Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect didactic - exercitii de recapitulare si sistematizare a cunostintelor



Proiect didactic - exercitii de recapitulare si sistematizare a cunostintelor




Clasa : a VI-a

Aria curriculara: Limba si comunicare

Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul lectiei:Exercitii

Tipul lectiei: De recapitulare si sistematizare a cunostintelor

Competente specifice:

dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa, prin formarea unor priceperi si deprinderi de folosire corecta a punctuatiei si topicii;

Competente derivate:

v     Cognitive: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

  1. sa gaseasca sinonime si antonime ale unor cuvinte;
  2. sa transcrie din textul dat anumite figuri de stil;
  3. sa precizeze cazul unor cuvinte;
  4. sa specifice valoarea morfologica a unor cuvinte din textul dat;
  5. sa mentioneze functia sintactica a unor cuvinte din textul dat;
  6. sa alcatuiasca enunturi dupa cerinte stabilite;
  7. sa alcatuiasca texte( cu expresii date, cu destinatar stabilit, cu forma mentionata)

v     Afective



sa participe cu interes la activitate ;

sa fie dispusi sa se angajeze in solutionarea sarcinilor didactice.

v     Psihomotorii

- sa utilizeze corect mijloacele de invatamant.

Strategia didactica :

Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul,

Forme de organizare a activitatii: activitate frontala, pe grup si individuala

Resurse: capacitatile receptive ale elevilor, cunostintele lor anterioare, timp (50 de minute)

Mijloace de invatamant: fise de lucru, caiete

Bibliografie:

Limba romana, manual pentru clasa a VI-a, Editura All, Bucuresti, 2008

Gramatica- fise de lucru, clasa a VI-a, Editura Paralela 45, Pitesti, 2009

Nr. Crt

Etapele lectiei

Activitatea propunatorului

Activitatea elevilor

Comp. Deriv.

Metode

Mijloace

Forme de lucru

I

Moment organizatoric

Se trec absentele in catalog si se asigura conditiile necesare desfasurarii orei de limba romana






II

Verificarea temei pentru acasa

Se verifica tema pentru acasa atat calitativ cat si cantitativ.

Elevii pregatesc caietele de teme si in timp ce citesc tema se corecteaza evantualele greseli


conversatie

caiete

frontal

III

Transmiterea temei si a obiectivelor propuse

Se scrie la tabla titlul " Exercitii" si se impart fise de lucru tuturor elevilor.

Elevii scriu titlul in caiete.


exercitiu


frontal

IV


Dirijarea invatarii

Avand un text suport se vor rezolva cateva exercitii.

Precizeaza sinonimele cuvintelor: firava, duiosie, icoana, pruncie.

Gaseste antonimele cuvintelor; fraged, pruncie, bland, senin.

Formeaza familia lexicala a substantivului "ochi".

Identifica, in text, un cuvant cu hiat si unul cu diftong.

Scrie doua enunturi in care cuvantul " vara" sa fie substantiv si adverb.

Arata ce sunt ca parti de vorbire cuvintele subliniate in enunturile: Ei, ce mai zici?  Ei vor merge in oras.

Mentioneaza cazul cuvintelor: mici, de la tara, fus, cu dor.

Precizeaza valoarea morfologica a cuvintelor: aici, suspina, la ea, mea.

Mentioneaza functia sintactica a cuvintelor: vad, la noi, cu dor, mici.

Transcrie din text o repetitie, un epitet  si o enumeratie.

Precizeaza o trasatura fizica si o trasatura sufleteasca a bunicii



Elevii rezolva exercitiile la tabla si in caiete.

firava=delicata

duiosie=iubitor

icoana=tablou

pruncie=copilarie

2)fraged-rigid

Pruncie-batranete

Blad-crud

Senin-innorat

3)ochi( ochisor, ochiulet, ochios, ochelari, ochelarist, ochit, ochire)

4)Duiosie, pruncie

5) Vara a venit( subst)

Vara ma duc la mare(adv.)

6) ei- interjectie

Ei- pron. pers

7) mici-Ac.

De la tara-Ac.

Fus-Ac.

Cu dor-Ac

8) aici-adv. de loc

Suspina-verb predicativ

La ea- pron. Pers+prep. simpla

Mea- adj. pron. posesiv

9)vad-PV

La noi- CCL

Cu dor- CCM

Mici-atr. Adj.

10) Torce, torcea- repetitie

Duminecii preasfinte- epitet simplu

Cu furca-n brau, cu gandul dus- enumeratie

11) blandete-trasatura morala,

Frumusete- trasatura fizica

O1







O2








O3







O4








O5










O6

Exercitiul,




Explicatie





Conversatie













Exercitiul,





Explicatie






conversatie

Caiete,





fise de lucru














Caiete,





fise de lucru



Frontal





















frontal

V

Feedback

Elevii de pe cele trei randuri primesc trei fise de lucru diferite.

Fisa de lucru-nr. 1

Realizeaza o compunere cu titlul Bunica, de 10-12 randuri, in care sa iti descri bunica utilizand perechile de cuvinte: chip drag, soare luminos, dragoste uriasa.

Fisa de lucru-nr. 2

Realizeaza o scrisoare catre bunica ta in care ii multumesti pentru toate lucrurile bune pe care le-a facut pentru tine.

Fisa de lucru-nr. 3

Realizeaza un catren ( o strofa de patru versuri) cu titlul "Bunica mea".


O7

Exercitiul,




Explicatie



conversatie

Fise de lucru

individual

VI

Evaluarea performantei

Se vor citi cate o fisa de la fiecare rand.

Elevii vor citi fisele.



Fise de lucru

frontal

VII

Retentia si transferul

Le voi da elevilor un test pentru acasa si voi nota elevii care au raspuns in timpul orei

Elevii noteaza tema.











Se da textul:

Cu parul nins, cu ochii mici        Torcea, torcea, fus dupa fus,

Si calzi de duiosie,                                                             Din zori si pana-n seara.

Aievea parc-o vad aici                                                       Cu furca-n brau, cu gandul dus,

Icoana firavei bunici                                                          Era frumoasa de nespus

Din frageda-mi pruncie.                                                     In portu-i de la tara.


Cata la noi asa de bland,                                                    De cate ori priveam la ea,

Senina si tacuta;                                                                 Cu dor mi-aduc aminte

Doar suspina din cand in cand,                                          Sfiala ce ma cuprindea

La amintirea vreunui gand                                                 Asemuind-o-n mintea mea

Din viata ei trecuta.                                                            Duminecii preasfinte.


( St. O. Iosif, Bunica )

Cerinte:

Precizeaza sinonimele cuvintelor: firava, duiosie, icoana, pruncie.

Gaseste antonimele cuvintelor; fraged, pruncie, bland, senin.

Formeaza familia lexicala a substantivului "ochi".

Identifica, in text, un cuvant cu hiat si unul cu diftong.

Scrie doua enunturi in care cuvantul " vara" sa fie substantiv si adverb.

Arata ce sunt ca parti de vorbire cuvintele subliniate in enunturile: Ei, ce mai zici?  Ei vor merge in oras.

Mentioneaza cazul cuvintelor: mici, de la tara, fus, cu dor.

Precizeaza valoarea morfologica a cuvintelor: aici, suspina, la ea, mea.

Mentioneaza functia sintactica a cuvintelor: vad, la noi, cu dor, mici.

Transcrie din text o repetitie, un epitet  si o enumeratie.

Precizeaza o trasatura fizica si o trasatura sufleteasca a bunicii




Fisa de lucru

Realizeaza o compunere cu titlul Bunica, de 10-12 randuri, in care sa iti descri bunica utilizand perechile de cuvinte: chip drag, soare luminos, dragoste uriasa.







Fisa de lucru

Realizeaza o scrisoare catre bunica ta in care ii multumesti pentru toate lucrurile bune pe care le-a facut pentru tine.





Fisa de lucru

Realizeaza un catren ( o strofa de patru versuri) cu titlul Bunica mea".




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright