Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Caiet de practica pedagogica



Caiet de practica pedagogica


CAIET DE PRACTICA PEDAGOGICA


CUPRINS


A. FUNDAMENTELE ACTIVITATII DE PRACTICA PEDAGOGICA

  1. Baza normativ-legislativa a pregatirii pentru profesia didactica
  2. Obiectivele practicii pedagogice
  3. Continutul si secventele practicii pedagogice
  4. Planificarea activitatilor de practica pedagogica: orarul saptamanal al profesorului mentor si planificarea lectiilor de proba si a lectiei finale

B. DOCUMENTELE PORTOFOLIULUI DE EVALUARE A ACTIVITATII DE PRACTICA PEDAGOGICA IN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (1)



1. Fisa de asistenta

2. Grila de observare a lectiei

3. Planificare calendaristica

4. Proiectul unitatii de invatare

5. Proiect de lectie

6. Raport asupra practicii pedagogice desfasurate in semestrul 5 (anul III, sem.1) - o copie se depune la facultate / centrul territorial ID -


C. DOCUMENTELE PORTOFOLIULUI DE EVALUARE A ACTIVITATII DE PRACTICA PEDAGOGICA IN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (2)


  1. Ghid in alegerea metodologiei de predare
  2. Proiect de lectie
  3. Fisa de evaluare a lectiei
  4. Proiect didactic pentru activitati educative (Proiect didactic pentru activitate extrascolara; Proiect didactic pentru ora de dirigentie)
  5. Fisa de caracterizare psihopedagogica
  6. Raport asupra practicii pedagogice desfasurate in semestrul 6 (anul III, sem.2) - o copie se depune la facultate / centrul territorial ID -


A. FUNDAMENTELE ACTIVITATII DE PRACTICA PEDAGOGICA


1.     BAZA NORMATIV-LEGISLATIVA A PREGATIRII PENTRU PROFESIA DIDACTICA


Certificatul de absolvire a Departamentului pentru Pregatirea Personalului Didactic acorda dreptul de exercitare a profesiei didactice in invatamantul secundar, postliceal si superior, potrivit legii.

Legea invatamantului nr.84/1995

Art. 68. - (1) Studentii si absolventii care opteaza pentru profesiunea didactica sunt obligati sa participe la activitatile Departamentului pentru Pregatirea Personalului Didactic.

(2) Departamentul pentru Pregatirea Personalului Didactic functioneaza in institutiile de invatamant superior, pe baza de regulament, si are planuri de invatamant distincte, care cuprind discipline de pregatire teoretica si practica in domeniile pedagogiei, psihologiei, logicii, sociologiei si metodicii de specialitate.

(3) Pregatirea studentilor prevazuta la alin. (1) si (2) se realizeaza in regimul activitatilor didactice optionale. Planurile de invatamant ale departamentului sunt integrate in planurile de invatamant ale facultatilor de profil.

(4) Absolventilor Departamentului pentru Pregatirea Personalului Didactic li se elibereaza certificate de absolvire, pe baza carora sunt abilitati sa functioneze in calitate de cadre didactice.


Potrivit art.2, alin.2 al Ordinului MECT nr. 4316, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei - Partea I, anul 176 nr. 520/10 iulie 2008, privind aprobarea Programului de studii psihopedagogice in vederea certificarii pentru profesia didactica prin Departamentul pentru Pregatirea Personalului Didactic, certificarea pentru profesia didactica se obtine la doua niveluri, respectiv:

a)   Nivelul I (initial): acorda absolventilor de studii universitare dreptul sa ocupe posturi didactice in invatamantul preuniversitar obligatoriu, cu conditia acumularii unui minimum de 30 de credite transferabile din programul de studii psihopedagogice;


b) Nivelul II (de aprofundare): acorda absolventilor de studii universitare dreptul sa ocupe posturi didactice in invatamantul liceal, postliceal si universitar, cu satisfacerea a doua conditii:

acumularea unui minimum de 60 de credite transferabile din programul de studii psihopedagogice;

absolvirea unui program de master in domeniul diplomei de licenta.



In art.9. din acelasi ordin se precizeaza:

(1) Absolventii studiilor universitare (de licenta, masterat sau doctorat) care au obtinut Certificatul de absolvire a DPPD, Nivelul I, pot ocupa posturi didactice in invatamantul preuniversitar obligatoriu constituite din discipline si activitati didactice corespunzatoare domeniului studiilor de licenta absolvite .


(2) Absolventii studiilor universitare care au obtinut Certificatul de absolvire a DPPD, Nivelul II, pot ocupa posturi didactice in invatamantul liceal, postliceal si superior constituite din discipline si activitati corespunzatoare domeniului studiilor de licenta absolvit.


(3) Corespondenta dintre domeniile studiilor universitare absolvite si disciplinele care pot fi predate in invatamantul preuniversitar se stabileste potrivit Centralizatorului privind disciplinele de invatamant, domeniile si specializarile, precum si probele de concurs, pentru incadrarea personalului didactic din invatamantul preuniversitar, aprobat anual, prin ordin al ministrului educatiei.


(4) Corespondenta dintre domeniile studiilor universitare de licenta, masterat sau doctorat absolvite si disciplinele care pot fi predate in invatamantul superior se stabileste de catre senat, prin regulamentele interne privind ocuparea posturilor didactice.



Programul de studii psihopedagogice oferit de DPPD este conceput si aplicat in sistemul creditelor de studiu transferabile. Obtinerea creditelor necesare celor doua niveluri de certificare pentru profesia didactica se conformeaza principiilor de transfer, recunoastere si acumulare a creditelor de studiu.



Extras din Anexa 2 la OM. Nr. 4316 din data 03.06./2008


Plan de invatamant

pentru programul de studii psihopedagogice de 30 de credite pentru Nivelul I (initial) de certificare pentru profesia didactica

-monospecializare -

incepand cu anul universitar 2008/2009*

Nr. crt.

Discipline de invatamant

Perioada de studiu a disciplinei

Numar de ore pe saptamana*

Total ore

Forme de Evaluare  semestru

Credite

Anul

Semestrul

Numar de saptamani

C

A

C

A

Total

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

7

Practica pedagogica in invatamantul preuniversitar obligatoriu (1)

III

5

14


3


42

42

C

3

8

Practica pedagogica in invatamantul preuniversitar obligatoriu (2)

III

6

12


3


36

36

C

2

*Precizari:

1.     Numarul de saptamani si, respectiv, numarul de ore pentru practica pedagogica rezulta din faptul ca, potrivit  standardelor actuale, ultimul semestru al studiilor universitare este de 10-12 saptamani.

2.     Perioada de 2 saptamani prevazuta pentru examenul de absolvire este alocata pentru finalizarea portofoliului didactic.

3.     Se aplica si in cazul studiilor universitare de licenta cu durata de 4/5/6 ani.

4.     Studentii care predau intr-una din specialitatile pentru care se pregatesc nu au obligatia de a asista la alte lectii. Pentru confirmarea acestei activitati, studentul prezinta adeverinta eliberata de scoala. Pentru evaluarea practicii pedagogice (2) si studentii aflati in aceasta situatie vor sustine doua lectii de proba si o lectie finala, asistate de mentorul de practica pedagogica (sef de catedra, directorul scolii).

5.     Coordonarea si evaluarea practicii pedagogice, indrumarea si coordonarea efectiva a practicii pedagogice este asigurata:

a)     de personalul didactic al D.P.P.D. inclusiv titularii cursurilor de Didactica specialitatii;

b)     de catre profesorii-mentori din unitatile de invatamant in care se desfasoara practica, care actioneaza ca agenti si garanti ai efectuarii si calitatii practicii pedagogice. Profesorul-mentor apreciaza doua lectii de proba si o lectie finala prin note, pe care le consemneaza in fisele de evaluare (un model posibil este in caietul de practica pedagogica). Studentii depun fisele semnate de profesorul-mentor la facultate, respectiv la Centrele teritoriale. Centrele ID comunica la facultati aceste rezultate odata cu rezultatele de la celelalte discipline.

6. Colocviul de practica pedagogica se sustine in ultima saptamana de activitate didactica, in sistemul evaluarii asistate de calculator, prin Platforma Blackboard. Subiectele de evaluare vizeaza verificarea competentelor enuntate in programa activitatii de practica pedagogica corespunzatoare fiecarui semestru si dobandite in urma completarii, prin efort personal, a caietului de practica pedagogica.

Nota finala a activitatii de practica pedagogica va tine seama de aprecierea transmisa de profesorul mentor in Raportul asupra practicii pedagogice si depus de studentul practicant la sfarsitul fiecarui semestru.


Plan de invatamant

pentru programul de studii psihopedagogice de 30 de credite pentru Nivelul I (initial) de certificare pentru profesia didactica

-dubla specializare-

Valabil incepand cu anul universitar 2008-2009*

Nr. crt.

Discipline de invatamant

Perioada de studiu a disciplinei

Numar de ore pe saptamana

Total ore

Evalu are

Numar de crediteee

Anul

Semestrul

Numar de saptamani

C

A

C

A

Total

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

8

Practica pedagogica( in invatamantul preuniversitar obligatoriu ) - Specializarea A            

III

5

14


3


42

42

C

3

9

Practica pedagogica( in invatamantul preuniversitar obligatoriu ) - Specializarea B            

III

6

12


3


36

36

C

2

*Precizari:

1. Precizarile de la Anexa 2.a (monospecializare) se aplica si in cazul programului de studii psihopedagogice pentru dubla specializare.

2. In cazul dublei specializari, practica pedagogica de la fiecare specializare cumuleaza, pe parcursul unui semestru, cerintele (asistenta, proiectare, lectii de proba) de la monospecializare

3. Cele 5 credite suplimentare nu pot fi acumulate in pachetul de 60 de credite necesar obtinerii Nivelului II de certificare pentru profesia didactica.


2.     OBIECTIVELE ACTIVITATII DE PRACTICA PEDAGOGICA


Practica pedagogica, disciplina obligatorie in pregatirea pentru profesia didactica, are urmatoarele obiective

consolidarea si aprofundarea pregatirii de specialitate, psihopedagogice si metodice;

invatarea, exersarea si formarea abilitatilor si competentelor necesare exercitarii profesiunii didactice;

cunoasterea documentelor scolare care fundamenteaza organizarea si conducerea procesului didactic;

aplicarea particularizata la disciplinele de invatamant a tuturor componentelor procesului general de predare-invatare-evaluare (principiile, finalitatile, continutul, metodele, mijloacele, formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor scolare);

formarea si dezvoltarea abilitatilor practice de proiectare didactica, valorificand pregatirea teoretica data de psihologia educatiei, pedagogie, didactica specialitatii;

formarea capacitatii de cunoastere a elevilor (individual si in grupul scolar), in vederea tratarii diferentiate a acestora;

cultivarea capacitatilor de autoevaluare/ de integrare a rezultatelor autoevaluarii in proiectia personala a dezvoltarii profesionale.


3.     CONTINUTUL SI SECVENTELE PRACTICII PEDAGOGICE


a. Componentele de baza ale continutului practicii pedagogice sunt

cunoasterea unitatilor de invatamant, ca organizatii sociale avand ca misiune formarea, educarea si socializarea tinerei generatii;

cunoasterea structurii organizatorice, a relatiilor functionale dintre compartimentele si serviciile componente, a sistemelor manageriale ale unitatilor scolare;

cunoasterea sistemului de activitati didactice, educationale, administrative, economico-financiare, etc., a relatiilor si a interactiunilor reciproce dintre acestea;

intelegerea raporturilor reciproce dintre scoala-familie-organizatiile sociale si ale administratiei locale, comunitatile locale si a schimburilor permanente cu mediul in care actioneaza;

asimilarea principalelor componente, calificari, responsabilitati, indatoriri si drepturi ale profesiei de cadru didactic ;

capacitatea de  transpunere a continutului stiintific, de specialitate al obiectelor de studiu, in continuturi didactice, in masura sa faca posibila si accesibila insusirea de catre elevi a valorilor stiintei, tehnologiei si culturii

construirea de demersuri si strategii didactice adecvate finalitatilor si continuturilor disciplinelor de studiu, formarea si dezvoltarea deprinderilor de apreciere  si sustinere a activitatilor didactice cu elevii;

formarea abilitatilor si a capacitatii de observare si de studiere a particularitatilor de varsta si individuale ale elevilor;

dezvoltarea capacitatii de evaluare si apreciere a activitatilor instructiv-educative proprii, ale elevilor si ale colegilor.



b. Structura practicii pedagogice

Sistemul practicii pedagogice este structurat si contine urmatoarele etape si secvente:

etapa pregatitoare, de inceput a practicii, in care se realizeaza primul contact cu realitatile unitatilor scolare si se asigura cunoasterea de catre studenti a tuturor elementelor teoretice si a instrumentelor necesare pentru trecerea la efectuarea propriu-zisa a activitatilor practice;

practica observatorie care urmareste formarea capacitatilor de identificare a principalelor componente ale procesului de invatamant, precizarea etapelor activitatilor didactice in succesiunea lor si a capacitatii de observare a fiecarui eveniment al diferitelor forme de activitati didactice (tipuri de lectii, activitati educative scolare si extrascolare, dirigentie etc.);

proiectarea didactica care se concretizeaza in realizarea urmatoarelor documente scolare: planificare calendaristica, proiectarea unei unitati de invatare, proiectarea principalelor tipuri de lectii; stabilirea, in timp util, a datelor necesare actiunilor de proiectare, analiza curriculumului scolar, identificarea obiectivelor cadru/competentelor generale si a obiectivelor de referinta/competente specifice, diagnoza nivelului de pregatire a elevilor ca premisa in formularea obiectivelor operationale ale lectiei;

desfasurarea lectiilor de proba si a lectiilor finale, care presupune construirea de demersuri didactice bazate pe adoptarea de strategii didactice adecvate continuturilor si finalitatilor educationale urmarite; integrarea actiunilor evaluative in functie de celelalte componente ale procesului didactic; exersarea capacitatilor de stimulare a creativitatii, motivatiei, interesului elevilor prin intermediul interactiunilor  si comunicarii educationale;

integrarea feed-back-ului in proiectia personala a dezvoltarii profesionale prin analiza si autoanaliza activitatilor educationale (lectii, activitati extrascolare, ore de dirigentie) desfasurate.



c.      Indrumarea practicii pedagogice


Practica pedagogica, in ansamblul sau este coordonata de catre Departamentul pentru Pregatirea Personalului Didactic

si se efectueaza in scolile pilot de aplicatie, stabilite de inspectoratele scolare, pe baza unor protocoale incheiate intre Rectoratul

Universitatii si inspectorate. Indrumarea si realizarea efectiva a practicii pedagogice este asigurata:


a) de personalul didactic al Departamentului pentru Pregatirea Personalului Didactic si al facultatilor de profil care:

face legatura cu conducerile scolilor si cu profesorii-mentori care vor indruma nemijlocit practica studentilor;

asigura documentatia stiintifica necesara studentilor in pregatirea activitatilor din cadrul practicii pedagogice;

analizeaza si avizeaza proiectele didactice pentru fiecare tip de activitati practice ale studentilor;

analizeaza si evalueaza impreuna cu profesorii- mentori rezultatele obtinute de studenti la practica pedagogica;

inscrie in documentele scolare de evidenta-activitatile fiecarui student efectuate in perioadele de practica pedagogica.


b) de catre profesorii-mentori din scolile pilot (de aplicatie), care actioneaza ca agenti si garanti ai realizarii si calitatii practicii pedagogice asigurand:

planificarea activitatilor instructiv-educative inscrise in programele de practica;

repartizarea saptamanala a studentilor la activitatile didactice pe care le desfasoara profesorii-mentori;

indrumarea stiintifica de specialitate si didactica a studentilor pentru toate categoriile si tipurile de activitati practice ce se realizeaza, pe toata durata practicii pedagogice;

urmareste ca proiectul didactic sa includa toate componentele specifice unui proiect stiintific;


verifica daca este respectata in proiect concordanta dintre obiectivele propuse, continutul ce trebuie predat, strategiile didactice, structura lectiei si instrumentele de evaluare;

urmareste alocarea corecta a timpului necesar fiecarei activitati din proiectul didactic, in functie de nivelul de varsta si de cunostintele elevilor;

dezvolta la studentii practicanti capacitatea de a face analiza critica a lectiei;

feed-back-ul se bazeaza pe o analiza obiectiva a lectiei observate;

transmite observatiile sale cu privire la fiecare activitate a studentului practicant/stagiarului: a) observatiile sunt obiective, fara prejudecati si comentarii subiective, focalizate pe activitatile didactice care vizeaza dezvoltarea in profesie a studentului practicant/stagiarului; b) observatiile ofera studentilor practicanti posibilitatea de a ajunge la propriile concluzii si solutii prin intermediul reflectarii; c) observatiile faciliteaza explorarea de catre studenti a propriei gandiri si dezvoltarea propriei teorii in ceea ce priveste predarea.

analizeaza si evalueaza activitatea didactica a studentilor practicanti pe baza unor standarde minime de competente profesionale pe care acestia le cunosc de la inceputul practicii pedagogice;

incurajeaza autoevaluarea ca forma de autoreflectie asupra activitatii didactice;

intocmeste rapoarte de analiza a activitatii studentilor practicanti: evaluarea realizata in cadrul raportului se bazeaza pe un set de standarde ce evidentiaza competentele profesionale pe care trebuie sa le detina in momentul respectiv studentul practicant.


Desfasurarea optima si realizarea corespunzatoare a obiectivelor practicii pedagogice implica in mod necesar participarea efectiva si responsabila a studentilor la toate actiunile, proiectele si programele inscrise in sistemul general al practicii pedagogice, componenta organica, esentiala a pregatirii pentru profesiunea didactica.


4.PLANIFICAREA ACTIVITATILOR DE PRACTICA PEDAGOGICA


ORARUL SAPTAMANAL AL PROFESORULUI MENTOR

(pentru orele si activitatile demonstrative)



ORA

LUNI

MARTI

MIERCURI

JOI

VINERI

Disciplina

Clasa

Disciplina

Clasa

Disciplina

Clasa

Disciplina

Clasa

Disciplina

Clasa




































































PLANIFICAREA LECTIILOR DE PROBA SI A LECTIEI FINALE


Lectia de proba nr.1

Disciplina:

Lectia de proba nr.2

Disciplina:

Lectia finala

Disciplina:

Data/Ora

Clasa

Subiectul

Data/Ora

Clasa

Subiectul

Data/Ora

Clasa

Subiectul


















B. DOCUMENTELE PORTOFOLIULUI DE EVALUARE A ACTIVITATII DE PRACTICA PEDAGOGICA IN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (1)


1.    Fisa de asistenta[1]

la lectia demonstrativa sustinuta de profesorul mentor/ studentul practicant:


Data:

Clasa :

Nr. de elevi (prezenti/inscrisi) :  

Disciplina :

Unitatea de invatare :


Subiectul lectiei :


Tipul lectiei:


Scopurile lectiei/O.R. :


Desfasurarea lectiei


(identificarea si descrierea desfasurarii fiecarei etape a lectiei asistate)





Intrebari, aspecte semnificative

in vederea discutiilor cu profesorul mentor


































2. GRILA DE OBSERVARE A LECTIEI

demonstrative sustinuta de profesorul mentor/ studentul practicant:


Data :

Clasa :

Nr. de elevi (prezenti/inscrisi) :  

Disciplina :

Subiectul lectiei :

Tipul lectiei :

Continut informativ:


Resurse procedurale (metode, procedee, interactiuni, forme de organizare a activitatii elevilor) :



Resurse materiale (mijloace de invatamant):



Indicatori

Recunoasterea actiunii indicatorilor

( se bifeaza)

Descrierea indicatorilor observati, exemple


1.Aspect informativ



- continut stiintific



- adaptarea la nivelul clasei


- incadrarea noilor cunostinte in sistemul cunostintelor anterioare



- realizarea cerintelor programei scolare (obiective-cadru, obiective de referinta)


2.Aspect formativ



- utilizarea metodelor activ-participative (sugerate de programa scolara)







- realizarea conexiunii inverse


- dezvoltarea capacitatilor intelectuale


- valorificarea valentelor educative ale temei


- dezvoltarea capacitatii de transfer (realizarea de corelatii intra/inter/transdisciplinare)


3. Metodologia didactica



- aplic. metodelor si a procedeelor didactice



- utilizarea mijloacelor de invatamant


- incadrarea in timp


4. Evaluarea activitatii elevilor


- initiala


- formativa


- finala


5. Relatia profesor-elev; elev-elev



- atmosfera de lucru in clasa



- organizarea activitatii pe grupe sau independent/individual


6. Alti indicatori











3. Planificare calendaristica (semestriala/anuala)

In interiorul planificarii anuale se poate face o demarcatie intre semestre.


Clasa: _________

Disciplina: _____ _______ ______ ________

Nr. de ore /saptamana: _____________

Nr. de ore total: ______


UNITATEA DE INVATARE

OBIECTIVE DE REFERINTA

CONTINUTURI

NR. ORE

SAPTAMANA

OBSERVATII



























































Total ore (nr.ore/sapt.*nr.sapt.):


4. Proiectul unitatii de invatare


Clasa : _______

Disciplina : _____ _______ ______ ______

Unitatea de invatare: _____ _______ ______ __________

Numar de ore alocate (cf. Planificarii anuale)

Data/date corespunzatoare numarului de ore : __________



Continuturi (detalieri)

Obiective de referinta

Activitati de invatare

Resurse

Evaluare




































































5. Proiect de lectie

(intocmit de studentul practicant dupa o structura propusa de profesorul mentor)








6. Raport asupra practicii pedagogice desfasurate in semestrul 5 (anul III, sem.1)

- o copie se depune la facultate / centrul territorial ID -


Unitatea de invatamant: __________ ______ ____ __________ ______ ____ _____ _______ ______ ________


Adresa unitatii de invatamant: __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________________


Telefon/fax: __________ ______ ____ __________ ______ ____ ____________



Directorul unitatii de invatamant (numele si prenumele, semnatura si stampila): __________ ______ ____ __________



Raport asupra practicii pedagogice desfasurate in semestrul 5 (anul III, sem.1)



Student practicant:..........................                        


Facultatea:.......................   Specialitatea:...........


Anul de studiu:..                Forma de invatamant : .


Perioada desfasurarii activitatii de practica pedagogica: __________ ______ ____ ____


Disciplina/disciplinele scolare: __________ ______ ____ __________ ______ ____ _________



Nr. de ore de asistenta (lectii demonstrative ale profesorului mentor, lectii de proba ale colegilor): ____________________

- minim cinci tipuri de lectie -


Nr. participari la alte activitati educative (dirigentie, excursii scolare, lectorate s.a.): _____ _______ ______ _____________

- cel putin o activitate -


Data

Clasa

Interval orar

Disciplina / Activitatea educativa

Subiectul lectiei/ Denumirea activitatii































































Numele si prenumele profesorului mentor: __________ ______ ____ ___________________


Semnatura:



C. DOCUMENTELE PORTOFOLIULUI DE EVALUARE A ACTIVITATII DE PRACTICA PEDAGOGICA IN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (2)


1. GHID IN ALEGEREA METODOLOGIEI DE PREDARE


In cele ce urmeaza prezentam un ghid care ar putea orienta demersurile practicianului in alegerea metodologiei de predare pornind de la stilul de invatare al elevilor, precum cateva materiale de sprijin in proiectarea activitatii sale:


Scopul predarii


Ce sperati sa obtineti?


Strategia de predare


Cum veti proceda?

Puncte tari pentru stilul de invatare:

Vizual

Auditiv

Practic

Generarea entuziasmului si a interesului in privinta unui anumit subiect

Expunere orala



X



Lectura dirijata


X



Vizita

X


X


Video / multimedia

X

X

X

Explorarea si influentarea opiniilor, emotiilor, convingerilor si atitudinilor

Discutie



X

X


Joc de rol si studii de caz


x

x


Film si Video

x

x

x

Rezolvarea de probleme (Planificarea si organizarea propriei invatari)

Tutorial individual / 1:1 / Mentorat


x



Brainstorming


x

x

x


Planificarea si revizuirea actiunilor



x

Oferirea de informatie

De la teorie la practica:

Explicarea conceptelor teoretice

Expunere orala



x



Suport de curs / fise de lucru


x

x

x


Citire



x



Demonstratie


x


x

De la teorie la practica: Legarea teoriei de practica


Tutoriale individuale (schimburi in ambele sensuri)


x



Atelier de lucru /Simulare / Joc de rol


x

x

Dobandirea de abilitati / consolidarea

De la teorie la practica:

Exersarea practicilor

Atelier de lucru / Simulare / Practica


x

x


Demonstratie


x


x


Formare (coaching)




x

Invatarea unui sistem "mecanic", sau a unor fapte concrete, sau a unei succesiuni

Invatare mecanica


x


Dezvoltarea de abilitati de comunicare orala

Discutie :

Dezbatere

Masa rotunda


x

x


Joc de rol / Piesa de teatru / Simulare



x

x


Lucru in grup

Grup cu sarcina precisa

Grup mic

Brainstorming

Grup creativ


x

x

Dezvoltarea de abilitati de comunicare in scris

Tema scrisa


x


Dezvoltarea lucrului in echipa

Jocuri / Piesa de teatru / joc de rol



x


Teme /proiecte integrate

x

x

x


Vizita de doua sau mai multe zile

x

x

x


Lucru in grup

Generarea de idei:

Brainstorming

Consolidarea ideilor:

Grup cu sarcina precisa

Grup mic


x

x

Consolidarea informatiei


Seminar



x



Joc de rol

x

x

x


Evaluare /Test


x



Tema de lucru / proiect (individual / in grup)



x

Analiza  si evaluarea invatarii

Intrebari si raspunsuri verbale (profesor si elev)


x



Examen / test


x



Suport de curs cu spatii goale de completat

x

x

x


Intrebari de control


x

x


Evaluare practica / activitate cu sarcina / schitarea profilului de abilitati



x


Exemplu

Idei privind strategiile pe care practicienii le-ar putea folosi pentru a adecva strategia de predare aleasa la stilurile individuale de invatare al elevilor.

Scopul predarii - Ce va doriti sa realizati?

Rezolvarea de probleme

(Planificarea si organizarea propriei invatari)

 

Strategia de predare


Cum veti proceda?


BRAINSTORMING


 



Propuneri pentru activitatea elevilor



Tipul vizual

Tipul auditiv

Tipul practic

Aceasta va fi o situatie de invatare in care elevii se vor simti in largul lor, vor avea incredere in aceasta strategie.


Puneti elevul sa-si noteze idei de la brainstorming folosind creioane colorate, "spidergrams", imagini si simboluri care au sens pentru el.


Utilizati culori pe scheme pentru a indica zonele de legatura.


Ati putea sa folositi un astfel de elev pentru a-l pune sa exprime idei in format vizual.




Aceasta va fi o situatie de invatare in care elevii se vor simti in largul lor, vor avea incredere in aceasta strategie.


Puneti elevul sa-si noteze initial pe scurt ideile si apoi sa le dezvolte in propozitii care au sens pentru el.


Puneti elevul sa-si noteze cuvantul /conceptul / ideea de la brainstorming si apoi s-o descrie cu propriile sale cuvinte.


Permiteti elevilor sa vorbeasca si sa faca schimb de idei, dar nu sa domine sesiunea.


Ati putea folosi un astfel de elev pe post de presedinte de sedinta, pentru a-i incuraja pe ceilalti si a stimula exprimarea ideilor.


Aceasta va fi o situatie de invatare in care elevii se vor simti in largul lor, vor avea incredere in aceasta strategie.


Notati ideile /conceptele cheie de la brainstorming  si cereti acestor elevi sa alcatuiasca o lista cu actiunile necesare si sa ordoneze aceste actiuni dupa gradul lor de prioritate.


Faceti ca acest elev sa se ofere voluntar pentru a nota ideile.


Ati putea alege din randul lor 2-3 voluntari care sa noteze pe flipchart, cu creioane de culori diferite, ideile ce au legatura unele cu altele.


Exemple:

Elevii au folosit brainstorming-ul pentru a alcatui o lista de posibile obiecte care ar putea fi fabricate spre vanzare folosind deseurile ramase intr-o cutie. Celor cu dominanta practica li s-a cerut sa prezinte deseurile pentru a stimula aparitia ideilor la cei cu dominanta vizuala si auditiva.


 


2.Proiect de lectie[2]


DISCIPLINA:


CLASA:


SUBIECTUL:


TIPUL LECTIEI


SCOPURI



CONTINUT INFORMATIV:







OBIECTIVE OPERATIONALE

Pana la sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

O1

O2

O3

O4






RESURSE PROCEDURALE (METODE SI PROCEDEE):



RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE INVATAMANT):



ORGANIZAREA ACTIVITATII ELEVILOR:



STRATEGIE DE EVALUARE:




CONDITII INITIALE DE REALIZARE:






BIBLIOGRAFIE:





DESFASURAREA LECTIEI


Etapele lectiei/Timp

Obiective

Continut, sarcini de predare-invatare-evaluare


Strategii (metode, mijloace, forme de organizare)
























































3. FISA DE EVALUARE A LECTIEI[3]

Data :                 Clasa : Disciplina :    Subiectul lectiei : Tipul lectiei :

Nr. crt.

INDICATORI

NOTE

4

5

6

7

8

9

10

11.

PROIECTAREA LECTIEI

Documentare metodico-stiintifica (concordanta cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operationale, unitatea obiective-continut-itemi de evaluare








2.


DESFASURAREA LECTIEI

Parcurgerea adecvata a etapelor lectiei, densitatea sarcinilor si ritmul de lucru, dozarea rationala a timpului

Prezentarea continutului (stiintific, logic, accesibil, esential, exemplificat., interdisciplinar)

Realizarea obiectivelor operationale

Realizarea comunicarii didactice, dificultatea solicitarilor, succesiunea si tipologia intrebarilor,

Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitatii, a capacitatilor intelectuale, valorificarea educativa a continutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizare

Mijloace implicate in activitatile de invatare, asigurarea caracterului practic-aplicativ

PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Tinuta, autoritatea in fata clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea raspunsurilor gresite); elemente de creativitate didactica (ex.: micro-decizii luate in situatii de feed-back); atmosfera si climatul afectiv-motivational in lectie; relatia profesor-elev, elev-elev.








3.

CAPACITATEA DE EVALUARE SI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; constientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluarii; propunerea unor masuri corective pentru lectia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reusite si a celor mai putin izbutite









NOTA SEMNATURA

Profesor- mentor,




Nota finala = media notelor corespunzatoare indicatorilor 1, 2 si 3

3 ... .........

5. Proiect didactic pentru activitati educative

a) Proiect didactic pentru activitate extrascolara

Data :

Clasa :

Nr. de elevi (prezenti/inscrisi) :  

Disciplina :

Subiectul lectiei :

Tipul lectiei :

Obiectivele activitatii:

Strategia didactica :

Resurse procedurale (metode, procedee, interactiuni, forme de organizare a activitatii elevilor) :



Resurse materiale (mijloace de invatamant):


Scenariul propriu-zis (organizarea clasei, motivarea elevilor, conduita didactica, oportunitatea alegerii temei, activitatea didactica, gradul de implicare si participare a elevului, asigurarea feed-backului - aprecieri, evidentieri, situatii conflictuale, elevi problema, impasuri, observatii):




b) Proiect didactic pentru ora de dirigentie


Data:

Subiectul activitatii:

Strategii de realizare (metode, procedee, mijloace, forme de organizare):


Bibliografia consultata:



Scenariul desfasurarii activitatii:


1)     Organizarea clasei in vederea desfasurarii activitatii


2)     Motivarea elevilor


3) Anuntarea temei si a obiectivului activitatii


3)     Desfasurarea activitatii



4)     Asigurarea feed-back-ului


5. Fisa de caracterizare psihopedagogica (conform modelului utilizat de profesorul mentor)




6. Raport asupra practicii pedagogice (comasate) desfasurate in semestrul VI (anul III, sem.2)

- o copie se depune la facultate / centrul territorial ID -


Unitatea de invatamant: __________ ______ ____ __________ ______ ____ _____ _______ ______ ________


Adresa unitatii de invatamant: __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________________


Telefon/fax: __________ ______ ____ __________ ______ ____ ____________



Directorul unitatii de invatamant (numele si prenumele, semnatura si stampila): __________ ______ ____ __________



Raport asupra practicii pedagogice (comasate) desfasurate in semestrul VI (anul III, sem.2)


Student practicant:..........................                        


Facultatea:.......................   Specialitatea:...........


Anul de studiu:..                Forma de invatamant : .


Perioada desfasurarii activitatii de practica pedagogica: __________ ______ ____ ____


Disciplina/disciplinele scolare: __________ ______ ____ __________ ______ ____ _________



Lectii sustinute de studentul practicant (cel putin doua lectii de proba si o lectie finala):


Data

Clasa

Ore

Disciplina / Activitatea educativa

Subiectul lectiei/ Denumirea activitatii











































Media notelor la lectiile de proba (cf. Fisei de evaluare a lectiei): .............


Nota la lectia finala (ultima consemnata in tabel) .................


Numele si prenumele profesorului mentor: __________ ______ ____ ___________________

Semnatura:





[1] Fisa de asistenta aplicabila la toate tipurile de lectie (dobandire de cunostinte, mixta, formare de priceperi si deprinderi, recapitulare si evaluare) si la toate lectiile si activitatile demonstrative la care s-a asistat. Aceasta fisa este un model posibil. Pot fi utilizate si alte variante de Fise de asistenta oferite de profesorii mentori.

[2] Structura orientativa pentru adaptarea sa orice tip de lectie din sistem (dobandire de cunostinte, consolidare, mixta, formare de priceperi si deprinderi, recapitulare, evaluare)

[3] Se multiplica pentru fiecare lectiei sustinuta. Pot fi utilizate si alte variante propuse de profesorul mentor. Fisa de evaluare a lectiei este atasata Proiectului de lectie corespunzator.



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright