calcule chimice pe baza concentratiei procentuale





Clasa: a VII-a

Data:

Obiectul: Chimie

Subiectul: Calcule chimice pe baza concentratiei procentuale

Durata: 50 minute

Obiective operationale:

OBIECTIVE INFORMATIVE:

1a. cunoasterea intelegerea

Cunoasterea terminologiei specifice solutiilor (amestec omogen, solvent, solvat, concentratie);

Cunoasterea clasificarilor precum si a criteriilor care stau la baza acestor clasificari;

1b. intelegerea



Efectuarea unor experimente pe baza instructiunilor si culegerea datelor experimentale;

Conducerea investigatiei si interpretarea datelor experimentale referitoare la concentratie;

1c. analiza si rezolvarea de probleme

Aplicarea cunostintelor teoretice in scopul rezolvarii unor calcule simple (folosirea formulei concentratiei procentuale)

1d. judecata si luarea deciziilor

o      Sa sintetizeze informatiile si sa formuleze concluzii.

2) OBIECTIVE FORMATIVE:

Sa respecte indrumarile (instructiunile) de baza pentru efectuarea unor experimente;

Sa observe si sa inregistreze observatiile experimentale in vederea prelucrarii lor;

Sa formuleze explicatii valide(pertinente) cu privire la informatiile deduse din experimentul efectuat.

METODOLOGIE. FORME DE ACTIVITATE. METODE

v     Conversatia euristica

v     Problematizarea

v     Descoperirea dirijata

v     Experimentul de grup

v     Expunerea sistematica

v     Documentarea dupa materialul indicat

v     Rezolvarea de probleme - independent si in grup



RESURSE

Fise de lucru

Ustensile de laborator

Reactivi

Manualul


Caietul tip al elevului

DESFASURAREA LECTIEI:

  1. Moment organizatoric:

notarea absentelor;

verificarea materialului didactic;

verificarea tinutei elevilor

verificarea temei pentru acasa

B.      Proba de evaluare initiala (frontala) (profesorul corecteaza si completeaza raspunsurile elevilor, daca e cazul, si solicita toti elevii sa intervina in discutii pentru o mai buna argumentare si intelegere a notiunilor discutate)

Definiti: solutiile, solventul, solvatul

Completati textul : Dupa concentratie solutiile pot fi DILUATE si . . . . . . . .. In formula concentratiei md = masa solvatului iar ms = . . . . . . . . . . . ..

  1. Corectarea raspunsurilor elevilor si aprecierea lor prin calificative.
  2. Anuntarea temei noi: Deducerea    temei pe baza unei anagrame:

ONCCETNREIATI ROPECTUNLEA

  1. Se repartizeaza grupelor de elevi fisele de lucru, se dau informatiile corespunzatoare, se indruma si se supravegheaza activitatea grupelor de elevi;
  2. Se efectueaza experimentele, se observa, se rezolva si se inregistreaza rezultatele;
  3. Se noteaza cea mai buna echipa
  4. Se rotesc grupele de elevi astfel incat fiecare grupa sa efectueze cele trei experimente.

FISA DE LUCRU NR.1


Cate grame de zahar se dizolva in apa pentru a obtine 200 g solutie de concentratie 15%?


PROBLEMA

DATE

COMPONENTII SOLUTIILOR

CALCULE







ms =

c =


md = ?




FISA DE LUCRU NR.2


Pentru a obtine 600g solutie s-au folosit 60g zahar. Care este concentratia solutiei?


PROBLEMA

DATE

COMPONENTII SOLUTIILOR

CALCULE






ms =

md =


c = ?                     




FISA DE LUCRU NR.3


Ce concentratie are solutia obtinuta prin amestecarea a 200g solutie de concentratie 10% cu 400g solutie de concentratie 20%?


PROBLEMA

DATE

COMPONENTII SOLUTIILOR

CALCULE


600g

 


ms1 =

ms2 =

c1 =

c2 =


c = ?




  1. Problema comuna celor trei grupe: (presupunand ca toate cele trei echipe au fost notate cu maximum) pentru departajare:

Fie: 1 - solutia obtinuta de grupa 1

2 - solutia obtinuta de grupa 2

Calculati concentratia solutiei obtinute prin amestecarea solutiilor 1 si 2.

J.        Notarea raspunsurilor

Se insumeaza punctele raspunsurilor corecte si se apreciaza prin note.

K.      Se elibereaza mesele de lucru, se spala ustensilele si se asaza in dulapul cu reactivi

L.       Se indica tema pentru acasa: Pb 3 pag 25




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright