Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - CLASA: a IX-a, limba si literatura romana - niveluri de constituire a mesajului. Nivelul fonetic, ortografic si de punctuatie



PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - CLASA: a IX-a, limba si literatura romana - niveluri de constituire a mesajului. Nivelul fonetic, ortografic si de punctuatie


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA




CLASA: a IX-a

OBIECTUL: limba si literatura romana

SUBIECTUL: Niveluri de constituire a mesajului. Nivelul fonetic, ortografic si de punctuatie

TIPUL LECTIEI: mixta


COMPETENTE GENERALE: Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si in producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare


COMPETENTE SPECIFICE: 1.1 utilizarea adecvata a achizitiilor lingvistice in      receptarea diverselor texte;

utilizarea corecta si adecvata a formelor exprimarii orale si scrise in diverse dituatii de comunicare


COMPETENTE CONCRETE

cognitive

sa asocieze in mod corect forma scrisa a neologismelor cu transcrierea lor fonetica;



sa explice sensul neologismelor indicate;

sa corecteze erorile de scriere din enunturile date;

sa reformuleze enunturile date pentru a evita cacofoniile;

sa accentueze corect cuvintele indicate;

sa desparta in silabe termenii dati;

afective

sa  se angajeze activ in solutionarea sarcinilor didactice;

sa aleaga un supranume reprezentativ pentru sintalitatea grupului din care fac parte;

psihomotorii

sa utilizeze corect mijloacele de invatamant propuse.


STRATEGIA DIDACTICA: euristica

n     metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, procedeul "bingo";

n     forme de organizare a colectivului de elevi: pe grupe, frontal;

n     mijloace de invatamant: fise de lucru, planse pentru "bingo".


RESURSE

n     bibliografice - oficiale: Curriculum national

-- didactice: Limba si literatura romana, manual pt. cls. a IX-a, ed. Corint, 2004;

--metodice: Alina Pamfil, Structuri didactice deschise, ed. Polirom

--stiintifice: DOOM, editia a II-a, revazuta si adaugita, sub patronajul Academiei Romane, Bucuresti, 2005

n     psiho-pedagogice: clasa este relativ omogena din punctul de vedere al capacitatile receptive si de invatare; interesul pentru studiu este, in general, mediu, dar creste atunci cand sunt folosite metode activ-participative

n     spatiale

n     temporale: 50 minute ora de curs

a doua ora la subiectul propus





































DEMERSUL DIDACTIC


Competente concrete

Continut si sarcini de invatare

Strategia

didactica

Evaluare


Exercitiu de spargere a ghetii:

Profesorul si elevii se prezinta spunandu-si prenumele si caracterizandu-se cu un adjectiv care incepe cu aceeasi litera cu care incepe prenumele.

Ex. Ionela - idealista, importanta, isteata, inteligenta, imatura, iconoclasta, etc.

(timp de lucru - 5 minute)


EVOCAREA

Se prezinta obiectivele lectiei.

Elevii sunt determinati prin intermediul conversatiei catehetice sa-si aminteasca cunostintele legate de Niveluri de constituire a mesajului. Nivelul fonetic, ortografic si de punctuatie.

Intrebarile vor avea ca obiect neologismele, accentul, diftongul si triftongul, regulile legate de despartirea cuvintelor in silabe, cacofonia, rolul semnelor de punctuatie. Se va insista pe anumite aspecte legate de noile norme introduse de Academia Romana si care au fost publicate in DOOM (ed. a II-a).

(timp de lucru -10 minute)


Fiind o lectie de fixare a cunostintelor, EVOCAREA se va interfera cu REALIZAREA SENSULUI.


Pentru a verifica in ce masura elevii si-au insusit noile cunostinte se vor organiza grupuri de lucru de cate 4-5 elevi care vor participa la o activitate de tip "bingo". Elevii vor primi fise de lucru care trebuie rezolvate pe coli mari de hartie. Ceea ce conteaza este rapiditatea cu care sarcinile de lucru sunt efectuate. Grupul care termina primul striga bingo! si primeste un punct in plus. Timpul afectat derularii sarcinii expira in momentul cand s-a strigat bingo!. Metoda este interesanta prin incitarea elevilor la competitie. Ei vor fi interesati atat de rezolvarea rapida a sarcinii, cat si de rezolvarea ei corecta, fapt care le permite ocuparea unui loc fruntas in clasamentul final.

Inainte de rezolvarea sarcinii fiecare grup este invitat sa gaseasca un nume reprezentativ pentru personalitatea grupului si sa explice alegerea acestuia.

(timp de lucru -20 minute)


REFLECTIA

Sunt discutate acele aspecte ale sarcinii de lucru care a pus elevilor probleme deosebite. Elevii sunt incitati sa mentioneze care dintre subiectele discutate nu le este foarte clar. Profesorul va oferi lamuririle suplimentare cerute.

(timp de lucru - 10 minute)


DUPA LECTIE, ACASA

EXTENSIA

Se anunta tema pentru acasa: exercitiile din manual, pagina 82

(timp de lucru - 5 minute)


jocul didactic


frontal








conversatia


explicatia


expunerea


frontal












lucrul pe grupe



tehnica "bingo"




fise de lucru

coli pentru "bingo"





tehnica "blazonului"






conversatia


explicatia

frontal






frontal












CHESTIONAREA ORALA





















OBSERVAREA CURENTA



MUNCA IN ECHIPE




















CHESTIONAREA ORALA












FISA DE LUCRU:


I.         Alegeti definitia corecta pentru neologismele de mai jos:


inextricabil: a) complicat, confuz; b) rezistent,solid; c) inacceptabil, imposibil

condescendenta: a) uimire; b) respect; c) bunavointa

libertin: a) destabalat; b) liber; c) indraznet

succedaneu: a) inlocuitor; b) element care urmeaza altuia; c) rezumat

fortuit: a) fortificat; b) fortat; c) intamplator

carismatic: a) daruit, talentat; b) cu influenta asupra meselor; c) zambitor, surazator

II.       Corectati erorile de scriere din enunturile de mai jos

Vorbeste in continu, nu-l pot opri.

Purtarea ta mi-a creiat mari probleme.

L-am vazut de departe cum se plimba pe aleie.

Si-a cumparat un apartament foarte aspectos.

Dana nu e nicio fata isteata, nici foarte desteapta.

III.      Evitati cacofoniile reformuland enunturile:

Daca cade presedintele avem alegeri anticipate.

Au luptat ca cavalerii Evului Mediu.

Mi-a spus ca comisia se va reuni maine.

A pus sticla clatita la locul ei in frigider.

Se mersese serios pe ideea exmatricularii.

IV.     Marcati accentuarea corecta a cuvintelor

caracter / caracter               profesor / profesor butelie / butelie

simbol / simbol                   trafic / trafic doctorita / doctorita

V.       Despartiti in silabe cuvintele:

atlet  dreptunghi

functionar                           alcoolic

somptuos                            inadecvat

VI.     Pornind de la transcrierea fonetica, scrieti forma corecta a neologismelor

[ meniğer ]        [ dizain ] [ blőmarin ]

[ uikend ]           [ kemping ] [ kič ]



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright